AZERBAYCAN - GÜRCİSTAN KÜLTÜR TURU

BAKÜ (3) – ŞHEKİ (1) –TİFLİS (1) –BORJOMİ (1) - BATUM (1)

1.GÜN:  İzmir – Bakü

Saat 21.30’de İzmir Adnan Menderes Havaalanı Dış Hatlar Terminali’nde buluşma. Check-in, gümrük ve pasaport işlemlerinden sonra 23.30’te      sefer sayılı uçuş ile  Bakü’ye  hareket. 03.20’de Bakü’ye varış. Gümrük ve pasaport işlemlerini tamamladıktan sonra havaalanında bizleri bekleyen otobüsümüze transfer oluyoruz. Otelimize gidiş yerleşme. Dinlenme

2.GÜN :   Bakü

Geç kahvaltı ve Bakü tanıtım turu. Köklü bir geçmişe sahip olan Bakü, hem tarihi dokusu hem de modern mimarisiyle etkileyici bir şehirdir. Bakü’deki ilk insan yerleşimleri M.Ö. 2000’lere dayanmaktadır. Kafkas coğrafyasına ait bu şehir köklü bir geçmişe sahiptir ve tarihi dokusu ve modern mimarisiyle oldukça etkileyici ve güzel bir kenttir.  Uzun yıllar Sovyetler Birliğinin yönetiminde kalmasından dolayı Bakü’de birçok bina Sovyet mimari özelliklerini yansıtır. Aynı zamanda, İslami mimariyi de görebileceğiniz ender eserler yer alır. İçeri Şehir adı verilen ve UNESCO Dünya Koruması Listesinde bulunan, duvarlarla çevrili eski şehir merkezini gezerek başlıyoruz. Shemakha Kapısı, Kız Kulesi, Şirvan Şah Sarayı turumuz sırasında göreceğimiz önemli eserlerden bazıları... Bakü merkezindeki büyük bir alışveriş caddesi olan Nizami Caddesi,  molamızı alacağımız  Targovi; Rusça'da "tüccarlar caddesi" anlamına gelir. Targovi’nin resmi adı nizami caddesi olsa da, bir ticaret merkezi olduğundan halk tarafından bu şekilde anılmış ve zamanla bölge bu isimle bilinir olmuş. Turumuzdan sonra serbest zaman. Akşam yemeğimiz yerel restoranda olacak. Geceleme otelimizde.

3. GÜN:  Bakü - AbşeronYarımadası (Gobustan–Ateşgah) – Bakü    

Kahvaltı - Abşeron Yarımadası’nı yakından tanıyacağımız turumuza başlıyoruz. İlk olarak 600.000’den fazla duvar kabartmasının bulunduğu, Azerbaycan’ın arkeolojik eserler bakımından en zengin bölgesi olan ve UNESCO Dünya Mirası listesindeki Gobustan'a doğru yola çıkıyoruz. Burada geçmişi 40.000 yıl önceye  dayanan kaya sanatının örneklerini görme ve fotoğraflama şansını bulacağız. Azerbaycan'ın İslamiyet öncesi geçmişinde önemli bir yer tutan ve hala kültürel birer çekim merkezi olan Ateşgah’ı (Ateş Tapınağı) ziyaret  ediyoruz. Azerbaycan’ın İslamiyet öncesi geçmişinde önemli bir yer tutan bu tapınakta 16. yy’dan kalma eserleri ve Zerdüşt Kültürünü yakından tanıyacağız. Buradaki gezimizi tamamladıktan sonra Bakü şehir merkezine geliyor ve serbest zaman veriyoruz. Yerel restoranımızda akşam yemeğimiz olacak.   Geceleme otelimizde.

