AKHİSAR LEZZET VE KÜLTÜR TURU

Akhisar, İzmir’in yanı başında pek de keşfedilmemiş, biz turizmcilerin genellikle Yedi Kiliseler turunda uğradığı bir ilçemizdir. Şimdi gerçek Akhisar’ı tanıma ve batının Gaziantep’i diyebileceğimiz gurme lezzetleriyle, güler yüzlü dost insanlarıyla, tarih kokan sokakları ile Akhisar’ı tanımaya ve tanıtmaya çalışacağız.

Akhisar Birinci Dünya Savaşı’ndan önce nüfusun Türkler, Rumlar ve Ermeniler’in bir arada yaşadığı bir ilçe iken Mübadele sonrası bölgeye yerleşen Rumeli Türkleri ile Yugoslavya’dan gelen Türk göçmenlerinin de etkisi ile hem nüfusu artmış hem de ilçenin mutfak kültürü daha da zenginleşmiştir. Ilıcaksu ve Kum Çayı’nın getirdiği alüvyonların zenginleştirdiği bu topraklarda yetişen ürünlerin doğallığı ve lezzetinin hünerli ellerle birleşmesi Akhisar’da yediğiniz her şeyin mükemmel olmasını sağlıyor…

Peki biz turumuzda nereleri gezip neler yapacağız?

Sabah saat 07.30 da Karşıyaka Bostanlı Vapur İskelesi önü ve Yunuslar’dan; 08.00 Alsancak Fuar Lozan kapısından  konuklarımızı alıyor ve Akhisar’a hareket ediyoruz.. Saat 09.15 sularında Akhisar’dayız. Güne  pekte alışık olmadığınız bir kahvaltı ile başlıyoruz.. Kahvaltımızı, pideli kelle paça, kuzu kelle , kokoreç ve  katmer   oluşturacak.  Kahvaltı sonrası Akhisar sokaklarını keşfe çıkacağız.  Arasta'daki geleneksel ustaların atölyelerini göreceğiz. Arasta, günümüz alışveriş kültürünü yansıtmanın yanında geçmişin geleneksel el sanatlarını da bünyesinde yaşatıyor. Arasta’yı gezerken keçe yapımını, yorgan dikimini ve işlemesini, bakırları parlatan kalaycıları da görebiliyorsunuz.

Devamında Paşa Camii ve Hamamı’nı (dışarıdan) görecek ve haklarında bilgi alacağız. Köpük helva ve sıcak helva tadımı yapacak ve Çınaraltı’nda kahvelerimizi yudumlayacağız.

Daha sonra ise pideli paça çorbası tadımı yapacağız.

Buradan sonra gideceğimiz Egea Zeytinyağı Aletleri Müzesi, yaklaşık 100 yıllık bir tarihe sahip görkemli Kasaphane binasında yer almaktadır. Türkiye’de konsept olarak ilk olan müzede  300 yıllık tarihi zeytin yağı işlemede kullanılan aletler  bulunmaktadır. Tarihi Kasap Hali yaşayan bir zeytinyağı müzesi olmanın yanı sıra Akhisar Mutfağının damak tadını yansıtan cafe-restorantı ile yaşayan bir eser haline getirilmiştir.Akhisar’ daki ilk kütüphane olma özelliği taşıyan Tarihi Zeynelzade Kütüphanesi’ni göreceğiz. Kütüphanede bulunan el yazması bulunan eserlerin arasında Katip Çelebi’nin "Keşfüzzünun" eseri gibi pek çok değerli eser bulunmaktadır.

Zeytinyağı Müzesi gezisi sonrası alacağımız öğle yemeğimiz Akhisar’ın gurme lezzeti Akhisar köftesiyle devam edecek. Yemek sonrası, Akhisar’ın tarihi dokusuna yöneleceğiz. Antik çağdaki ismi Thyateira olan kent, Lidya devletinin ve Pergamon Krallığı'nın en önemli yerleşimlerindendi. Aziz Pavlus tarafından Batı Anadolu'da kurulan Hristiyanlığın ilk yedi kilisesinden biri de Thyateira kentindedir. Thyateira kentine ait kalıntıların bir bölümü bugün Akhisar kent merkezinde yer almaktadır

Ardından 1933 yılında Ali Şefik Hastahanesi olarak yapılan ve daha sonra farklı amaçlarla kullanılmış,  günümüzde ise restorasyonu yapılmış ve 2011 yılında hizmete açılmış Akhisar Müzesi’ni gezecek ve Roma Tapınağı iken daha sonra Hristiyanlığın ilk Kiliselerinden biri olarak kabul edilen ve günümüzde, Camii olarak kullanılan Ulu Camii’yi gezip fotoğraflayacağız.

Şimdi tüm günün yorgunluğunu atmak için Baristalar eşliğinde dünya kahveleri tadımı yapacağız. Ne mi içeceğiz? Çilveli kahve... Sonrasında isterseniz Akhisar usulü dondurma tadımı ve boza alışverişi yapabiliriz. Dönüş öncesi ürün alışverişi için sizlere zaman vereceğiz. Zeytin ve zeytinyağı başta olmak üzere et, peynir ve diğer yöresel ürünlerin alışverişini yapıyor ve akşam saatlerinde  İzmir’e dönüyoruz.

Bu Turun Tarihleri

22  Ocak 2022 Cumartesi 

05 Şubat 2022

Ücret Bilgileri

Kişi başı 270.TL

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

 • Tüm ulaşım hizmetleri
 • Şölen kahvaltı ( kokoreç, kelle, katmer )
 • Sıcak helva ve kahve ikramı
 • Pideli paça çorbası
 • Öğle yemeği ( Akhisar köfte + salata )
 • Cilveli kahve ikramı
 • Akhisar dondurması ikramı
 • Profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmeti

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 • Müze giriş ücretleri
 • İçecekler ve özel harcamalar

Önemli Notlar

 • Pastoral Tour, gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan gezilecek yerlerin programdaki sırasını değiştirebilir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.
 • Turumuzu gerçekleştireceğimiz araç katılımcı sayısına göre belirlecektir.
YUKARI