NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

FİRAVUNLAR DİYARI MISIR & NİL NEHRİ TURU

İZMİR'DEN DİREKT UÇAK İLE - SON YERLER

Dünyanın en eski ve en gizemli uygarlıklarından Mısır’ın günümüze uzanan tarihini İzmir’den Mısır’a direkt avantajı ile keşfediyoruz. Abu Simbel Tapınaklarını Aswan’dan direkt uçakla  gezme imkanı sizlerin konforunu ve yüksek  memnuniyetinizi sağlayacaktır.

Musa’dan İsa’ya ve günümüze uzanan 5 bin yıllık bir tarih. Tarihi boyunca onlarca uygarlığın kültürel izlerini bir araya toplayan Mısır ve başkenti Kahire, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Eski Kahire’de  tarihî kiliseler, camiler, hanlar ve çarşılar ve dünyaca ünlü Kahire Müzesi, İslam hâkimiyetiyle birlikte kültürünü çeşitlendiren Mısır.

Dünyanın en büyük antik dini mekânı Karnak Tapınağı

Görkemli Mısır mimarisinin en zarif örneği Luksor Tapınağı

Nil Vadisi’nin yaşam verdiği kutsanmış topraklar

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve “Dünyanın 7 Harikası” arasında sayılan Giza Piramitleri ve bölgenin en eskisi olan Sakkara Piramitleri

Luksor’da gizemli sırlarla örülü Krallar Vadisi’ni, Eski Mısır’ın en görkemli tapınaklarını ve Tutankamun’un hazinelerini uzman rehberimiz eşliğinde geziyoruz.

Nil Nehrinde yol alırken Palmiye, muz ve mango ağaçlarının süslediği Nil kıyıları, Nil üzerindeki küçük adacıklar ülkenin doğal ve kültürel hazinelerini yakından tanıma fırsatı sunacak.

ütün bu tarih, efsaneler ve  inşasında yüzbinlerce insanın çalıştığı piramitlerin çarpıcı hikâyeleriyle uzman rehberimiz tarafından sizlere aktarılacak.  

1.GÜN (20 Ocak 2024) ; İzmir - Luksor (El-Uksur) -  Karnak ve Luksor Tapınakları - Nile Cruise

Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde 08:00’de  buluşma. Check in işlemlerinin ardından, özel Havayolları ile saat 10:00’da Mısır’ın Luksor Havalimanı’na hareket. Yerel saat ile  12:20’de Luksor’a varış. Bizi bekleyen aracımız ile buluşma ve gemiye binmek üzere limana transfer. El-Uksur şehri Thebesh harabeleri üzerine kurulu olduğu için tamamı bir açık hava müzesi görünümündedir. 7. yüzyıla kadar harabe görünümünde olan kent, Arapların bölgeye gelmesi ile yeniden canlanmıştır. Araplar Nil kıyısındaki kente hayran kalmışlar ve  ‘’Mücevher’’ anlamına gelen bu ismi vermişlerdir. Firavunlar güçlerini Nil nehri üzerinden bugünkü Sudan’ın içlerine kadar hissettirmişlerdi. Bu yüzden Mısır’ı ve Nil havzasını tanımanın en iyi yolu konforumuzdan da hiç ödün vermeyeceğimiz bir nehir gezisidir. Nil Cruise gemisinde giriş işlemlerimizi yapıyor Nil üzerindeki seyahatimize başlıyoruz. Öğle yemeğimizi gemide aldıktan sonra sırasıyla Karnak ve Luxor Tapınaklarını ziyaret ediyoruz.  Dünyanın en büyük komplex dini yapısı olan Karnak tapınağı, zamanının önemli Hac merkeziydi. Tanrı Amon, karısı ve çocuklarına adanmış ve inşası neredeyse 2000 yıl sürmüş ve hiç tamamlanmamıştır.  Hiyeroglif yazılarla süslü sütunlar arasında gezerken binlerce yıllık bir medeniyet, size bir perdenin arkasından seslenecek ve fotoğraf karelerinize yansıyacak. İkinci durağımız, Luxor tapınağı...  Amon-Ra’ya (güneş tanrısı) adanmış tapınak, ikinci Ramses daha sonra da üçüncü Amenhotep tarafından bereket adaklığı olarak inşa edilmiştir. Antik Mısır efsaneleri ve gizemleriyle dolu bir günü geride bırakıp gemimize dönüyoruz.Akşam yemeği gemimizde.

