HAKKARİ - BİNGÖL TURU

1.GÜN : VAN – HOŞAP – BAŞKALE – VANADOKYA (Peri Bacaları) / YÜKSEKOVA – Devrimci Gençlik Köprüsü / HAKKARİ

Saat 04.30’da İzmir Adnan Menderes Havaalanı İç Hatlar Sun Express havayolları kontuarında buluşma. Saat 06.10'da Van’a hareket. Saat 08.20'de Van’a varış. İlk olarak yöresel Van kahvaltımızı yapıyoruz. Kahvaltı sonrası Urartuların en önemli dış kalelerinden olan Hoşap Kalesi’ne hareket edeceğiz. Kale gezimiz sonrası, Van’ın Başkale ilçesinde Yavuzlar Köyü’nde, Kapadokya’ya benzerliği nedeniyle Vanadokya denilen peri bacalarını göreceğiz. Zap Suyu'nun oluşturduğu vadi ve kanyonların sunduğu görsel şölenle ve fotoğraf molaları ile Yüksekova ilçesine hareket. En büyük vadisi Yüksekova'dan geçen Zap'ın bir kolu olan Nehil Irmağı vadisidir. Yüksekova'daki yaylalar ekonomik hayata yön vermiş ve özellikle hayvancılığı ön plana çıkarmıştır. Hakkari’ye hareket ediyoruz. Hakkari'ye 20 kilometre mesafede Zap Suyu üzerinde 1969 yılında Deniz Gezmiş ve arkadaşları adına yaptırılan Devrimci Gençlik Köprüsü 1999 yılında bombalanarak yıkılmasının ardından Yazar Cezmi Ersöz'ün koordinasyonunda toplanan bağışlarla yeniden inşa edilmiştir. 70 metre uzunluğundaki asma köprü, 2010 yılının Ekim ayında çeşitli sanatçılar, aydınlar, Türkiye'nin çeşitli illerindeki üniversitelerden gelen öğrenciler ve çok sayıda kişinin katılımıyla açılmıştır. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anıyoruz. Hakkari’deki otelimize yerleşme, akşam yemeği ve konaklama.

2.GÜN : HAKKARİ - (Barçelan Yaylası / Seyithan Gölü) Cennet Cehennem Vadisi

Kahvaltı – Ülkemizin doğusunda yer alan Hakkâri tarih boyunca birçok medeniyetin hâkimiyetine girmiştir. Köklü geçmişi ile öne çıkan Hakkâri camileri, kaleleri, sarayları ile önem taşır. Hakkari şehir turumuzda ilk olarak; 18 yy.da bölge yöneticilerinden İzzetin oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılan çift katlı ve kanatlı, açık avlulu  düz damlı medreseler grubuna giren Hakkari Meydan Medresesi gezilecektir.  Medrese, düzgün kesme taş işçiliği gösteren anıtsal yapısı, düzgün planı, iki katlı revaklı avlusu, mescit ve odaları ile kapısındaki süslemeler ve içerisindeki sütun başlıkları ile dikkat çeker. Ayrıca günümüze orijinal yapısını koruyarak ve sağlam bir şekilde gelmiş, Hakkâri’nin tek anıt yapısıdır. Şemdinli Taş Köprüsü ve Kayme Sarayı görülecek diğer mekanlar olacak. Artık Hakkari çevresindeki yaylalara çıkma zamanı. Berçelan Yaylası’nın kuzeybatı yönündeki zirveye yakın bir çöküntüde, Cilolar'ın zirveleri arasında bulunan göllerin bir benzeri Seyithan Gölü’dür. Kaynağını hemen yanındaki karlardan ve bembeyaz soğuk pınarlardan alır. Göl berrak ve masmavi rengiyle oldukça güzel bir görünüme sahiptir. İsmini, av düşkünü olan ve her ava çıktığında bu gölün kenarında dinlenen Hakkari Beyi’nin oğlu Seyithan’dan almıştır...Hakkari’deki otelimize dönüş ve geceleme.

