AKŞEHİR - BEYŞEHİR - İBRADİ - ORMANA DÜĞMELİ EVLER

ÇOK FARKLI BİR ROTAYLA ANADOLU'YU KEŞFEDİYORUZ

Bu turumuzda, klasiğin dışında bir rota izleyerek güzel Anadolumuz'un farklı güzelliklerini keşfedeceğiz.  İlk gün durağımız “Dünyanın Ortası Akşehir” olacak. Günümüze kadar korunarak ulaşan eski Türk kültürünü yansıtan Selçuklu ve Osmanlı  dönemi eserleri, tescilli Akşehir evleri ve Nasreddin Hoca’nın göle maya çaldığı Akşehir Gölü gezisi sonrası butik bir otelde konaklayacağız.

Gezimizin ikinci gününde, 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmış Hitit Kutsal Su Tapınağı'nı göreceğiz. Eflatunpınar su havuzunun özelliği, akan suların merkezi havuz sistemi ile toplanarak, gerektiği zaman tasarruflu bir şekilde kullanılan nadir su sistemlerinden biri olmasıdır. Beyşehir ve çevresini de tanıyıp gezimizin odak noktası Ormana Köyü'ne gideceğiz.

Ormana, Antalya İbradi’de Toros Dağları’nın eteklerinde tarihine, geleneklerine, mimarisine sahip çıkan tarihi düğmeli evleri fotoğraflayacağız.  Ormana Active Projesi kapsamında restore edilen evler koruma altına alınarak turizme kazandırılmıştır. Düğmeli evler, sedir ağacından ahşabı birbirinin içine kenetlenecek şekilde iskelet olarak kullanıp, içine taş yığarak, herhangi bir harç veya çimento gibi malzeme kullanmadan yapılmış yapılar. İskeletin dışarıda kalan kısımları da düğme gibi gözüktüğü için adına düğmeli (pişduvan) evler deniyor. 2012’de Çekül Vakfı’nın Tarihi Kentler Birliği’ne  üyeliği kabul edilmiş.

Düğmeli evlerle kaplı sokaklarda evlerin ayrı ayrı hikayelerini dinleyeceğiz. Günbatımı için Ormana’ya bakan Onas Seyir Tepesi'ne çıkacağız. Günbatımı sonrası, arzu eden konuklarımız Onas tepesinden bağların ve bahçeli evlerinden arasından geçerek zaman zaman fotoğraflar çekerek  yürüyüş yapabilecek. Yine İbradı’ya ait Eynif Ovası’nda sayıları yaklaşık 800’ü bulan Yılkı Atlarının vahşi güzellikleri ile büyüleneceğiz. Ürünlü Köyü, Akseki Sarı Hacılar Köyü, Üzümdere Milli parkı ve botla gezeceğimiz Altınbeşik mağarası bu gezimizdeki  diğer önemli duraklar olacak.

Dönüş yolculuğumuzda ise Salda Gölü’nde serbest zamanımız olacak.

1. Gün : İzmir – Akşehir

08.00'de Üçkuyular'dan, 08.00 Alsancak Lozan kapısı önü ve 0830'da Karşıyaka Yunuslar'dan konukların alınması. Akşehir’e hareket. Sultan dağları eteğinde Akşehir gölü yakınında kurulmuş olan bu şehirde, son yıllarda Akşehirli doktor, dişçi ve üniversite eğitimli bir grubun kurduğu AKSEV‘in çalışmalarıyla eski Osmanlı evleri ve arastası restore edilmiştir. Böylece Akşehir de Beypazarı, Safranbolu, Mudurnu gibi benzerleriyle boy ölçüşecek duruma gelmiştir. Gittikçe artan ilgiyle turist çekim merkezi olan bu güzel şehirde, eski evlerin bazıları butik otel haline gelmiş, ilginç konaklama merkezleri oluşmuştur. Nasreddin Hoca'nın mezarının bulunduğu bölgeden başlayarak yapacağımız yürüyüşle sokakları ve arastayı gezeceğiz. Gülmece Parkı'nda Nasrettin Hoca'nın fıkralarını yaşayacak günümüze kadar tanıdığımız güldürü ustalarının heykellerini fotoğraflayacağız. Dağın eteğindeki tekke denen mesire yerinde akşam çaylarımızı içeceğiz. Geceleme Akşehir Evi veya bir diğer butik otelde.

