BÜYÜK GÜNEYDOĞU ANADOLU VE GÖBEKLİTEPE TURU

1. GÜN : İZMİR – GAZİANTEP

Sabah saat 05.00 de İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç hatlar ...    kontuarında buluşma. Bilet işlemleri sonrasında saat 06.20 de hareket ediyoruz. Saat 08.00 de Havalimanında aracımızla buluşuyor ve kahvaltı için vereceğimiz serbest zamanın ardından, Gaziantep şehir turumuza başlıyoruz. Turumuza,  Çağdaş müzecilik anlayışının ülkemizdeki en güzel örneklerinden biri, arkeolojik veriler ışığında hazırlanan ve her biri bir başyapıt olan eserleri, mitolojik öyküleriyle dinleyecek ve göreceksiniz. Müzede Birecik Barajı kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan Okeanos ve Tethys Mozaiği, Poseidon Mozaiği, Akhileus Mozaiği gibi antik çağa ait birbirinden değerli eserlerin yanı sıra Çingene Kızı gibi dünyaca tanınmış bir mozaiği de görme şansını yakalayacağız. Müze gezimizin ardından Eski bir Antep evi içindeki Medusa Cam Müzesi’ndeki yüzyıllık eserleri ve yeni ustaların el emeği göz nuru eserlerini görecek ve alışveriş yapacaksınız. Alınacak öğle yemeği sonrasında Gaziantep’in eski kent dokusunu görmek için yeni düzenlenmiş haliyle Antep Kalesini ve çevresindeki tarihi çarşıları ve Almacı pazarını ( Bakırcılar çarşısı ) geziyoruz. Çarşıda, Tahmis kahvesi içecek, Tütün Hanında alış veriş yapabileceksiniz. Bugünkü son durağımız ise Gaziantep’in tarihi beşiği olan; Bey Mahallesi olacak. Dar sokaklarıyla, çıkmazları, kesme taştan yapılmış cumbalı evleriyle, tipik bir Osmanlı mahallesinin güzelliğini gözler önüne seriyor. Otelemize hareket ediyoruz. Giriş işlemlerinin ardından akşam lobide buluşmak üzere dinlenmeye çekiliyoruz. Akşam yemeğimizi Gaziantep’in yöresel yemekleri eşliğinde ve keyifli sohbetle tamamladıktan sonra otelimize dönüyoruz. Geceleme otelimizde.

2.GÜN : GAZİANTEP – BELKIS - BİRECİK -  HALFETİ –  RUM KALE - ŞANLIURFA

Kahvaltı sonrası otelden ayrılıyoruz. ’’Belkıs - Zeugma Antik Kenti’’ne doğru hareket ediyoruz. Gaziantep’in Nizip ilçesinin 10 km. doğusunda, tepeler üzerine kurulmuş Belkıs / Zeugma Antik Kenti’nde dünyaca ünlü mozaiklerin çıkışını yerinde görüyoruz. Siyah gülleriyle tanınan Sakin Şehir (Cittaslow) Halfeti’ye doğru hareket ediyoruz. Birecik Barajı’nın yapımıyla kısmen sular altında kalan Halfeti’de teknemize biniyor ve Fırat’ın zümrüt suları arasında keyifli bir gezintiye çıkıyoruz. Kayıp kent Halfeti’deki tekne gezimizde sarp kayalara oyulmuş meşhur Rumkale’yi, Savaşan Köyünü hayranlıkla fotoğraflıyoruz. Birecik’te Gül Baba Restoran’da alacağımız öğle yemeğinde meşhur patlıcan kebabını deneyeceğiz. Şanlıurfa’ya doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Eski çağlardan beri doğu ile batının buluşma noktalarının en hareketlisi ve en önemlisi olmuş olan Şanlıurfa’da turumuz ilk olarak Balıklıgöl’le başlıyor. Rızvaniye Camii revakında, Balıklıgöl’ün ve Hz. İbrahim’in öyküsünü dinledikten sonra, duvarında “Ey Ateş! İbrahim üzerine serin ve selamet ol!” ayetinin yer aldığı Halil-ur Rahman Camii’nin önünden göldeki balıkların fotoğrafını çekiyoruz. Ardından Hz. İbrahim’in doğduğu Mevlid-i Halil Mağarası’nı gördükten sonra, Sipahi Pazarı’nda rengârenk dokumalarla karşılaşacağız. Sonra hemen bitişiğinde Behram Paşa tarafından yaptırılan tarihi Gümrük Hanı’nda yüzlerce yıllık çınar ağaçlarının gölgesinde otantik ortamda mırra ve çay eşliğinde dinleniyoruz. Dileyen misafirlerimize kente özgü hediyelik eşyaları almak için serbest zaman sunulacak. Serbest zamanın ardından şehir merkezindeki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi yöresel yemeklerin sunulduğu yerel bir restoranda. Geceleme otelimizde.