Akşam isteyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek Karnak Tapınağı’nda ses  ve ışık gösterisini izleyebilirler.  

2.GÜN (21 Ocak 2024)  Nile Cruise (Krallar Vadisi -  Hatsepsut Tapınağı ) – Esna – Edfu  

Sabah kahvaltısından sonra   Luxor'dan Nil'in batı yakası'na doğru hareket ediyoruz. Bu bölümde Krallar Vadisi’ni geziyoruz. Burada firavunlar mühürlü kapıların arkasındaki kayalara oyulmuş ve değişik figürlerle süslenmiş mezarlarında sonsuz dinlenmeye çekilmişlerdir. Ayrıca, bir tarafı güzellik, müzik ve aşk tanrıçası Hathor, diğer tarafı mumyalama tanrısı Anubis'e adanmış Hatsepsut mezar tapınağını ziyaret ediyoruz. Hatsepsut, Mısır’a 30 yıl kadar hükmetmiş, üstelik firavun geleneklerini bozmadan, törenlere takma sakal takarak çıkmıştır. Kademeli olarak inşa edilmiş tapınağın basamaklarını çıkarken mimari ihtişama hayran kalacaksınız. 18 metrelik devasa Memnon Heykelleri’ni görüyoruz. Öğle yemeği sonrasında Luxor’un ünlü ve zengin çarşılarında serbest zaman. Ardından gemimiz Nil’de hareket ediyor. Nil’in eşsiz manzaralarını hayranlıkla izliyoruz. Gemimizin Esna kilidinden geçişini lütfen kaçırmayalım. Gün batımında akşam yemeği ve geceleme gemimizde.

In 1959, UNESCO launched an international campaign to save Philae Temple from being flooded by the Aswan Dam and Nile River

3.GÜN (22 Ocak 2024) Nile Cruise (Edfu – Komombo Tapınakları) -  Aswan

Kahvaltının ardından ilk olarak Nil’in batı yakasındaki Edfu’ya faytonlarla gidiyor ve Edfu Tapınağı’nı ziyaret ediyoruz. Eski Mısır’ın en iyi korunmuş tapınağı olan Edfu aynı zamanda Karnak’tan sonra en büyük ikinci tapınak kompleksidir. Eski Mısır tanrıları Horus ve Seth arasında geçtiği düşünülen muharebenin savaş alanında inşa edilen tapınak diğer benzerleri gibi zaman içerisinde büyümüş, eklentiler ile genişlemiş. Mısır mitolojisinde şahin başlı tanrı Horus’a ithafen inşa edilmiştir.  Şehirde kısa bir serbest zamanın ardından öğle yemeği için gemiye dönüyoruz. Yemek sonrası Komombo’ya doğru yol alıyor ve Komombo Tapınağı’nı ziyaret ediyoruz. Timsah tanrı Sobek ile şahin tanrı Horus'a adanmış olan ünlü Komombo Tapınağında bir klinik,  Nil nehri’nin su seviyesinde kullanılan bir Nilometre, üç adet Timsah mumyası ve çocuk sahibi olmak isteyen kadınların adak adadıkları Mammissi'yi görüyoruz Aswan’a hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve geceleme gemimizde..

4. GÜN (23 Ocak 2024) Nile Cruise -Aswan Barajı – Bitmemiş Obelisk  ( Kitchener Adası veya Phila Tapınagı)

Kahvaltı sonrasında bugün, Mısır’ın hayat kaynağı olan Nil üzerindeki büyük Aswan Barajı’nı ve Mısır'ın devasa heykel ve anıtlarında kullanılan granit taş ocaklarını ve yontulma esnasında kırıldığı için yarım bırakılmış 27 metrelik bitmemiş Obelisk’i göreceğiz. Aswan Barajı, Mısır devleti sınırları içinde kalan, Nil nehrinin en büyük barajıdır. 1960'ta yapımına başlanmış 10 Aralık 1970'te bitirilmiştir. Sulama ve elektrik üretimi için kullanılır. Baraj iki kısımdan oluşmaktadır. Baraj sayesinde Nil'in Mısır sınırları içindeki taşkınları önlenmiştir. Daha sonra taş ocağında yarım bırakılmış 27 metrelik obelisk görülecek bilgi verilecek ve gemimize dönüş yapacağız. Yemek sonrası bembeyaz yelkenleriyle, su kuşlarını andıran Fellukalar ile (antik dönemde Nil’de kullanılan tekne) ile Kitchener Adası’nı görüyoruz. Bu ada büyük zahmetlerle Assuan barajı inşaatı esnasında sular altında kalmaktan kurtarılmıştır. Akşam yemeği ve geceleme gemide.

