NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

BUTİK MARDİN VE DİYARBAKIR KÜLTÜR VE GURME TURU

Bağdadi Restorantda 1 akşam yemeği

Mardin'im ben...

Sokaklarımın labirentlerinde 

Günün ve gecenin kanaviçesi

Kiminde ezan sesleriyle dokunur

Kimi zaman çan....

Ses bende bulur akustiğini,

Benim dar ve ince sokaklarımda...

Abbarada

.....

Ben bedenini kaleler üzere inşa etmiş

Mardin kenti

Ben taşın ve inancın şiiriyim...

Ben Mardinim çünkü ...

Kültürler şehri,  Kudüs’ün kız kardeşi; Çok dinli ve çok dilli Mardin, o kadar çok sıfat  sayabiliriz ki… Anadolu’nun en görkemli kadim şehri, kültürler kavşağı, pek çok medeniyeti koynunda büyüten bir kent.  Nakış nakış işlenmiş muhteşem taş duvarlar, ışıltılı bir gerdanlığa benzetilen Mardin’de görülmeye değer öylesine çok yer var ki... Rüzgârlı terasların altından geçerek sokakları birbirine bağlayan “abbaralar”, Türkiye’deki iki önemli Süryani metropolitliği, Pers izlerini taşır Dara’da harabeler, birer şiir gibidir Artuklu’da binalar.

İnanılmaz bir kültürel zenginliğe sahip, kilise çanlarının ezan seslerine karıştığı Midyat, Ezidi’lerin yerleşimi Mağara Köy,  irili ufaklı birçok kilisenin bulunduğu Midyat, tarih boyunca tüccarların uğrak yeri olmuş, geleneksel el zanaatlarının doruklara vardığı telkâri işçiliğini, taş oymacılığını, kuyumculuğu ve dokumacılığıyla  geliştirmiş kenti.

20 Ekim 2023, Cuma : İZMİR – DİYARBAKIR ( ŞEHİR TUR ) – ZERZEVAN KALESİ – MARDİN

Sabah saat 04.30 da İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç hatlar Sun Express Havayolları kontuarında buluşma. Bilet işlemleri sonrasında saat 05.50 de Diyarbakır’a uçuş. Saat 08.05 varış. Bizi bekleyen özel aracımıza transfer oluyoruz. Alınacak sabah kahvaltısı sonrasında tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Diyarbakır kent merkezi turumuza başlıyoruz. Görülecek yerler arasında; Evliya Çelebi’nin “Şehir kimin eline geçerse geçsin hep mabet olarak kaldığını” belirttiği Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan Diyarbakır Ulu Camii, Hasanpaşa Hanı, Dört Ayaklı Minare Camii ve Mesudiye Medresesi bulunmakta. Ayrıca Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Ziya Gökalp Müzesi, Dengbej Evi, Diyarbakır surlarını ve Surp Giragos Ermeni Kilisesini göreceğiz. Diyarbakır surlarının bir parçası olan Keçi Burcu’nu ve Mardin Kapı’yı görüyor ve UNESCO Dünya Kültür Listesi’nde yer alan Hevsel Bahçeleri’ne gidiyoruz. Bu etkileyici doğal güzelliği fotoğraflıyoruz. On gözlü köprüde kahve molası vereceğiz. Alınacak öğle yemeği sonrasında Diyarbakır’dan ayrılıyoruz. Mardin’e hareket. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, Roma İmparatorluğu döneminde "askeri yerleşim" olarak kullanılan Zerzevan Ören yeri ve kale gezilecektir. Mardin’e varışımızı takiben otelimize gidiş ve yerleşme. Dinlenme. Akşam yemeği ve  konaklama otelimizde.

21 Ekim 2023, Cumartesi: MARDİN / MİDYAT – MOR GABRİEL – EZİDİ KÖYÜ (Mağara köyü) – KASİMİYE

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Midyat’a hareket. İlk olarak Turabdin Bölgesi Metropolitlik Kilisesi olan Mor Gabriel Manastırı’nı (Deyrulumur Manastırı) ziyaret ediyoruz. Ziyaretimiz esnasında Süryanilik hakkında önemli bilgiler alacak, Ana Kilise; Theodora Kubbesi, Azizler Evi’ni görüp manastır yaşamına yakından tanıklık edeceğiz. İkinci durağımız,Midyat yakınlarındaki Mağara Köy olacak. Ezidi köyü olarak bilinen yerleşimde Ezidi kültürü hakkında bilgiler alacağız. Uygun olması durumunda kutsal mekanlarını görme fırsatı bulacağız. Mardin ve civarında yerleşmiş farklı kültürlerin hep birlikte uyum içinde yaşayışlarını yakından göreceğiz Midyat’a dönüp ilçe merkezinde nefis yöresel lezzetlerden oluşan öğle yemeğimizi alacağız. Sonrasında yürüyerek Midyat’ı gezmeye başlıyoruz. Mor Barsavmo Kilisesi, Midyat Konuk Evi ve Midyat Çarşısı’nı görüyoruz. Taş işçiliğinin en güzel örneklerini göreceğimiz bu yapıları fotoğraflayıp, Midyat gezimizi tamamlamamızın ardından aracımıza biniyor ve Mardin merkeze dönüyoruz. Kasımiye Medresesini geziyor ve Mardin’de Mezopotamya ovasına karşı akşam çaylarımızı içiyor ve otelimize dönüyoruz. Dinlenme. Akşam yemeği serbest. Konaklama otelimizde.

