BASTANBAŞA ERMENİSTAN VE TİFLİS TURU

ENGİN PİŞKİN REHBERLİĞİNDE

1.GÜN: İZMİR / KARS / AHISKA / BORJOMİ

Saat 09.30 da Adnan Menderes Havalimanı İç hatlar Sun Express kontuarında buluşma. Saat 10.50 uçağıyla Kars’a hareket. 13.00 te varış. Alanda bizleri bekleyen rehberimiz ile buluşuyor ve yolculuğumuza başlıyoruz. Çıldır gölü kıyısında alınacak öğle yemeği sonrasında Aktaş sınır kapısından Gürcistan’a geçiyoruz. Sınır geçişimizden sonra Ahıska gezimizi yapıyoruz. Yüzyıllar boyunca Osmanlı Devleti'nin Kafkasya'daki en önemli müstahkem mevkilerinden biri olan Ahıska, Çarlık Rusyası tarafından istila edilmiş, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra da Gürcistan topraklarında kalmıştır. Ahıska'nın ihtişamlı Rabati Kalesi hem dış görünüşü hem iç yapısı ile Elhamra Sarayını hatırlatır. Adını dünyanın en kaliteli suyuyla kayıtlara geçiren Borjomi’ye hareket. Kent, Kafkas Dağları ve bu dağların arasından kıvrılarak akan Kura Nehri’nin kenarında kurulmuştur. Kadim ormanlar arasında bir vadiye kurulu olup, mimarisi ve doğal güzellikleri ile insanı büyüler. Çarlık döneminde Romanov’ların yazlık saraylar yaptırdığı volkanik kaynakları ile ünlü bu kente hayran kalacaksınız. Borjomi Ulusal parkı ve içindeki Prometheus Heykeli görülmeye değer.  Otelimize yerleşiyoruz. Konaklama otelimizde

2.GÜN: BORJOMİ - GORİ - MTSKHETA - TİFLİS

Sabah kahvaltısını takiben otelimizden ayrılıyoruz. Yolumuz üzerinde görmeden geçemeyeceğimiz Stalin’in doğduğu kent Gori’yi gezeceğiz. Daha sonra tarihi Mtskheta kentine uğrayacağız. Tiflis'e 20 km. uzaklıkta bulunan ülke tarihi kadar eski ve önemli kent MÖ. 3 yy ve MS. 5. yy arasında Kura ve Aragvi ırmaklarının birleştiği yerde kurulmuş olan ve Kartli Krallığı’nın başkenti olan Mskheta Unesco tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır. Gürcü’lerin 317 yılında Hristiyanlığı ilk kabul ettiği yer olan Mskheta Gürcü Ortodoks kilisesi, bugün hala Ortodoks dini merkezi konumundadır. Samtavro Manastırı (Unesco DünyaMirası 1994), Gürcü Hristiyan mimarisinin en güzel örneklerinden olan Svetitshoveli Katedrali’ni (Unesco Dünya Mirası 1994), ve Mskheta’ya hakim bir tepe üzerinde bulunan ve Erismtavari Stepanoz I. tarafından 590 ve 605 yılları arasında inşa edilen Haç Manastırı olarak da bilinen Jivari Manastırı (Unesco Dünya Mirası1994), su yolları, çarşılar, taş mimari eserleri,  Bebristsikhe Kalesi görülecek yerler arasındadır. Tiflis'e doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. İki saatlik bir yolculukla Tiflis'e varıyor ve şehir turumuza başlıyoruz. Tiflis turumuzda; ihtişamı ve zengin koleksiyonları ile tanınan Gürcistan Devlet Sanat Müzesi, Eski Tiflis'te bulunan Kükürt banyolarını, Gürcü Ortodoks, Ermeni Gregoryen kiliseleri, Osmanlı döneminin hatırası camiler ve sinagogları bir arada görecek ve Tiflis'in dini ve kültürel zenginliğine ve hoşgörüsüne tanıklık edeceğiz. Ardından dördüncü yüzyıldan kalma Narikala kalesine uğrayacak ve şehir turumuzu meşhur Rustaveli Bulvarı'nda Tiflis'in kozmopolitan atmosferini içimize çekerek tamamlayacağız. Akşam yemeğini yerel danslar eşliğinde Gürcü mutfağından örnekler tadacağımız restoranımızda yiyeceğiz. Konaklama otelimizde.

