ESKİŞEHİR - SİVRİHİSAR - BOZÜYÜK- SÖĞÜT - BİLECİK

ŞEHİR MERKEZİNDE KONAKLAMA

Geçmişini yarınlara taşıyan ve Yılmaz Büyükerşen’in büyük katkıları ile daima modernleşen, sürekli yeniliklerle gelişen kenti Eskişehir’i gezeceğiz.  Bu gelişmişliği ile son yıllarda turizm açısından önemli ölçüde yol almışkenti Eskişehir.  Kent, İlk çağlardan,  Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine kadar her dönemden tarihi izler taşır. Kentin ortasından geçen Porsuk Suyu çevre düzenlemesi ile kente çok özel güzellikler  katmış ünlü  Avrupa kentleriyle yarışır olmuştur. Haller Gençlik Merkezi ise Londra'daki Covent Garden ve İstanbul'daki Çicek Pasajını andırır. Tarih, kültürü, doğası ve turizmiyle Nasrettin Hoca'nın da dediği gibi dünyanın merkezi olan, özgün mimari dokusu, tarihi, tarihi eserleriyle Sivrihisar'ı ve Osmanlı'nın ilk yerleşim yerlerini gezecek göreceğiz. 

Cumhuriyet dönemi için de çok özel bir önemi vardır. Kurtuluş mücadelesinin üç büyük muharebesi burada yaşanmıştır. Efsanevi İpek yolu da buradan geçer. Dolayısı ile çevresinde çok sayıda hanlar ve kervansaraylar vardır. Ayrıca ülkemizin iki önemli üniversitesinin burada olması kenti öğrenci kenti konumuna sokmuştur. Bu da kentin gece hayatına canlılık ve  hareketlilik getirir. 

1. GÜN, Cuma: İZMİR – SİVRİHİSAR – ESKİŞEHİR

Sabah saat 06.00'da Fahrettin Altay Meydanı Pamukkale seyahat önü, saat 06.25 de Alsancak Lozan Meydanı Atatürk Lisesi önü, saat 06.45'de Karşıyaka Yunuslar Mavikule önü ve saat 07.00'da Bornova Ege Kampüs kavşağından hareket ile yolculuğumuza başlıyoruz. Salihli, Kula, Uşak ve Afyon güzergahı üzerinden yolda verilecek gerekli molaların ardından öğle saatlerinde Sivrihisar’a ulaşıyoruz. Gönül Dağı filmi ile son zamanlarda gönlümüze taht kuran Sivrihisar’ı birlikte keşfe çıkıyoruz. Tarihi, kültürü, doğası ve turizmiyle  Nasreddin Hoca’nın da dediği gibi Dünyanın Merkezi olan  Sivrihisar; özgün mimari dokusu, tarihi eserleri, önemli şahsiyetleri, kültürel değerleri, doğa sporları, doğal ve yaban hayatı, endemik türleri içeren flora ve faunasıyla keşfedilmemiş bir turizm beldesidir. Yöresel yemeklerden oluşan öğle yemeğinden sonra Sivrihisar turumuza başlıyoruz. Şeyh Baba Yusuf tarafından 1492’de yaptırılan Kurşunlu Camii’ni görerek, asırlık kilimlerin yer aldığı Sivrihisar Kilim Müzesini gezeceğiz. Sonrasında ziyaret edeceğimiz UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Sivrihisar Ulucami; Selçuklu döneminden günümüze ulaşan Anadolu’nun nadir ahşap direkli camilerinin en büyüğüdür. 77 diyarın 67 direkle tuttuğu saf, Horasandan İstanbul’a uzanan bir cem hikayesiyle Sivrihisar’ın Ulu Camii ziyaretimizde birlikte tarih yolculuğu yapacağız. Ülkemizde ve Osmanlı Coğrafyasında onlarca şehirde karşılaşacağınız saat kuleleri içerisinden en görkemlilerinden birini Sivrihisar’da göreceğiz. Saat Kulesi’ni ve muhteşem Sivrihisar manzarasını keyifle izleyeceğimiz Cam Seyir Terası'na çıkacağız. Sonrasında Surp Yerortutyun Ermeni Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz.  Kilise, Ermeni mahallesinin orta kısmına saat kulesinin eteklerine yapılmıştır. Tamamı yerel taş işçiliği  ile yapılmış olup Türkiye’nin en büyük Kiliselerinden biridir. Kuvayı Milliye’nin kurduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ve Bakanlar Kurulunun Kurtuluş Savaşı sırasında ve en kritik dönemde Ankara dışında ilk kez toplandığı ve önemli kararların alındığı Zaimağa Konağı ise programımızın son durağı olacak. İsa'dan önce birinci bin yılda Porsuk Nehri kıyılarında Frigyalılar tarafından kurulan, Lületaşı ve çeşitli hastalıklara iyi gelen sıcak su kaynakları ile de ünlü Eskişehir’e hareket. Porsuk nehrinin kıyısında merkezde bulunan otelimize gidiş ve yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. Yemek sonrası arzu eden konuklarımızla, Eskişehir halkının deniz keyfini yaşayabilecekleri 350 metre uzunluğundaki yapay plaj, açık ve kapalı yüzme havuzları, çocuk yüzme havuzu, oyun grupları, kent evi, restoranlar, gölet, at binme alanları, heykellerle donatılmış yürüyüş yollarının bulunduğu Kent Park’a gidebiliriz.

