BAŞTAN BAŞA GİZEMLİ FAS VE SAHRA ÇÖLÜ

CASABLANCA (1) – TANCA (1)–CHEFCHAOUEN (1)–FEZ (1) MERZOUGA (1)

1.Gün ; İZMİR  /  İSTANBUL  /  CASABLANCA

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda İç hatlar terminalinde 05.30’da buluşma. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından TK 2307 sefer sayılı uçuşu ile 07.00’da İstanbul’a hareket ve 08.10’da varış. Ardından TK 0617 sefer sayılı uçuş ile saat 10:40’de Kazablanka’ya hareket ve yerel saat ile 13.05’de Casablanca Havalimanına varış. Aracımıza transfer ve yerel rehberimiz tarafından karşılanma. Şehir turumuz, Avangart ruhlu, beyaz şehir olan aynı zamanda Krallığın en büyük şehri, ekonomi ve ticari başkenti olan Casablanca şehrinin gezilmesi ile başlayacaktır. Birleşmiş Milletler Meydanı ve Muhammed V Bulvarı ile gezimize başlıyoruz. Tarihi Habus Meydanı ve Hassan II Camii’ni ziyaret edeceğiz. 1980–1993 yılları arasında yaptırılan Hassan II Camii, dünyanın en büyük camisidir. (Camiye giris tura dahil değildir) İç mekanda 25.000 kişinin ayni anda namaz kılabildiği caminin avlusunda 80.000 kişi toplanabilir, ayrıca 200 metrelik minaresinde bulunan lazer lambası 35 km uzaklığa kadar namaz vaktini bildirir.  20 000 metrekare alana kurulu yapı günün en etkileyici gezisi olacaktır. Atlas okyanusu kıyılarındaki Corniche semti, Si Bu Abderrahman Adası gezileri sonrası Afrika’nın en büyük modern alış veriş merkezi Morocco Mall veya meşhur Corniche Caddesi’nde serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme

2.Gün ; CASABLANCA – TANGER – CEBELİTARIK BOĞAZI

Kahvaltının ardından Fas’ın idari başkenti ve Krallığın merkezi olan barış ve yeşillik simgesi Rabat’a hareket. Rabat ; Fransız koloni döneminde başkent ilan edilmiş, döneminin en modern binaları ile süslenmiştir. Günümüz Fas Krallığının başkentidir. Şehre varır varmaz kolonyal dönemin izlerini taşıyan Mohammed V bulvarını ve Kraliyet Sarayı ( Mechouar ) Meydanını, Oudaya Bahçesi & Kasbah, 12. Yüzyılda inşa edilmiş Hasan II Kulesi ve Muhammed V Anıt Mezarını ziyaret edeceğiz.  Eski Rabat’ın mavi boyalı dar ara sokaklarında fotoğraf çekmeye doyamayacağız.  Sale şehrine bakan, Bouregreg nehri ağzında kurulu kalede geleneksel nane çayı molası vereceğiz yüzlerce yıllık bu mekân korsan hikayeleri ile yaşamaya devam ediyor...Rabat şehir turunun ardından Atlas Okyanusu ve Akdeniz'in buluştuğu Cebelitarık boğazı kıyısında kurulmuş olan Tanca'ya ( Tanger )  hareket.  3 saatlik bir yolculuk sonrası varacağımız Tanca’da Atlas okyanusunun Akdeniz ile buluştuğu noktada kurulu Cap spartel Deniz Fenerini, Mitolojik hikayelere konu olmuş Herkül mağarasını gezeceğiz.  Cape Spartel deniz fenerine giderek Atlas Okyanusu ile Akdeniz'in birleştiği noktayı, Tanca'nın eski yerleşim alanı olan Medine bölgesini, Kasbah ve Medine’de, bu mistik şehrin en eski ve en egzotik bölgesinde, Gran Socco, Petit Socco, 1821’de kurulan Eski Amerikan Sefareti (Amerika Birleşik Devletlerine ait okyanus ötesindeki ilk ulusal kara parçası), Mendoubia binası ve bahçelerini geziyoruz. Tanca’nın kahve kültürünü Cafe de Paris’te mola vererek deneyimliyoruz. Tanca sakinlerinin uğrak yeri olan bu kafe, Paul Bowles ve diğer ünlü simaların favorisi olarak bilinmektedir. Akşam yemeğimizi Tanca’daki otelimizde alacağız . 

