BORNOVA KÖŞKLERİ VE LEVANTENLER


Günübirlik yürüyüş turu

Bugün, İzmir’in 19. yüzyıldan  20. yüzyıl başlarına kadar geçirdiği toplumsal, kültürel ve mimari değişimini keşfe çıkacağız. Sizlerle paylaşacağımız hikayeler ve zerafetlerine birlikte tanık olacağımız Levanten köşkleri bize Avrupa kültürü ve yaşam tarzıyla iç içe yaşayan İzmirli Levanten ailelerin geçmiş yüzyıldaki dünyasını aralayacak. Bir zamanlar İzmir’i Selanik ve Beyrut’la beraber doğunun kozmopolit küresel merkezleri haline getiren Levanten aileleri, Aydın sancağının merkezi olan İzmir’de Anadolu’nun geri kalanından tamamen ayrıksı bir yaşam oluşturmuşlardı. Gösteriş ile yüksek kültürün iç içe geçtiği bir dönemdi bu, İzmir için. O kadar ki Avrupalılar bu şehre ‘Petit Paris’ yani küçük Paris demeye başlamışlardı.

Gün geldi, kalabalıklaşan Punto’dan (Alsancak) bunalan elit İzmir Levantenleri serin ve yeşil Birunabad’ın (Bornova) sessiz sakinliğine kaçtılar. Yarım yüzyıl içerisinde Bornova ihtişamın ve kozmopolitliğin, yaptırdıkları köşklerin devasa bahçeleri de baloların, klasik müzik konserlerinin adresi oldu. Osmanlı’nın yavaş yavaş Cumhuriyet’e ilerleyen yıllarında kimi Levanten aileler kaç kuşaktır doğup büyüdükleri, suyunu içip incirini tattıkları, altın rengi zeytinyağından ve ihraç ettikleri halı ve basmalardan, tütünden, pamuktan servetler kazandıkları toprakları terkedip gitmek zorunda kaldılar. Gezimizde, o ihtişamın, entrikaların, umutsuz aşk hikayelerinin, Bornova’nın kırsal bir banliyölükten sefahat ve zenginlik şehri olmaya evrilmesinin izlerini takip edeceğiz.


Gün boyu sizlerle paylaşacağımız hikayeler kah Atatürk’ün İzmir’de kaldığında konakladığı Levanten köşk ve sakinlerinden dem vuracak, kimi zaman Türkiye’nin ilk paralı yolunu yapan Fransız Monseigneur Charnaud’un şehre katkısından. Yakın geçmişte Fransa başbakanlığı yapmış Edouard Balladur’un çocukluğunu geçirdiği köşk te rotamızda olacak, Arkas’ların harika Denizcilik Tarihi Müzesi de...
Tur başlangıç noktası tarihi Cafe Pasquali’dir ve buluşma saati 9.30'dur.

Gezimiz sırasında keşfedeceğimiz Levanten mirası yapılardan sadece birkaçı şöyle:
Santa Maria Kilisesi 
St Mary Magdalene kilisesi (dışarıdan)
Dramalılar Köşkü
Balladur Köşkü 
Charnaud Köşkü 
La Fontaigne Köşkü
Bugün Etnografya ve Kağıt Sanatları Müzesi olarak işlev gören Ballian Köşkü 
1877 yılında Anadolu’daki ilk futbol maçının oynandığı alan


Günün sonunda kafamızın içinde birbirinden heyecan verici, şaşırtıcı, hüzünlü ve tarihe ışık tutan hikayelerle evlerimize dönerken, hem Bornova hem İzmir farklı bir anlam ve kisveye bürünmüş olacak.

 

Bu Turun Tarihleri

26 Ekim 2021, Salı

Ücret Bilgileri

100.00 TL

Tur boyunca alınacak olan yiyecek ve içecekler, ulaşım ve araçpark ücretleri ile (açık olduğu takdirde) müze ve ören yeri giriş ücretleri tur fiyatına dahil değildir.

Önemli Notlar

• Buluşma noktamız olan Cafe Paquali’nin (saat sabah 9.30)'nin hemen arkasındaki otoparktır. Gün boyunca araçlarımız burada kalacaktır. Bu güzel köşkün bahçesinde buluşup bir çay ve kahve molası vermemizin ardından turumuz başlayacaktır.
• Pandemi kuralları nedeniyle restorantlar kapalı olacak olursa, sizlerden ricamız yanınızda kendi atıştırmalık/yemeklerinizi ve termoslarınızda kahve ve çaylarınızı getirmenizdir. Bu koşullarda öğle yemeğimizi Bergama Büyük Park alanında piknik olarak alabiliriz. 
• Gün Bornova sokaklarında yürüyerek geçirileceği için rahat ayakkabı ve kıyafet giyilmesi uygun olur.
• Tura dahil olan (özellikle) müzelerin sürekli değişen pandemi yönetmelikleri nedeniyle ziyarete kapanması veya kısıtlamalar getirilmesi ve girilememesi durumunda yapabileceğimiz tek şey artan zamanda belki bir köpüklü kahve molası vermek olabilir, şimdiden paylaşmış olalım.
YUKARI