3.GÜN : ŞANLIURFA –GÖBEKLİTEPE - HARRAN -  SOĞMATAR – MARDİN

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi‘ne gidiyoruz. Uzman rehberimizin detaylı anlatımları ile Atatürk ve Birecik Barajları kurtarma kazılarından, çevre yerleşimlerden ve Göbeklitepe’den gelen arkeolojik eserleri hep birlikte inceliyoruz. Hemen yanındaki Halepli Bahçe Mozaik Müzesi, sıradaki durağımız oluyor. Burada Amazon Tapınağı içerisinde yer alan Amazon kadınlarına ve büyük Yunan savaşçı Akhilleus’a adanan mozaikleri inceledikten sonra, müzenin en nadide parçası Orfeus Mozaiği’ni de göreceğiz. Uzun yıllar sonra doğduğu topraklara geri dönen bu parçada, lir çalan Orfeus vahşi hayvanlarla birlikte canlandırılmıştır. Dünyanın bilinen en eski anıtı olan GÖBEKLİTEPE 2018 yılında Türkiye’den UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alındı. Göbeklitepe ülkemizde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan 18 kültür varlığından biri. Bu ziyaretimizde günümüzden yaklaşık 12 bin yıl öncesine bir zaman yolculuğu gerçekleştiriyoruz. İnsanoğlunun yaptığı ilk tapınakları ve bu devasa kült alanı hep birlikte inceliyoruz. Göbeklitepe’de gerçekleştirdiğimiz gezimizin ardından, “Yolların kesiştiği yer” anlamına gelen Harran’da kent surlarında hâlâ ayakta duran Halep Kapısı bizi karşılıyor. Rengârenk giysileri içindeki güler yüzlü insanlarıyla yaşayan müze görünümündeki Harran’ın konik kubbeli evlerini geziyoruz. Harran Ulu Camii’ni ve İç Kale‘yi (Kale-Saray) gördükten sonra Soğmatar Tarihî Kenti’ne geçiyoruz. Buradaki “kült” yerinde Ay Tanrısı Sin'e tapınılan Pognon Mağarası’nın yanı sıra, yamaçlarında yer yer tanrı kabartmalarının ve zemine kazılmış yazıtların olduğu Kutsal Tepe ile altı adet kare ve yuvarlak planlı anıt mezar, iç kale ve ana kayaya oyulmuş çok sayıda kaya mezarı bulunuyor. Soğmatar Tarihî Kenti’ni ziyaretimiz ardından Mardin kent merkezine doğru yola çıkıyoruz. Otelimize yerleşme ve dinlenme. Akşam yemeği Mardin yöresel mutfağından seçilmiş leziz yemeklerden oluşacak. Geceleme  otelimizde.

4. GÜN : MARDİN – DARA HARABELERİ – MİDYAT – MARDİN

Bu günkü rotamızı Mardin ve civarında yerleşmiş farklı kültürlerin hep birlikte uyum içinde yaşayışlarını yakından göreceğimiz bir güne başlıyoruz. Midyat’a doğru hareket ediyoruz. Midyat yakınlarındaki Mağara Köy Ezidi köyü olarak bilinen yerleşimde; Ezidi kültürü hakkında bilgi alacak ve kutsal mekanlarını görme fırsatı bulacağız. Ardından Turabdin Bölgesi Metropolitlik Kilisesi olan Mor Gabriel Manastırı’nı (Deyrulumur Manastırı) ziyaret ediyoruz. Süryanilik hakkında önemli bilgilerle birlikte Ana Kilise; Theodora Kubbesi, Azizler Evi’ni görüp manastır yaşamına yakından tanıklık edeceğiz. Midyat’a dönüp şehir merkezinde yöresel lezzetlerden oluşan öğle yemeğimizi alacağız. Sonrasında yürüyerek Midyat’ı gezmeye başlıyoruz. Midyat Konuk Evi, Mor Barsavmo Kilisesi, ve Midyat Çarşısı’nı gezeceğiz. Taş işçiliğinin en güzel örneklerini göreceğimiz bu yapıları fotoğraflayıp, Alışveriş için serbest zaman vereceğiz. Midyat gezimizi tamamlamamızın ardından Büyük İskender ve Pers kralı Darius savaşına sahne olan Dara Antik Kentine yöneliyoruz. Mağara evleri, mezarları, kiliseleri ile sur sarnıçları ve yerin altında bulunan halk arasında zindan olarak tabir edilen tekno kentle büyüleneceğimiz yer bize Selçuk’taki Efes antik kentini anımsatacaktır. Burada vereceğimiz molada naneli ayran içecek ve köy halkı ve çocukları ile güzel bir iletişim kuracaksınız. İçimiz burukta olsa buradan ayrılıp gelen akşamla birlikte Mardin merkeze konakladığımız otele doğru yola çıkıyoruz. Kısa bir dinlenmenin ardından akşam yemeğimiz için Mardin’in yöresel lezzetlerinden oluşan menü için  Bağdadi Restoran’da. gidiyoruz. Otelimize dönüş ve geceleme.

