BAŞTAN BAŞA FAS

1.GÜN : İZMİR  /  İSTANBUL /  MARAKEŞ (CHEZ ALİ SHOW)

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda İç hatlar terminalinde 06.30’da buluşma. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından TK 2309 sefer sayılı uçuşu ile 08.00’da İstanbul’a hareket ve 09.20’da varış. Türk Hava Yolları’nın TK619 sefer sayılı uçuşu ile saat 10:40’ta Marakeş’e hareket. 14:30’da varışımızı takiben buradaki otelimize yerleşiyoruz. Rehberimiz eşliğinde panoramik Marakeş şehir turumuzu yapıyoruz. Konaklama otelimizde.

2. GÜN: MARAKEŞ

Sabah kahvaltısının ardından günün tamamını “Güney’in İncisi” olarak adlandırılan Marakeş şehrinin gezilmesine ayırıyoruz. Anıtsal Koutoubia Camii, Fas işi mozaik ve ahşap süslemelerle bezeli Bahia Sarayı, Saadian Türbeleri ve Yves Saint Laurent’ın anıt mezarı büyük ressam Majorelin oluşturduğu botanik parkı göreceğiz. Öğle yemeği molasının ardından yöresel el sanatlarının tüm örneklerini bulabileceğimiz Marakeş Çarşısı’nın dar sokaklarında, renkli görüntülere tanık olacağız. Geleneksel aktarlarda yöreye özgü bitkilerden yapılan binbir çeşit esans ve çaylar ilgi çekerken, günümüz, UNESCO Milli Miraslar Listesi’nde bulunan Afrika’nın en hareketli şehir meydanı Jma El Fna’da bitecek. Gezimizin ardından, dilerseniz özel aracımızla otelimize dönebilirsiniz. Akşam geleneksel gösterilerinin sergilendiği  Fas’ın meşhur Chez Ali şovu eşliğinde akşam yemeğimizi alacağız. Geceleme.

3. GÜN: MARAKEŞ / ESSAOUIRA

Kahvaltı – Tam günlük UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ESSAOUIRA gezisi. Cichaoua üzerinden Atlas Okyanusu kıyısında yer alan eski Portekiz şehri Essaouira'ya gidilecektir. Fas’ın en çok yabancı turist çeken yerlerinden biri olan şehir; uçsuz bucaksız Atlas Okyanusu kıyısında bir balıkçı limanı, sanat ve kültürün iç içe geçtiği bir sahil şehridir. Şehrin kalesi ve balıkçı limanı gezilecek, eski roma kentlerinden uyarlanarak inşa edilen Medina keşfedilecektir. Medina'nın gezmeye doyamayacağınız daracık labirent sokakları, bembeyaz evleri, maviye boyanmış kapı ve pencereleri birçok avrupalı ressam, şair ve yazara ilham kaynağı olmuştur. Orson Wells, Jimi Hendrix gibi bohem hayatı seçen sanatçılar şehrin tarihi medinasında (sur içi) yaşamışlardır. 18.yy da Fransız bir mimar tarafından yapılmış olan tarihi surlarından Atlas okyonusunun köpüklü dalgalarını seyretmek insanı büyüler (Jeremy Irons ve Patricia Kaas’ın Ladies and Gentlemen filmindeki gibi). Kilimler, yöreye has ağaç işi eşyalar,deri işlemeler, rengarenk tablolar; tarihi ve canlı çarşısındaki dükkanlarda alışveriş oldukça keyiflidir. Essaouira, Tuya ve Argan isimli bölgeye özgü ağaçları ve zanaatkarları ile de isim yapmıştır. Arap hakimiyeti sırasında kale ve limanını koruduğu gibi Hıristiyan Portekizliler ve Musevi nüfusa katılan Müslümanlarla tam bir kozmopolit yapıya bürünmüştür. Marakeş’e dönüş. Akşam yemeği ve konaklama Marakeş’te.

4.GÜN: MARAKEŞ-QUARZAZATE

Otelde alacağımız kahvaltının ardından , odalarımızı boşaltıyor ve Quarzazate’ye doğru yola çıkıyoruz. Atlas Dağları’nı tırmanarak gerçekleştireceğimiz bu yolculukta 2260 metrede bulunan Tichka Tepesi’nde mola vererek büyüleyici manzarayı seyredeceğiz. Yolumuzun üzerinde uğranılacak dünyaca meşhur Aid Ben Haddou ve Film stüdyoları ziyaretimizi gerçekleştireceğiz. Bin yıllık geçmişi ile UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Aid Ben Haddu Köyü, Çölde Çay , Babil, Gladyatör, Aribastanlı Lawrence gibi unutulmaz filmlere mekan olan olmuştur. Sonrasında ise Atlas Corporation Film Stüdyoları'nı gezeceğiz. Asteriks, Spy Game, Babel, The Physician, Kleopatra, Atlantis, Alexandre, Prince of Persia, Kingdom of Heaven, Game of Thornes ve birçok filmin doğaya terk edilmiş dekorları bizleri şaşırtacak. Turumuzun bitiminde Quarzazate’deki otelimize transfer. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5.GÜN: QUARZAZATE – ERFOUD