3.Gün TANGER-MAVİ ŞEHİR  CHEFCHAOUEN - FEZ

Sabah uyandırma ve kahvaltının ardından Mavi şehir Chefchaouen’a gidiyoruz. İç ege bölgesini andıran özellikler barındıran bir coğrafyada unutulmuş hissiyatı veren Fas’ın nazar boncuğu Mavi Şehir Şafşavan;   Akdeniz ve İberya yarımadasına gelmeden önceki son dağlık alan olan bu bölge, Rif’in en güzel şehirlerinden biri olarak anılmaktadır.  Medine Chefchaouen’ı gölgeli yolları, kireç turkuaz kapılı beyaz badanalı evleri, ince işlenmiş demirden pencereleri ve kiremitten damlarıyla bilinmektedir. Pazar yerleri; hasır şapkaları ve geleneksel kıyafetleri içinde yürüyen bölge sakinleriyle doludur.  Kenti önce panoramik olarak görecek ardından yüzlerce yıllık mavi badanalı evlerin arasında eski şehir medinayı keşfedeceğiz. Ulucamii ve Kalesi ile ortaçağ kenti Şafşavan’ın Hammam meydanında Nane çayı, Ras El Ma ‘da fotoğraf molası vereceğiz. Öğleden sonra yapacağımız keyifli bir yolculuk ile Fez kentine gidilecektir. Günün sonunda ulaşacağımız Fez şehrinde otelimize yerleşeceğiz. Otelimize check in yaptıktan sonra akşam yemeğimizi otelimizde alıyoruz.

4.Gün : FEZ

Kahvaltıdan sonra günün tamamı UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve Fas'ın dini ve kültürel başkenti olan Fez şehrinin gezisine ayrılacaktır. Fez, Krallığın Moulay İdriss II tarafından kurulmuş olan dini ve ruhani başkenti olup aynı zamanda Fas’ın ilk imparatorluk başkentidir. Endülüs’ün kutsal bilim merkezlerinden Fez şehrini gezmeye sabah erkenden Borj tepesine çıkarak başlıyoruz. Fez şehri hakkında bilgi alıyor şehir manzarasını seyrediyoruz. Günümüz Mellah Musevi Mahallesi ve Endülüs semti, Karavin camisi ve medresesi, Neccarin çeşmesi ve Attarin Medresesi ile devam ediyor. Binlerce yıllık geleneksel üretimin devam ettiği deri tabakhaneleri, Fez çarşı ve medinası keşfedilecektir. Nejjarine Meydanı ve Çeşmesi Fez’ın en ünlü çarşısıdır. Deri süs eşyaları ve Fas’a özel takıların satıldığı çarşı ziyaretinin ardından ortaçağda Fes Irmağı yakınlarında kurulmuş olup bugün aynı arkaik tekniklerle derilerin işlendiği tarihi meydan görülecek panoramik Medina (Eski Şehir) turu yapılacaktır. Öğle yemeği için serbest zaman. Ardından ülkedeki en büyük ve en canlı çarşıları ve Fez El J’did olarak anılan Fez şehrinin yeni bölgesi görülecektir. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

5. Gün: FEZ / IFRANE / ERFOUD   - MERZOUGA

Kahvaltıdan sonra Fez’den ayrılıyoruz. İlk molamızı 20 yy Fransız egemenliği döneminde; kayak merkezi olarak kurulan ve günümüzde Fas'ın önemli tatil beldelerinden biri olan İfrane'de veriyoruz. Deniz seviyesinden 1600 metre yüksekte kurulmuş çam, sedir ve meşe ormanları ile çevrili olan kent Fransız Alp mimarisi ile dikkat çekmektedir. İfrane turumuzu bitiriyor ve muhteşem manzaralar eşliğinde Midelt üzerinden çölün sınırlarına kurulmuş kent Erfoud'a doğru devam ediyoruz. Sahra Çölü'nün Kapısı adıyla bilinen Erfoud'da Prince of Persia ve Mumya gibi gişe rekortmeni filmlerden tanıdığımız dünyanın en büyük çölünü keşfedeceksiniz.  Yüzyıllardır kervanları karşılayan kamp alanından alacağımız develer ve 4x4 ler ile yapacağımız inanılmaz safari yolculuğumuz 1 saat kadar sürecek. Gezi bitiminde otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

6 Gün : ERFOUD  –   ATLAS DAĞLARI  -  TİNGHRİR   - QUARZAZATE

Kahvaltı - Ourzazate'a doğru yola çıkıyoruz. Atlas Dağları'nın eteğinden yapacağımız yolculuk palmiye ormanları ile süslü Draa Vadisi üzerinden devam edecek. Yolumuzun üzerinden muhteşem yapısı ile insanları büyüleyen Tinghir şehrini göreceğiz. Ouarzazate şehrine varışımızın ardından dünyaca ünlü  Film Stüdyoları turumuzu gerçekleştiriyoruz. Asteriks, Spy Game, Babel, the Physician, Kleopatra, Atlantis, Alexandre, Prince of Persia, Kingdom of Heaven, Game of Thrones vb. filmlerin doğaya terk edilmiş dekorları bizleri şaşırtacak. Tur sonrası otelimize transfer oluyoruz ve serbest zaman.