12 Kasım 2022, Cumartesi: ESKİŞEHİR

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından tüm günümüzü Eskişehir’e ayıracağız. Osmanlı sivil mimari örneklerini koruyan, kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli bitişik düzenli cumbalı evleri ile örf, adet ve geleneklerini koruyarak bir bütün olarak günümüze kadar gelmiş olan Odunpazarı  evlerini görmek için Odunpazarı’na ulaşıyoruz. İlk olarak sanatsal veya tarihi objelerin sergilenmesinden çok, Eskişehir’in geçmişinden bugüne, gelişiminde rol oynayan ve Eskişehir’e özgü olan unsurların dijital ortamda kayıt altına alındığı yepyeni bir konseptle tasarlanan Kent Belleği Müzesi’ni ve müze kompleksinin alt tarafında bulunan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladığı, tarihi karakterler ile yerli ve yabancı ünlü isimlerin yer aldığı Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykelleri Müzesini geziyoruz. Atatürk’ün çeşitli dönemlerinin yanı sıra, Atatürk’ün ailesini de yansıtan heykellerin bulunduğu müzede; yerli ve yabancı devlet adamlarının, sanatçıların, medya mensuplarının ve sporcuların canlı hissi veren heykelleri değişik dekorlar önünde sergileniyor. Kurşunlu Külliyesi ve Osmanlı Evi gezilerinin ardından; binası restore edilmiş üç Odun pazarı evinin birleştirilmesiyle oluşmuş olan Türkiye’nin ilk Cam Sanatları Müzesi’nde birbirinden güzel cam eserleri görüp fotoğraflama imkanı buluyoruz. Eskişehir’e özgü lületaşı ve el sanatları atölyelerinin bulunduğu Atlıhan Çarşısı gezimizle eski kent turumuzu bitiriyoruz. Öğle yemeği için serbest zaman. Öğle yemeğinde Eskişehir mutfağına ait Kırım Tatarlarının leziz böreği Çi börek tatma fırsatı buluyoruz. Yemek sonrası Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’na gidiyoruz. Ağırlıklı olarak çocukların ilgisini çekebilecek tarzda mekânlarla dolu olan Sazova Parkı, yaklaşık 400 bin metrekarelik alan üzerine kurulmuş olup, oyuncaklarla dolu bir yer aklınıza gelmesin. Çünkü parkın içerisinde yetişkinlerin de keyifle zaman geçirebilecekleri bölümler bulunuyor. Akşam saat 17.00 ‘de otelimize dönüş. Hava şartlarının uygun olması halinde  şehrin ortasından geçen Porsuk Çayında arzu eden misafirlerimiz tekne gezisi yapabilirler. Akşam yemeği sonrası dileyen misafirlerimizle, belirlenen saatte buluşuyor ve eskiden Eskişehir’in ilk yaş sebze meyve hali olan şimdiki ismi ile Haller Gençlik Merkezi’ne geçiyoruz ve yeni görüntüsü ile Londra’daki Covent Garden ve İstanbul’daki Çiçek Pasajını andıran bu merkezde geziyor, fotoğraf çekiyoruz. Aynı zamanda Türkiye’nin sayılı muhallebicilerinden olan Mazlumlar da su muhallebisi yemenizi öneriyoruz. Keyifli bir günün ardından geceleme otelimizde.

