NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

BURSA VE İZNİK KÜLTÜR VE GURME TURU

MUDANYA – TİRİLYE – CUMALIKIZIK – GÖLYAZI

Bursa, Osmanlı medeniyeti için oldukça önemli bir yerleşim ve idari merkez olmanın haklı gururunu, günümüze uzanan sayısız tarihi eserle yaşatmaktadır. Bursa'nın çinileriyle süslü Yeşil Camii, Ulu Camii, ülkemizde benzeri olmayan ve dünyada sadece Floransa, Venedik ve Lofça'da bulunan dört çarşılı köprü gibi birçok Osmanlı eserine ek olarak, çevre coğrafyasıyla da büyük bir öneme sahiptir. Uluabat Gölü kıyısında yer alan küçük bir balıkçı köyü olan Gölyazı yemyeşil bahçeleri, Rum evleri ve tarihi dokusuyla güzelliğiyle tanınır. Ayrıca, dört farklı medeniyete başkentlik yapmış ve Unesco Dünya Mirası aday listesinde yer alan İznik, tarihi, doğası ve çini üretimiyle sizi büyüleyici saatler yaşatmaya hazır...

1. Gün : İZMİR - BURSA

Sabah saat 07.00 Üçkuyular Pamukkale Seyahat önü, saat 07.20 Alsancak Lozan Meydanı Fuar önü, saat 07.40 Karşıyaka Yunuslar Mavikule önünden hareket ile yolculuğumuza başlıyoruz. Yolda verilecek ( ekstra ) kahvaltı molasının ardından Manisa, Balıkesir güzergahı üzerinden Bursa’ya doğru yol alıyoruz. Öğle saatlerinde Bursa’ya varıyoruz. İlk olarak Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi'ni geziyoruz. Şair Ahmet Paşa Medresesi içinde yer alan müzede Anadolu Folklor Vakfıkurucu üyelerinden Esat Uluumay’ın 40 yılda topladığı 18 değişik koleksiyonu sergilenmektedir. 17. yüzyıla kadar uzanan Osmanlı Anadolu ve Rumeli’sinden 70 kıyafet ve 400 parça takının bulunduğu müzede ayrıca Türk kahvesi, hamamı, atçılığı ile ilgili malzemeler, silah, bıçak, kılıç, boncuk türü eşyalar sergilenmektedir. Turumuzun devamında Emir Sultan Külliyesi,  Süleyman Çelebi Türbesi, Yeşil Türbe, Orhan Gazi ve Osman Gazi türbeleri, Tophane, I. Murat Cami ve Türbesi’ni geziyoruz. Bursa Kent Müzesi ve Ulu Cami’yi geziyor ve Koza Han'da bir mola veriyoruz. Turumuzun bitiminde otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2. GÜN Cumartesi: BURSA - İZNİK - MUDANYA - TİRİLYE

Kahvaltı sonrası tarih boyunca önemli bir konuma sahip olan ve kısa sürelerle de olsa üç imparatorluğa başkentlik yapan İznik'e hareket ediyoruz. Önce Sancaktari Tepesi’ne gidiyoruz. Kenti kuşbakışı izleyebildiğimiz tepede rehberimizin vereceği bilgiler eşliğinde kentin geçmişine yolculuk yapıyoruz. Ardından surlarla çevrili kente Lefke Kapısı’ndan kente giriş yapıyoruz. İznik'in sembolü olan ve ismini minaresindeki eşsiz çinilerinden alan Yeşil Cami, günümüzde İznik Müzesi olarak kullanılan Nilüfer Hatun İmareti, İznik'te inşa edilen ilk cami olan Özbek Cami, Roma döneminden kalan antik tiyatro gezeceğimiz yerlerden bazıları. Göl kıyısında vereceğimiz öğle yemeği (ekstra - yayın balığı tavsiye edilir) molasından sonra İznik adıyla bütünleşen çini sanatının yapımı hakkında bilgi almak ve alışveriş için Çiniciler Çarşısı'na gidiyoruz. İznik’teki son durağımız Bizans döneminden kalan Ayasofya Kilisesi… Bu keyifli gezilerin ardından birbirinden güzel konakları bulunan Mudanya’ya hareket ediyoruz. İlk durağımız tarihi Mudanya mütarekesinin imzalandığı Mütareke Evi Müzesi olacak. Osmanlı evlerinin en güzel örneği Tahir Paşa Konağı’nı, Kumyaka Kilisesi’ni, Tarihi İstasyon Binası'nı görüyor ve rehberimizden bilgiler alıyoruz. Kısa bir yolculukla Mudanya’nın yazlık yerlerinden İtalyan sahil kasabalarını anımsatan, kiliseleriyle ve zeytiniyle ünlü (Zeytinbağı) Tirilye’ye varıyoruz. Bu şirin sahil kasabasında Ruhban Okulu, eski Rum evleri, Kemerli kilise ve Fatih Camii’sini görüp Bursa’da bulunan otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3. GÜN Pazar: BURSA - CUMALIKIZIK - GÖLYAZI - İZMİR

