ESKİŞEHİR - KÜTAHYA TURU

Geçmişini yarınlara taşıyan ve Yılmaz Büyükerşen’in büyük katkıları ile daima modernleşen, sürekli yeniliklerle gelişen kenti Eskişehir’i gezeceğiz.  Bu gelişmişliği ile son yıllarda turizm açısından önemli ölçüde yol almışkenti Eskişehir.  Kent, İlk çağlardan,  Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine kadar her dönemden tarihi izler taşır. Kentin ortasından geçen Porsuk Suyu çevre düzenlemesi ile kente çok özel güzellikler  katmış ünlü  Avrupa kentleriyle yarışır olmuştur. Haller Gençlik Merkezi ise Londra'daki Covent Garden ve İstanbul'daki Çicek Pasajını andırır.

Cumhuriyet dönemi için de çok özel bir önemi vardır. Kurtuluş mücadelesinin üç büyük muharebesi burada yaşanmıştır. Efsanevi İpek yolu da buradan geçer. Dolayısı ile çevresinde çok sayıda hanlar ve kervansaraylar vardır.  Ayrıca Ülkemizin iki önemli üniversitesinin burada olması kenti öğrenci kenti konumuna sokmuştur.  Bu da kentin gece hayatına canlılık ve  hareketlilik getirir. 

Dönüş yolumuzda yine ülkemizin tarihi ve porselenleri ve çinileri ile ünlü şehri Kütahya’ya zaman ayıracak  ve alışveriş yapma imkanı bulacağız.

23 Nisan 2021, Cuma : İZMİR – ESKİŞEHİR

Sabah saat 07:00 da Fahrettin Altay Meydanı Pamukkale seyahat önü, saat 07:25 de Alsancak Lozan Meydanı Atatürk Lisesi önü, saat 07:45 da Karşıyaka Yunuslar Mavikule önü ve saat 08:00 de Bornova Ege Kampüs kavşağından hareket ile yolculuğumuza başlıyoruz. Turgutlu, Salihli, Kula ve Uşak güzergahı üzerinden yolda verilecek gerekli molaların ardından öğle saatlerinde İsa'dan önce birinci bin yılda Porsuk Nehri kıyılarında Frigyalılar tarafından kurulmuş olan, Lületaşı ve çeşitli hastalıklara iyi gelen sıcak su kaynakları ile de ünlü Eskişehir’e varış. Öğle yemeği sonrası, ilk olarak Eskişehir halkının deniz keyfini yaşayabilecekleri 350 metre uzunluğundaki yapay plaj, açık ve kapalı yüzme havuzları, çocuk yüzme havuzu, oyun grupları, kent evi, restoranlar, gölet, at binme alanları, heykellerle donatılmış yürüyüş yollarının bulunduğu Kent Park’a ardından Eskişehir Havacılık Parkı’na gidiyoruz. Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Yerleşkesinin karşısında yer alan Havacılık Parkı 1998 yılından bu yana ziyarete açıktır. Burada çeşitli tip ve modellerde sivil ve savaş uçaklarını görme şansımız olacak. Otelimize gidiş ve yerleşme. Akşam yemeği sonrası dileyen misafirlerimizle, belirlenen saatte buluşuyor ve eskiden Eskişehir’in ilk yaş sebze meyve hali olan şimdiki ismi ile Haller Gençlik Merkezi’ne geçiyoruz ve yeni görüntüsü ile Londra’daki Covent Garden ve İstanbul’daki Çiçek Pasajını andıran bu merkezde geziyor, fotoğraf çekiyoruz. Aynı zamanda Türkiye’nin sayılı muhallebicilerinden olan Mazlumlar da su muhallebisi yemenizi öneriyoruz. Keyifli bir günün ardından geceleme otelimizde.

