NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

ARAP APIŞTI KANYONU - NYSA ANTİK KENTİ - ARPAZ KULESİ

TEKNE TURU DAHİL

Sabah saat 07.30 Karşıyaka Yunuslar,  07.45 Alsancak Lozan Meydanı Atatürk Lisesi önü, 08.00 Üçkuyular Pamukkale yazıhanesinin önünden konuklarımızı alıyoruz. Yol güzergâhımızda, kahvaltı ve  ihtiyaç molamızı veriyor Aydın’a hareket ediyoruz. Yeni düzenlenmiş haliyle Aydın Müzesini geziyoruz. Daha sonra Sultanhisar’a yöneliyor ve burada tarih kokan kent Nysa Antik Kent gezimizi yapıyoruz. Sultanhisar ilçesi yakınındaki Nysa Antik Kenti Tepecik deresinin oluşturduğu derin bir boğazın iki yakasına kurulmuş iki şehirden meydana gelir. İki şehir birbirine üç köprü ile bağlanır. Antik kentin altın çağlarını yaşadığı dönemde yaklaşık 40 bin kişinin şehirde yaşadığı düşünülmektedir. Nysa Antik Kentinin kuruluşunun MÖ 6. Yüzyılda dayandığı Ünlü coğrafyacı ve gezgin Strabon’un burada eğitim aldığı bilinir.  Kentte bulunan Gymnasium ve Kütüphane parlak dönemlerinde kentin bir eğitim merkezi olduğunu göstermektedir. Nysa Antik kenti kütüphanesi MS 2. Yüzyılda yapılmıştır ve Efes Antik Kenti kütüphanesinden sonra Anadolu’da en iyi korunmuş kütüphanelerden biridir.. ünlü antikçağ coğrafyacısı ve gezgin Strabon’un eğitim almak için bu şehre gelmiş olması şehrin antik çağda bir eğitim ve bilim merkezi olduğunu bize kanıtlıyor. Kentte günümüze gelen eserleri görecek ve bilgi alacağız

Turumuza devamla Yörük Ali Efe’ müzesi gezimiz olacak ( Restorasyonda olduğu için müzenin içine giremiyoruz.) Yörük Ali Efe’nin evi müzeye dönüştürülürken, Yörük Ali Efenin mirasçıları ve yöre sakinleri Efe kültürüne dair miras ürünlerini müzeye bağışlamışlardır. Rehberimiz Yörük Ali Efe’nin hikayesini anlatacak ve bilgi verecektir. Sultanhisar’ın meşhur pidesinden oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz. Lezzetli yemek molamızın ardından Aydın’da yok olmakta olan bir değer Arpaz Kalesi / Kulesi’ne yöneliyoruz. Burası bir Karya kenti olan Harpasa Kalesinin eteklerinde kurulan bey konağı. Kulesi, ambarı, müştemilatı ile minik bir şato. Ahşap işçiliği, cumbaları, tavanlardaki çarkıfelek motiflerii birer sanat eseri.

 

Arapapıştı Kanyon’una hareket. Kanyon’a vardığımızda seyir terasından harika fotoğraflar yakalayacaksınız. yöre halkının ürettiği el emeği ürünlerden satın almanız ve bu doğa harikasını fotoğraflayabilmeniz için serbest zamanımız olacak.17:00 da teknelere binmek üzere iskelede hazır bulunuyoruz. Teknemiz 17.30 de hareket edecektir. Kanyon Akçay, Körteke, Bozdoğan, Kemer, Karacasu bölgesinde yer almaktadır ve  Kemer Barajını besleyen Akçay’ın Denizli, Muğla ve Aydın sınırlarının kesiştiği noktada binlerce yıl içerisinde oluşmuştur. Bu kanyon 380 metre yüksekliğinde ve 6 km. uzunluktadır. Aydın’da bulunan esrarengiz ve 8.dünya harikası olmaya aday kanyonun içerisinde gezi tekneleri ile dolaşarak kaya mezarları, kanyon mağaraları ve birçok tarihi kalıntıları görebilme imkânına sahip olacağız.  Harika bir manzara eşliğinde çok özel bir kanyonda tekne turu yaparken rehberimiz buradaki tarih ve geçmişte yaşananlar hakkında siz konuklarımızı bilgilendirecektir. Yaklaşık 2,5 saat sürecek kanyon gezimizi yaptıktan sonra. İzmir’e dönüş zamanı. Geç saatlerde İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

22 Mayıs 2022 Pazar

 

Ücret Bilgileri

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

** Ulaşım ve çevre gezileri

** Kanyonda tekne turu

** Profesyonel rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

**  Öğle yemeği ve yemekte alınacak içecekler

** Müze – Ören yeri giriş ücretleri

Önemli Notlar

  • Turumuz genellikle yürüyerek yapılacağından hava durumuna uygun rahat giysiler ve ayakkabılarla gelmenizi tavsiye ederiz.
  • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.
YUKARI