4.GÜN :  Baku – Şheki (Azerbaycan)

Sabah kalhvaltımızı otelimizde yaptıktan sonra bizi Şheki'ye götürecek olan otobüsümüze biniyoruz. Yaklaşık 300 km'lik yolculuğumuz boyunca Azerbaycan kırsalının doğa güzelliklerini görme ve fotograflama olanağı bulacağız. Şeki yolu üzerinde görmeden geçmememiz gereken Shamkhi'de kısa bir mola vereceğiz. Burada tarihi Juma (Cuma) camiini ve Yedi Kubbe’yi ziyaret edeceğiz. Muhteşem manzarası ile bizi büyüleyecek Muganlı geçidinden geçerek öğle saatlerinde Sheki'ye varacağız. Sheki'ye varışımızla birlikte şehir turumuza başlıyoruz. Sheki'de önce Sheki Han Sarayı’nı “ mimari olarak İran’daki sarayları andıran saray; ön cephesinde iki dev çınarla bizi selamlar, yapıda hiçbir çivi ve metal birleştirici kullanılmamıştır.Sarayın iç süslemesinde kullanılan vitraylar o dönemde Venedik’ten getirilmiştir”. Saray gezimizi tamamlayıp Tarih Müzesi’ne geçiyoruz. Sheki’de geçmişte Araplardan, Şirvanşahlar’a, İldenizler’den Gürcü Krallığı’na, Safeviler’den Osmanlı’ya kadar birçok farklı devlet hüküm sürmüştür. Şehir bu tarihi geçmişi sayesinde Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı tarafından 2016 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmiştir. Müzede sergilenen eserlerin yanı sıra müze binası da o dönemin tarihi yansıtmaktadır. Turumuzun bitiminde, yerel elişi ürünleri tezgahlarını ve şeker imalathanelerini ziyaret edeceğiz. Burada vereceğimiz serbest zaman sonrası, Otelimize yerleşip günün yorgunluğunu biraz üstümüzden atmaya çalışacağız. Geceleme otelimizde.

5. GÜN :  Şeki – Lagodekhi – Tiflis

Sabah kahvaltımızı otelimizde yaptıktan sonra Gürcistan'a geçiş yapmak üzere yola çıkıyoruz. Öğle saatlerinde Lagodekhi sınır kapısına varıyoruz. Bu noktada sınırda gümrük işlemlerinin ardından seyahatimizin Gürcistan ayağında bizimle birlikte olacak rehberimizle buluşuyor ve yeni otobüsümüze geçerek Tiflis'e doğru yola çıkıyoruz. Öğleden sonra Tiflis'e varıyor ve şehir turumuza başlıyoruz. Tiflis turumuzda Eski Tiflis'de bulunan Kükürt banyolarını ziyaret edeceğiz, turumuz sırasında birbirine çok yakın mesafelerde Gürcü Ortodoks, Ermeni Gregoryen kiliseleri, Osmanlı dönemi camiler ve Sinagogları bir arada görecek ve Tiflis'in dini ve kültürel zenginliğine ve hoşgörüsüne tanıklık edeceğiz. Gabriadze Kukla Tiyatrosu, Tiflis Saat Kulesi ve Gürcistan Müzesi de turumuz sırasında görülecek yerler arasında. Şehir turumuzu meşhur Rustaveli bulvarında Tiflis'in kozmopolitan atmosferini içimize çekerek tamamlayacağız. Akşam yemeğini  Gürcü mutfağından örnekler tadacağımız restoranımızda yiyeceğiz. Geceleme otelde.