5. GÜN :  MARDİN – DİYARBAKIR – İZMİR

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası açık hava müzesi konumunda olan güzel şehrimiz Mardin’i keşfe başlıyoruz. İlk olarak Süryani halkının merkezi konumunda bulunan Deyrulzafaran Manastırı’na gidiyoruz. Şemsiler zamanında güneş tapınağı olarak inşa edilen daha sonra yüzlerce yıl Süryanilerin merkez patrikliğini yapan manastır hakkında edineceğimiz bilgiler bizi buraya hayran bırakacaktır. Ardından Mardin’i keşfe çıkıyoruz. Kasımiye Medresesi’ni gezip öğle yemeği molası vereceğiz. Öğle yemeğinden sonra Mardin eski kent merkezinden başlayarak şehri yürüyerek gezmeye başlıyoruz. Önce Mardin'in en önemli Süryani kiliselerinden Kırklar Kilisesi'ni, peşinden Cumhuriyet Meydanı’ndan geçerek Latifiye  ve Ulu Camii'ni görüyoruz ve Mardin çarşılarını geziyoruz. Süryani taş ustalarının elinden çıkma dünyaca ünlü Mardin taş evlerini, PTT binasını görüyoruz. Abbaralar ve Mardin sokaklarını, tipik Mardin evlerini resimleyip, merkezde alışveriş için  Kent merkezinde serbest zaman veriyoruz.. havaalanına transfer oluyoruz. .......   havayolları ile saat 22.40 de İzmir’e hareket. Saat 00.45 güzel bir gezinin ardından İzmir’e varıyoruz.

 

 

 

 

i

 

 

Bu Turun Tarihleri

27 - 31 Ekim 2021,  4 Gece, 5 Gü

17 - 21 Kasım 2021, 4 Gece, 5 Gün

 

 

 

Ücret Bilgileri

TUR FİYATI NAKİT  
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI  2050 TL  
TEK KİŞİLİK ODA  2400 TL  
***06-12 YAŞ  1700 TL  

 

 

 

 

               

           

 

 

ÜCRETE DAHİL HİZMETLERİMİZ

 • Adana – Antakya – Gaziantep – Şanlıurfa – Mardin – Diyarbakır arası tüm ulaşım hizmetleri
 • Programdaki tüm şehir turları ve çevre gezileri
 • Gaziantep 1 gece, Şanlıurfa’da 1 gece ve Mardin’de 2 gece konaklama
 • Otellerde alınacak sabah kahvaltıları ( 4 )
 • Antep'te yerel restorantta alacağımız  Akşam yemeği ( 1 )
 • Mardin'de Yerel Restorantlarda alacağımız  akşam yemekleri ( 2 )
 • Tursab Seyahat güvence paketi
 • Halfeti Tekne Turu
 • Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti
 • Otel vergileri

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER    ​

 • İzmir / Gaziantep -  Diyarbakır / İzmir  ......   Havayolu uçak bileti
 • Öğle yemekleri         
 • İlk gün alınacak sabah kahvaltısı
 • Yemeklerde alınan alkollü / alkolsüz içecekler
 • Urfa’da müzikli sıra gecesi
 • Otellerde yapılan tüm ekstra harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri

 

