CEZAYİR TURU

TÜM TURLAR - ÖĞLE VE AKŞAM YEMEKLERİ DAHİL

 Cezayir, Kuzey Afrika'daki en iyi korunmuş arkeolojik destinasyonlar arasındadır. Akdeniz kıyılarını kucaklayan verimli topraklarda, Constantine, Oran ve başkent Cezayir gibi tarihi şehirler bulunmaktadır. Djemila ve Timgad gibi antik Roma kentleri UNESCO Dünya Mirası alanları arasındadır. Cezayir ayrıca Osmanlı’nın belirgin izlerini  taşır. Az bilinen, az gezilen bu ülkede  keşfedilecek çok şey bulacaksınız.

Kelime anlamı “Adalar” olan dört milyon nüfuslu başkent Cezayir, yüksek tepelerle çevrili bir körfezin kıyısına kurulmuş. Ünlü Fransız yazar Guy de Maupassant başkent ile ilgili şunları söylemiş: “Göz kamaştırıcı ışığın altında uzanan bu şehir çok güzeldir.” Gerçekten şehre gelenler, arkada yükselen ormanlık tepelerden kıyıya doğru süzülmüş gibi görünen beyaz boyalı çok sayıda yapının etkileyici görüntüsü ile karşılaşır. Peki bu zarif şehrin bir zamanlar Fransa’ya başkentlik yaptığını biliyor muydunuz? İkinci Dünya Savaşı’nın en zor günlerinde Londra’ya kaçan Fransız Hükümeti, başkent olarak o dönem Fransız toprağı olan Cezayir’i ilan etmiş. Şehirde kolonyal binalardan kiliselere, dükkan tabelalarından baget ekmeklere kadar Fransız etkisi bugün de görülebiliyor.

1962 yılında bağımsızlığını kazanan ülkenin başkenti ilan edilen Cezayir’in yukarı kısmında ise bir kültür hazinesi saklı: Kasbah. Türkçedeki “kasaba” sözcüğünden Arapça'ya Kasbah olarak geçen bu yerleşimin kuruluşu Osmanlı’ya, Barbaros Hayreddin Paşa dönemine uzanıyor. Öyle ki buranın yerlileri Türk soyundan geldiklerine inandıklarından, kendilerini asilzade olarak kabul ediyor. Daracık sokakları, kâgir evleri ve ince uzun merdivenleriyle bir labirenti andıran Kasbah’ta tepedeki hisara kadar uzanan yol boyunca görülmeye değer pek çok yapı göze çarpıyor.

Üç asır boyunca Türk himayesinde kalan ülkede, Osmanlı’dan kalan zengin mirasın izini sürüyor, antik Roma döneminden günümüze şaşırtıcı bir şekilde tahribat görmeden gelmiş şehirleri keşfediyoruz. Dahası UNESCO dünya kültür mirası Djemila, Timgad, Tipasa ve Alger Kasbah’ı ziyaret ediyor; yeryüzünün ikinci büyük mağarasını görüyor; Cezayir’in göz alıcı sahil şeridini, yüksek platolarını, vadilerini, kanyonlarını, tarihi köprülerini keşfediyoruz.

Tam dokuz gün boyunca kültür turizminde saklı bir hazine olan Cezayir’i keşfetme fırsatı sunan turumuz, kolayca sahip olunamayacak sayısız deneyim içeriyor. 

