NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

GAZİANTEP - ŞANLIURFA - GÖBEKLİTEPE VE KARAHANTEPE KÜLTÜR TURU

GÖBEKLİTEPE - KARAHANTEPE / 12 kişilik gruplarla

 1.GÜN : İZMİR – GAZİANTEP

Sabah saat 05.00 de İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç hatlar Sun Express kontuarında buluşma. Bilet işlemleri sonrasında saat 06.20 de hareket ediyoruz. Saat 08.00 de Havalimanında aracımızla buluşuyor ve kahvaltı için vereceğimiz serbest zamanın ardından, Gaziantep şehir turumuza başlıyoruz. Turumuza,  Çağdaş müzecilik anlayışının ülkemizdeki en güzel örneklerinden biri, arkeolojik veriler ışığında hazırlanan ve her biri bir başyapıt olan eserleri, mitolojik öyküleriyle dinleyecek ve göreceksiniz. Müzede Birecik Barajı kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan Okeanos ve Tethys Mozaiği, Poseidon Mozaiği, Akhileus Mozaiği gibi antik çağa ait birbirinden değerli eserlerin yanı sıra Çingene Kızı gibi dünyaca tanınmış bir mozaiği de görme şansını yakalayacağız. Müze gezimizin ardından Eski bir Antep evi içindeki Medusa Cam Müzesi’ndeki yüzyıllık eserleri ve yeni ustaların el emeği göz nuru eserlerini görecek ve alışveriş yapacaksınız. Alınacak öğle yemeği sonrasında Gaziantep’in eski kent dokusunu görmek için yeni düzenlenmiş haliyle Antep Kalesini ve çevresindeki tarihi çarşıları ve Almacı pazarını ( Bakırcılar çarşısı ) geziyoruz. Çarşıda, Tahmis kahvesi içecek, Tütün Hanında alış veriş yapabileceksiniz. Bugünkü son durağımız ise Gaziantep’in tarihi beşiği olan; Bey Mahallesi olacak. Dar sokaklarıyla, çıkmazları, kesme taştan yapılmış cumbalı evleriyle, tipik bir Osmanlı mahallesinin güzelliğini gözler önüne seriyor. Otelimize hareket ediyoruz. Giriş işlemlerinin ardından akşam lobide buluşmak üzere dinlenmeye çekiliyoruz. Akşam yemeğimizi Gaziantep’in yöresel yemekleri eşliğinde ve keyifli sohbetle tamamladıktan sonra otelimize dönüyoruz

2.GÜN : GAZİANTEP – BELKIS - BİRECİK -  HALFETİ –  RUM KALE - ŞANLIURFA

Kahvaltı sonrası otelden ayrılıyoruz. ’’Belkıs - Zeugma Antik Kenti’’ne doğru hareket ediyoruz. Gaziantep’in Nizip ilçesinin 10 km. doğusunda, tepeler üzerine kurulmuş Belkıs / Zeugma Antik Kenti’nde dünyaca ünlü mozaiklerin çıkışını yerinde görüyoruz. Siyah gülleriyle tanınan Sakin Şehir (Cittaslow) Halfeti’ye doğru hareket ediyoruz. Birecik Barajı’nın yapımıyla kısmen sular altında kalan Halfeti’de teknemize biniyor ve Fırat’ın zümrüt suları arasında keyifli bir gezintiye çıkıyoruz. Kayıp kent Halfeti’deki tekne gezimizde sarp kayalara oyulmuş meşhur Rumkale’yi, Savaşan Köyünü hayranlıkla fotoğraflıyoruz. Birecik’te Gül Baba Restoran’da alacağımız öğle yemeğinde meşhur patlıcan kebabını deneyeceğiz. Şanlıurfa’ya doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Eski çağlardan beri doğu ile batının buluşma noktalarının en hareketlisi ve en önemlisi olmuş olan Şanlıurfa’da turumuz ilk olarak Balıklıgöl’le başlıyor. Rızvaniye Camii revakında, Balıklıgöl’ün ve Hz. İbrahim’in öyküsünü dinledikten sonra, duvarında “Ey Ateş! İbrahim üzerine serin ve selamet ol!” ayetinin yer aldığı Halil-ur Rahman Camii’nin önünden göldeki balıkların fotoğrafını çekiyoruz. Ardından Hz. İbrahim’in doğduğu Mevlid-i Halil Mağarası’nı gördükten sonra, Sipahi Pazarı’nda rengârenk dokumalarla karşılaşacağız. Sonra hemen bitişiğinde Behram Paşa tarafından yaptırılan tarihi Gümrük Hanı’nda yüzlerce yıllık çınar ağaçlarının gölgesinde otantik ortamda mırra ve çay eşliğinde dinleniyoruz. Dileyen misafirlerimize kente özgü hediyelik eşyaları almak için serbest zaman sunulacak. Serbest zamanın ardından şehir merkezindeki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi yöresel yemeklerin sunulduğu yerel bir restoranda. Geceleme otelimizde.

