ANTAKYA - TARSUS - MERSİN - ADANA KÜLTÜR VE GURME TURU

TURLARIMIZ YENİ DÖNEM KURALLARINA GÖRE DÜZENLENMİŞTİR

Bu turumuzda Seleukoslar’dan Osmanlı’ya  pek çok medeniyetin izlerini taşıyan, asırlardan bu yana barışın ve çok kültürlü yaşamın simgesi olan Antakya’yı inanç ve lezzet turizmi yönüyle de  gezecek ve tanıyacağız. Gastronomi dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dâhil edilen Antakya’nın zengin mutlak kültürünü tanımak gezimize ayrı bir lezzet katacak.   Şair ve yazar Sunay Akın’ın “Dünyanın en güzel yemekleri Antakya’da yenir.” sözüne de hak vereceksiniz.

1.GÜN  : İZMİR –  ANTAKYA  

Sabah saat 05:30 da Adnan Menderes Havalimanı İç hatlar Sun Express HY kontuarında buluşma. 06.55 de Antakya’ya hareket ve saat 08.25 de Hatay’a varış.  Havalimanında rehberimiz ve aracımızla  buluşma. Güzel bir kahvaltıyla günümüze başlayacak ve gastronomi dalında UNESCO ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na 2018 yılında katılan Hatay’da keyifli bir lezzet ve kültür yolculuğu bizleri bekliyor. Çan ve ezan seslerinin birbirine karıştığı barış ve hoşgörü simgesi bu güzel kentte ilk durağımız dünyanın en değerli antik mozaik koleksiyonlarından birine sahip Hatay Arkeoloji müzesi olacak. Tematik çalışmalar ile tarihin adeta tekrar canlandırıldığı mozaik ve sikke koleksiyonu; Hitit, Helen, Roma ve Bizans dönemlerine ait eşsiz bir kolleksiyondan oluşuyor. Müze gezimizi tamamlayıp Antakya’nın yerel lezzetlerini tatmak üzere restorantımıza gidiyoruz. Yemek sonrası Anadolu’nun bilinen en eski camilerinden Habib-i Neccar Camisi’ni de görüp tarihte ilk ışıklandırılan caddelerden Herod Caddesi’nde yürüyeceğiz. Türk Ortodoks Kilisesi; Katolik Kilisesi, Havra, eski Antakya sokakları ve evlerini göreceğiz. Tarihi Affan Kahvesi’nde kahvemizi içecek, çınaraltında Yusuf Usta’nın meşhur künefesini deneme fırsatı bulacağız. Ardından otelimize gidiş ve yerleşme. Yemeğimizi yöresel lezzetlerden oluşan menümüzle otelimizde alıyoruz. Geceleme otelimizde.

2.GÜN : ANTAKYA - SAMANDAĞ – VAKIFLI KÖYÜ – TİTUS TUNELİ

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası tam gün sürecek olan ve Samandağ’ını kapsayan gezimizi gerçekleştireceğiz. Antik Çağ Limanı olan Samandağ İlçesi Antakya'ya 22 km. uzaklıktadır. Dünyanın en zengin bitki örtüsüne sahip bu yörede, antik çağın mimarlık harikalarından biri olan Vespasıanos ve Titus Tüneli’ni, Beşikli Mağara içinde Kaya Mezarları, Hz. Hızır Makamı, Dorik Tapınağı’nı geziyor ve resimliyoruz. Roma İmparatoru Vespasianus, dağdan gelen sel sularını önlemek için bu tünelin yapımını emretmiş ve tünel binlerce kölenin emeğiyle onlarca yılda tamamlanmış. Tünelin hemen yakınında bulunan Beşikli Mağara’da ise Roma soylularına ait olduğu düşünülen kaya mezarlarını göreceğiz. Samandağ sahilindeki balıkçı restorantında öğle yemeği için serbest zaman. Yemek sonrası Türkiye’deki tek Ermeni köyü olan Vakıflı  Köyüne gidiyoruz. Etnik ve kültürel yapısı hiç bozulmamış köyün;  Kilisesi, pazarı ve güler yüzlü insanlarıyla köy halkıyla görüşecek konukseverliklerine şahit olacaksınız., Vakıflı Köyü. ziyaretimizi yapıp, sokaklarını geziyoruz. Bu tertemiz ve şirin köyü gezerken köy kahvesinde çay içip köy kooperatifinden Vakıflı’nın meşhur doğal ürünlerinden alma fırsatı da bulacağız. Merkeze dönüş. Antakya’da uzun yıllar ticaretin kalbi sayılan meşhur Uzun Çarşıda Alış-veriş için vereceğimiz serbest zamanın ardından otelimize dönüş. Akşam yemeği yöresel lezzetlerin sunulduğu yerel restorantta olacak. Harbiye şelalesinde akşam çaylarımızı içip konaklayacağımız otelimize dönüyoruz.