1. Gün : İstanbul - Alger - Tipasa (75 km.) - Cherchell (30 km.) - Alger (100 km.)

İstanbul Havaalanı Dış Hatlar Terminali’nde sabah saat 06.00’de buluşma. Gümrük ve pasaport işlemlerinden sonra, Türk Hava Yolları’nın TK 653 sayılı seferi ile saat 08.35’te hareket ediyoruz. Yaklaşık dört saatlik bir uçuş sonrası yerel saat ile 10.30’da başkent Cezayir şehrinin Houari Boumediene Havalimanı’na varıyoruz. Gümrük işlemleri sonrası yerel rehberimiz ve tur aracımızla buluşuyor ve Tipasa’ya hareket ediyoruz. Bir diğer antik Roma şehri olan Tipasa, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Hristiyanlık öncesi ve Bizans döneminde varlığını sürdüren tarihi şehrin katıntılarını rehberimizle keşfettikten sonra, öğle yemeğimizi deniz mahsulleri olarak yerel restoranda alıyoruz. Alacağımız yemek sonrası kısa bir yolculuk yapıyor ve Cherchell’e varıyoruz. Bu ufak şehirde Ulusal Şerşer Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Buradaki buluntular ve mozaik eserler oldukça ilgi çekicidir. Geri dönüş yolumuzda ise Romalı kadının mezarı anlamındaki Kbor er Roumia’yı ziyaret ediyoruz. Burası, yerel öğelerin yanı sıra, Helenistik ve Firavunlar Dönemi unsurlarını da barındıran bir taş yapıdır. Burası esasen Mauretanya Kralı 2. Juba ve eşi Kraliçe II. Kleopatra Selenen’in mezarıdır ve  UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Ziyaretimiz sonrası başkente, otelimize geri dönüyoruz. Akşam yemeğini yerel restoranda alıyoruz. Geceleme otelimizdedir.

2.Gün : Cezayir Şehir Turu

Kahvaltının ardından şehir turumuza devam ediyoruz. Bastion 23'ü ziyaret ettikten sonra Cezayir Kasbah'ını geziyoruz ve öğle yemeğimizi Kasbah'taki yerel bir evde alıyoruz. Şehirde ilk olarak hâkim bir tepeye konumlandırılan ve her yerden görülebilinen 92 metre yüksekliği ile görkemli bir anıt olan Makam-ı Şehid, yani Şehitler Anıtı karşılamaktadır. Fransızlar ile yapılan bağımsızlık mücadelesinde hayatını kaybedenleri anmak amacı ile yapılmıştır. Başka bir tepeye Bizans stili olarak 1872’de Fransızlar tarafında inşa edilen Notre Dame d’Afrique Katedrali ve sonrasında Mağribi ve Bizans tarzı karışımı olarak 17. yüzyılda inşa edilmiş olan Ketchaoua Camii’ni ziyaret ediyoruz. Eski bir Osmanlı sarayına kurulmuş olan Ulusal Bardo Müzesi’nde Cezayir tarihi ve sanatını keşfediyoruz. Son olarak Jardin D’Essai du Hamma Botanik Bahçesi’nde keyifli yürüyüş yapıyor ve bu yeşil vahayı geziyoruz. Öğle yemeğimiz tur esnasında alıyor ve gezilerimiz sonrası otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizdedir.

3.Gün : Cezayir - Annaba - Guelma (210 km.)

Sabah otelde kahvaltıdan sonra  Cezayir Havalimanına hareket.  07:30'daki iç hat uçuşuyla  yaklaşık 1 saatlik yolculuktan sonra 08:30'da Constantine'e varıyoruz. Havaalanında bizi tur aracımız karşılıyor ve yine bir saatlik yolculuğun ardından Annaba'ya varıyoruz. İlk olarak San Augustin Bazilikası'nı ziyaret ediyoruz. Daha sonra Roma dönemine ait Hippo Regius'u ziyaret ediyoruz.  Öğle yemeğimizi alıyor ve Guelma’ya devam ediyoruz.  Burada antik Roma tiyatrosunu ve arkeoloji müzesini ziyaret ettikten sonra otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve gece otelimizde, Bouchahrine Complex.

Gün 4: Guelma – Timgad - Batna (195 km.)