22 Ekim 2023, Pazar: MARDİN / DARA – DEYRULZAFARAN – ŞEHİR MERKEZİ  /  İZMİR

Kahvaltıdan sonra Roma döneminde bir garnizon şehri olan Dara-Anastasiopolis Antik Kenti‘ne gidiyoruz. Doğu Roma İmparatorluğu'nun, sınırını Sasanilere karşı korumak amacıyla kurduğu Mardin'deki Dara Antik Kenti, her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği bir kenttir. Saray, mağara evleri, mezarları, kiliseleri ile sur sarnıçları ve yerin altında bulunan halk arasında zindan olarak tabir edilen tekno kentle büyüleneceğimiz kent; bize Selçuk’taki Efes antik kentini anımsatacaktır. Dara Harabeleri, kaya mezarları, sarnıçlar ve zindan yapılarını gördükten sonra şimdiki durağımız Deyrulzafaran Manastırı olacak. İsa’dan sonra 5. yüzyılda Şemsiler zamanında güneş tapınağı olarak inşa edilen daha sonra yüzlerce yıl Süryanilerin merkez patrikliğini yapan manastır hakkında bilgiler alacağız. Muhteşem mimarisi yanında Süryani Kilisesi’nin önemli merkezlerinden biri olan Manastır aynı zamanda 1932’ye kadar 640 yıl boyunca Süryani Ortodoks patriklerinin ikametgâh yeriydi. Öğle yemeği sonrası, Mardin eski kent merkezinden başlayarak şehri yürüyerek gezmeye başlıyoruz. Önce Mardin'in en önemli Süryani kiliselerinden Kırklar Kilisesi'ni gezeceğiz. Cumhuriyet Meydanı’ndan geçerek Latifiye ve Ulu Camii'ni görüyoruz ve Mardin çarşılarını geziyoruz. Süryani taş ustalarının elinden çıkma dünyaca ünlü Mardin taş evlerini, PTT binasını görüyoruz. Abbaralar ve Mardin sokaklarını, tipik Mardin evlerini resimleyip, merkezde kent merkezinde alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Alınacak akşam yemeği sonrasında Mardin Havalimanı’na gidiyoruz. Saat 23.05 de İzmir’e hareket ve 01.20 de İzmir’e varış ve gezimizin sonu. Bir başka gezimizde buluşmak ümidiyle…

Bu Turun Tarihleri

20 - 22 Ekim 2023 3 Gün, 2 Gece 

 

Ücret Bilgileri

ÜCRETE DAHİL HİZMETLERİMİZ

 • İzmir – Diyarbakır / Mardin – İzmir Sun Express HY uçak bileti
 • Diyarbakır - Mardin arası tüm ulaşım hizmetleri
 • Programdaki tüm şehir turları ve çevre gezileri
 • 2 gece Mardin şehir merkezinde Gazi Konağı Butik Otelde  konaklama 
 • Otelde alınacak sabah kahvaltıları ( 2 ) 
 • Bağdadi Restorant da 1 akşam yemeği ( İçecekler hariçtir )
 • Tursab Seyahat güvence paketi
 • Profesyonel kokartlı Pastoral Tour rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Birinci gün alınacak sabah kahvaltısı
 • İlk gece alınacak akşam yemeği 
 • Tüm öğle yemekleri
 • Son gün alınacak akşam yemeği
 • Yemeklerde alınan alkollü / alkolsüz içecekler
 • Otellerde yapılan tüm ekstra harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri

 

Önemli Notlar

ÖNEMLİ BİLGİLER

 • Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız önemle tavsiye edilir.
 • Devlete veya yerel yönetimlere ödenen vergilerdeki artışlar ve/veya uygulamaya konulan yeni vergiler ile mazot fiyat artışları tur ücretlerine aynı oranda yansıtılacaktır.
 • Rezervasyonlar ön ödeme ile kesinleştirilir. Ön ödemesi alınmayan rezervasyonları iptal etme hakkı acentemizde saklıdır.
 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Sun Express Havayollarından alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan, grev ve fors majör ( deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb. ) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Acentemiz gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını, konaklama yapılacak otelleri ve uçulacak olan havayolunu değiştirebilir.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun 15 kg. bagaj hakkı vardır. Ayrıca, kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg.’ı geçmemelidir.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi açık olarak bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Tur İptallerinde; yerinize yolcu bulunması durumunda ücretler kesintisiz iade edilir. Yerinize yolcu bulunamaz ise paket tur sözleşmesinde belirtilen iptal koşulları devreye girer.
 • Tur elde olmayan zorunlu nedenlerle Acente tarafından iptal edilirse ücretler kesintisiz iade edilir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Turlarımıza katılan konuklarımız 1618 sayılı yasaya göre sigortalanır. Bu sigorta sadece ani rahatsızlık, kaza vs. kapsar. Kronik hastalıkları kapsamaz. Ayrıca covid 19 ile ilgili rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 • Tur sırasında veya sonrasında olabilecek rahatsızlıklardan acentemiz sorumlu değildir.
YUKARI