NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

DİYARBAKIR - MARDİN - ŞANLIURFA - GAZİANTEP

5*Oteller konaklama -Yöresel yemek farkı ile

       Mardin'de Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 34 Nokta! | Biletbayi Blog

01 Kasım 2023, Çarşamba: İZMİR – DİYARBAKIR – MARDİN

Sabah saat 04.00 da İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç hatlar Sun Express Havayolları kontuarında buluşma. Bilet işlemleri sonrasında saat 05.45 da Diyarbakır’a uçuş. Saat 07.45 varış. Bizi bekleyen özel aracımıza transfer oluyoruz. Alınacak sabah kahvaltısı sonrasında tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Diyarbakır’da görülecek yerler arasında; Evliya Çelebi’nin “Şehir kimin eline geçerse geçsin hep mabet olarak kaldığını” belirttiği Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan Diyarbakır Ulu Camii, Hasanpaşa Hanı, Dört Ayaklı Minare Camii ve Mesudiye Medresesi bulunmakta. Diyarbakır surlarının bir parçası olan Keçi Burcu’nu ve Mardin Kapı’yı ve UNESCO Dünya Kültür Listesi’nde yer alan Hevsel Bahçeleri hakkında bilgi alıp, On gözlü köprüde kahve molası veriyoruz. Belirlenen saatte toplanıyor ve yaklaşık 1,5 saat sürecek yolculuk sonrası açık hava müzesi konumunda olan güzel şehrimiz Mardin’e varıyoruz. Alınacak öğle yemeği sonrasında İlk olarak Süryani halkının merkezi konumunda bulunan Deyrulzafaran Manastırı’na gidiyoruz. Şemsiler zamanında güneş tapınağı olarak inşa edilen daha sonra yüzlerce yıl Süryanilerin merkez partiliğini yapan manastır hakkında edineceğimiz bilgiler bizi buraya hayran bırakacaktır. Mardin’i boydan boya keşfe çıkıyoruz. Birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış olan PTT binasını görüyoruz. Daha sonra Kırklar Kilisesi, Latifiye Camii ve Ulu Camii’yi görüyor ve rehberimizden bilgiler alıyoruz. Abbaralar ve Mardin sokaklarını, tipik Mardin evlerini resimleyip, merkezde serbest zaman veriyoruz. Merkezde bulunan otelimize gidiş ve yerleşme. Serbest zaman. Konaklama otelimizde.

02 Kasım 2023, Perşembe: MARDİN -MİDYAT – MOR GABRİEL – EZİDİ KÖYÜ (Mağara köyü) – KASİMİYE 

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Midyat’a hareket. İlk olarak Turabdin Bölgesi Metropolitlik Kilisesi olan Mor Gabriel Manastırı’nı (Deyrulumur Manastırı) ziyaret ediyoruz. Ziyaretimiz esnasında Süryanilik hakkında önemli bilgiler alacak, Ana Kilise; Theodora Kubbesi, Azizler Evi’ni görüp manastır yaşamına yakından tanıklık edeceğiz. İkinci durağımız Midyat yakınlarındaki Mağara Köy olacak. Ezidi köyü olarak bilinen yerleşimde Ezidi kültürü hakkında bilgiler alacağız. Uygun olması durumunda kutsal mekanlarını görme fırsatı bulacağız. Mardin ve civarında yerleşmiş farklı kültürlerin hep birlikte uyum içinde yaşayışlarını yakından göreceğiz Midyat’a dönüp ilçe merkezinde nefis yöresel lezzetlerden oluşan öğle yemeğimizi alacağız. Sonrasında yürüyerek Midyat’ı gezmeye başlıyoruz. Mor Barsavmo Kilisesi, Midyat Konuk Evi ve Midyat Çarşısı’nı görüyoruz. Taş işçiliğinin en güzel örneklerini göreceğimiz bu yapıları fotoğraflayıp, Midyat gezimizi tamamlamamızın ardından aracımıza biniyor ve Mardin merkeze dönüyoruz. Kasimiye Medresesini geziyor ve Mardin’de Mezopotamya ovasına karşı akşam çaylarımızı içiyor ve otelimize dönüyoruz. Dinlenme. Akşam yemeğimizi almak üzere yerel restoranımıza gidiyoruz. Konaklama otelimizde.

