NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

DOĞU KARADENİZ & YAYLALAR TURU

BATUM KONAKLAMA FARKI İLE

1. GÜN : İZMİR – KARS – ARDAHAN – ŞAVŞAT

Güzel bir bayram sabahında saat 09.30 da İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali Sun Express Havayolları kontuarı önünde buluşma. Saat 11.00 de Kars’a hareket. 13.15 de Kars’a varışımızı takiben bekleyen özel aracımıza transfer oluyoruz. Alınacak öğle yemeği sonrasında panoramik şehir turumuzda; Ruslar döneminde inşa edilmiş mimari eserleri göreceğiz. Vali Konağı, Merkez Camii ( Ortodoks Kilisesi ), Fethiye Camii ( Alexander Nevski Kilisesi ), İsmet Paşa ve Fevzi Paşa İlköğretim Okulu, Hekim Evi ( Opera Binası ), PTT Binasını, Tren Garı ve Demir Köprü’yü görüyoruz. Öğleden sonra Kars’tan ayrılıyoruz. Ardahan yolu ile Karadeniz’in eşsiz manzarası eşliğinde Şavşat’ta Sahara Milli Parkı içerisinde bulunan tesisimize geliyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2. GÜN : ŞAVŞAT – BATUM

Çoğu bölgede yetişmiş ürünlerden oluşan yöresel tatların en lezizlerini bulacağımız sabah kahvaltısını yapıyor ve tesisimizden çıkış işlemlerini tamamlıyoruz. Karadeniz’in muhteşem güzelliklerini seyrederek, Hopa’ya doğru yol alıyoruz. Sarp Sınır Kapısı’na varıyor ve Batum’a ( Gürcistan ) giriş yapıyoruz. Burada yapacağımız şehir turunda, Osmanlı döneminden kalma Orta Cami, Acara Devlet Müzesi,  İsa'nın 12 havarisinden Aziz Matthias’ın anıt mezarını bulunduğu Roma döneminden kalma Apsaros Kalesi, 20. yüzyılda yapılmasına karşın Gürcü mimari karakterini yansıtan eski Postane Binası, Karadeniz kıyısındaki Batum Devlet Parkı göreceğimiz yerler arasında bulunmaktadır. Acara Özerk Cumhuriyeti Parlamento Binası ve Başkanlık Sarayı’nın bulunduğu meydana yürüyoruz. Altın Post Efsanesi ve Arganotları konu alan ve bir kısmının gerçek altından yapılmış olduğu söylenen anıtı görüyor ve fotoğraflıyoruz. Batum şehir merkezinde alışveriş için serbest zaman veriyoruz. ( Gürcü şarabı, hediyelik el sanatları, bambu ve diğer bitki fidanları, Gürcü müziği CD’leri en çok rağbet gören ürünlerdir ). Batum’da bulunan otelimize gidiş ve yerleşme. Akşam yemeğimizi almak üzere yerel Gürcü restoranımıza transfer oluyoruz. Keyifli bir gecenin sonununda konaklama otelimizde.

3. GÜN : BATUM – BORÇKA – MARAL – MACAHEL

Kahvaltı sonrasında otelden çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Sarp sınır kapısına hareket. Batum’dan ayrılıyor ve Türkiye’ye giriş yapıyoruz. Hopa güzergahı üzerinden Borçka’dan bineceğimiz minibüslerle ilk olarak Karagöl’e geliyoruz. Göl etrafında yapacağımız yürüyüş sonrasında keyif çaylarımızı yudumluyoruz. Karagöl’ü gezdikten sonra UNESCO tarafından Türkiye’de Biyosfer alanı ilan edlien Macahel’e doğru yola çıkıyoruz. Merkez’de bulunan ahşap ve kök boyasının ustalıkla kullanıldığı Tarihi Camii’yi ziyaret edip fotoğraf çektikten sonra köy içerisinde serbest zaman veriyoruz. Kendinizi tropik bir ormanda hissedeceğiniz Maral Şelalesi’ne yöneliyoruz. Aracımız ile belirli bir mesafeye kadar yaklaşıyoruz. Bundan sonrasını yürümeye koyuluyoruz. Şelalenin yanına kadar iniyor ve hava müsait ise kısa bir yüzme molası veriyoruz. Şelale’den ayrılıp akşama doğru konaklama yapacağımız tesisimize gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama yöresel tesisimizde.