5.GÜN (24.01.2024) Nile Cruise – Abu Simbel Tapınağı – Kahire

Erken kahvaltı sonrası (paket olarak alınabilir) gemiden ayrılıyoruz. Aswan Havalimanı’na transfer. 09:20’ de Abu Simbel Havalimanı’na hareket. 45 dakikalık yolculuk sonrası Abu Simbel’e varış ve Abu Simbel Tapınağı turu. Unesco Dünya Kültür Miras Listesinde yer alan bu tarihi yapılar topluluğu içerisinde 2. Ramses ve Kraliçe Nefertari Tapınağı’nı ziyaret edeceğiz. Aswan’ın 230 km güneyinde ve 2. Ramses’in  kendisi ve karısı Nefertari için yaptırdığı bu iki tapınak, baraj gölü oluşurken parçalar halinde kesilerek geriye taşınmıştır. Kayaya oyma tapınakların birinin girişinde, adeta düşmanlarına göz dağı vermek için yapılmış 4 adet dev Ramses heykeli bulunur. Diğeri daha küçük olan tapınak ise kraliçe Nefertari ve tanrıça Hestor’a adanmıştır. Halk arasında Ramses’in aşkının sembolü olarak kabul edilen tapınakta, bir pencereden giren güneş ışıkları, Ramses’in doğum günü olan 21 Haziran’da sunağın üzerini aydınlatır. Ramses, Tapınağın duvarında eşi Nefertari için’’ Güneşin Üzerine Parladığı Kadın’’ yazdırmış ancak Nefertari tapınağın açılış törenine gelirken Nil’deki tekne kazasında hayatını kaybetmiş. Bu ilginç ve hüzünlü hikaye ile tapınak gezimi tamamlıyoruz. Abu Simbel Havalimanı’ndan saat 13:15’te Kahire’ye hareket. 14:45’re Kahire Havalimanı’na varış ve otelimize transfer. Akşam yemeği yerel restoranda. Geceleme otelimizde.

6.GÜN (25.01.2024) Kahire (Giza Piramidi – Sfenksler – Shakkara)

Kahvaltı  sonrası kadim Mısır uygarlığının olduğu kadar modern Mısır’ın da kalbi olan Kahire’yi tanımaya başlıyoruz. İnsanlık tarihinin en etkileyici yapılarından bazılarını göreceğimiz, günümüzden 5000 yıl önce Mısır medeniyetinin ulaştığı mimarlık seviyesi karşısında hayrete düşeceğimiz ve insanoğlunun sınır tanımayan hayal gücüne bir kez daha tanıklık edeceğimiz bir gün bizleri bekliyor. Antik Mısır’ın günümüze bıraktığı en kalıcı eserler olan piramitler yaklaşık olarak milattan önce 3000 yıllarında inşa edilmeye başlandı. Çeşitli büyüklüklerde ve tasarımlarda yapılan piramit inşasında Mısır’lı ustalar Büyük Piramit ile M.Ö 2650 yılında zirveye ulaştılar. Büyük Piramit, Firavun Kufu için yapıldı ve yüksekliği 146.5 metreydi. Yapımını takip eden 3800 yıl boyunca insan elinden çıkmış en yüksek yapı olma özelliğini korudu. Yapımı M.S 1300 yılında biten ve ancak kulesinin sivri ucu ile Büyük Piramit’in yüksekliğini aşan Lincoln Katedrali bu inanılması güç yapının yükseklik rekorunu kırmıştı. Piramitler dışında Giza Platosunda bizi bekleyen bir diğer inanılması güç eser de ünlü Büyük Sfenks. Mısır’ın bilinen en eski mimari heykeli olan Sfenks 70 metre uzunluğu ve 20 metre yüksekliği ile boyut olarak büyük piramitlerin gölgesinde kalıyor olabilir ama görsel olarak en az onlar kadar etkileyici. Memphis ve Sakkara’da eski Mısır’ın mimari şaheserlerini ve Firavun mezarlarını tanımaya devam ediyoruz. Parfüm tanıtımı ve alışverişi, papirüs yapımı hakkında alacağımız bilgi sonrası bugünkü turumuzu tamamlıyoruz. Yerel restoranda alacağımız akşam yemeği sonrası geceleme otelimizde.