03 Kasım 2023, Cuma: MARDİN – DARA – KARAHANTEPE – GÖBEKLİTEPE – ŞANLIURFA 

Sabah kahvaltı sonrası belirlenen saatte otelimizden çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. İlk olarak Roma döneminde bir garnizon şehri olan Dara-Anastasiopolis Antik Kenti‘ne gidiyoruz. Doğu Roma İmparatorluğu'nun, sınırını Sasanilere karşı korumak amacıyla kurduğu Mardin'deki Dara Antik Kenti, her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği bir kenttir. Saray, mağara evleri, mezarları, kiliseleri ile sur sarnıçları ve yerin altında bulunan halk arasında zindan olarak tabir edilen tekno kentle büyüleneceğimiz kent; bize Selçuk’taki Efes antik kentini anımsatacaktır. Dara Harabeleri, kaya mezarları, sarnıçlar ve zindan yapılarını gördükten sonra eski çağlardan beri doğu ile batının buluşma noktalarının en hareketlisi ve en önemlisi olan Şanlıurfa yolculuğumuza başlıyoruz. İlk olarak 12 bin yıllık geçmişe sahip Göbeklitepe’den bile daha eski bir tarihe sahip olduğu düşünülen Karahantepe ziyaretimizi gerçekleştireceğiz. Karahantepe neolitik dönemin önemli yerleşimleri arasında sayılıyor. Yapılan kazılarda bugüne kadar 250'ye yakın “T” şeklinde dikilitaş gün ışığına çıkarıldı. Karahantepe'de gün yüzüne çıkarılan eserler, o dönemde yaşamış insanların sanatsal becerilerini gözler önüne seriyor. Ayrıca sırtında leopar taşıyan insan heykelinden de o dönemin insanlarının hayvanlarla kurdukları ilişkinin bugünkünden çok farklı olduğunu anlıyoruz. Ardından Dünya tarihinin yeniden yazılmasına sebep olan, 11.500 yıl önce yapılmış ve yapıldıktan 2000 sene sonra üstü esrarengiz bir şekilde kapatılmış olan dünyanın ilk tapınağı Göbeklitepe gezimizi yapacağız. İlk heykel atölyesinin bulunduğu Göbeklitepe; aynı zamanda nohut, mercimek, buğdayın dünyada ilk ekildiği topraklar ve tarım tarihinin başladığı yer olarak bilinmektedir. Günümüzde, dünyanın önde gelen turizm merkezleri arasında birinci sırada yer alacağı kuşkusuzdur. Şanlıurfa merkeze varışımızı takiben şehir turunda Hz. Eyüp’ün çile çektiği mağara, Hz. İbrahim’in doğduğu mağara ve ateşe atıldığı Balıklı göl ( Ayn-ı Zeliha ), Halil–ül Rahman Camii, Yusuf Paşa Camii, Fırfırlı Camii görülecek yerler arasında bulunmaktadır. Otelimize gidiş ve yerleşme. Serbest zaman. Arzu eden konuklarımızla Şanlıurfa kültürünün bir parçası olan yemekli sıra gecesine gidiyoruz. Konaklama otelimizde.

04 Kasım  2023, Cumartesi: ŞANLIURFA – HALFETİ – ZEUGMA ANTİK KENTİ ( BELKIS ) – GAZİANTEP

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Şanlıurfa’dan ayrılmadan önce aynı bahçe içerisinde bulunan Haleplibahçe Mozaik Müzesi ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Verilecek serbest zamanda Gümrük Han’ın etrafında konumlanmış olan çarşılarında ( Sipahi, Kazaz, Kürkçü, Eskici Pazarı vb.) alışveriş yapma imkanı bulacaksınız. Çarşılarda yemeni, peştamal, şalvar ve bakır el işlemelerinin en güzel örneklerini bulabilirsiniz. Şanlıurfa’dan ayrılıyor ve Anadolu'nun destan nehri Fırat rehberliğinde "Dünya'da siyah gülün" yetiştiği tek yer olan muhteşem Halfeti'ye gidiyoruz. Fırat Nehri üzerinde tekne turu yapıyoruz, bu yolculuk esnasında Rum Kale'yi hayranlıkla fotoğraflıyoruz. Sular altında kalan Savaşan Köyü ve Değirmendere bölgesindeki gezilerimizi tamamlıyoruz. Birecik’te Gül Baba Restoran’da alacağımız öğle yemeğinde meşhur patlıcan kebabını deneyeceğiz. Fırat’ın kıyısında Nizip ilçesinin 10 km. doğusunda, tepeler üzerine kurulmuş Belkıs/Zeugma Antik Kenti’nde dünyaca ünlü mozaiklerin çıkışını yerinde göreceğiz. Gaziantep’e doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Şehir merkezine varışımızı takiben ilk durağımız Gaziantep’in tarihi beşiği olan; Bey Mahallesi olacak. Bey mahallesi, dar sokaklarıyla, çıkmazları, kesme taştan yapılmış cumbalı evleriyle, tipik bir Osmanlı mahallesinin güzelliğini gözler önüne seriyor. Bey mahallesinde sırasıyla Atatürk Anı Evi, Oyuncak Müzesi, Kendirli Kilisesi, Aziz Bedros Kilisesi ve Kurtuluş Camisini göreceğiz. Otelimize gidiş ve yerleşme. Dinlenme. Unesco yaratıcı şehirler ağında Gastronomi şehri ünvanını elinde bulunduran Gaziantep mutfağını keşfetmek için akşam yemeğimizi almak üzere restoranımıza gidiyoruz. Geceleme otelimizde.