4. GÜN : MACAHEL – ARDEŞEN – ÇAMLIHEMŞİN – AYDER

Kahvaltısı sonrası otelimizden ve Macahel köyünden ayrılıyor Ayder’e doğru yol alıyoruz. Ardeşen’e ulaştığımızda arzu eden misafirlerimiz adrenalin dolu bir aktivite olan Zipline ı deneyimleyebilirler. Çamlıhemşin güzergahı üzerinden, Fırtına Irmağını takiben Kaçkar Milli Parkları içerisinde bulunan Ayder Yaylası’na varıyoruz. Kısa bir yolculukla Tar Deresi boyunca keyifli bir yürüyüş yapıyor ve bölgenin en önemli şelalesi olan Bulut Şelalesi’ne ulaşıyoruz. Şelaleyi gezip fotoğraflıyor ve Ayder Yaylası’na ulaşıyoruz. Ayder 1300 lü yıllarda Halalılar tarafından kurulmuştur. Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yer alan 1350 m rakımda ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir yayladır. Otelimize yerleşmeden önce Gelintülü Şelalesi’ni görüyor ve konaklama yapacağımız otelimize gidiyoruz. Serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5. GÜN : AYDER / ÇİNÇİVA / POKUT YAYLASI / ZİLKALE / PALOVİT / GİTO / BADARA  / ÇAT VADİSİ DOĞA KÖYÜ / ŞİMŞİR ORMANLARI 

Sabah kahvaltı sonrasında tüm günümüzü Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde geçireceğiz. Minibüslerle Çat Vadisi’ne doğru olan yolculuğumuza başlıyoruz. Aracımız ile Elevit deresi üzerinden yol alıyor ve Kaçkarlar’ın farklı bir yüzünde bulunan Ziya Hurşit Dergahı ve Şahin Tepesi’ni görüyoruz. Kalegon ve Karakovanlar’ı, Konaklar Mahallesi’ni panoramik olarak göreceğiz. Karadeniz ormanlarında saklı bir cennetken, Sevdalık, Yeni Gelin ve Egenin Hamsisi dizisinin çekimlerinin burada yapılması ile tanınan, Karadeniz'in en güzel coğrafyalarından birine sahip olan Çinçiva Köyünde kısa bir mola vereceğiz. Eski ahşap ve taş konakları görüyoruz. Yeşilin bin bir ayrı tonunu göreceğiniz bu enfes yolculuk sonrası bölgenin en büyük köprülerinden olan Çinçiva ( Şenyuva ) Köprüsü’nü görüyor ve Pokut Yaylasına doğru keyifli yolculuğumza devam ediyoruz. Birçok TV programına ve dergilere kapak olmuş yöre halkının tabiri ile Karadeniz’in en güzel yaylası olan Pokut Yaylasına ulaşıyoruz. Kaçkarların en iyi terası konumundaki yaylada şansınımız olur ise Pokut’un en güzel anı olan sisin alçalıp dağın tam ucuna kadar gelip durduğu ‘’ bulut denizini’’ görebileceğiz. Belirlenen saatte Zil Kalesi’ne hareket ediyoruz. Geçide hakim olan ve dere yatağından 100 metre, denizden 750 metre yükseklikte yüksekçe bir tepe üzerinde konumlanmış kaleyi geziyor ve fotoğraflıyoruz. Şimdiki durağımız ise Rize’nin debisi en yüksek şelalelerinden biri olan Palovit Şelaesi olacak. Gür bir orman içindeki bu ünlü şelaleyi görebilmek için aracımız ile ancak belli bir mesafeye kadar geleceğiz. Kısa bir yürüyüşle ulaştığımız şelaleyi ancak kayalık mevkideki yüksek bir noktadan seyredebileceğiz. Ardından 2100 m yükseklikteki her zaman güzelliği ve doğallığıyla göz kamaştıran Gito Yaylası'na gidiyoruz. Gito yaylası turunda meşhur salıncak keyfi sizleri bekliyor. Gito'dan ayrılıyor ve yaklaşık 15 dakika sürecek yolculuğumuzun ardından ulaştığımız Badara yaylasında geziyor ve fotoğraflarımızı çekiyoruz. Buradan ayrılarak Çat Vadisine doğru yol alıyoruz. Çat Vadisi pek fazla bilinmeyen bir doğa harikasıdır. Karadeniz'in doğa cennetlerinden biri olan Çat Vadisi'nin Ayder Yaylası arasında 2100 metreye ulaşan dağlar vardır. Yol güzergahımız üzerinde bulunan Şimşir Ormanlarına ulaşıyoruz. Şimşir, değerli bir ağaç olarak çeşitli bölgelerde yetişmektedir. Fakat anıt orman olarak dünyada yalnızca Fırtına Vadisi’nde bulunmaktadır. Keyifli ve yorucu bir günün sonunda Ayder’de bulunan otelimize dönüş. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