7.GÜN (26 Ocak 2024)  Kahire (Mısır Müzesi – El Khalil Çarşısı)

Sabah kahvaltısının ardından bizi unutulmaz bir gün bekliyor. İlk durağımız belki de dünyanın en etkileyici müzelerinden birisi olan ve Antik Mısır uygarlığının en görkemli koleksiyonunu barındıran arkeoloji müzesi... Müzenin, önemli bir miktarı gösterimde olmak üzere, toplam 120.000 adet eseri bulunmaktadır. Mısır hükümeti tarafından ilk kuruluşu 1835 yılına kadar uzanan müzenin tüm eserleri 1855 yılında Avusturya Arşidükü’ne hediye edilmiş, müze farklı bir yerde 1858 yılında tekrar kurulmuş ancak 1880’lerde Nil taşkınlarında zarar görünce 1902 yılında halen bulunduğu Tahrir Meydanı’ndaki yerine taşınmıştır. (2021 öncesi aynı müzede yer alan ve Antik Mısır'ın 18 kral ve 4 kraliçeye ait mumyalar başkent Kahire'de düzenlenen törenle Fustat’taki yeni yerine taşınmıştır.) Mısır’ın İngiliz etkisi altında olduğu yıllarda gelişmiş, pek çok göz alıcı eser Londra’daki British Museum’a gönderilmiş olsa da etkileyiciliğinden bir şey kaybetmemiştir. 120.000’in üzerinde Antik Mısır dönemine ait esere ev sahipliği yapan müzenin en ünlü eseri Firavun Tutankamon’un 12 kg ağırlığındaki altın maskesidir. Firavunlar çağına ait en büyük koleksiyona sahip olan müzede zamanın nasıl aktığını anlayamayacağız. Mısır Müzesi’nin bizi götürdüğü antik Mısır’dan modern Kahire merkeze dönme zamanı. Mısır’ın tarihi çarşısı El Khalil’de alışveriş için serbest saatler.  Otelimize dönüş. Akşam yemeği ve geceleme.

8.GÜN (27 Ocak 2024)  Kahire – İzmir

Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra otelden çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Uçağımızın kalkış saatine kadar günümüzü değerlendireceğiz. Unesco Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan eski Kahire bölgesine gidiyoruz. Geçtiğimiz yıl görkemli bir törenle Mısır Firavun Mumyalarının da taşındığı “Mısır Uygarlıkları Ulusal Müzesi”ne gidiyoruz. Kahire Mısır Müzesinden alınan mumyalar “ Altın Yolculuk” adı verilen  bir törenle 3 Nisan 2021 da görkemli bir törenle bu müzeye taşınmıştır. Kortejde 18 Mısır  Firavunu ve 4 Mısır Kraliçesine ait mumyalar  antik Mısır’da kullanılan at arabaları ve firavun kıyafetleri giyen kadın ve süvariler eşliğinde yeni müzeye taşınmıştır.

UNESCO’nun da desteği ile Giza Pramidi yakınına  inşa edilen  “Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi” yaklaşık 500.000 m2 büyüklükte bir alanı kaplıyor ve İçerisinde 50 bin tarihi eser sergilenmektedir. Olaganüstü kolleksiyonlarda eski Mısır’da mumyalama ritüelleri ve eski dini inançlara ışık tutmanın yanında interaktif ekranda  sergilenen kraliyet mumyaları da görülüyor.  Müzede tarih öncesi çağlardan günümüze  kadar gelen kolleksiyonlar  kronolojik ve tematik olarak düzenlenmiş.

Zamanımız olursa, Kahire’nin ünlü Kapalıçarşısı olan Hanü’l-Halili’de alışveriş için serbest zaman verebilir; Dileyen misafirlerimizle, Kahire’nin en eski kahvehanesi olan Fişavi’de kahve keyfi yapabiliriz. Rehberimizin belirlediği saatte havaalanına gitmek üzere toplanıyoruz. Saat 18.00’de özel havayolları direkt seferi ile İzmir’e hareket. Yerel saat ile 19.50’de İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra otelden çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Arzu eden konuklarımızla Unesco Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan eski Kahire bölgesine gidiyoruz. Geçtiğimiz yıl görkemli bir törenle Mısır Firavun Mumyalarının taşındığı Mısır Uygarlıkları Ulusal Müzesi’ni ziyaret ediyoruz . Burada en eski Kıpti kiliselerden biri olan Askıdaki Kilise ve St. Sergius Kilisesini geziyor, Kapalıçarşısı olan Hanü’l-Halili’de alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Dileyen misafirlerimiz, Kahire’nin en eski kahvehanesi olan Fişavi’de kahve keyfi yapabiliriz. Rehberimizin belirlediği saatte havaalanına gitmek üzere toplanıyoruz.  Saat  18:00’de özel havayolları direkt seferi ile İzmir’e hareket. Yerel saat 19:50’de İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