Otelde alacağımız kahvaltının ardından odalarımızı boşaltıyor ve Erfoud’a doğru yola çıkıyoruz. Yolculuğumuz sırasında  muhteşem yapısı ile bir doğa harikası olan Tadra Kanyonu’nu göreceğiz. Nefes kesici manzaraları ve palmiye ormanları ile Ziz Vadisi boyunca sürecek yolculuğumuz sonrası Sahra Çölü’nün kapısı olarak adlandırılan Erfoud’a varışımızın ardından 4x4 cipler ile maceralı bir çöl safarisine başlıyoruz. Kum tepelerini aşarak gerçekleştireceğimiz safarimizde Prince of Persia, Mumya gibi gişe rekortmeni filmlerinde çekim mekanı olan Sahra Çölü’nü keşfedeceğiz. Yaklaşık bir saat sürecek safarinin ardından yüzyıllardır kervanları karşılayan kamp alanlarından alacağımız develer ile yolumuza devam edeceğiz. Günün sonunda Sahra Çölü üzerinden muhteşem gün batımını izleyeceğiz. Akşam yemeği ve konaklama buradaki otelimizde.

6.GÜN: ERFOUD – IFRANE – FEZ

Otelde alacağımız kahvaltının ardından odalarımızı boşaltıyor ülkeye ismini veren, Marakeş’ten sonra geleneksel yaşamı en iyi gözlemleyebileceğimiz Fez şehrine doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde Ifrane'de mola vereceğiz. Deniz seviyesinden 1600 metre yüksekte kurulmuş olan çam, sedir ve meşe ormanları ile çevrili olan şehir Fransız Alp mimarisi ile dikkat çekmektedir. Buradaki turumuzun ardından Fez’e doğru devam ediyoruz. Varışımızı takiben buradaki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

7.GÜN: FEZ

Kahvaltıdan sonra günün tamamı UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan ve Fas'ın dini ve kültürel başkenti olan Fez şehrinin gezisine ayrılacaktır. Fez, Krallığın Moulay İdriss II tarafından kurulmuş olan dini ve ruhani başkenti olup aynı zamanda Fas’ın ilk imparatorluk başkentidir. Fes şehir turunda görülecek yerler arasında Attarine ve Bouannania medreseleri, Karouiyine Camisi (dışarıdan), meşhur Nejjarine Meydanı ve Çeşmesi ile Fas’ın en ünlü çarşısı bulunmaktadır. Deri süs eşyaları ve Fas’a özel takıların satıldığı çarşı ziyaretinin ardından ortaçağda Fes Irmağı yakınlarında kurulmuş olup bugün aynı arkaik tekniklerle derilerin işlendiği tarihi meydan görülecek panoramik Medina (Eski Şehir) turu yapılacaktır. Öğle yemeği için serbest zaman. Ardından ülkedeki en büyük ve en canlı çarşıları ve Fez El J’did olarak anılan Fez şehrinin yeni kesimi görülecektir. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde..

8.GÜN: FEZ – MEKNES - RABAT – KAZABLANKA

Kahvaltının ardından turumuza Meknes’le devam ediyoruz. 17. yüzyılda Molla İsmail tarafından kurulan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Meknes’de 40 km. uzunluğundaki Fas’ın önemli şehirlerini çevreleyen surların gezilmesini takiben Fas’ın en güzel şehir kapısı ünlü Bab Mansour Kapısı, Kraliyet Haraları, Musevi Mahallesi’ni görüyoruz. Morocco’lular için çok özel bir yere sahip olan bu şehir, Zerhoun Dağı’nın başlangıcındaki iki tepe üzerine yayılmıştır ve Moulay İdriss Zerhoun’un kutsal şehri  olarak da bilinir. Başkent Rabat’a doğru yolumuza devam ediyoruz. Buregreg Nehri’nin okyanusa dökülen geniş deltasında kurulmuş olan şehir, başkent olma özelliğinin yanı sıra koloniyel mimarisi ve Udaya Kalesi ile Fas Sultanlığı’nı ziyaret edenlerin önemli duraklarından biridir. Kraliyet Sarayı'nın yer aldığı büyük tören alanı ile başlayacağımız turumuza bakanlıklar gibi önemli art deko binalar ile süslü Muhammed V Caddesi ile devam edeceğiz. Muhammed V’in anıt mezarı, Hassan Kulesi ve tarihi cami kalıntılarını gördükten sonra Udaya Kalesi’nin daracık sokaklarından geçerek meşhur Moresk Kahve’de keyifli bir nane çayı molası vereceğiz. Rabat turumuzu ardından Kazablanka’ya doğru yolumuza devam ediyoruz. Varışımızı takiben buradaki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