Kahvaltı sonrası belirlenen saatte otelden ayrılıyor ve 2014 yılında Bursa ile birlikte UNESCO Dünya Mirasları arasına giren Osmanlı Köyü Cumalıkızık’a geliyoruz. Tarihi dokunun çok iyi korunduğu köyde, Osmanlı erken döneminin kırsal kesim sivil mimari örnekleri olan Halil Bey Konağı ve Etnografya Müzesi’ni göreceğiz. Verilecek serbest zaman sonrasında belirlenen saatte Bursa gezimizin son durağı Uluabat Gölü üzerindeki bir adaya kurulmuş olan Gölyazı Köyü’ne hareket. Antik çağda adı Apolyont olan köyün Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından ilerleyip, köy meydanında bulunan Ağlayan Çınar olarak adlandırılan 450 yıllık  çınarın altında yorgunluk çaylarımızı içiyoruz. Arzu eden konuklarımız, gölde tekne turu yapabilirler. Tarihi kent duvarları arasında yürüyüş yaptıktan sonra Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti, çarşıları, camileri ve türbeleriyle hala geleneğini korumuş kentimiz Bursa’ya veda ederek dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Susurluk, Balıkesir güzergahı üzerinden yolda verilecek molalar sonrası gece geç saatlerde İzmir’e varış ve turumuzun sonu. Bir başka gezimizde buluşma dileğimizle sizlerle vedalaşıyoruz.

Bu Turun Tarihleri

20 - 22 Ocak  2024, 3 Gün - 2 Gece 

Ücret Bilgileri

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Programda belirtilen tüm ulaşım hizmetleri ve çevre gezileri
 • (2) gece Bursa’da 5* hotelde konaklama
 • Otelde alınacak sabah kahvaltıları ( 2 )
 • Otelde alınacak akşam yemekleri ( 2 )
 • Tursab seyahat güvence paketi
 • Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • İlk gün alınacak sabah kahvaltısı
 • Son gün alınacak akşam yemeği
 • Yolda alınacak tüm yiyecek ve içecekler
 • Öğle yemekleri
 • Yemeklerde alınacak içecekler
 • Müze-Ören yeri ve milli park giriş ücretleri
 • Otel ekstraları

Önemli Notlar

ÖNEMLİ BİLGİLER

 • Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız önemle tavsiye edilir.
 • Devlete veya yerel yönetimlere ödenen vergilerdeki artışlar ve/veya uygulamaya konulan yeni vergiler ile mazot fiyat artışları tur ücretlerine aynı oranda yansıtılacaktır.
 • Rezervasyonlar ön ödeme ile kesinleştirilir. Ön ödemesi alınmayan rezervasyonları iptal etme hakkı acentemizde saklıdır.
 • Turlarımızda araç seçimi katılımcı sayısına göre belirlenmektedir.( Minibus, Midibus, Otobüs vb. )
 • Araç içi koltuk numarası kayıt sırasına göre belirlenir.
 • Acentemiz gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve konaklama yapılacak otelleri değiştirebilir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Tur İptallerinde; yerinize yolcu bulunması durumunda ücretler kesintisiz iade edilir. Yerinize yolcu bulunamaz ise paket tur sözleşmesinde belirtilen iptal koşulları devreye girer.
 • Tur elde olmayan zorunlu nedenlerle Acente tarafından iptal edilirse ücretler kesintisiz iade edilir.
 • Turlarımıza katılan konuklarımız 1618 sayılı yasaya göre sigortalanır. Bu sigorta sadece ani rahatsızlık, kaza vs. kapsar. Kronik hastalıkları kapsamaz. Ayrıca covid 19 ile ilgili rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 • Tur sırasında veya sonrasında olabilecek rahatsızlıklardan acentemiz sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
YUKARI