AZERBAYCAN -GÜRCİSTAN TARİH -KÜLTÜR VE BAĞ BOZUMU TURU

TÜM TURLAR ve AKŞAM YEMEKLERİ DAHİL

Bakü

21 Eylül 2024, Cumartesi : İzmir / Bakü

Akşam saat 20.00 de İzmir Adnan Menderes Havaalanı Dış Hatlar Terminali’nde Pegasus HY kontuarında buluşma. Check-in, gümrük ve pasaport işlemlerinden sonra PC1790 sefer sayılı uçak ile saat 22.00 de Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye hareket ediyoruz.

22 Eylül 2024, Pazar: Bakü

Yerel saat ile 01.50 de Bakü’ye varış. Gümrük ve pasaport işlemlerini tamamladıktan sonra havaalanında bizleri bekleyen otobüsümüze transfer oluyoruz. Otelimize gidiş ve yerleşme. Geceleme otelimizde.Sabah kahvaltısının ardından bugünkü programımıza başlıyoruz. Bakü; Azerbaycan’ın doğusunda, Hazar Denizi’nin batı kıyısında Abşeron Yarımadasının güneybatısında yer alır. Buradaki ilk insan yerleşimleri M.Ö. 2000’lere dayanmaktadır. Kafkas coğrafyasına ait bu şehir; köklü bir geçmişe sahip olup, tarihi dokusu ve aynı zamanda modern mimarisiyle oldukça etkileyici ve güzel bir kenttir. Uzun yıllar Sovyetler Birliğinin yönetiminde kalmasından dolayı Bakü’de birçok bina Sovyet mimari özelliklerini yansıtır. Aynı zamanda, İslami mimariyi de görebileceğiniz ender eserler yer alır. Şehir turumuza; İçeri Şehir adı verilen ve UNESCO Dünya Koruması Listesinde bulunan, duvarlarla çevrili eski şehir merkezini gezerek başlıyoruz. Shemakha Kapısı, Kız Kulesi, Şirvan Şah Sarayı turumuz sırasında göreceğimiz önemli eserlerden bazıları. Otelimize gidiş ve yerleşme. Akşam yemeğimiz eski bir hamamdan restore edilmiş olan Shirvanshah Museum Restoran’da ve canlı müzik eşliğinde olacak. İçerisi adeta müze gibi olan restoranda Kafkas dans gösterisi ve Tar çalınacaktır. Geceleme otelimizde.

23 Eylül 2024, Pazartesi: Bakü – AbşeronYarımadası (Gobustan–Ateşgah) – Bakü 

Sabah kahvaltısının ardından Abşeron Yarımadasını yakından tanıyacağımız turumuza başlıyoruz. İlk olarak 600.000’den fazla duvar kabartmasının bulunduğu, Azerbaycan’ın arkeolojik eserler bakımından en zengin bölgesi olan ve UNESCO Dünya Mirası listesindeki Gobustan'a doğru yola çıkıyoruz. Burada geçmişi 40.000 yıl önceye dayanan kaya sanatının örneklerini görme ve fotoğraflama şansını bulacağız. Azerbaycan'ın İslamiyet öncesi geçmişinde önemli bir yer tutan ve hala kültürel birer çekim merkezi olan Ateşgah’ı (Ateş Tapınağı) ziyaret ediyoruz. Azerbaycan’ın İslamiyet öncesi geçmişinde önemli bir yer tutan ve hala, inanların da ziyaret ettiği bu tapınakta 16. yy.’dan kalma eserleri ve Zerdüşt Kültürünü yakından tanıyacağız. Turumuzun ardından serbest zaman. Bakü’ye dönüş. Akşam yemeğimizi Unesco tarafından koruma altına alınan içerişehir içinde bulunan eski bir kervansaray olan Shakh Garden Restoran’da Azerice ve Türkçe müzik eşliğinde alıyoruz. Geceleme otelimizde.

24 Eylül 2024, Salı: Bakü – Gence

Sabah kalhvaltımızı otelimizde yaptıktan sonra belirlenen saate otelimizden ayrılıyoruz. Kafkasya’nın en eski şehirlerinden Gence 5.y.y kadar uzanan geçmişiyle tarihi bir şehirdir.  Dede Korkut Hikayelerinde adını sıkça duyduğumuz Gence, edebiyata yön vermiş ünlü şair Nizami Gencevi gibi bir ustayı da yetiştirmiştir. Uzun yıllar Rus ve Osmanlı egemenliği altında kalmış bölge, bu iki imparatorluğun kültürlerini de harmanlamıştır. Şehir gezimizde, Nizami Gencevi Anıt Mezarı, önemli bir kültürel miras niteliği taşıyan Cuma Camii Şah Abbas adıyla da  anılır.  Camii kırmızı tuğlalardan inşa edilmiş ve 17.yy yapısı olup işlemeleriyle dikkat çeker.  Yol boyunca pek çok tarihi yer ve müze bulunan Atatürk Caddesi, şehrin en işlek caddesi sayılır. Cadde başında Mustafa Kemal Atatürk büstü de yer almaktadır. II. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden bir Sovyet subayı adına yaptırılmış olan Bottle House, Soçi’den gelen taşlar ve Fransa’dan gelen şişelerden yapılmış ve  inşası 30 yıl sürmüştür. Tam 50.000 cam şişe kullanılarak yapılan Bottle House, inanılmaz görünse de, senelerdir hiç zarar görmeden ayakta kalmış. 1588 yılında  yapılan Gence Kalesi, Hristiyanlar ve Müslümanların beraber, bağışlarıyla 1887 yılında yaptırdıkları Alexander Nevsky Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Otelimize yerleşme akşam yemeği ve geceleme.