24. Nisan 2021, Cumartesi : ESKİŞEHİR

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Eskişehir programımızın ikinci gününde turumuza; Türklerin ilk yerleşim merkezi olan, 800 yıllık tarihe sahip olan Odunpazarı bölgesi ile başlıyoruz. İlk olarak koleksiyoner iş insanı Erol Tabanca’nın kurucusu olduğu Odunpazarı Modern Müzenin temeli  2018 atılmıştır. Günümüzün ünlü mimarlarından Kengo Kuma’nın imzasını taşıyan eser için Kuma;  iki yıl önceden gelerek Eskişehir'de vakit geçirmiş, şehrin dokusunu inceleyerek ona uygun bir mimariyi hayata geçirmiştir. Odunpazarı’nın odun ticaretinin merkezi olduğunu öğrenen Kuma, Odunpazarı sivil mimarisi, Osmanlı kubbe mimarisi ve geleneksel Japon mimarisini harmanlayarak bir çalışma ortaya çıkarmıştır. OMM'da kullanılan çam ağaçları, Rusya'daki sürdürülebilir ve endüstriyel çam ormanlarının ömrünü doldurmuş olanlardan seçilmiştir. OMM gezimizin ardından çağdaş anlamda yapılmış cam eserlerin sergilendiği Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ni geziyoruz. Öğle yemeğinde Eskişehir mutfağına ait Kırım Tatarlarının leziz böreği Çi börek tatma fırsatı buluyoruz. Daha sonra sanatsal veya tarihi objelerin sergilenmesinden çok, Eskişehir’in geçmişinden bugüne, gelişiminde rol oynayan ve Eskişehir’e özgü olan unsurların dijital ortamda kayıt altına alındığı yepyeni bir konseptle tasarlanan Kent Belleği Müzesi’ni ve müze kompleksinin alt katında bulanan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladığı, tarihi karakterler ile yerli ve yabancı ünlü ismlerin yer aldığı Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesini geziyoruz. Atatürk’ün çeşitli dönemlerinin yanı sıra, Atatürk’ün ailesini de yansıtan heykellerin bulunduğu müzede; yerli ve yabancı devlet adamlarının, sanatçıların, medya mensuplarının ve sporcuların canlı hissi veren heykelleri değişik dekorlar önünde sergileniyor. Gezimizin son rotası olarak şehir merkezine geçiyoruz. Merkezden kalkan yüzde yüz yerli teknelerimiz ile Porsuk da kültürel bir tekne turu yapıyoruz. Otelimize dönüş, akşam yemeği ve geceleme.

25 Nisan 2021, Pazar : ESKİŞEHİR – KÜTAHYA – İZMİR

Sabah kahvaltı sonrası rehberimizin belirleyeceği saatte otelden ayrılış. Kurşunlu Cami ve Külliyesi’ni ( Cami, Medrese, Kervansaray, Sıbyan Mektebi, Şadırvan, Lületaşı Müzesi ) ziyaret ediyoruz Burada sıcak Cam Atölyesinde açık alevde cam yapımını görme fırsatı yakalıyoruz. Koruma altındaki evlerin arasında dolaşırken bol bol fotoğraf çekiyoruz. Işıklar ve Beyler Sokağını görüyor ve devrim otomobilinin yapıldığı TÜLOMSAŞ fabrikasına geçiyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin Türk işçisinin Türk mühendislerinin ve Eskişehir’in göz bebeği Devrim Otomobili halen çalışır durumda ve görmemizi bekliyor. Belirlenen saatte yedi bin yıl öncesine kadar uzanan tarihi bir geçmişi olan ve aynı zamanda ünlü masalcı Ezop’un doğduğu yer olan Kütahya’ya doğru yola çıkıyoruz. 8.yüzyıl Kütahya evlerinin topluca korunduğu Germiyan Sokağı ve Ahşap evleri, Dönenler Camii, Ulu Camii ve Macar kahramanının Türkiye’ye kaçıp sığındığı ve müze haline getirilen Lajos Kossuth Müzesi yer almaktadır. Kütahya Porselen Satış Mağazası'nın gezilmesinin ardından dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Akşam geç saatlerde İzmir’e varış ve gezimizin sonu.

Bu Turun Tarihleri

23 - 25  Nisan 2021, 2 Gece 3 Gün

Ücret Bilgileri

TUR FİYATI NAKİT 3 TAKSİT 6 TAKSİT
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI  1095 TL    
TEK KİŞİLİK ODA  1250 TL    

 

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER            

 • Programda belirtilen ulaşım hizmetleri ve tüm çevre gezileri
 • 2 gece Eskişehir Senna City Hotel veya  Hilton Garden Inn vb. otelde  konaklama
 • Otelde alınacak sabah kahvaltıları ( 2 )
 • Yerel Restorantlarda alınacak akşam yemekleri ( 2 )
 • Porsuk’da tekne turu
 • Eskişehir’de Kırım börekçisinde öğle yemeği,
 • Tursab seyahat güvence paketi
 • Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Yolda alınacak tüm yiyecek ve içecekler
 • Programda belirtilmeyen yemekler,
 • Yemeklerde alınacak ekstra içecekler,
 • Müze-Ören yeri ve milli park giriş ücretleri
 • Otel ekstraları

 

 

Önemli Notlar

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

 • Turlarımız pandemi kurallarına göre organize edilmiştir.
 • Pastoral Tour, gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını değiştirebilir.
 • Turumuz 25 kişi için düzenlenmiştir. Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar.
 • Aracımız 46 kişilik D2 belgelidir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Yıldızları veya standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.
 • Tur katılımcılarımız covid sürecini ve yasal süreçlerini bildiğini ve bilgilendirildiğini kabul etmiş sayılır.
YUKARI