20 - 27 Ocak 2024, 7 gece - 8 gün 

Ücret Bilgileri

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • İzmir - Luksor / Kahire -İzmir arası özel havayolları  ile ekonomi sınıf uçak bilet bedeli
 • Aswan - Abu Simbel  - Kahire arası özel havayolları ile ekonomi sınıf uçak bileti
 • Tüm havalanı vergileri
 • Luksor Havaalanı'ndan Nil nehrindeki gemimize transfer
 • Aswan ve Abu Simbel’de havaalanı transferleri
 • Kahire’de havaalanı - otel - havaalanı transferi
 • Kahire'de 5* otelde 3 gece ( oda - kahvaltı) konaklama       
 • Luxor – Aswan arasında 5* lüks gemide ( M/S Radamis, Royal Elit veya Royal Signature vb. ) 4 gece tam pansiyon bazında konaklama ve  muhteşem Nil turu
 • Turlar esnasında özel araçlarla ulaşım
 • Nil Nehri’nde yapılacak geziler( Karnak Tapınağı, Luksor Tapınakları, Krallar Vadisi, Memnon Heykelleri ve Hatsepsut, Edfu ve Komombo Tapınakları, Aswan Barajı, Bitmemiş Obelisk, Felluca, Kitchener Adası gezileri)
 • Abu Simbel Tapınağı turu
 • Kahire’de tam gün Büyük Piramit (Giza Piramidi), Büyük Sfenks, Firavun mezarları, Memphis ve Sakkara turu
 • Kahire’de tam gün Mısır Müzesi ve El Khalil Çarşısı turu,
 • Programda belirtilen ve gezilecek olan tapınak ve müzelere giriş ücretleri
 • Gemide ve otellerde alınacak (7) sabah kahvaltısı
 • Gemide alınacak (4) öğle ve (4) akşam yemeği,
 • Kahire’de Otelde ve / veya yerel restoranlarda alınacak (3) akşam yemeği
 • Profesyonel ve uzman rehberlik hizmeti,
 • Gezi boyunca Özel Mısır Bilimci Yerel rehberlik hizmeti
 • Acenta Refakati,
 • Yerel rehber,  şoförler, gemilerde personele verilecek bahşişler
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası. Bu sigorta poliçesi 1618 Sayılı Yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup Acente ve Havayolu şirketinin iflası halinde kullanılan bir teminattır.  

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Yurt Dışı Çıkış Fonu (150 YTL)
 • Vize ücreti ( Yeşil Pasaporta vize uygulanmaz.) ( Vize ücreti 25 Usd dir )
 • Programda belirtilen ve istek üzerine düzenlenecek olan diğer ekstra turlar ( Karnak tapınağı ışık oyunları- Piramit girişi vs.)
 • Kişisel harcamalar,
 • Yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz su dahil tüm içecekler
 • Seyahat Sağlık ve iptal Sigortası yaptırmayı düşünen misafirlerimizin, rezervasyon yapıldığı gün dâhil olmak üzere en geç 7 gün içerisinde poliçelerini kestirmeleri gerekmektedir.  Bu sigorta ücreti  turun toplam ücreti ve konuklarımızın doğum tarihlerine göre değişiklik gösterir.

Önemli Notlar

NOTLAR VE AKILDA TUTULMASI GEREKENLER

•          Yukarıda belirtilen uçuş saatleri özel havayollarından alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.

•          Pastoral Tour, gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.

•          Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 38 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar.

•          Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyit ediniz.

•          Bu seyahate iştirak edecek her yolcunun pasaport temdit süresinin seyahat başlangıç itibarı ile en az 6 ay olması gerekmektedir.

•          Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg.’ı geçmemelidir.

•          Bu seyahat esnasında kişi başına ücretsiz valiz hakkı (1)’dir ve maksimum ağırlığı 20 kg ile sınırlıdır

•          Tur boyunca kullanacağınız tüm uçuşlarda ekstra ağırlıklar yüzünden ödenecek bagaj ücretinden Pastoral Tour ve tur rehberi kesinlikle sorumlu değildir.