3.GÜN : ŞANLIURFA –GÖBEKLİTEPE - HARRAN -  SOĞMATAR – DİYARBAKIR - İZMİR

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi‘ne gidiyoruz. Uzman rehberimizin detaylı anlatımları ile Atatürk ve Birecik Barajları kurtarma kazılarından, çevre yerleşimlerden ve Göbeklitepe’den gelen arkeolojik eserleri hep birlikte inceliyoruz. Hemen yanındaki Halepli Bahçe Mozaik Müzesi, sıradaki durağımız oluyor. Burada Amazon Tapınağı içerisinde yer alan Amazon kadınlarına ve büyük Yunan savaşçı Akhilleus’a adanan mozaikleri inceledikten sonra, müzenin en nadide parçası Orfeus Mozaiği’ni de göreceğiz. Uzun yıllar sonra doğduğu topraklara geri dönen bu parçada, lir çalan Orfeus vahşi hayvanlarla birlikte canlandırılmıştır. Dünyanın bilinen en eski anıtı olan GÖBEKLİTEPE 2018 yılında Türkiye’den UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alındı. Göbeklitepe ülkemizde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan 18 kültür varlığından biri. Bu ziyaretimizde günümüzden yaklaşık 12 bin yıl öncesine bir zaman yolculuğu gerçekleştiriyoruz. İnsanoğlunun yaptığı ilk tapınakları ve bu devasa kült alanı hep birlikte inceliyoruz. Göbeklitepe’de gerçekleştirdiğimiz gezimizin ardından, “Yolların kesiştiği yer” anlamına gelen Harran’da kent surlarında hâlâ ayakta duran Halep Kapısı bizi karşılıyor. Rengârenk giysileri içindeki güler yüzlü insanlarıyla yaşayan müze görünümündeki Harran’ın konik kubbeli evlerini geziyoruz. Harran Ulu Camii’ni ve İç Kale‘yi (Kale-Saray) gördükten sonra Soğmatar Tarihî Kenti’ne geçiyoruz. Buradaki “kült” yerinde Ay Tanrısı Sin'e tapınılan Pognon Mağarası’nın yanı sıra, yamaçlarında yer yer tanrı kabartmalarının ve zemine kazılmış yazıtların olduğu Kutsal Tepe ile altı adet kare ve yuvarlak planlı anıt mezar, iç kale ve ana kayaya oyulmuş çok sayıda kaya mezarı bulunuyor. Soğmatar Tarihî Kenti’ni ziyaretimiz ardından  Diyarbakır Havalimanına hareket. 22.20 uçağı ile İzmir'e hareket. 00 45 de İzmir'e varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

 

26 - 28 Kasım 2021, 2 Gece, 3 Gün 

 

 

 

Ücret Bilgileri

ÜCRETE DAHİL HİZMETLERİMİZ

 • Gaziantep – Şanlıurfa –  Diyarbakır arası tüm ulaşım hizmetleri
 • Programdaki tüm şehir turları ve çevre gezileri
 • Gaziantep 1 gece 5* Otelde konaklama
 • Şanlıurfa’da 1 gece  5* Otelde konaklama
 • Otellerde alınacak sabah kahvaltıları ( 2 )
 • Antep'te yerel restorantta alacağımız  Akşam yemeği ( 1 )
 • Tursab Seyahat güvence paketi
 • Halfeti Tekne Turu
 • Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti
 • Otel vergileri

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER    ​

 • İzmir / Gaziantep -  Diyarbakır / İzmir   Sun Express  Havayolu uçak bileti ( 545.00 TL )
 • Öğle yemekleri         
 • İlk gün alınacak sabah kahvaltısı
 • Yemeklerde alınan alkollü / alkolsüz içecekler
 • Urfa’da müzikli sıra gecesi
 • Otellerde yapılan tüm ekstra harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri

 

Önemli Notlar

 • Rezervasyonlar ön ödeme ile kesinleştirilir. Ön ödemesi alınmayan rezervasyonları iptal etme hakkı acentemizde saklıdır.
 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri  .Sun Express  Havayollarından alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan, grev ve fors majör ( deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb. ) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Acentemiz gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını, konaklama yapılacak otelleri ve uçulacak olan havayolunu değiştirebilir.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun 15 kg. bagaj hakkı vardır. Ayrıca, kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg.’ı geçmemelidir.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlimize bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Tur İptallerinde; yerinize yolcu bulunması durumunda ücretler kesintisiz iade edilir. Yerinize yolcu bulunamaz ise iptal koşulları devreye girer.
 • Tur elde olmayan zorunlu nedenlerle Acente tarafından iptal edilirse ücretler kesintisiz iade edilir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.
 • Yeni Covid-19 kuralları gereği  ( 06 Eylül 2021 den itibaren )  mutlaka aşı karnenizin cep telefonlarınızda yüklenmiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda  2. Aşının üstünden 14 gün geçmiş olma zorunluluğu vardır. Aşısı olmayan veya  2. Aşı sonrası üzerinden 14 gün geçmemiş konuklarımızın son 48 saat içinde PCR testi  yaptırmaları zorunludur.   ( Aksi halde uçağa alınmayacaklardır )

 

YUKARI