2. Gün : Eflatunpınar Hitit Su Anıtı – Beyşehir - Ormana

Kahvaltı sonrası otelden ayrılış. Sultan Dağları'nı aşarak Eflatun Pınarı Su Anıtı'na gidiyoruz. Anıt MÖ 13'üncü yüzyılın son çeyreğine tarihlendirilmektedir. Eflatunpınar Anıtı'nın Büyük Kral Tuthaliya IV dönemine ait olduğu düşünülmektedir. 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne Hitit Kutsal Su Tapınağı olarak dahil edilmiştir. Listeye dahil edilmesindeki gerekçe; Eflatunpınar su havuzunun özelliği, akan suların merkezi havuz sistemi ile toplanarak, gerektiği zaman tasarruflu bir şekilde kullanılan nadir su sistemlerinden biri olmasıdır. Bu anıt sadece görünüş itibariyle, düzeniyle ve ikonografi yapısıyla ender anıtlardandır, aynı zamanda da yapımı esnasında kullanılan teknoloji ve sanatkarlık bakımından da çok özel bir anıttır. Daha sonra Beyşehir’de Eşrefoğlu Emir Seyfettin Süleyman tarafından 1299 yılında yaptırılan Eşrefoğlu Camisi'ne gidiyoruz. Eşrefoğlu Cami, tarihe meydan okumaya devam ediyor. Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan cami, ahşap sütunlara sahip en büyük cami. 1296-1299 yılları arasında yapılan ibadethane, çini mozaiklerle kaplı muhteşem bir mihraba sahip. Eşrefoğlu Camii'ne gerçekleştireceğiniz ziyaret zamanda yolculukla eş değer. 1993 yılında koruma altına alınan Beyşehir Gölü Milli Parkı’nda 33 tane adacık yer alıyor. Gölün yanı sıra, parkın doğal yaşam alanı da görülmeye değerdir. Beyşehir’de öğle yemeğimizi alıyor ve buradan Ormana’ya hareket ediyoruz.  Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

3. Gün : İbradi  (Ürünlü  Köyü – Ormana – Eynif Ovası)

Kahvaltı sonrası buradaki düğmeli evleri yürüyerek gezmeye başlıyoruz. Osmanlı mimarisinin hakim olduğu evlerin tarihi 100-300 yıl arasında değişiklik gösterir. Yöre mimarisinin Karamanoğulları Beyliği'nden miras kaldığı düşünülmektedir. Harç ve çivi kullanılmadan, yörede bol bulunan kalker taşından örülen taş duvarlar ile yüzlerce yıl çürümeyen, katran, ardıç veya andız ağacı kerestesi kullanılarak, yapılarının içi saman katılmış ak toprak ile sıvanan iki katli ahşap evlerdir. Ahşap oymacılığı sanatının en güzel örneklerini kapı, tavan, dolap, pencere, kepenkler, cumba ve davlumbazlarda görmek mümkün. Köydeki yürüyüşümüzün ardından Ürünlü Köyü’ne gidiyoruz. Bu köydeki düğmeli evleri gezdikten sonra muhteşem ve otantik bir ortamda, leziz yöresel yemeklerin tadına bakıyoruz. Yemekten sonra İbradı'da Arapastık Kestanesi'ni görmeye gidiyoruz. Yaklaşık bin yıllık olan ve gövde çapı 24 metre olan bu ağaç önünde hatıra fotoğrafı çekeceğiz. Bir diğer durağımız, 13. yüzyılda yapılan Tol Han. Heybetli dağların içerisinden geçerek Eynif Ovası’na ulaşan kervanlar yolun yorgunluğunu Tol Han’da atardı. Eynif Ovası’nın Kesikbel mevkiinde bulunan Tol Han, bugün yıkık durumda. Handan geriye kalan tek şey çökmüş duvarlar ile zamana meydan okuyan kemerler. Yıkık duvarları ve yıkılmamak için direnen kemerleriyle görkemli bir yapı hüviyetinden çok uzak olsa da yine de görülmeye değerdir. Gezimize Eynif Ovası’nda özgürce dolaşan ve doğaseverlere unutulmaz görüntüler sunan yılkı atlarının izlenmesi ile devam ediyoruz. Keyifli günün ardından otelimize doğru geri dönüş yolculuğuna çıkıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4. Gün : Altınbeşik Mağarası – Salda Gölü – İzmir