Sabah kahvaltısının ardından Timgad'a doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Antik Roma medeniyetinin Afrika’daki en büyük yerleşim yerinin kalıntıların yer aldığı Thamugadi Antik Kenti’nin yer aldığı UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Timgad’a varıyoruz. Bu tarihi şehirde ilk olarak sadece Roma vatandaşlarının yaşayabildiğini biliyor muydunuz? Bu antik şehirde zarif sütunları, zafer takı ve açık hava tiyatrosu ile ziyaretçilerine “merhaba” diyor. Gezimiz sonrasında öğle yemeğimizi alıyor ve Orijinal bir Numidyen mimari örneği olarak Medracen'in mezarını ziyaret ettikten sonra otele transfer. Akşam yemeği ve geceleme.

5.Gün : Batna - Elkouroub – Constantine  (120 km.)

Kahvaltı, Numidia'nın kralı Massinisa'nın mezarını ziyaret etmek üzere Elkouroub'a seyahat ediyoruz. Sonrasında aracımızla Constantine’ye hareket ediyoruz. Derin bir vadi ile çevrili bu kent, “köprüler şehri” olarak anılmaktadır. Kanyonun üzerinden yerden 196 metre yükseklikte bulunan M’cid Köprüsünü göreceğiz. Manzara oldukça etkileyicidir. Bir sonraki durağımız ise Souk el-Ghazal Camii ve çifte minareli Emir Abdelkader Camii’dir. Bugün ayrıca Ahmed Bey Sarayı’nı görecek ve teleferik ile bir gezi de yapıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme

6.Gün : Constantine - Djemila - Constantine (240 km.)

Sabah kahvaltısı sonrasında Constantine'e şehir turumuza devam ediyoruz. Şehrin antik Roma dönemine ait Tiddis kalıntılarını ve Cirta Ulusal Müzesi'ni ziyaret ediyoruz. Tarihi merkez La Medina'ya yürüyüş yapıyoruz. Seyahatlerimizin ardından Dejemila'ya geçiyoruz. Yaklaşık iki saatlik bir yolculuktan sonra UNESCO dünya kültür mirası listesinde yer alan "Güzel Olan" olarak bilinen Djemila'ya varıyoruz. Öğle yemeğinden sonra rehberimiz eşliğinde bu tarihi kasabayı keşfediyoruz. eski adı ile Cuicul olan bu tarihi şehri rehberimiz eşliğinde keşfediyoruz. Sonrasında bir saatlik yolculuk yapıyor ve Setif’e varıyoruz. Burası Roma döneminde bölgenin başkenti konumundaydı. Roma dönemi buluntu eserlerin ve mozaiklerin sergilendiği Setif Müzesi’ni geziyoruz. Şehir merkezindeki Fransız kolonyal dönemden kalma El Fouara Çeşmesi görüyor ve bölgede yürüyüş yapıyoruz. Ardından otelimize dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