3.GÜN : ANTAKYA – İSKENDERUN – TARSUS – MERSİN

Kahvaltı sonrası otelden ayrılış. Ilk olarak şehir merkezine 2 km. mesafedeki Neccar Dağı yamacında, M.S. 1.yüzyılda kayalara oyularak yapılmış, Hıristiyanlık dininin yayıldığı ilk kilise olduğuna inanılan St. Pierre Kilisesi gezimizi yapacağız. Soğuk Oluk, Amik Ovası ve Amanos dağlarının doyumsuz manzarasını izleyerek Belen Geçidi'ne çıkıyoruz. Buradan İskenderun’a varış. İskenderun sahilinde çay molası veriyor ve Tarsus’a yöneliyoruz, Tarsus şelalesininde kısa bir mola veriyoruz. Şehir merkezinde bulunan Kleopatra kapısı olarak da bilinen Roma dönemi eserini, Aziz Paul kuyusu ve Tarsus evlerini görüyoruz. Son olarak Eshab-ı Keyfi (yedi uyurları) ziyaret ediyoruz. Ardından Mersin şehir merkezine geliş. Otelimize yerleşme. Akşam yemeği Adananın yöresel lezzetlerinin sunulduğu yerel restorantta. Konaklama otelimizde.

4.GÜN : MERSİN – ADANA – İZMİR

Sabah kahvaltı sonrası otelden ayrılış. Narlıkuyu / Erdemli’ye yöneliyoruz. İlk olarak Kanlı Divane Antik Kenti'ne varıyoruz. Burada suçluların atıldığı Ölüm Çukuru, Kaya Kabartmaları, Kiliseleri, Ölüm Kulesini, mezar yapılarını ve diğer anıtsal eserlerin gezilmesinin ardından Cennet – Cehennem Obrukları, sarkıt ve dikitleriyle ünlü Dilek (Astım) Mağarası'nı gezip, Kızkalesi ve Adam Kayaları'nı panoramik olarak görüyoruz. Öğleden sonra Adana’ya varışımızı takiben görülebilecek yerler arasında; Sabancı Merkez Camii, tarihi Taşköprü, Seyhan Nehri, Tarihi Eski Kız Lisesi, Ramazanoğlu Konağı ve Medresesi, Tarihi Büyüksaat Kulesi, Eski Bedesten ve Kazancılar Çarşısı bulunmaktadır. Akşam yemeğimizde meşhur Adana kebabının tadına bakıyoruz. Havalimanı’na hareket. Bilet işlemleri sonrasında saat 22.35'de İzmir’e hareket. 00:10 'da İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

23 - 26 Mart 2022,   4 Gün, 3 gece

27 - 30 Ekim 2022 ,  4 Gün, 3 gece

Ücret Bilgileri

TUR ÜCRETİ  NAKİT      TAKSİT
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI    2250.00 TL     400.00 TLx 6 Taksit
TEK KİŞİLİK ODA FARKI      300.00 TL     460.00 TLx 6  Taksit
***06-12 YAŞ    1900.00 TL     320.00 TLx 6  Taksit

 

 

 

 

                   *** ÇOCUK ÜCRETİ İKİ BÜYÜK YANINDA GEÇERLİDİR

ÜCRETE DAHİL HİZMETLERİMİZ

 • Programda belirtilen tüm ulaşım hizmetleri
 • Programdaki tüm şehir turları ve çevre gezileri
 • İlk gün Antakya’da alınacak sabah kahvaltısı
 • Antakya’da 4* Grand Bogaziçi Hotelde 2 gece konaklama
 • Mersin’de 4* Ramada vb. Hotelde 1 gece konaklama
 • Otellerde alınacak sabah kahvaltıları ( 3 )
 • Antakya ‘da 2 Akşam yemeği gurme lezzetlerden oluşan yerel restorantlarda  alınacaktır.
 • Mersin mutfağının gurme lezzetlerinin sunulduğu yerel restorantda 1 akşam yemeği.
 • Tursab seyahat güvence paketi    
 • Profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmeti

 

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • İzmir /  Hatay - Adana / İzmir  Sun Express  Havayolu uçak bileti ve vergiler ( 570.00 tl  )
 • Öğle yemekleri
 • Yemeklerde alınan alkollü / alkolsüz içecekler
 • Otellerde yapılan tüm ekstra harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Kişisel harcamalar

Önemli Notlar

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

•           Rezervasyonlar ön ödeme ile kesinleştirilir. Ön ödemesi alınmayan rezervasyonları iptal etme hakkı acentemizde saklıdır.

•           Grubumuz 16  kişi ile sınırlıdır.

•           Yukarıda belirtilen uçuş saatleri  Sun Express Havayollarından  alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan, yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.

•           Acentemiz gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını, konaklama yapılacak otelleri ve uçulacak olan havayolunu değiştirebilir.

•           Pandemi nedeniyle tura tek kişi olarak katılan konuklarımıza oda arkadaşı veremiyoruz. Bu nedenle konuklarımızın oda arkadaşları ile birlikte kayıt yaptırması veya tura sngl yolcu olarak katılabilmesi söz konusudur.

•           Turlarımıza katılan konuklarımız 1618 sayılı yasaya göre sigortalanır. Bu sigorta sadece ani rahatsızlık, kaza vs. kapsar. Kronik hastalıkları kapsamaz. Ayrıca covid 19 ile ilgili rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.

•           Tur sırasında veya sonrasında olabilecek rahatsızlıklardan acentemiz sorumlu değildir. .

•           Yeni düzenlemeye göre uçak yolculuğu için HES kodu alma zorunluluğunuz vardır.

•           Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlimize bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.

•           Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.

•           Tur İptallerinde; yerinize yolcu bulunması durumunda ücretler kesintisiz iade edilir. Yerinize yolcu bulunamaz ise iptal koşulları devreye girer.

•           Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir

•           Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.

•           Tur katılımcılarımız covid sürecini ve yasal süreçlerini bildiğini ve bilgilendirildiğini kabul etmiş sayılır.

 

YUKARI