7.Gün : QUARZAZATE – AİD BEN HADDU - MARRAKECH

Sabah kahvaltı sonrası Uzunluğu 2400 km civarında olan Atlas dağlarında  Doğanın birbirinden farklı renklerini keşfederek. Aid Ben Haddou köyüne gidiyoruz. UNESCO’nun Dünya Koruma Mirası Listesi’nde bulunan Aid Ben Haddu köyü Çölde Çay, Babil, Gladyatör, Arabistanlı Lawrence gibi filmlere mekân olmuş, bin yıllık geçmişi ile dünyanın et etkileyici yerleşimlerinden birisidir. Köy ziyaretimizin ardından "Kızıl Şehir" olarak adlandırılan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan  Marakeş’e hareket.  Varışımızla birlikte  günün devamını  “Güneyin İncisi” olarak adlandırılan Marrakech şehrinin gezilmesine ayırıyoruz. UNESCO Milli Miraslar Listesi’nde bulunan Afrika’nın en hareketli şehir meydanı Jma El Fna’da bitecek. Gezimizin ardından, dilerseniz özel aracımızla otelimize dönebilirsiniz. (Gece arzu eden konuklarımız ekstra olarak  akşam yemeğini Chez Ali ‘de geleneksel gösteriler eşliğinde alabilir.)

8.Gün :   MARAKEŞ - İZMİR - İSTANBUL

Sabah uyandırma ve kahvaltının ardından Marakeş’i keşfediyoruz. Marakeş Medina turumuzda, 19. yüzyıl sadrazamlarının Marakeş Sarayını gezerken Fas tarihine dalacak, Endülüs tarzı ahşap ve mozaik süslemeleri keşfedeceğiz. İspano Moresk mimarinin 800 yıllık örneği Kutubiya Minaresini seyrettikten sonra, maceramız SUK adı verilen Marakeş kapalı çarşısının dar, ara sokaklarında devam edecek. Dünyaca ünlü bu labirentin tüm geleneksel köşelerini keşfedebilir, kumaşçılar, demirciler, deri tabakhaneleri, ahşap ustaları gibi ülkede mevcut nice el sanatlarının tüm örnekleri ile karşılaşabilirsiniz. Berberilerin yüzyıllık geleneği şifalı ot ve kremlerin satıldığı aktarlar sizi eğlendirecek duraklardan biri olabilir. Yves Saint Laurent’ın anıt mezarı kabul edilen, bir dönem ikametgah olarak kullandığı, 20. yy başında Fransız ressam Majorel tarafından oluşturulan özel bahçeyi gezeceğiz. Günümüz, Afrika kıtasının en hareketli şehir meydanı Jma El Fna ile sonlanacak. Gerçek bir “Mucizeler Avlusu” diye adlandırabileceğimiz bu meydan UNESCO Milli Miraslar listesinde yer almaktadır. Meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileri ile şenlenen Jma El Fena Meydanı için; kısaca “Açık Hava Tiyatrosu” diyebiliriz.  Konaklama otelimizde.

9. Gün ; MARRAKECH – CASABLANCA - İSTANBUL - İZMİR

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından otelimize ve Marrakech’e veda ediyoruz.  İstanbul uçuşu için Casablanca Havalimanına transfer oluyoruz. Uçağa biniş işlemlerinin ardından TK 618 sefer sayılı uçak ile saat 15:30 da hareket ve  yaklaşık 4,5 saatlik yolculuk sonrası İstanbul  bağlantılı İzmir'e uçuş. Bir sonraki seyahatinizde görüşmek üzere

Bu Turun Tarihleri

27 Ocak - 04 Şuabt 2023, 8 Gece 9 Gün  SATIŞA KAPANMIŞTIR

18- 26 Mart 2023, 8 Gece, 9 Gün 

Ücret Bilgileri

TUR ÜCRETİ NAKİT
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI   1500 $
TEK KİŞİLİK ODADA KONAKLAMA FARKI     180 $

 

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

* THY ile  İzmir -İstanbul – Casablanca / İstanbul – İzmir arası ekonomi sınıf uçak biletleri

* Havaalanı / Otel / Havaalanı transferler

* Programda belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri

* Programda belirtilen tüm transferler

*Tanca’da 1 gece, Chefchaouen 1 gece;  Fez’de 2 gece, Marrakech’de 3 gece, Casablanca’da 1 gece  8 gece 9 gün  4* Otellerde konaklama  ( Casablanca'da 4* Suısse vb. Tanger'de 4*Hotel Sol Azur vb. Fez'de 4* Hotel Fes Inn vb., Marrakech'de 4* Hotel Ayyoub vb.)