25 Eylül 2024, Çarşamba: Gence – Tiflis

Sabah kahvaltımızı otelimizde yaptıktan sonra Gürcistan'a geçiş yapmak üzere yola çıkıyoruz. Sınır kapısında gümrük işlemlerinin ardından seyahatimizin  Gürcistan ayağında bizimle birlikte olacak rehberimizle buluşuyor ve yeni otobüsümüze geçerek Tiflis'e doğru yola çıkıyoruz. Öğleden sonra Tiflis'e varıyor ve şehir turumuza başlıyoruz. Tiflis turumuzda Eski Tiflis'de bulunan Kükürt banyolarını ziyaret edeceğiz, turumuz sırasında birbirine çok yakın mesafelerde Gürcü Ortodoks, Ermeni Gregoryen kiliseleri, Osmanlı dönemi camiler ve Sinagogları bir arada görecek ve Tiflis'in dini ve kültürel zenginliğine ve hoşgörüsüne tanıklık edeceğiz. Gabriadze Kukla Tiyatrosu, Tiflis Saat Kulesi de turumuz sırasında görülecek yerler arasında. Şehir turumuzu meşhur Rustaveli bulvarında Tiflis'in kozmopolitan atmosferini içimize çekerek tamamlayacağız. Akşam yemeğini Gürcü mutfağından örnekler tadacağımız Ethno Tsiskvili Restoran’da alacağız. Geceleme otelde.

26 Eylül 2024, Perşembe: Tiflis

Sabah kahvaltısı sonrasında tüm günümüzü Tiflis şehir turumuza ayırarak devam ediyoruz. 4.yüzyıldan kalma Narikala kalesi ve Metekhi Kilisesi turumuzu yapacağız.  Perslerin hüküm sürdüğü dönemden kalan kalenin geçmişi, M.S. 4. yüzyıla dayanıyor. Türklerin de şehri yönettiği dönem boyunca kullandığı kale içinde, St. Nicholas Kilisesi adında eski bir ibadethane bulunmaktadır. Tiflis’teki gezimizin son durağı M.S. 5. Yüzyıldan günümüze kadar görkemini koruyan Metekhi Kilisesi olacak. İberya kralı Vakhtang Gorgasali tarafından yaptırılan bu kilise şehrin kuruluşu kadar eskidir. Moğol istilası sırasında büyük bir kısmı harap olan kilise hala ayakta duran muhteşem yapısı ile bizleri binlerce yıl öncesine götürecek.

27 Eylül 2024, Cuma: Tiflis – Mtskheta – Gori – Kutaisi – Batum

Sabah belirlenen saatte otelimizden ayrılıyoruz. Batum'a doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde görmeden geçemeyeceğimiz tarihi Mtskheta kentine uğrayacağız. Tarihi Gürcü krallığının başkenti de olan bu kentin geçmişi milattan önce 3. yüzyıla dek uzanıyor. Burada Hz.Isa'nın cübbesinin de gömülü olduğu tarihi Svetitskhoveli katedralini ziyaret edeceğiz. Gori’de II. Dünya savaşı ve Sovyet tarihinin önemli şahsiyetlerinden Stalin'in doğduğu evi, kendisine tahsis edilen vagonu ve Stalin Müzesini geziyoruz. Rehberimizin vereceği bilgilerin ardından Rikoni geçidini aşarak Kutaisi'ye varıyoruz. Kutaisi kent merkezi turumuzda Tiyatro Meydanı, Colchis Çeşmesi gezilerinden sonra Karadeniz'in en güzel şehirlerinden birisi olan ve her köşesinden enerji ve hayat fışkıran Batum'a varışımızı takiben otelimize yerleşme ve serbest zaman. Akşam yemeğimizi New Ship Restoran’da alacağız.  Geceleme otelimizde.