7.Gün : Constantine - Oran

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası havalimanına transfer olacağız. Cezayir Havayolları’nın Alger aktarmalı uçağı ile saat 13:15 de Oran şehrine varıyoruz. Akdeniz kıyısındaki bu şehir, birçok etnik grubu, faklı dini ve kültürü bir arada barındırmaktadır. Şehir, İspanyol ve Fransız işgali altında kalmış ve bu durum mimarisine de yansımıştır. Cezayirlilerin, Fransızlara karşı çok zorlu şartlar altında ve ağır bedel ödeyerek verdiği bağımsızlık mücadelesinin etkisi ile başkaldırının sesi olarak ortaya çıkan Rai Müziğin doğduğu yerdir Oran. Gezimiz sırasında İspanyollar tarafından inşa edilen ve 16. yüzyıla tarihlenen Santa Cruz Kalesi ve Kilisesi'ni ziyaret ediyoruz. Bu yer hakim bir tepe üzerinde bulunduğu için şehre ve denize muhteşem bir manzara sunmaktadır. Kuzey Afrika’nın en büyük sinagogu olan Oran Sinagogu’nu, Ahmed Zabana Ulusal Müzesi’ni (Ahmet Zabana Ulusal Müzesi Arkeolog Louis Demaeght in çalışmaları ( 1800 lü yıllar) da açılmıştır.  Kendisi Cezayir in bağımsızlık mücadelesinde görev yapmış ulusal kahramanlarındandır ve Fransızlar tarafından giyotin ile idam edilmiştir. ) ve Bey’in Sarayı’nı görüyoruz. Osmanlı döneminde, 1792 yılında yaptırılan “Bey Sarayı” nın İçinde; divan, harem ve özel hanımların kaldığı bölüm bulunmaktadır. Fransa’nın işgalinden sonra burası komuta merkezi ve genel valinin ikametgahı olarak düzenlenmiş. İçerideki yapılar incelendiğinde hem Osmanlı hem de Fransız dönemine ait izlere rastlayabilirsiniz. Tavandaki orijinal Osmanlı süslemeleri ile Fransız dönemi kolonlar  dikkat çekmektedir. Ulusal miras olarak kabul edilen Bey Sarayının bahçe bölümü tamamen Fransız dönemine aittir. Gezilerimizin ardından otelimize gidiyor ve yerleşiyoruz. Serbest zaman. Akşam yemeğimizi alıyoruz. Geceleme otelimizde.

Not: Uçuş ve zaman darlığı nedeni ile bugün öğle yemeği dâhil değildir.

8.Gün : Oran - Tlemcen (320 km.)

Kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyoruz. Yaklaşık 2.5 saat sonra Ain Fezza'ya varıyoruz. Ain Fezza’ya varıyoruz. Burada, yaklaşık 57 metre derinliğe ulaşan, 700 metre uzunluğunda ve 65 bin yıl önce oluşmuş mağarayı ziyaret ediyoruz. Burası dünyadaki en büyük ikinci mağaradır. Mağaradaki birçok sarkık ve dikitler görülebilir. Mağaradaki hava sıcaklığı yıl boyunca 13 derecede civarındadır. Mağara ziyareti sonrasında öğle yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz. Sonrasında 10 dakika mesafede bulunan El Ourit Şelalesi’ni görüyoruz. Burada şelalenin hemen yakınlarında, Eyfel Kulesi’ni de inşa eden Gustav Eyfel tarafından yapılmış köprüyü görüyoruz. Ziyaretimiz sonrasında Tiemcen’e ulaşıyoruz. Burada gerçekleştireceğimiz gezide, Sidi Boumediene Camii’ni ziyaret ediyoruz. Burası, Sufiler için bir haç noktası gibi ziyaret edilen camiymiş. Yaklaşık 900 yıl önce inşa edilen Tiemcen Büyük Camii ile 1335 yapımı İspanyol duvarlı El Mansourah Camii ziyareti ile gezimizi tamamlıyor ve şehri kuşbakışı görmek üzere Lalla Setti Tepesi’ne gidiyoruz. Gezilerimiz sonrası otelimize giriş yapıyor ve kısa dinlenme sonrası akşam yemeğimizi alıyoruz. Geceleme

9.Gün : Oran - İstanbul

Kahvaltının ardından panoramik yürüyüş turumuz sırasında, şehrin kalbi olarak bilinen 1 Kasım Meydanı, ( Place du 1er November ) ve ortasındaki anıt ve etrafındaki güzel binalar ile her daim canlı olan şehrin ana meydanını göreceğiz. Anıtın tepesindeki heykel Zafer tanrıçası Nike ye aittir. Anıtın sütunlarının üzerindeki resimler ise ulusal kahraman Abdülkadir El-Cezairi ye aittir. Havalimanına transfer. İstanbul'a dönüş için saat 13:30'da TK 494 sefer sayılı  uçak ile  İstanbul’a hareket. İstanbul'a varış saatimiz 19:30 olacaktır.