6. GÜN :  Tiflis – Mtskheta – Uplistsikhe -  Gori –  Borjomi / Bakuriani

 Sabah kahvaltı sonrası dolu dolu geçecek bir güne daha başlıyoruz. 4.yüzyıldan kalma Narikala kalesi ve Metekhi Kilisesi turumuzu yapacağız.  Perslerin hüküm sürdüğü dönemden kalan kalenin geçmişi, M.S. 4. yüzyıla dayanıyor. Türklerin de şehri yönettiği dönem boyunca kullandığı kale içinde, St. Nicholas Kilisesi adında eski bir ibadethane bulunmaktadır. Tiflis’teki gezimizin son durağı M.S. 5. Yüzyıldan günümüze kadar görkemini koruyan Metekhi Kilisesi olacak. İberya kralı Vakhtang Gorgasali tarafından yaptırılan bu kilise şehrin kuruluşu kadar eskidir. Moğol istilası sırasında büyük bir kısmı harap olan kilise hala ayakta duran muhteşem yapısı ile bizleri binlerce yıl öncesine götürecek. Batum'a doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde görmeden geçemeyeceğimiz tarihi Mtskheta kentine uğrayacağız. Tarihi Gürcü krallığının başkenti de olan bu kentin geçmişi milattan önce 3. yüzyıla dek uzanıyor. Burada Hz.Isa'nın cübbesinin de gömülü olduğu tarihi Svetitskhoveli katedralini ziyaret edeceğiz.  Daha sonra, mağaralara oyulmuş evlerden oluşan ve tarihi M.Ö. 6. yüzyıla dayanan Uplistsikhe’ye gidiyoruz. Buradaki ziyaretimizi tamamladıktan sonra Joseph Stalin’in doğum yeri olan Gori kasabasına gidiyor, Stalin Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından Rus kraliyet ailesi Romanoff’un ve Stalin’in yazlık saraylarının bulunduğu Borjomi’ye uzanıyor, yazlık sarayları, Borjomi Ulusal Parkı’nı, Timotesubani Tapınağı’nı ziyaret ediyoruz. Yolumuz üzerinde yerel bir restoranda akşam yemeği alıyor ve Küçük Kafkasya’da bir dağ kasabası olan Bakuriani’ye varıyoruz. Otele yerleşme ve geceleme.

7. GÜN :  Borjomi / Bakuriani –  Ahıska – Vardzia -  İmereti -  Kutaisi - Batum

Kahvaltı sonrası otelden ayrılıyor ve Ahıska’ya hareket. Ahıska kalesini, kale içindeki evleri, demir asma köprüleri geziyor ve fotoğraflıyoruz. Daha sonra, Vardzia’ya Kaya şehrindeki inanılmaz yapıları, depo, kiler, şarap mahzenlerini gezip görecek ve  Batı Gürcistan Krallığı’nın başkenti olan, Gürcistan’ın ikinci büyük şehri Kutaisi’ye hareket ediyoruz. Zengin tarihi mirası, misafirperverliği ve etkileyici mutfağı ile ünlü Imerety bölgesinde bulunan Kutaisi’de Virgin-Gelati Manastırı ve Bagrati Katedrali’ni ziyaret edeceğiz.  Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı 1994 yılında UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilmiştir. Adını Gürcistan’ın ilk kralı III. Bagrat’dan alan katedralın yapımına 10. yüzyılın sonlarında başlanmış ve 11. yüzyılın başlarında tamamlanmıştır. Siyasi ve ekonomik gücün simgesi olarak inşa edilen katedral 1621 yılında Türkler tarafından ağır hasarlar verilen katedral, 1952-2012 yılları arasında kademeli bir şekilde yeniden yapılandırılmıştır. Günümüzde yalnızca ibadet için kullanılan Gelati, eskiden bir bilim ve eğitim merkezi olarak kullanılmıştır. Gelati manastırı katedralin aksine, mozaik ve duvar resimleri ile iyi korunmuş bir yapıdır. Katedral ve manastır, Gürcistan’da ortaçağ mimarisinin günümüze taşınan en güzel örnekleridir. Batum’a hareket. Otelimize yerleşme ve serbest zaman. Geceleme Otelimizde.

8. GÜN :  Batum- İzmir

Karadeniz'in en güzel şehirlerinden birisi olan ve her köşesinden enerji ve hayat fışkıran Batum panoramik şehir turumuza çıkıyoruz. Turumuz sırasında Batum'u ilgi çekici bir şehir yapan orijinal heykellerin bir kısmını yakından görme şansını bulacağız.  Her on dakikada bir pozisyon değiştiren Ali ve Nino aşk heykeli ve kaynağını Yunan mitolojisinden alan Apollo heykeli ilginizi çekecek şehir heykellerinden sadece ikisi. Panoramik turumuzun ardından meşhur Batum bulvarında kısa bir yürüyüş yapacağız. Batum Bulvarı’nda yer alan parkların yapımına 1881’de Alman İmparatorluğu’ndan getirilen usta peyzaj mimarları tarafından başlanmıştır. Rengarenk çiçeklerle donatılmış Alexander’s Garden Parkı’nda hoş manzaraya sahip yapay Nurigeli Gölü yer almaktadır. Havalimanına transfer. Bilet ve pasaport işlemleri  sefer sayılı uçak ile Saat 19.40 da İstanbul bağlantılı İzmir’e hareket ediyoruz. Saat 23.20’de İzmir’e varış. Turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