3.GÜN: TİFLİS

Otelde alınacak sabah kahvaltısından sonra, panoramik Tiflis manzarasını izleyebileceğimiz Teleferik Turu yapıyoruz. Ünlü Kartlis Deda Heykeli ve Tiflis Kalesi gezisi sonrası Kral Vakhtang  Gorgasali Heykeli ve  Avrupan’nın 3. büyük katedrali olan Sameba Katedrali'ni gezip, öğle yemeğimizi Gürcü lezzetlerini tadabileceğimiz bir restorantta yiyoruz. Yemekten sonra  Osmanlı dönemi cami ve hamamları, Surp Kevork Kilisesi, Özgürlük Meydanı ve Heykeli, Rustavelli Caddesi gezilerimizi yapacağız. Serbest zaman. Konaklama Tiflis’teki otelimizde.

4.GÜN : TİFLİS – AKHTALA – DİLİJAN – SEVAN / SEVAN GÖLÜ – ERİVAN 

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Bagradashen sınır kapısından Ermanistan’a geçiyoruz. Pasaport işlemlerinin ardından Ermenistan’daki ilk durağımız olan Akhtala Manastırı’na gidiyoruz. Muhteşem freskleri ve inanılmaz efsaneleri ile Akhtala, Ermenistan’daki en güzel tarihi eserlerden biridir. Ermenistan’ı keşfe kuzey Ermenistan’ın mücevherleri Haghpat ve Sanahin ile devam edeceğiz. Güler yüzlü sakinleri, dar sokakları ve şirin evleri ile oldukça keyifli bir kasaba olan Dilijan’a hareket. Tarihi Shamamberyan Caddesi’ndeki Dilijan Etnografi Müzesi’ni ziyaret ediyor ve rehberimizden bilgi alıyoruz. Doğal güzelliklerle yolculuğumuza devam ediyor ve yol üzerinde David Gareja Manastırı’nı gezip, fotograflıyoruz. Kısa bir yolculukla Sevan Gölü’ne varacak ve 20 dakikalık bir yürüyüşle çıkacağımız tepeden gölün enfes manzarasını seyredeceğiz. Sevanavank Manastırı gezisi sonrası Erivan’a hareket. Otele yerleşme. Konaklama otelimizde.       

5. GÜN ; ERİVAN

Otelde alınacak sabah kahvaltısından sonra, Erivan turumuza devam ediyoruz. Dünyaca ünlü eserlerle donatılmış açık hava müzesi Kaskatlar gezisi sonrası öğle yemeği alıyoruz. anıtı ve müzesi ile Erivan Arkeoloji ve Etnografya müzesini de gördükten sonra otantik Vernisaj pazarında alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Erivan turunun olmazsa olmazı, ünlü Ermeni konyağının üretimini görmeden ve tabii ki tadına bakmadan günü bitirmiyoruz. Konaklama otelimizde.

6.GÜN ; ERİVAN ( MATENADARAN ) – GARNİ – GEGHARD

Sabah kahvaltısı sonrası tam gün sürecek olan Erivan turumuzu yürüyerek yapacağız. Bu turda şehrin değişik dönemlerinin izlerini taşıyan zengin tarihini keşfedeceğiz. Eski şehir merkezi, Cumhuriyet Meydanı, Opera Binası, Kuzey Caddesi ve Grigor Lusavorich, Ermenilerin Vatikanı olarak bilinen Etchmiadzin Katedrali ve Zvartnos Katedrali gezimiz sırasında göreceğimiz önemli eserlerden bazıları. Öğleden sonra ise dünyanın en geniş Yunan, Fars ve Arap el yazmaları koleksiyonuna sahip Matenadaran’ı gezeceğiz. Belirlenen saatte yaklaşık 1 saatlik mesafede bulunan Geghard Manastırı’na ulaşıyoruz. Burası dağa oyulmuş, kayalıklarla çevrili bir Orta Çağ manastırıdır. 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak listelenmiştir. Gezimizin ardından Garni Tapınağı, Ermenistan ve eski Sovyetler Birliği'nde ayakta duran tek Greko-Romen sütunlu yapı olan Garni Tapınağı’na gidiyoruz. Bu yapı Ermenistan'ın Garni köyünde İyonik düzende inşa edilmiş olan Hristiyanlık öncesi Ermenistan'ın en bilinen yapısı ve sembolüdür. Tapınak gezimiz sonrasında akşam saatlerinde Erivan’daki otelimize dönüş. Konaklama otelimizde.

7.GÜN ; ERİVAN – GÜMRÜ – BAVRA – ÇILDIR – KARS

Kahvaltı sonrası Erivan’dan sonra Ermenistan’ın ikinci büyük kenti Gümrü’ye hareket. Yaklaşık iki saatlik yolculuk sonrası Gümrü’ye varış. Erivan’a göre çok daha büyük ve görkemli yapılar bizi karşılayacak.  Rus kültürünün etkilerini burada daha çok göreceğiz. Kent meydanı, siyah kale, çeşmeler lokantalar, kilise ve katedral göreceğimiz yerler olacak. Bavra köyüne hareket. Gümrük işlemleri sonrası Ermenistan’dan ayrılıyor Gürcistan’a geçiyoruz. Sonrasında Aktaş sınır kapısından ülkemize giriş yapıyoruz. Çıldır Gölü üzerinden Kars’a hareket. Otelimize yerleşme. Akşam yemeğimizi yerel restoranda alacağız. Konaklama otelimizde.