Bu Turun Tarihleri

25 Ekim - 02 Kasım 2024,  8 Gece - 9 Gün

04 - 12  Nisan 2025, 8 Gece - 9 Gün

Ücret Bilgileri

TUR FİYATI NAKİT
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞ   2300 USD + uçak
TEK KİŞİLİK ODA FARKI     750 USD

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLERİMİZ

 • Cezayir Havayolu ile Alger – Constantine ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Cezayir Havayolları ile Setif - (Alger aktarmalı) Oran ekonomi sınıfı uçak bileti
 • 4 * seçkin  otellerde 8 gece kahvaltı dahil konaklama
 • Klimalı tur aracı ile tüm şehir turları ve havalimanı transferleri
 • Programda belirtilen tüm geziler
 • Tur esnasında belirtilen toplam 8 adet akşam yemeği
 • 1 akşam yemeği (gala yemeği olarak) Alger’de yerel restoranındadır
 • Tur esnasında belirtilen 6 adet öğle yemeği
 • İngilizce yerel rehberler
 • Pastoral Tour profesyonel  rehberlik hizmeti,
 • Programda yer alan müze ve ören yerleri giriş ücretleri
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • THY ile İstanbul - Alger Cezayir - İstanbul gidiş dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Kişisel harcamalar ve otel ekstraları
 • Yurt dışı çıkış harcı (150TL)
 • Turun 5. 7.gün alınacak öğle yemekleri
 • Dahil olan yemeklerde alınan içecekler
 • İsteğe bağlı iptal ve seyahat sağlık sigortası
 • Cezayir Vizesi ( Yeşil pasaporta vize uygulanmaz)

Vize evrakları

* Başvuru sahibi tarafından usulüne uygun olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve imzalanmış iki adet başvuru formu ve her forma birer tane eklenmek üzere iki adet fotoğraf. Başvuru formları Cezayir'in Ankara Büyükelçiliği'nin web sitesinden indirilebilir.

* Cezayir'deki bir seyahat acentesinden seyahat programı içeren bir davetiye veya bir otel rezervasyonunun onayı (Acentemiz tarafından sağlanacaktır.)

* Cezayir'de kalınacak süreyi kapsayan seyahat sigortası (Acentemiz tarafından sağlanacaktır.)

* İş durumu ve gelir beyanı ( Tapu, banka hesabı vs.)

* En az 6 ay geçerli ve vizenin verilebilmesi için en az iki  boş sayfa içeren pasaport.

* Pasaportun ilk iki sayfasının fotokopisi

* Vize başvurusu kabul edildikten sonra temin edilecek gidiş-dönüş uçak bileti (Acentemiz tarafından sağlanacaktır.)

 

Önemli Notlar

ÖNEMLİ NOTLAR 

* Yukarıda belirtilen uçuş saatleri THY dan  alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten, uçak iptalinden, uçağın teknik aksaklıklarından dolayı ortaya çıkabilecek rötarlardan, yolcunun iç hat uçuşlarını kaçırmasından kaynaklanan aksaklık veya doğabilecek problemlerden acentamız kesinlikle sorumlu tutulamaz. 

* THY uçuşlarında her yolcunun 20 Kg bagaja hakkı + 1 ufak kabin bagajı alabilme hakkı vardır. 20Kg bagaj hakkının aşılması durumunda bu ücrete tabi olacaktır. 6Kg aşmayan ufak kabin bagajlarını (Genelde 23 x 40 x 55cm ölçülerinde) yanınıza kabin içerisine alabilirsiniz.

* Eğer uçuş esnasında yanınıza kabin bagajı alacaksanız bagajınızın içerisinde sıvı (su, meşrubat, krem, parfüm vs.) olmamasına dikkat ediniz. Bu ürünlere uçuşlarda güvenlik gerekçesi ile havalimanlarında güvenlik kontrolü esnasında el konulabilir. 

* Pastoral Tour force majeur durumlarda programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir. 

