BUCA KÖŞKLERİ, BUCA LEVANTENLERİ VE ESKİ BUCA'DA SOSYAL HAYAT

KURTULUŞTAN MÜBADELEYE

Yüzyıllar içinde İzmir'de yaşayan Levantenler bir çok İzmirli'den daha İzmirli olmuş. Bize hayran hayran baktığımız güzel köşkleri ve evleri bırakmışlar. Ayrıca güzel kentimize gözardı edilemeyecek kadar değerli bir miras bırakmışlardır. Bugün İzmir’de demiryolu, bankacılık, mimari ve belediyecilik gibi kentin gelişimine katkısı olacak birçok alanda Levantenler'in katkısı vardır. Bu gezimizde onların yaşanmışlıklarına ve bize  bıraktıkları mirası yakından görme ve öğrenme şansımız olacak.

Bugün Buca turumuzda neler mi yapacağız?

08.15'de Karşıyaka Bostanlı  - Yunuslar ve Vapur İskelesi

08.40'ta Alsancak ve  

08.50'de Üçkuyular’dan sizleri aldıktan sonra, Buca ve Şirinyer bölgesindeki Yörük, Boşnak, Selanik, Rum, Yahudi, Levanten kültürlerini  ve yaşantılarını yakından tanıyacak ve Buca'nın tarihsel gelişimi ve önemi hakkında bilgi edineceğiz. ‘Petit Paris’ yani ‘Küçük Paris’ diye anılan İzmir Buca'nın Levanten mimarisinin görkemine tanık olup burada yaşamış olanların gerçek hayat hikayelerini öğreneceğiz. Osmanlı  ve Cumhuriyet dönemindeki Bucalı gayri müslümlerin yaşam izlerini takip edeceğiz.  Rehberimiz, Buca ve Şirinyer bölgesinde yaşayan Rum ve Ermeni  Levantenleri, Ortodoks, Protestan ve Katolik  inançlarına ait  kültürleri, yaşantıları, kiliseleri, manastırları ve okulları yakından tanıtacak  ve bilgi  verecek. 

Şirinyer - Buca yolu üzerinde bulunan Vezir suyu kemerleri, Mustafa Kemal Atatürk heykeli ve  1846 yılından kalan İlyas Peygamber manastırı gibi tarihi noktaları  tur otobüsümüzden panaromik olarak göreceğiz. Paradiso, Kızılçullu ve Şirinyer adlarıyla anılan Buca ilçesinin altın kapısı  girişinde bulunan Kızılçullu Su Kemerlerinin önünde bir fotoğraf molası veriyor ve  zamana karşı ayakta kalan muhteşem  Roma dönemi tarihi eserleri ve Buca'nın su kaynakları hakkında bilgiler alıyoruz . Ayrıca başlangıçta Amerikan koleji olarak kurulan Cumhuriyet döneminin en eski köy enstitülerinden biri kabul edilen Kızılçullu Köy Enstitü binasını dışarıdan görerek tarihsel bilgiler ediniyoruz. Günümüzde bu bina Nato üssü olarak kullanılmaktadır. Sırasıyla, Tıngırtepe Mevlana heykeli, Kız kulesi  otobüsle göreceğimiz Buca’nın önemli noktalarıdır. Tıngırtepe, 18.yüzyılda Şahlera adlı  özgün bir yazı  ve konuşma  dili yaratan Bucalı  Ermeni  dilbilimci ve yazar Tıngıryan'ın hayatının 40 yılını yaşadığı yer olup Buca'nın en eski arkeolojik katmanlarından kabul edilir.  Tıngırtepe'de kurulan organik halk pazarında mola verdikten sonra otobüsümüzle Buca merkezinde bulunan gezi noktalarına gitmek üzere tekrar araçımızda yerimizi alacağız. Otobüsümüzle panoramik Buca şehir turu yaptıktan sonra  Mısır seyahati sonrası 1860 da  Buca'yı ziyarete gelen Sultan Aziz onuruna yaptırılan Dokuz Çeşmeler önünde araçtan inerek şehir turumuza yürüyüş turu olarak devam edeceğiz .

Buca'ya ait tüm tarihi ve mimari değerleri içeren tur rotamıza Aşağı Hagia Ortodoks kilisesinden başlıyoruz ve sırasıyla Rahibeler evi, Barf Levanten köşkü (Bayrak Müzesi ), Tarihi Buca eczanesi , Alfred Mıssır Evi,  Hasan Ağa Bahçesi , Kasaplar Meydanı, Baltazzi köşkü,  Aspuruk evi, Dutlu Sokak diğer adıyla Barış Manço sevgi yolu, Kantarcılar köşkü , De Jong Köşkü,  Tarihi Buca İstasyonu , Rees Köşkü (Dışardan ), Hanson Köşkü, Gavrili Köşkü, 1895 yapımı Christian Russo evi, Sponza evi, Buca Belediyesine ait olan Farkoh köşkü, Katolik rahibe okulu, Protestan Kilisesi  gezilecektir. Dönemine uygun şekilde dizayn edilen mübadele yıllarına ait eşyalar, dönemin göç ifade eden fotoğrafları ile maketlerin yer aldığı Mübadele Müzesini ziyaret ediyoruz daha sonra müzenin etrafında İzmir belediyesi tarafından kurulan organik semt pazarında serbest zaman veriyoruz.

Eski Fransa Başbakanı Balladur 'un  doğduğu evi dışarıdan görecek  ve bölgenin en eski Hristiyan eseri olan İtalyan Katolik kilisesinin iç bölümünü görevliler eşliğinde gezeceğiz. Eski bir kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilen  Muradiye camisinin Rumlardan kalan kiliseye ait  giriş kapılarını  inceledikten sonra Dutlu sokakta bulunan 19 yüzyıldan kalan Rum ve Levanten evlerini fotoğraflayarak şarap evine doğru ilerliyoruz ve bir mola alıyoruz.

Geçmişe yaptığımız yolculuğun ardından tadı damağınızda kalacak esnaf lokantalarında alacağımız (serbest zaman) öğle yemeğimiz için Yanık kahveler bölgesine gidiyoruz. Monila Otel  ve Rees köşkü  gezildikten  sonra ( Buca’nın en iyi korunmuş 1904 tarihli bir İngiliz levanten mimarisinin doruk noktası olan Forbes köşkünün  ilginç öyküsünü rehberimizden detaylı bir şekilde öğreniyoruz.)

Bugün İzmir'in güzide ilçesi Buca'daki tarihin  izlerine tanık olduktan sonra İzmir’imizi keşfedeceğimiz başka bir kültür ve tarih gezisinde buluşmak üzere saat 16.00 civarında turumuzu sonlandırıyoruz.

Bu Turun Tarihleri

Ücret Bilgileri

Kişi Başı:

Tura Dahil Olan Hizmetler

  • Transfer ve  tur boyunca  ulaşım hizmeti ( Araç kişi sayısına göre belirlenecektir.)
  • Profesyonel  Pastoral Tour rehberlik hizmetleri
  • Buca Kent haritası

Tura Dahil Olmayan Hizmetler

  • Müze girişleri
  • Öğle yemeği ve içecekler
  • Kişisel harcamalar

Önemli Notlar

YUKARI