13 Kasım 2022, Pazar: ESKİŞEHİR – BOZÜYÜK – SÖĞÜT – BİLECİK – İZMİR

Sabah kahvaltı sonrası rehberimizin belirleyeceği saatte otelden ayrılış. TÜRASAŞ Devrim Arabaları Müzesi,  3 Mart 2018 tarihinde Tülomsaş Müzesi adıyla kurulmuştur. Müzede sergilenen bazı araçlar; 1961 yılında üretilen ilk Türk otomobili olan Devrim arabasını görecek ve bilgi alacağız. Osmanlı’nın kuruluş döneminin yaşandığı Bozüyük, Söğüt ve Bilecik’e doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Yaklaşık bir saat sürecek bir yolculukla adını bulunduğu yerin coğrafi özelliğinden alan Bozüyük’e geliyoruz. İlk olarak Osmanlı Devleti'nin kuruluş döneminde önemli bir role sahip dervişlerden biri olan Ertuğrul Gazi'nin sancaktarı ve Şeyh Edebali'nın müridi olan Kumral Abdal Türbesi’ni ziyaret edeceğiz. Kasımpaşa Külliyesi’ni ve Türk Büyükleri Anıtının görülmesi sonrasında Osmanlı Devleti’nin doğduğu yer olan Söğüt’e geliyoruz. Görülecek yerler arasında; Ertuğrul Gazi Türbesi ve Mescidi (Kuyulu Camii), Dursun Fakıh Türbesi, Kaymakam Çeşmesi, Etnoğrafya Müzesi ve Söğüt şenlikleri meydanı bulunmakta. Bilecik şehir merkezine vardığımızda ise sırasıyla; Şeyh Edebali Türbesi, Orhan Gazi Camii ve İmarethanesi, Saat Kulesi, Dünyadaki ilk ve tek üç boyutlu Osmanlı Arması Anıtı görülecek yerler arasında bulunmakta. İzmir’e dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Bursa, Balıkesir yol güzergahı üzerinden gece geç saatlerde İzmir’e varış ve gezimizin sonu.

Bu Turun Tarihleri

29 Nisan - 01 Mayıs  2023, 3 Gün 2 Gece

19 - 21 Mayıs 2023, 3 Gün 2 Gece 

29 Eylül - 01 Ekim 2023, 3 Gün 2 Gece

27 - 29 Ekim 2023, 3 Gün 2 Gece 

Ücret Bilgileri

TUR FİYATI NAKİT     3 TAKSİT     6 TAKSİT
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI  3000 TL       1050 TL  540 TL
TEK KİŞİLİK ODA FARKI    750 TL      

 

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER            

 • Programda belirtilen ulaşım hizmetleri ve tüm çevre gezileri
 • Eskişehir'de 2 gece konaklama
 • Otelde alınacak sabah kahvaltıları ( 2 )
 • Otelde alınacak akşam yemekleri ( 2 )
 • Tursab seyahat güvence paketi 
 • Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Yolda alınacak tüm yiyecek ve içecekler
 • Programda belirtilmeyen yemekler,
 • Yemeklerde alınacak ekstra içecekler,
 • Müze-Ören yeri ve milli park giriş ücretleri
 • Eskişehir’de Kırım börekçisinde öğle yemeği
 • Porsuk’da tekne turu
 • Otel ekstraları

Önemli Notlar

 • Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız önemle tavsiye edilir.
 • Rezervasyonlar ön ödeme ile kesinleştirilir. Ön ödemesi alınmayan rezervasyonları iptal etme hakkı acentemizde saklıdır.
 • Acentemiz gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve konaklama yapılacak otelleri değiştirebilir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Tur İptallerinde; yerinize yolcu bulunması durumunda ücretler kesintisiz iade edilir. Yerinize yolcu bulunmaz ise iptal koşulları devreye girer.
 • Tur elde olmayan zorunlu nedenlerle Acente tarafından iptal edilirse ücretler kesintisiz iade edilir.
 • Turlarımızda araç seçimi katılımcı sayısına göre belirlenmektedir. ( Minibus, Midibus, Otobüs vb. )
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Tur rehberi gezi aslına sadık kalma koşulu ile tur programının güzergahında değişiklik yapabilir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Turlarımıza katılan konuklarımız 1618 sayılı yasaya göre sigortalanır. Bu sigorta sadece ani rahatsızlık, kaza vs. kapsar. Kronik hastalıkları kapsamaz. Ayrıca covid-19 ile ilgili rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 • Tur sırasında veya sonrasında olabilecek rahatsızlıklardan acentemiz sorumlu değildir.
YUKARI