9. Gün : KAZABLANKA / İSTANBUL – İZMİR

Kahvaltı sonrası, öğle saatlerine kadar serbest zaman. Arzu edenler Kazablanka'nın Atlas okyanusu sahilinde bulunan Ain Diab kordon boyunda yürüyüş yapabilir veya Casablanca filmindeki kafe ile aynı isme sahip ve benzer dekorlu olan "Rick's Cafe"ye de gitme imkanı bulabilirsiniz. Havalimanına transfer. Gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Havayolları'nın TK 0618 sayılı uçuş ile saat 14.35'de İstanbul’a hareket, 22.10’da varış. Ardından TK 2354 sefer sayılı uçuş ile 02.00’de İzmir’e hareket ediyoruz. Saat 03.00’de İzmir’e varış. Turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

07-15 Kasım 2020, 8 Gece 9 Gün

Ücret Bilgileri

TUR ÜCRETİ NAKİT
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI  
TEK KİŞİLİK ODADA KONAKLAMA FARKI  

 

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER:

 • THY ile İzmir – İstanbul –Marrakech / Casablanca – İstanbul – İzmir arası ekonomi sınıf uçak biletleri
 • Havaalanı / Otel / Havaalanı transferler
 • Programda belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Programda belirtilen tüm transferler
 • Fez’de 2 gece KENZI SOLAZUR Hotel’de , Marrakech’de 3 gece 5*Palm Plaza & Spa Hotel’de , Casablanca’da 1 gece 5* Farah Hotel’de  8 gece 9 gün  konaklama
 • 8 Sabah kahvaltısı
 • 8 Akşam yemeği
 • 3 adet öğle yemeği
 • Programda belirtilen tüm şehir turları ve giriş ücretleri
 • Essaouira gezisi
 • Majorelle Bahçesi
 • Saadien Anıt Mezarları
 • Tursab zorunlu sigortası                                        
 • Tüm tur sırasınca yerel rehberlik ve asistans
 • Sit alanlarında yerel rehberlik hizmetleri
 • Profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmeti

ÜCRETE  DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Yurtdışı Çıkış Fonu :   50 TL.
 • Otellerde yapacağınız tüm ekstra harcamalar,
 • Ekstra turlar,
 • Alkollü ve alkolsüz içecekler,
 • Programda yazmayan öğle yemekleri,
 • Bahşişler (Fas gezisinde; yerel rehber, şoför, muavin, restoran vb. kişilere grup adına dağıtılmak üzere ödenecek bahşişler

Önemli Notlar

 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Türk Hava Yolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Havayollarının yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet,.vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Pastoral Tour programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 16 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. (Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar)
 • Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyit ediniz.
 • Seyahat edeceğiniz ülke kendi yerel para birimlerini kullanmaktadırlar ve değiştirilebilir değillerdir. Dolayısıyla seyahat öncesinde bu para birimlerini Türkiye’deki banka veya döviz bürolarından tedarik edemezsiniz. Bunun için yanınızda EURO götürmenizi tavsiye ederiz.
 • Bu seyahate iştirak edecek her yolcunun pasaport temdit süresinin seyahat başlangıç itibarı ile en az 6 ay olması gerekmektedir.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu seyahat esnasında kişi başına valiz hakkı maksimum 30 kg ile sınırlıdır.
 • Tur boyunca kullanacağınız tüm uçuşlarda ekstra ağırlıklar yüzünden ödenecek bagaj ücretinden Pastoral Tour ve tur rehberi kesinlikle sorumlu değildir. Uçak içerisine özellikle kişi başına bir parça eşya alabilirsiniz. Bunun ebadı yukarıda belirtildiği gibi olup en fazla 7 kg ağırlığında olabilir.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlisine pasaport numaranız, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte lütfen bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problem de Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz, yerel rehberimiz ve Türk rehber arkadaşımız kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında şayet cep telefonlarınız yurt dışı görüşmelere açık ve 3 bantlı sisteme uygun ise kullanabilirsiniz.
 • Bu seyahate iştirak edecek olan yolcuların yanlarında mutlaka rahat yürüyebilecekleri altı lastik 2 çift ayakkabı ve 1 adet kazak veya hırka ile birlikte video kamera/ fotoğraf makinelerini getirmelerini kesinlikle tavsiye ederiz.
 • Bu seyahat için aşı yaptırmanıza gerek yoktur.
 • Yanınıza mutlaka her zaman kullandığınız ilaçlarınızı alınız.
YUKARI