3. GÜN : HAKKARİ - ÇUKURCA – ŞIRNAK - BİTLİS - TATVAN

Kahvaltı - Hakkâri denince akla ilk gelen akarsu şüphesiz ki Zap Suyu’dur. Zap Suyu Çukurca ilçesinin batısından Irak topraklarına geçer. Başkale Vadisi’nde geçerken aldığı bazı derelerle büyür. Beslendiği en önemli kaynak Karasu olup sırası ile Hakkâri-Van, Yüksekova, Başkale, Örmeta ve Kunin'in sınırlarını belirler. Yağmur, kar ve buzul sularıyla beslenen Zap Suyu'nun ilkbahar ve yaz başlarında kabaran suları kış aylarında  Türkiye’nin en hızlı akan akarsularından biri olur. Zap Vadisi üzerinden Çukurca’ya hareket ediyoruz. akarsuyu içinden aktığı vadinin görsel açıdan ortaya koyduğu şekiller ile de tam bir açık hava müzesi durumundadır. Ayrıca Zap Suyu boyunca gelişmiş dik ve derin vadiler hem seyir hem  sunması açısından oldukça zengindir. Vadi boyunca şelaleler endemik bitkiler ve belki de  ters laleleri görmemiz mümkün olabilecek. Çukurca’da Çukurca Kalesi ve çok katlı taş evleri görecek ve resimleyeceğiz. Öğle yemeğimiz yöresel yemeklerden oluşacak. Çukurca’dan Şırnak’a hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde Irak sınırına bakan sarp dağların panoramasında ve eski kervanların izinde yol alıyoruz. Haşin dağlık bölgelerden geçerek  Şırnak üzerinden Cizre’ye hareket. Ulu Camii, Cizre Kent Surları,  Cizre Müzesi (Asur, Babil, Med, Guti Memlük, Abbası, Selçuklu, Azizan, Zengi, Rum ve Osmanlı eserlerinin sergilendiği müze) gezimizi yapıyoruz. Hazreti Nuh Camii ve Türbesi, İsmail Ebuliz El Ceseri Yatırı (Kesikbaş Yatırı, 9 Kırmızı Medrese, Cizre Ulu Camii ) görülecek yerler arasında. Zap Suyu Vadisi doğal peyzajın en renkli olduğu mekânlardan biridir. Özellikle yamaçlardan yuvarlanarak düşen kaya parçalarının oluşturduğu doğal köprüler şeklindeki oluşumlar, yöre halkı tarafından Şeytan Köprüleri olarak anılarak vadiye ayrı bir güzellik katarlar. Vadinin Hakkâri-Irak sınırı arasında kalan bölümü çok özgün bir güzelliğe sahiptir. Siirt üzerinden Bitlis yönüne doğru yola çıkıyoruz. Güzergah üzerinde Rahva düzlüğünde bulunan El-Aman Kervansarayı (Kültür Merkezi), Hüsrevpaşa Hanı’nı (16yy.), Eren Üniversitesi Kampüsü’nü panoramik olarak görüyoruz, Dağlar arasındaki kente giriyoruz. İşte size Bitlis ve “5 minare hikayesi”: Ulu-Meydan - Gökmeydan - Şerefiye - Kale camiileri…Yükseklerde Büyük İskender’in komutanı Bedlis’in yaptırdığı Bitlis Kalesi...Kubbesi ve dikdörtgen planlı Islahiye Medresesi, Eski Belediye Binası, şirin mi şirin pazarı/çarşısını görüp Tatvan’daki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme.

4. GÜN: TATVAN – AHLAT -  MUŞ - SOLHAN YÜZEN ADALAR - BİNGÖL

Sabah belirlenen saatte otelden çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Mevsim ve hava şartlarına göre dünyanın ikinci büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü’nü (buhar bacaları, sıcak göl) gezdikten sonra öğle yemeğini Tatvan'da alıyoruz. Kef Kalesi ve Adilcevaz üzerinden dünyanın en büyük açık hava mezarlığı olan Ahlât Selçuklu Mezarlığı, Ahlât Kümbetleri ve Ahlât harabe şehir gezilerini yapıyoruz. Dünyanın en hafif bastonlarının yapıldığı atölye gezilerini gerçekleştiriyoruz. Muş Ovası manzarası eşliğinde Solhan Yüzen Ada Köyü'ne varıyoruz. Rüzgârın estiği istikamete göre yer değiştiren ve bölgede tek olma özelliği gösteren yüzen adaların seyir terasından panoramik olarak görülmesi ve fotoğraf çekimi için serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanın ardından adını etrafında bulunan sayısız gölden alan Bingöl'e hareket ediyoruz. Şehir merkezinde Bingöl şehir turumuzu yapıyoruz. Otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama.

5. GÜN : BİNGÖL – DİYARBAKIR – İZMİR

Kahvaltı – Bingöl’den ayrılıyor ve Diyarbakır’a devam ediyoruz. Şehir turumuzda Sur içi, Diyarbakır Ulu camii, Diyarbakır surları, on gözlü köprüyü fotoğraflayacağız. Yüzyıllar boyunca sayısız medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Diyarbakır'da gezilecek yerler listesinde gezilecek çok yer var. Müzeler, camiler, kiliseler, hanlar, köprüler ve daha birçok şey bulunuyor. Behram Paşa Camii, Dört Ayaklı Minare, Sıtkı Tarancı Müze Evi, Ziya Gökalp Müzesi, Deliller Hanı, Hasan Paşa Hanı, Sülüklü Han  görülecek yerler arasında olacak. Serbest zaman sonrası havalimanına hareket ediyoruz. Sun Express HY ile saat 22.40 uçağı ile İzmir’e hareket ediyoruz. Saat 00.45'de  İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

09 - 13  Eylül 2020, 4 Gece 5 Gün

Ücret Bilgileri

TUR ÜCRETİ NAKİT
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI  
TEK KİŞİLİK ODA  

 

ÜCRETE DAHİL HİZMETLERİMİZ

 • Tur boyunca lüks araç ile ulaşım
 • Programdaki tüm şehir turları ve çevre gezileri
 • 2 Gece Hakkari’de 4* otelde de  konaklama
 • Tatvan’da 1 gece 4* otelde konaklama
 • Bingöl’de 1 gece 4* otelde konaklama 
 • Otelde alınacak sabah kahvaltıları  ( 4 ) 
 • Otelde alınacak akşam yemekleri ( 4 )
 • Zorunlu seyahat sigortası
 • Profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • İzmir /  Van – Diyarbakır /  İzmir Sun Express Havayolu uçak bileti ( 650 TL)
 • Öğle yemekleri
 • Otelde yapılan tüm ekstra harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Programda yer almayan yemekler
 • Yemeklerde alınacak olan alkollü/alkolsüz içecekler
 • Tatvan’da minibüs ücreti
 • Otellerde yapılan tüm ekstra harcamalar

Önemli Notlar

 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Sun Express Hava Yolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Havayolunun yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Pastoral Tour, gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Turlarımızda uçak grup yerlerimiz 15 kişi ile sınırlıdır. Kontenjan dolduğunda uçak farkı yolcularımıza yansıtılacaktır.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg.’ı geçmemelidir. 
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlimize bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir. 
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Araç katılımcı sayısına göre belirlenir.
YUKARI