6. GÜN : AYDER – RİZE – OF – UZUNGÖL – TRABZON – İZMİR

Sabah kahvaltısı sonrasında Ayder’den ayrılıyor ve Uzungöl’e hareket ediyoruz. Yol güzergahımızda yörede önemli bir geçim kaynağı olan Rize bezinin yapıldığı atölyelere uğruyor ve Rize bezinin yapılışı hakkında bilgi alıyoruz. Ardından Of ilçesi, Solaklı Vadisi üzerinde bulunan çay fabrikasına girerek evlerimizde yaptığımız çayların işlenişi hakkında bilgiler alıyoruz. Dernekpazarı-Çaykara (Kadahor) - Taşkıran üzerinden Doğu Karadeniz’in muhteşem manzaraları eşliğinde Uzungöl Yaylası’na (Şarah Köyü) varıyor ve 1090 rakımlı Uzungöl Yaylası’nda serbest zaman veriyoruz. Alınacak öğle yemeği sonrasında Trabzon şehir merkezine geçiyoruz. Yol güzergahımız üzerinde bulunan Sürmene’den hediyelik bıçak alışverişimizi yapıyoruz. Ardından Trabzon’da Ayasofya Müzesi’ni geziyor, Trabzon’a özgü gümüş işleme sanatı örneği olan kazaziye  (hasır bilezik) alışverişi için serbest zaman veriyoruz. Şehri tepeden gören Soğuksu semtine çıkıp Atatürk Köşkü’nü geziyoruz. Alınacak akşam yemeği sonrasındaTrabzon Havalimanı’na geliyoruz. Sun Express Havayolları’nın saat 22.05 uçuşuyla İzmir’e uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Saat 00.15  de (+ gün) İzmir’e varış. Bir başka gezimizde buluşmak dileğiyle gezimizin sonu…

Bu Turun Tarihleri

6 Gün - 5 Gece

Ücret Bilgileri

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Programdaki tüm şehir turları ve çevre gezileri
 • ŞAVŞAT’da 1 gece konaklama
 • MACAHEL’de 1 gece konaklama
 • BATUM’da 1 gece konaklama
 • AYDER’de 2 gece konaklama
 • Otellerde alınacak sabah kahvaltıları ( 5 )
 • Otellerde alınacak akşam yemekleri ( 4 )
 • Tursab seyahat sağlık güvence paketi
 • Profesyonel Pastoral Tour kokartlı rehberlik hizmetleri
 • Milli Park giriş ücretleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • İzmir – Kars / Trabzon – İzmir Sun Expres HY uçak bileti bedeli 725,00-TL 
 • Tüm öğle yemekleri
 • Son gün alınacak akşam yemeği
 • Batum’da alınacak canlı müzikli akşam yemeği
 • Yemeklerde alınacak olan ekstra içecekler
 • Otellerde ve tesislerde yapılacak olan tüm kişisel harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Minibüs ücretleri
 • Yurt dışı çıkış harcı

Önemli Notlar

 • ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Sun Express Hava Yolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Havayolunun yapacağı grev ve fors majör ( deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb. ) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Pastoral Tour, gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi eksiksiz olarak kayıt görevlimize bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikayetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Gürcistan’a giriş yapabilmek için lütfen yeni nüfus cüzdanlarınızı veya geçerli pasaportlarınızı yanınıza almayı unutmayınız.
 • Batum’a T.C.kimlik numarası yazan, fotoğraflı ve YENİ T.C.Nüfus Cüzdanı veya geçerli pasaport ile girilebilir. Başka bir belge ile giriş yapılmamaktadır.
 • Bebekler dahil herkesin fotoğraflı Nüfus cüzdanı olmalıdır.
 • T.C.vatandaşı olmayan misafirlerimiz Pasaport ile giriş yapabilirler.
 • Ailesi ile olmayan ve Batum’a geçmek isteyen 18 yaş altı misafirlerimiz için Noterden onaylı Mukafakatname gerekmektedir.
YUKARI