8. GÜN ; KARS  – İZMİR 

Kahvaltı – Serbest zaman. Arzu eden konuklarımızla Kars şehir turumuzu gerçekleştireceğiz. İlk olarak Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi ( Kanlı Tabya ) ve Kars Müzesi gezisi sonrasında alıyoruz. Ardından Kars Kalesi, Namık Kemal Evi, Tarihi Taş Köprü, On İki Havariler Kilisesi, Aleksander Kilisesi, Eski Vali Konutu, Eski Defterdarlık ve Tarihi Kars sokakları panoramik olarak görülecek yerler arasında olacak. Alışveriş için serbest zaman. Keyif dolu bir günün ardından Kars havalimanına transfer oluyoruz. Saat 12.45 de Sun Express Havayolları ile İzmir’e hareket. Saat 15.15 de İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

23 - 30 Ekim 2022,  7 Gece 8 Gün

Ücret Bilgileri

TUR ÜCRETİ  
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI 1100 $ + Uçak
TEK KİŞİLİK ODADA KONAKLAMA FARKI   450$ + Uçak

 

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Tur boyunca lüks araçla ulaşım ( Araç kişi sayısına göre belirlenecektir)
 • Borjomi’de 4* otelde 1 gece konaklama
 • Tiflis’de 4* otelde 2 gece konaklama
 • Erivan’da 4* otelde 3 gece konaklama
 • Kars’da 1 gece 4* otelde konaklama
 • Otellerde alınacak sabah kahvaltıları ( 7 )
 • Akşam yemekli Tiflis gecesi ( 1 )
 • Akşam yemekli Ermeni Gecesi ( 1 )
 • Kars’ta alınacak akşam yemeği ( 1 )
 • Programda belirtilen tüm şehir ve çevre turları
 • Programda belirtilen müzelere giriş ücretleri
 • Yerel rehberlik hizmetleri
 • Zorunlu yurtdışı seyahat ve sağlık sigortası ( belirli limitler dahilinde / 65 yaş üzeri sürprim öder )
 • Tur boyunca profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmetleri

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • İzmir / Kars / İzmir arası Sun Express HY ile ekonomi sınıfı uçak bilet ücreti  
 • Otellerde yapılacak olan ekstra harcamalar
 • Programda belirtilmeyen öğle ve akşam yemekleri
 • Yemeklerde alınacak olan alkollü/alkolsüz içecekler
 • İsteğe bağlı olarak gezilecek olan ve yukarıda belirtilmeyen müzelere giriş ücreti
 • Yurtdışı çıkış harcı (150 TL )
 • Ermenistan Vizesi ( 40 $ )

 

Önemli Notlar

 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Sun Express Havayolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten, uçak iptalinden, uçağın teknik aksaklıklarından dolayı ortaya çıkabilecek rötarlardan, yolcunun iç hat uçuşlarını kaçırmasından kaynaklanan aksaklık veya doğabilecek problemlerden acentamız kesinlikle sorumlu tutulamaz.
 • Pastoral Tour gerekli gördüğü durumlarda programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 20 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir. Bu durumda yolculara para iadesi yapılacaktır.
 • Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyid ediniz.
 • Otellere check-in saati 14:00, check-out ise 11:00 ila 12:00 arasıdır.
 • Bu seyahate  katılacak olan her yolcunun pasaport temdit süresinin en az 6 olmas veya yeni kimlik almış olmaları gerekmektedir. 
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda veya kimliğinizde  yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlisine veriniz. Bilet kesildikten sonra isim değişikliği kesinlikle yapılamaz. Kesilen yeni dış hat biletinin meblağı seyahat eden yolcuya aittir.
 • Yurt dışı çıkışında gümrük ve pasaport engeli olan yolculara seyahate iştirak edemedikleri takdirde hiçbir ücret iadesi yapılmaz.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36cm.(yükseklik) x 23cm.(en) x 56cm.(boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. 
 • Seyahatiniz esnasında yanınızda mutlaka bir yağmurluk, bir hırka veya bir kazak bulundurmanızı önemle tavsiye ederiz.
 • Yapacağınız alışverişlerde olabilecek aksiliklerden yerel rehberiniz, Türkiye’den sizlerle beraber tura katılan rehberiniz ve Acentemiz Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir… 
 • İç veya dış hat uçuşlarda, uçağın sizlere dağıttığı yerleri önceden ayarlamak acentamızın inisiyatifinde değildir.
YUKARI