05 - 12 Eylül 2021 / 7 Gece 8 Gün 

24 - 31 Ekim 2021 / 7 Gece, 8 Gün

Ücret Bilgileri

TUR FİYATI NAKİT    
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI   €uro    
TEK KİŞİLİK ODA FARKI   €uro    

 

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER

*  Havaalanı – otel – havaalanı transferleri

* Tüm tur boyunca araç  ulaşım ve transferler

* Programda belirtilen tüm şehir ve çevre turları

* Bakü’de 3 gece  Shah Palace Hotel vb. konaklama

* Şheki'de1 gece Sheki Saray Hotel vb. konaklama,

* Gürcistan’da Tiflis'de 1 gece Margi Hotel, King David vb. konaklama

* Borjomi’de  1 gece  Borjomi Palace’da konaklama,

* Batum'da 1 gece World Palace , Era Palace vb olmak üzere toplam (7) gece konaklama

* Sabah kahvaltıları (7)

* Akşam yemekleri  (6) (Yerel restorantlarda ve yöresel yemekler eşliğinde. Bir akşam yemeğimiz yöresel danslar ve müzik eşliğinde olacaktır.)

* Programda belirtilen müzelere giriş ücretleri (Stalin Müzesi, Promethous Mağarası)

* Yerel rehberlik hizmetleri

* Zorunlu yurtdışı TURSAB seyahat ve sağlık sigortası (belirli limitler dahilinde-70 yaş üzeri sürprim farkı öder)

* Tur boyunca profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmetleri

 

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* İzmir –Bakü / Batum – İstanbul – İzmir arası  ….   Havayolları ile ekonomi sınıfı uçak bileti ve havalimanı vergileri.( Katılım sayımız 12 kişi olduğunda grup yer talebi yapılacaktır )

*Otellerde yapılacak olan ekstra harcamalar

*Programda belirtilmeyen öğle ve akşam yemekleri

*Yemeklerde alınacak olan alkollü/alkolsüz içecekler
*İsteğe bağlı olarak gezilecek olan ve yukarıda belirtilmeyen müzelere giriş ücreti

*Yerel rehber ve kaptan bahşişleri

*Yurtdışı Çıkış Harcı 50.00 TL

Önemli Notlar

ÖNEMLİ NOTLAR

*Yukarıda belirtilen uçuş saatleri …. Havayolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten, uçak iptalinden, uçağın teknik aksaklıklarından dolayı ortaya çıkabilecek rötarlardan, yolcunun iç hat uçuşlarını kaçırmasından kaynaklanan aksaklık veya doğabilecek problemlerden acentamız kesinlikle sorumlu tutulamaz.

*Pastoral Tour gerekli gördüğü durumlarda programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.

*Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 15 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir. Bu durumda yolculara para iadesi yapılacaktır.

*Panoramik turlar herhangi bir müze veya ören yeri girişi içermez.

*Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyid ediniz.

*Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlisine pasaport numaranız, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte lütfen bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir. Bilet kesildikten sonra isim değişikliği kesinlikle yapılamaz. Kesilen yeni dış hat biletinin meblağı seyahat eden yolcuya aittir.

*Yurt dışı çıkışında gümrük ve pasaport engeli olan yolculara seyahate iştirak edemedikleri takdirde hiçbir ücret iadesi yapılmaz.

*Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36cm.(yükseklik) x 23cm.(en) x 56cm.(boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır.

*Seyahatiniz esnasında yanınızda mutlaka bir yağmurluk, bir hırka veya bir kazak bulundurmanızı önemle tavsiye ederiz.

*Yapacağınız alışverişlerde olabilecek aksiliklerden yerel rehberiniz, Türkiye’den sizlerle beraber tura katılan rehberiniz ve acentanız Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir…

*İç veya dış hat uçuşlarda, uçağın sizlere dağıttığı yerleri önceden ayarlamak acentamızın inisiyatifinde değildir.

 

 

 

YUKARI