* 8 Sabah kahvaltısı

* 8 Akşam yemeği

* 3 adet öğle yemeği

* Programda belirtilen tüm şehir turları ve giriş ücretleri

* Majorelle Bahçesi

* Al-Attarine Medresesi

* Bahia Sarayı giriş ücretleri

* Tursab zorunlu sigortası                                        

* Tüm tur sırasınca yerel rehberlik ve asistan hizmetleri,

* Sit alanlarında yerel rehberlik hizmetleri

* Profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmeti

ÜCRETE  DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Yurtdışı Çıkış Fonu :   150 TL.

* Otellerde yapacağınız tüm ekstra harcamalar

* Alkollü ve alkolsüz içecekler
* Programda belirtilmeyen  öğle yemekleri

* Sahra Çölünde safari ( 4 x 4  ve develer ile )
 

-Bahşişler (Fas gezisinde; yerel rehber, şoför, muavin, restoran vb. kişilere grup adına dağıtılmak üzere ödenecek bahşişler

EKSTRA

Chez Ali SHOW ; 50 $

Bundan 20 sene önce, çölde gruplara rehberlik yapan Ali Binfellah, yabancılara fantasia adıyla bir  fas yemekleri ve şovları gecesi düzenlediğinde kimse bu şovun tüm dünyaca tanınacağını, Fas’ta bir kült olacağını tahmin dahi edemezdi. Chez Ali adıyla anılan dev duvarlarla çevrili bu arenada, 500 müzisyen, şarkıcı, artist, akrobat, süvari, tipik Fas çadırları altında, masalsı bir yemek eşliğinde, bazen 3000 kişiye varan ziyaretçilere geleneksel bir şov sunuyorlar. 1001 gece masallarından esinlenilen çadırların, ortasındaki toprak alanda süvariler müthiş bir gösteri sunuyorlar. Magreb usulu kuzu çevirme ve kuskus oldukça doyurucu, yemeğimizi yerken, müzisyen ve dansözler masaların etrafında şovlarına devam ediyorlar ve gece bütün artistlerin defilesiyle son buluyor. Saat 23:30-24:00 dolaylarında otele dönüyoruz.

Önemli Notlar

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Türk Hava Yolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Havayollarının yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet,.vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Pastoral Tour programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 20 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. (Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar)
 • Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyit ediniz.
 • Bu seyahate iştirak edecek her yolcunun pasaport temdit süresinin seyahat başlangıç itibarı ile en az 6 ay olması gerekmektedir.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu seyahat esnasında kişi başına valiz hakkı maksimum 30 kg ile sınırlıdır.

Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlisine pasaport numaranız, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte lütfen bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problem de Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.

 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz, yerel rehberimiz ve Türk rehber arkadaşımız kesinlikle sorumlu değildir.
 • Yanınıza mutlaka her zaman kullandığınız ilaçlarınızı alınız.
 • Fas’a girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Bölgenin iyi restoranlarında ve otellerde alınacak yemeklerde, sağlığınızı tehdit edecek bir sorun ile karşılaşılacağını düşünmüyoruz. Buna karşın grupla birlikte olmadığınız anlarda yeme içme konusunda dikkatli olmanızı, kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve konusunda muz, ananas gibi kabuğu soyulabilen meyveler yemenizi öneriyoruz.
 • Mutfak kültürü;  Türk mutfağına göre farklı bir bölgeye gidildiği unutulmamalıdır. Fas mutfağı, Akdeniz, Arap, Yahudi, İran, Batı Afrika ve Berberi mutfağından etkilenmiştir. Yemekler baharatlı olabilir.
 • Fas genelinde elektrik 110 ve 220 volttur. Prizler C tipi ikili ince yuvarlak uçlu ve E tipi ikili yuvarlak kalın uçludur. Prizlerin örnekleri http://localti.me/morocco sitesinden görülebilir.
 • Fas’ın para birimi Moroccan Dirhem’dir (MAD). 1 Euro’nun MAD karşılığı 11,14, 1 USD’nin MAD karşılığı ise 8,5’tur. Büyük şehirlerde, oteller ve restoranlar gibi yerlerde Visa ve MasterCard çoğunlukla geçerlidir. Küçük yerlerde kredi kartı kullanımı sorun olabilir. Moroccan Dirhem’in ülke dışına çıkarılması yasaktır. Elinizde kalan Dirhem’in ülkeden ayrılmadan önce tekrar USD ya da Euro’ya çevrilmesi gerekmektedir.
 • Türkiye ile Fas arasında -3 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Fas’ta 09.00
 • Cep telefonu hattınız uluslararası aramalara (roaming) açık ise kullanılmaktadır.
 • Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

 

YUKARI