* Gezimiz minimum 20 katlımcı ile kesin kalkışlıdır.

* Turumuzun zorluk seviyesi her yaştan gezginlerin katılabileceği bir turdur.

* Hava sıcaklığı gündüz ile gece arasında değişkenlik göstermektedir. Gündüz için yazlık kıyafetler, gece içinse yanınızda sıcak tutacak kıyafetler bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca rahat yürüyüş ayakkabısı, güneş gözlüğü ve sinek ilacı almanız tavsiyemizdir.

* Cezayir saati, Türkiye saatinden 2 saat geridedir.

* İstanbul – Cezayir uçuşu 4 saat 20 dakikadır.

* Cezayir’in resmi para birimi Cezayir Dinarı’dır. Uluslararası para birimi kısaltması DZD’dir. 1 TL yaklaşık 21 DZD’dır.

* Cezayir’e girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır.

* Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyid ediniz. 

* Otellere check-in saati 14.00 – 15.00 arası, check-out ise 11.00-12.00 arasıdır. 

* Tura katılacak yolcularımızın pasaport temdit süresinin seyahat başlangıç tarihi itibarı ile en az 6 ay olması gerekmektedir. 

* Bu seyahat esnasında yapacağımız uçuşlarda bagaj hakkınız kişi başı 20 kg. ile sınırlıdır.  

* Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı en fazla 8 kg olabilir. 

*Ekstra valiz veya ağırlıktan veya ödenecek ekstra bagaj ücretinden Pastoral Tour ve tur rehberi kesinlikle sorumlu değildir.  

* Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda yazılı olan isminizi açık olarak pasaport numaranız, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte lütfen bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemde Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir. Bilet kesildikten sonra ister iç hat ister dış hat olsun isim değişikliği kesinlikle yapılamaz. Kesilen yeni dış hat bileti ve seyahat içerisinde gidilecek olan şehirlerarasındaki diğer uçuş biletlerinin meblağı seyahat eden yolcuya aittir. 

* Otellerde 3’lü odaların standardı diğer iki kişilik odaların standardı ve ebatları ile genelde aynıdır. Dolayısıyla üç kişilik odanın konforu veya ebadından ötürü oluşabilecek herhangi bir şikâyetten veya sorundan Pastoral Tour veya Pastoral Tour rehberi sorumlu değildir. 

* Seyahatiniz esnasında yanınızda mutlaka bir yağmurluk, bir hırka veya bir kazak bulundurmanızı önemle tavsiye ederiz.  

* Yurt dışı çıkışında gümrük ve pasaport engeli olan yolculara seyahate katılamadıkları durumda hiçbir ücret iadesi yapılmaz. 

* Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dahildir. Bu sigorta poliçesi 1618 Sayılı Yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup Acente ve Havayolu şirketinin iflası halinde kullanılan bir teminattır.

* Tur ücretine İsteğe bağlı İptal ve Seyahat Sağlık Sigortası dahil değildir. Dileyen misafirlerimiz mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi halinde toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar iade almayı mümkün hale getiren iptal sigortası dahil Tıbbi tedavi teminatların olduğu Sağlık sigortası ve Bagaj kaybı, uçak kaçırma gibi diğer teminatları içeren Seyahat güvence paketini alabilirler. Seyahat güvence paketini tur kayıt esnasında en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır. Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç kalan teminatlar geçerli olmaktadır.

* Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur için 140 EUR olup 70 yaş ve üstü misafirlerimize %100 sürprim uygulanmaktadır.

 

****Sigorta; tur ücretine zorunlu paket tur sorumluluk sigortası dahildir. Bu poliçe, 1618 sayılı yasanın öngördüğü şartları kapsamaktadır. “ Acenta veya Havayolu şirketinin iflası durumunda kullanılan bir teminattır. 65 yaş ve üstü ise % 100 sürprim uygulanmaktadır. 

 •  
YUKARI