•          İç veya dış hat uçuşlarda, uçağın sizlere dağıttığı yerleri önceden ayarlamak acentamızın insiyatifinde değildir.

•          Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzun görselini acentemize mail veya whatsap yoluyla göndermeniz gerekmektedir.   Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.

•          Yurt dışı çıkışında gümrük ve pasaport engeli olan yolculara seyahate iştirak edemedikleri takdirde hiçbir ücret iadesi yapılmaz.

•          Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz, yerel rehberimiz ve Türk rehber arkadaşımız kesinlikle sorumlu değildir.

•          Bu seyahate katılacak yolcuların yanlarında rahat yürüyebilecekleri altı lastik 2 çift ayakkabı, bol tişört, en az bir adet hırka ile birlikte yağmurluk / rüzgârlık almalarını tavsiye ederiz. 

•          Yıldız sayısı ve standartları aynı kalmak koşulu ile otellerde değişiklik yapılabilir.

•          Yanınıza mutlaka her zaman kullandığınız ilaçlarınızı alınız.

•          Olası rahatsızlıkları ve alerjisi olan konuklarımızın, bu durumlarını kayıt esnasında bildirmelerini rica ederiz.

GENEL BİLGİLER

İNTERNET             : Mısır gemilerinde internet ücretli olmasına rağmen verimsizdir.

Gemiden inerken gemi kartı alacağız, dönüşte iade edeceğiz. Böylece gemi hareket etmeden önce herkesin gemiye geldiğinden emin olunacaktır.

ODALARDA SOĞUTMA : İşletmelerde genelde manüel (bağımsız)   soğutma sistemi bulunmakta olup otellerde anahtar görevi gören kartlar ile çalışılmaktadır. Ayarlama işlemi tarafınızdan yapılabildiği gibi daha önceden belirli ısıya ayarlanmış da olabilir. Derece arttırma ve eksiltme işlemini kendiniz de yapabilirsiniz. Açılış işleminden sonra bir müddet beklenmesinde yarar vardır.

ALIŞVERİŞ           : Mısır, pekçok egzotik ürünler bulabileceğiniz bir alışveriş cennetidir.  Parfüm esansı, papirus, halı

ve çeşitli dokumalar çoğunlukta alınan ürünlerdir.

Çok miktarda 1 -5 - 10 dolar bulundurmanız, alışverişte kolaylık sağlayacaktır.

Mısır para birimi Mısır poundudur.

FOTOĞRAF         : Askeri bölgelerin ve havaalanlarının fotograflarını çekmeyin.  Bir cok müze ve tarihi  yerlerde     fotograf makinası ve kamera çekimi için ek bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu konuda lütfen önce rehberinize danışınız.

SAĞLIK                 : Şu anda Mısır için herhangi bir koruyucu aşı gerekmemektedir. Seyahatiniz sırasında şise suyu icmeniz ve sokak satıcılarından bir şey yememeniz, günes ışınlarından korunmak için koruyucularınızı unutmamanız onerilir. Soguk kıyı rüzgarları ve kuru hava size güneşi oldugundan daha serin hissettirebilir.

Mısır seyahatine katılan konuklarımız zaman zaman bağırsak enfeksiyonuna maruz kalmaktadır. Bu nedenle yanınıza bağırsak düzenleyici almanızı öneririz.               

GİYİM                  : Mısır gelişmiş turizmi ile turistlere alışık bir ülkedir. Piramitler, Yukarı Mısır ve tatil yörelerinde gezerken t-shirt ve sort giymekte bir sakınca yoktur. Ancak Kahire ve diger sehirlerin merkezi bölgelerinde, özellikle kırsal alanlarda, cami ziyaretleri sırasında yerel kültürel ve halka saygı göstermek acısından daha muhafazakar giysiler tercih edilmelidir. Gemi ve oteldeki akşam yemeklerinde cok formal olmasa da özenli giyim önerilir. Bu seyahate katılacak yolcuların yanlarında rahat yürüyebilecekleri altı lastik 2 çift ayakkabı, bol tişört, Kazak veya hırka, terlik, şapka, su kabı (matara-termos),  antibakteriyel jel, küçük sırt çantası  fotoğraf makinesi, pil, yedek film, yedek hafıza kartı ve şarj aleti bulundurmaları önerilir. Gemilerde güneşlenme ve havuz imkanı olduğundan arzu edenler yanlarında mayo da getirebilir.    

YUKARI