05 Kasım 2023, Pazar: GAZİANTEP – İZMİR  

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası çıkış işlemlerimizi yapıyor ve şehir turumuza başlıyoruz. Çağdaş müzecilik anlayışının ülkemizdeki en güzel örneklerinden Zeugma Mozaik Müzesi’nde; arkeolojik veriler ışığında hazırlanan ve her biri bir başyapıt olan eserleri, mitolojik öyküleriyle dinleyecek ve göreceksiniz. Müzede Birecik Barajı kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan Okeanos ve Tethys Mozaiği, Poseidon Mozaiği, Akhileus Mozaiği gibi antik çağa ait birbirinden değerli eserlerin yanı sıra Çingene Kızı gibi dünyaca tanınmış bir mozaiği de görme şansını yakalayacağız. Ardından 25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi ziyaretimizde ise Antep’in destansı milli direnişine şahit olacaksınız. Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ni ve Osmanlı hamam mimarisi ve kültürünün en güzel örneklerinden biri olan Gaziantep Hamam Müzesini gördükten sonra Gaziantep’in eski kent dokusunu hissetmek için yeni düzenlenmiş haliyle Antep Kalesini ve çevresindeki tarihi çarşıları ( Gümrük Han, Zeytin Han, Zincirli Bedesten, Bakırcılar Çarşısı ve Elmacı Pazarı vb. ) gezebileceksiniz. Tahmis kahvesi içebilecek ve Tütün Hanında alış veriş yapabileceksiniz. Belirlenen saatte Havalimanına hareket edeceğiz. Sun Express Havayolları 22.45 uçağı ile İzmir’e hareket. 00.40 da İzmir’e varış ve gezimizin sonu.

Bu Turun Tarihleri

01- 05 Kasım 2023, 4 Gece - 5 Gün

Ücret Bilgileri

ÜCRETE DAHİL HİZMETLERİMİ

 • Diyarbakır – Adıyaman – Şanlıurfa – Gaziantep arası tüm ulaşım hizmetleri
 • Programdaki tüm şehir turları ve çevre gezileri
 • Mardin’de İzala Butik Hotel’de vb. 2 gece konaklama
 • Şanlıurfa’da 5* Nevali Hotel’de vb. 1 gece konaklama
 • Gaziantep’te 5* Shimall Plus Hotel’de vb. 1 gece konaklama
 • Mardin’de yöresel restoranda alınacak akşam yemeği ( 1 )
 • Gaziantep’te yöresel restoranda alınacak akşam yemeği ( 1 )
 • Otellerde alınacak sabah kahvaltıları ( 4 )
 • Türsab Seyahat güvence paketi
 • Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti
 • Halfeti tekne turu          

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • İzmir – Diyarbakır & Gaziantep – İzmir Sun Express HY uçak bileti bedeli
 • İlk gün Diyarbakır’da alınacak sabah kahvaltısı
 • Tüm öğle yemekleri
 • Mardin’de alınacak akşam yemeği ( 1 )
 • Urfa’da yemekli sıra gecesi ( 1 )
 • Yemeklerde alınan alkollü / alkolsüz içecekler
 • Otellerde yapılan tüm ekstra harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri

Önemli Notlar

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

 • Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız önemle tavsiye edilir.
 • Devlete veya yerel yönetimlere ödenen vergilerdeki artışlar ve/veya uygulamaya konulan yeni vergiler ile mazot fiyat artışları tur ücretlerine aynı oranda yansıtılacaktır.
 • Rezervasyonlar ön ödeme ile kesinleştirilir. Ön ödemesi alınmayan rezervasyonları iptal etme hakkı acentemizde saklıdır.
 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Sun Express Havayollarından alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan, grev ve fors majör ( deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb. ) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Acentemiz gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını, konaklama yapılacak otelleri ve uçulacak olan havayolunu değiştirebilir.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun 15 kg. bagaj hakkı vardır. Ayrıca, kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg.’ı geçmemelidir.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi açık olarak bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Tur İptallerinde; yerinize yolcu bulunması durumunda ücretler kesintisiz iade edilir. Yerinize yolcu bulunamaz ise paket tur sözleşmesinde belirtilen iptal koşulları devreye girer.
 • Tur elde olmayan zorunlu nedenlerle Acente tarafından iptal edilirse ücretler kesintisiz iade edilir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Turlarımıza katılan konuklarımız 1618 sayılı yasaya göre sigortalanır. Bu sigorta sadece ani rahatsızlık, kaza vs. kapsar. Kronik hastalıkları kapsamaz. Ayrıca covid 19 ile ilgili rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 • Tur sırasında veya sonrasında olabilecek rahatsızlıklardan acentemiz sorumlu değildir.

 

 

 

DİYARBAKIR - MARDİN - ŞANLIURFA - GAZİANTEP Fotoğraf Galerisi

YUKARI