BORNOVA KÖŞKLERİ VE LEVANTEN MİRASIMIZ


ENRİKO FİLİPUÇİ Rehberliğinde

Bugün, İzmir’in 19. yüzyıldan  20. yüzyıl başlarına kadar geçirdiği toplumsal, kültürel ve mimari değişimini keşfe çıkacağız. Sizlerle paylaşacağımız hikayeler ve zerafetlerine birlikte tanık olacağımız Levanten köşkleri bize Avrupa kültürü ve yaşam tarzıyla iç içe yaşayan İzmirli Levanten ailelerin geçmiş yüzyıldaki dünyasını aralayacak. Bir zamanlar İzmir’i Selanik ve Beyrut’la beraber doğunun kozmopolit küresel merkezleri haline getiren Levanten aileleri, Aydın sancağının merkezi olan İzmir’de Anadolu’nun geri kalanından tamamen ayrıksı bir yaşam oluşturmuşlardı. Gösteriş ile yüksek kültürün iç içe geçtiği bir dönemdi bu, İzmir için. O kadar ki Avrupalılar bu şehre ‘Petit Paris’ yani küçük Paris demeye başlamışlardı.

Gün geldi, kalabalıklaşan Punto’dan (Alsancak) bunalan elit İzmir Levantenleri serin ve yeşil Birunabad’ın (Bornova) sessiz sakinliğine kaçtılar. Yarım yüzyıl içerisinde Bornova ihtişamın ve kozmopolitliğin, yaptırdıkları köşklerin devasa bahçeleri de baloların, klasik müzik konserlerinin adresi oldu. Osmanlı’nın yavaş yavaş Cumhuriyet’e ilerleyen yıllarında kimi Levanten aileler kaç kuşaktır doğup büyüdükleri, suyunu içip incirini tattıkları, altın rengi zeytinyağından ve ihraç ettikleri halı ve basmalardan, tütünden, pamuktan servetler kazandıkları toprakları terkedip gitmek zorunda kaldılar. Gezimizde, o ihtişamın, entrikaların, umutsuz aşk hikayelerinin, Bornova’nın kırsal bir banliyölükten sefahat ve zenginlik şehri olmaya evrilmesinin izlerini takip edeceğiz.


Gün boyu sizlerle paylaşacağımız hikayeler kah Atatürk’ün İzmir’de kaldığında konakladığı Levanten köşk ve sakinlerinden dem vuracak, kimi zaman Türkiye’nin ilk paralı yolunu yapan Fransız Monseigneur Charnaud’un şehre katkısından. Yakın geçmişte Fransa başbakanlığı yapmış Edouard Balladur’un çocukluğunu geçirdiği köşk te rotamızda olacak, Arkas’ların harika Denizcilik Tarihi Müzesi de...( açık olması halinde )
Tur başlangıç noktası ....      ve buluşma saati 9.30'dur. 

Gezimiz sırasında keşfedeceğimiz Levanten mirası yapılardan sadece birkaçı şöyle:

Santa Maria Kilisesi 
St Mary Magdalene kilisesi (dışarıdan)
Dramalılar Köşkü
Balladur Köşkü 
Charnaud Köşkü 
La Fontaigne Köşkü
1877 yılında Anadolu’daki ilk futbol maçının oynandığı alan
Günün sonunda kafamızın içinde birbirinden heyecan verici, şaşırtıcı, hüzünlü ve tarihe ışık tutan hikayelerle evlerimize dönerken, hem Bornova hem İzmir farklı bir anlam ve kisveye bürünmüş olacak.

 

Bu Turun Tarihleri

29 Şubat 2024 Perşembe 

7 Mart 2024 Perşembe

Ücret Bilgileri

400.00 TL

Ücrete dahil olan hizmetler

  • Profesyonel kokartlı Pastoral Tour rehberlik hizmetleri

Ücrete dahil olmayan hizmetler

  • Yiyecek ve içecekler
  • Ulaşım
  • Araç park ücretleri 
  • Müze ve ören yeri giriş ücretleri 

Önemli Notlar

• Buluşma noktamız ................ buluşma saatimiz sabah 9.30'dur.
• Gün Bornova sokaklarında yürüyerek geçirileceği için rahat ayakkabı ve kıyafet giyilmesi uygun olur.
• Tura dahil olan (özellikle) müzelerin sürekli değişen yönetmelikleri nedeniyle ziyarete kapanması veya kısıtlamalar getirilmesi ve girilememesi durumunda yapabileceğimiz tek şey artan zamanda belki bir köpüklü kahve molası vermek olabilir, şimdiden paylaşmış olalım.
YUKARI