Önemli Notlar

 • Rezervasyonlar ön ödeme ile kesinleştirilir. Ön ödemesi alınmayan rezervasyonları iptal etme hakkı acentemizde saklıdır.
 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri  ...... Havayollarından alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan, grev ve fors majör ( deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb. ) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Acentemiz gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını, konaklama yapılacak otelleri ve uçulacak olan havayolunu değiştirebilir.
 • Uçak yerlerimiz grup olarak 24 kişi ile sınırlıdır. Grup yerlerimiz dolduğunda rezervasyon sistemi üzerinden bilet kesilir ve ücret farkı yolcuya yansıtılır.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun 15 kg. bagaj hakkı vardır. Ayrıca, kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg.’ı geçmemelidir.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlimize bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Tur İptallerinde; yerinize yolcu bulunması durumunda ücretler kesintisiz iade edilir. Yerinize yolcu bulunamaz ise iptal koşulları devreye girer.
 • Tur elde olmayan zorunlu nedenlerle Acente tarafından iptal edilirse ücretler kesintisiz iade edilir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.

PANDEMİ SONRASI NORMALLEŞME SÜRECİNDE

ACENTEMİZCE TURLARDA UYGULANACAK KURALLAR

Değerli Konuklarımız,

Covid-19 salgını bizleri uzun süredir evde kalmaya zorunlu kılmıştır. Bu süreçte, yeni şeyler öğrendik, deneyimledik, hayaller kurmayı sürdürdük, gitmekte ve gelmekte olanı görmeyi amaçladık ve uygulamaya çalıştık. İçimizdeki keşif duygusu hepimizi hızlı bir şekilde tekrar seyahat etme tutkusuna yöneltecektir diye düşünüyoruz. Bundan böyle  sektörümüzün devamlılığı için alacağımız önlemlerle iş hayatımıza devam edeceğiz. Bu bağlamda yurt içi turlarımızda alacağımız önemlere ilişkin açıklamalar aşağıda belirtilmiştir.

2021 yılı organize ettiğimiz gezilerimizde, her zaman olduğu gibi güven ve kalite standardımıza, alacağımız yeni önlemlerle yolumuza devam edecek ve ülkemizi tanımaya ve tanıtmaya  bıraktığımız yerden devam edeceğiz.

* Turlarımızda kullanılacak olan araçlarımız tura başlamadan önce  dezenfekte edilecektir.

* Turlarımızda kullanılacak olan araçlarımızda tüm program boyunca araç girişinde konuklarımız için el dezenfektanları bulundurulacaktır.

* Araçlarımızda tur boyunca tüm konuklarımız maske takmak zorunluluğundadır.

* Araçlarımızda sosyal mesafe kurallarına göre çiftler dışında 2 koltukta tek kişi oturacak şekilde düzenleme yapılacaktır.

* Araçlarımız günlük programını tamamladıktan sonra  açık bir alanda havalandırılacak ve ertesi günkü  programına başlamadan önce yeniden dezenfekte edilecektir.

*Otel konaklamalarında da izolasyon süreçlerine önem verilecek olup konaklama sırasında tüm önlemleri alarak sizlerin sağlığı için gerekliliklerin yerine getirildiğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca yine ilgili bakanlıkların çalışmaları neticesinde dünyada belki de bir ilk olarak kabul edilebilecek hijyen sertifikasına sahip yurtiçinde birçok otel bulunmaktadır. Güvenli ve sağlıklı bir tatil için en uygun yaz otel alternatifleri, bunların dışında bu turumuzda daha izole butik otel tercih edilmiştir 

*Sosyal mesafenin korunması adına öngörülen planlama ve ağırlama kurallarının uygulanması istenecektir.

*Bakanlığın öngördüğü kat hizmetleri (house-keeping) prosedürlerinin uygulanması  ön görülecektir

*Kapalı mekanların sık sık havalandırılması istenecektir.

*Mümkünse 24 saat boş kalmış, havalandırılmış odaların, değilse mutlaka check-out saatinde boşaltılmış ve hijyenik temizliği yapılmış odaların verilmesi talep edilecektir

*Fiziki anahtar dağıtımı yapılması gerektiğinde rehberimiz anahtarları dezenfekte ederek misafirlerimize teslim edecektir.

*Konuklarımız, bavul taşıma haricinde merdiven kullanmaya yönlendirilecektir.

•Masalarda sosyal mesafeyi koruyacak şekilde oturma düzeni sağlanacaktır.

*** Yukarıda belirtilen tüm önlemler şu an ki mevcut şartlar için geçerlidir.  İlerleyen günlerde Sağlık Bakanlığı ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınlayacağı yeni genelge ve bu genelgenin şartlarına göre yeniden düzenlenme yapılabilir ve/veya kurallar değişiklik gösterebilir.

 

 

 

 

YUKARI