BASMANE - ÇANKAYA KÜLTÜR TURU

İzmir'in son Yüzyılı ve Kültür Mirası

Basmane  antik dönem yadigarı tarihi surları ve agorasıyla bu yaşlı şehrin ilk kültürel dokusunun oluştuğu yerlerden biri, ama aynı zamanda da en unutulanı. Basmane henüz bir yerleşim yerine dönüşmeden önce Ermeni mahallelerinin başladığı yer olarak bilinirdi. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde varlıklı İzmirlilerin yaşadığı kalburüstü bir semt olan Basmane'de artık eski günlerin  görkemi  kalmasa da sebiller, hamamlar ve mabetlerden zamana direnenler hala duruyor. Bu gün bize ulaşan  ve hala zamana direnen yapıları gezecek ve   ilginç hikayelerini dinleyeceğiz.

Sabah saat 10:00'da Abdülhamid’in tahta çıkışının 25.yılı şerefine yapılmış olan ve Venedik mimari özellikleri taşıyan Saat Kulesi önünde toplanıyoruz. 

10.15'de Turumuza başlıyoruz. Bir zamanlar neredeyse bütün Konak meydanını kaplayan Kışla-ı Humayun’un öyküsünü dinleyerek  Bahri Baba Parkı içindeki Arkeoloji Müzesi’ne yürüyoruz. Müze; Fransızlar tarafından Efes antik kentinden getirilen mermer bloklarla inşa edilmiştir.  Günümüzde etkileyici ve Bizansvari mimarisiyle pek de kimsenin ilgisini  çekmez. Arkeoloji Müzesi bünyesinde bulunan bu yapının öyküsünü rehberimizden dinledikten sonra, müze salonlarında sergilenen,  Efes ve Klazomenai (Urla)  dahil bir çok ören yerinden gelen eserleri  ziyaret edip bu şaheserler hakkında bilgi alıyoruz. Ardından bir zamanlar yetimhane olarak kullanılmış olan Piçhane’nin tarihini keşfettikten sonra ara sokaklarda kaybolup, birçok İzmirlinin bile hafızasından silinmiş İsmet İnönü’nün doğduğu evi ziyaret edeceğiz. Kemeraltı’nın arka sokaklarında bir zamanlar medrese ve cami külliyesi olarak inşa edilen Salepçioğlu Camii’ni ziyaretimizden sonra, Kemeraltı’nda hoş bir vaha olan ve avlusunun etrafındaki şirin kafeleriyle insana huzur veren Abacıoğlu Han’da bir acı kahve için soluklanacağız. Ardından bir zamanların Selanik’ten sonra en kalabalık Yahudi nüfusuna ev sahipliği yapan İzmir’in havralar bölgesine geçecek, zamanın karizmatik mesihi Sabetay Sevi’nin Yahudi dünyasınca hasretle beklenen kurtarıcılıktan  Müslümanlığa geçişinin büyüleyici hikayesini öğrenecek ve muhtemelen bir zamanlar vaaz verdiği Portekiz sinagoğunu göreceğiz.

Artık öğle yemeği saati geldi. Hisarönü’nde yemek molamızı vermenin zamanı. Rehberimizin önereceği lezzet vahası esnaf  lokantasında, hep birlikte yemeğimizi yedikten sonra antik dönem Smyrna’sının hem bürokrasi hem alışveriş merkezi olan Agora’ya doğru hareketleneceğiz. Mezarlıkbaşı’nın kalbindeki bu arkeolojik alanın tarihini öğrenip, dehlizlerini keşfettikten sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün 9 Eylül 1922’de şehre girerken kullandığı Anafartalar Caddesi’ne geçiyoruz. Yüzyıl başında borularının etrafına buz kalıpları yerleştirmek yoluyla oluklarından soğuk su akıtılan Dönertaş sebilini gördükten sonra bir zamanların balolar verilen görkemli oteli Cihan Palas’ın avlusunda çay molası veriyoruz. 

Halen ihtiyacı olanların para ödemeden önündeki askıdan ekmeklerini alabildikleri Tarihi Basmane Fırını’nda kısa bir moladan sonra yönümüz Büyük İzmir Yangını’ndan kurtulan nadir yapılardan olan Aya Vukla Kilisesi. Kilisenin tarihi, ve içindeki dini fresklerin hikayelerini dinledikten sonra buradan ayrılıyoruz. Bir zamanlar Yahudi hazanların seslerinin kilise çanlarına, onların da ezanlara karıştığı bu büyüleyici semtte son durağımız Basmane Garı. Bu binanın lojman olarak kullanılan bölümü, meşhur Agora Meyhanesi şiiri ve şarkısına ilham veren gerçek aşk öyküsünün geçtiği yer. Artık buradan, hemen meydanın karşısındaki son durağımıza geçiyoruz. Dikkatlerden kaçan bir sokak köşesinde zamana yenik düşmek üzere olan ve şu anda viran bir otel olan bir köşk var ki, burası Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın doğduğu yer ve bu bina bugünlük İzmir keşfimizin son durağı.

Tarih, yaşanmış öyküler ve mimari yolculuğumuza bir son verip bir sonraki keşfimize kadar vedalaşıyoruz.

Bu Turun Tarihleri

29 Mayıs 2022 Pazar

Ücret Bilgileri

120.00 TL 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

  • Uzman rehberlik hizmeti

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

  • Turda alınacak tüm yiyecek ve içecekler

Önemli Notlar

YUKARI