Kahvaltı sonrası İbradi’den ayrılıyor ve Toros Dağları'nın iç kısımlarında yer alan Altınbeşik Mağarası'na gidiyoruz. Eski adı Unulla olan Ürünlü Köyü'nde yer alan Altınbeşik Mağarası,1994 tarihinde milli park haline getirilerek, Türkiye’nin ilk ve tek "Mağara Milli Parkı" özelliğini taşımaktadır. Su seviyesi uygun olursa botla mağarada yapacağımız gezintiden sonra (ekstra) aracımızla Side - Antalya üzerinden Salda Gölü'ne hareket. Salda Gölü'nde serbest zaman. İzmir’e hareket. Geç saatlerde İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

02 - 05 Ekim  2021, 3 Gece, 4 Gün

21 - 24 Ekim   2021 3 Gece, 4 Gün

14 -17 Kasım 2021, 3 Gece, 4 Gün

Ücret Bilgileri

TUR BEDELİ NAKİT TAKSİT   
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI   1690 TL   305.00 TL x 6 Taksit  
TEK KİŞİLİK ODA FARKI   1940 TL   350.00 TL x 6 Taksit  
***06-12 YAŞ   1400 TL    255.00 TL x 6 Taksit  

 

 

 

 

               ***ÇOCUK İNDİRİMLERİ İKİ YETİŞKİNİN YANINDAKİ KONAKLAMADA GEÇERLİDİR.

 

ÜCRETE DAHİL HİZMETLER

 • Programda belirtilen tüm ulaşım hizmetleri ve çevre gezileri 
 • Akşehir’de 1 gece butik otelde oda/kahvaltı konaklama
 • Ormana’da 2 gece butik otelde  yarım pansiyon konaklama
 • Otellerde alınacak sabah kahvaltıları ( 3 )
 • Akşam yemekleri ( 3 ) 
 • Tursab Seyahat güvence paketi
 • Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • İlk gün alınacak sabah kahvaltısı
 • Son gün alınacak akşam yemeği
 • Tüm öğle yemekleri, yemeklerde alınan tüm içecekler
 • Otellerde yapılan bütün ekstra harcamalar
 • Müze, Ören yeri ve Milli Park giriş ücretleri
 • Altınbeşik Mağarası bot turu 

Önemli Notlar

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

 • Rezervasyonlar ön ödeme ile kesinleştirilir. Ön ödemesi alınmayan rezervasyonları iptal etme hakkı acentemizde saklıdır.
 • Pandemi nedeniyle tura tek kişi olarak katılan konuklarımıza oda paylaşımı konusunda yardımcı olamıyoruz.  Bu nedenle konuklarımızın oda arkadaşları ile birlikte kayıt yaptırması veya tura sngl yolcu olarak katılabilmesi söz konusudur.
 • Turlarımıza katılan konuklarımız 1618 sayılı yasaya göre sigortalanır. Bu sigorta sadece ani rahatsızlık, kaza vs. kapsar. Kronik hastalıkları kapsamaz. Ayrıca covid 19 ile ilgili rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 • Tur sırasında veya sonrasında olabilecek rahatsızlıklardan acentemiz sorumlu değildir. .
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlimize bildiriniz. 
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Tur İptallerinde; yerinize yolcu bulunması durumunda ücretler kesintisiz iade edilir. Yerinize yolcu bulunamaz ise iptal koşulları devreye girer.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir
 • Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.
 • Tur katılımcılarımız covid sürecini ve yasal süreçlerini bildiğini ve bilgilendirildiğini kabul etmiş sayılır.

 

YUKARI