NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

ATATÜRK'ÜN İZİNDE BORNOVA KÖŞKLERİ VE LEVANTENLER TURU

İZMİR KENT KÜLTÜRÜ

Sabah 08.30 Karşıyaka / Yunuslar, 09.00 Alsancak / Lozan Meydanında konuklarımızla buluşarak yola çıkıyoruz. Bugün İzmir’deki Levanten kültürü ve yaşantısını yakından tanıyacak ve Bornova’nın da tarihsel gelişimi ve önemi hakkında bilgi edineceğiz. ‘Petit Paris’ yani ‘Küçük Paris’ diye anılan İzmir’in Levanten yaşamının mimari görkemine tanık olup, gerçek hayat hikayelerini öğrenecek ve  hayranlıkla Atatürk ‘ün Bornova’da ki izini süreceğiz.


Gezimize, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun başladığı Atatürk’ün kahve içip kenti seyrettiği Belkahve’de hayata geçirilen Ata Evi’n ziyaretle başlıyoruz. Dönemine uygun şekilde dizayn edilen tesiste, işgal yıllarına ait eşyalar, dönemin askeri ve halk hareketini ifade eden fotoğraflar ile maketler yer alıyor. Hükümet Konağı'nın bulunduğu Bornova Meydanı’na gidiyoruz. Hükümet binasının karşısındaki Santa Maria Kilisesi’ni dışarıdan gördükten sonra Dramalılar Köşkü'nü görmeye gideceğiz. Şu an içerisinde kafe işletmesi olan köşkün bahçesini ve içerisinde bulunan hamam ve mutfak bölümlerini geziyoruz. Dramalılar Köşkü'nden sonra muhteşem güzellikteki eski bir Rum evinde sergilenen tarihi Bornova Fotoğrafları sergisi ile Bornova’nın geçmişine yolculuk yapacağız. Geçmişe yaptığımız yolculuğun ardından tadı damağınızda kalacak esnaf lokantalarında alacağımız (serbest zaman) öğle yemeğimiz için Büyük Çarşı'ya gidiyoruz. 
Öğle yemeğimizden sonra Çarşı içerisinde bulunan Batı Anadolu’nun hala kullanılan en eski camisi olan Hüseyin İsa Bey Camii’ni geziyoruz. Ardından yürüyerek ulaşacağımız, şu anda kafe olarak hizmet veren Balladur (Cafe Pİ) ve Charnaud (şu an Villa Levante Otel) köşklerini görüyoruz. Levanten hayatı ve kültürü hakkında bilgiler almaya devam ederken,  bir Levanten köşkü olan ve restore edilerek Arkas Deniz Tarihi Merkezi’ne dönüştürülen inanılmaz güzellikteki tarihi gemi maketlerinin ve orijinal deniz temalı tabloların bulunduğu köşkü gezeceğiz. Deniz tarihi merkezi gezimizin ardından biraz ilerideki o dönemde Levanten hayatının merkezi olan alanda Levanten ailelerin sosyal yaşamlarına ait bilgiler alacağız. Günümüzde E.Ü. Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırmaları Merkezi İngiliz Klubünü görüyor (Kuyulu ev) ve İzmir’in kurtuluşunda Atatürk tarafından bir süre Genelkurmay Merkezi olarak kullanılması sebebiyle Bornova tarihinde çok özel bir yeri olan Edward Whittal Köşkü’nü ziyaret ediyoruz. Gezimize E.Ü Rektörlük binası olarak kullanılan köşkü ve hemen arkasında Sultan Abdülaziz’in Bornova’ya geldiğinde körfezi izlesin diye oluşturulan yığma tepeyi görerek devam ediyoruz. Az ilerideki Murat, La Fontaine köşklerini ve St. Mary Magdalena kilisesini gördükten sonra birbirine çok yakın olan Anadolu folklorik kıyafetlerinin ve çalgı aletlerinin sergilendiği EÜ Etnografya ve EÜ Kağıt ve Kitap Sanatları (Ballian Köşkü) müzelerinden birini görüyoruz.1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Bornova ziyareti sırasında fotoğraf çektirdiği yeri ve 1877 yılında Anadolu topraklarında ilk futbol oyununun oynandığı alanı ve tam oraya dikilen futbolcu heykelini, 1865 yılında Türkiye’deki ilk demiryolu hatlarından biri olan Bornova Basmane hattının yapımında çalışan personel için yapılan köşklerle birlikte, 1895 yılında Türkiye’de ilk atletizm ve bisiklet yarışlarının yapıldığı yeri görecek ve bilgi alacağız.
Bugün Bornova’ya Atatürk’ün anıları ve Levanten kültürünün izleriyle farklı bir gözle baktıktan sonra, keyifli bir günün ardından bir başka Pastoral Tour gezisinde buluşmak üzere ayrılıyoruz. 

Bu Turun Tarihleri

03 Nisan 2021 Cumartesi

Ücret Bilgileri

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

  • Ulaşım ve çevre gezileri
  • Profesyonel rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

  • Öğle yemeği ve yemekte alınacak ekstra içecekler
  • Tur sırasında molalarda alınacak içecekler. 
  • Müze – Ören yeri giriş ücretleri 

Önemli Notlar

 

  • Turumuz genellikle yürüyerek yapılacağından hava durumuna uygun rahat giysiler ve ayakkabılarla gelmenizi tavsiye ederiz.
  • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.
YUKARI