28 Eylül 2024, Cumartesi: Batum – İstanbul – İzmir

Kahvaltımızın ardından otelimizden çıkış işlemlerimizi yapıyor ve Batum şehir turumuza çıkıyoruz. İlk olarak Batum Botanik Bahçesi gezimizi yapacağız. Gürcistan'da, Acara Özerk Cumhuriyeti'nin yönetim merkezi Batum'un kuzeyinde bulunan botanik bahçesidir. Dünyanın en büyük botanik parklarından birisidir. Parkta iki bini ağaç olmak üzere beş binden fazla bitki türü bulunur. Rengarenk çiçeklerle donatılmış Alexander’s Garden Parkı’nda hoş manzaraya sahip yapay Nurigeli Gölü yer almaktadır. Ayrıca parkta, hayvan ve kuş türlerinin görülebileceği küçük bir de hayvanat bahçesi vardır. Ardından Batum'u ilgi çekici bir şehir yapan orijinal heykellerin bir kısmını yakından görme şansını bulacağız. Her on dakikada bir pozisyon değiştiren Ali ve Nino aşk heykeli ve kaynağını Yunan mitolojisinden alan Apollo heykeli ilginizi çekecek şehir heykellerinden sadece ikisi. Panoramik turumuzun ardından meşhur Batum bulvarında kısa bir yürüyüş yapacağız. Batum Bulvarı’nda yer alan parkların yapımına 1881’de Alman İmparatorluğu’ndan getirilen usta peyzaj mimarları tarafından başlanmıştır. Serbest zaman sonrasında belirlenen saatte Havalimanına transfer. Bilet ve pasaport işlemleri sonrasında Pegasus HY PC311 seferi ile saat 18.05 de İstanbul Sabiha Gökçen havalimanına hareket. Saat 19.10 da İstanbul Sabiha Gökçen’e varış. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından ise Pegasus HY PC2208 seferi ile saat 21.30 da İzmir’e hareket. Saat 22.40 da İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

21 - 28 Eylül 2024, 8 Gün -  7 Gece 

Ücret Bilgileri

TUR FİYATI NAKİT    
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI   1500 $    
TEK KİŞİLİK ODA FARKI     300 $    

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • İzmir – Bakü / Batum – İstanbul – İzmir arası Pegasus Havayolları ile ekonomi sınıfı uçak bileti ve havalimanı vergileri
 • Bakü’de (3) gece: 4* Radisson Hotel,  Gence'de (1) gece 4* Gence Leon Hotel Vb., Tiflis'de (2) gece 4* Hilton Garden Inn Riverview Hotel Vb. Batum’da (1) gece  5* Grand Bellagio  Hotel Vb.  olmak üzere toplam (7) gece  4*ve 5* otellerde konaklama
 • Otellerde alınacak sabah kahvaltıları (6)
 • Otelde ve yerel restorantlarda alınacak akşam yemekleri (6)
 • Havaalanı – otel – havaalanı transferleri
 • Tüm tur boyunca lüks otobüsle ulaşım  
 • Programda belirtilen tüm şehir ve çevre turları
 • Tiflis teleferik ücreti
 • Programda belirtilen müzelere giriş ücretleri ( Şirvanşahlar Sarayı, Ateşgah Müzesi, Qobustan Müzesi, Gori Stalin Müzesi)
 • Zorunlu yurtdışı seyahat ve sağlık sigortası (belirli limitler dahilinde-70 yaş üzeri sürprim farkı öder)
 • Profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmetleri

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Otellerde yapılacak olan ekstra harcamalar
 • Yemeklerde alınacak olan alkollü ve alkolsüz içecekler
 • İsteğe bağlı olarak gezilecek olan ve yukarıda belirtilmeyen müzelere giriş ücreti
 • Yerel rehber ve kaptan bahşişleri
 • Yurtdışı Çıkış Harcı 150,00- TL

Önemli Notlar

ÖNEMLİ NOTLAR

 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri  Pegasus  Havayolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten, uçak iptalinden, uçağın teknik aksaklıklarından dolayı ortaya çıkabilecek rötarlardan, yolcunun iç hat uçuşlarını kaçırmasından kaynaklanan aksaklık veya doğabilecek problemlerden acentamız kesinlikle sorumlu tutulamaz.
 • Pastoral Tour gerekli gördüğü durumlarda programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 20 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir. Bu durumda yolculara para iadesi yapılacaktır.
 • Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyid ediniz.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda  yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlisine pasaport numaranız, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte lütfen bildiriniz.  Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir. Bilet kesildikten sonra isim değişikliği kesinlikle yapılamaz. Kesilen yeni dış hat biletinin meblağı seyahat eden yolcuya aittir.
 • Yurt dışı çıkışında gümrük ve pasaport engeli olan yolculara seyahate iştirak edemedikleri takdirde hiçbir ücret iadesi yapılmaz.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36cm.(yükseklik) x 23cm.(en) x 56cm.(boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır.
 • Seyahatiniz esnasında yanınızda mutlaka bir yağmurluk, bir hırka veya bir kazak bulundurmanızı önemle tavsiye ederiz.
 • Yapacağınız alışverişlerde olabilecek aksiliklerden yerel rehberiniz, Türkiye’den sizlerle beraber tura katılan rehberiniz ve acentanız Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir…
 • İç veya dış hat uçuşlarda, uçağın sizlere dağıttığı yerleri önceden ayarlamak acentamızın inisiyatifinde değildir.
YUKARI