NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

EFES ANTİK KENTİ VE ŞARAP BAĞLARI TURU

ŞARAP TADIMI & ÖĞLE YEMEĞİ DAHİL

Sabah saat 09:30 Karşıyaka Yunuslar, saat 10.00 Lozan Meydanı Atatürk Lisesi önü, saat 09:45 Konak Sabancı Kültür Merkezi ve saat 10:00 Üç Kuyular Opet önünden konuklarımızı alıyor ve turumuza başlıyoruz. Kahvaltı molamızın ardından yönümüzü güney İyonya’nın bereketli topraklarının güneyine çevirip 2015’ten bari Unesco Dünya Mirası Listesi’nde olan Efes antik kentine doğru yola çıkıyoruz. Bir zamanlar Roma İmparatorluğu’nun en büyük üç şehrinden biri olan bu kozmopolit şehirde, Roma vatandaşının günlük yaşamından, antik dönem mühendisliğine, dönemin zengin villalarının ihtişamından, sokaklardaki ticarete unutulmaz bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Hem Hristiyanlığın serpilmesine tanıklık etmiş, hem Roma’nın en önde gelen İmparatorlarınca ziyaret edilmiş bu şehrin sokakları ve tapınakları hala o günkü görkemiyle bizi kucaklıyor. Efes’ten tarihe doymuş olarak çıktıktan sonra, antik kentin  su yollarını izleyerek Çamlık köyündeki halı dokuma merkezi Sultanköy’e varıyoruz. Burada köylü kadınları el tezgahlarında Anadolu halı ve kilimlerini dokurken izleyip, kök boyanın nasıl uygulandığını uygulamalı olarak görecek ve onlarca yılın emeği halı  koleksiyonlarını görme şansını elde edeceğiz.

Ardından yine Sultanköy’de, 1866'da İngilizler tarafından  inşa edilen tarihi tren istasyonunun bahçesinde, asırlık ağaçların altında, tamamen organik yetiştirilmiş sebze ve yeşilliklerle hazırlanmış bir öğle yemeği bizi bekliyor olacak. Yemekten sonra, koleksiyonunda 1937 yılında bölgeye geldiğinde Atatürk’ün kullandığı vagon da bulunan Buharlı Lokomotif Müzesi'ni ziyaret etme şansımız da olacak.

Bir şarap tutkunu olan rehberimizin  vereceği sunumla bölgenin toprak, rüzgar ve iklim yapısının yetiştirilen üzümlerin ve şişeye giren şarabın kalitesini nasıl etkilediğini yerinde öğreneceğiz. Doktor çift, Bilge-Gülgün Yamen çiftinin kurup geliştirdikleri bağlar, Toskana’daymış hissine kapılmanıza neden olacak. Bölge terroirını en doğru şekilde kullanarak bağlarında kullandıkları kükürt miktarını neredeyse sıfırlamışlar. Burada rose, beyaz ve kırmızı şarap tadımlarımızdan sonra bağları gezme ve alışveriş etme şansımız da olacak.

Artık tarih, gastronomi ve güzel şaraplardan yana yükümüzü almış yola çıkıyor ve Selçuk’ta 1870'lerde otel olarak inşa edilen şık bir bina olan Carpouzo Kafe’de, Roma su kemerleri manzarasına karşı bir kahve molası veriyor ve  tekrar yola düşüyor ve nihayet İzmir’e varıyoruz.

Bu Turun Tarihleri

01.05.2021 Cumartesi

 

Ücret Bilgileri

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

  • Gezi boyunca tüm ulaşım hizmetleri
  • Sultanköy’de organik sebze ve meyvelerden hazırlanmış öğle yemeği ( 1 içecekle birlikte )
  • Şarap tadımı
  • Rehberlik hizmeti

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

  • Yolda alınacak tüm yiyecek ve içecekler
  • Kişisel harcamalar

Önemli Notlar

YUKARI