HAKKARİ - ŞIRNAK - CİZRE - BİTLİS - TATVAN- SİLVAN

Zap Suyu - Şemdinli -Malabadi Köprüsü

1.GÜN : VAN – HOŞAP – BAŞKALE – VANADOKYA (Peri Bacaları) - YÜKSEKOVA

Saat 09.30’da İzmir Adnan Menderes Havaalanı İç Hatlar Sun Express Havayolları kontuarında buluşma. Saat 10:50’de Van’a hareket. Saat 12:55’te Van’a varış. Aracımız ve rehberimizle buluşma. Van Kuşhane Restoran’da Van’ın yöresel lezzetlerini tadacak ve Urartular’ın en önemli dış kalelerinden olan Hoşap Kalesi’ne hareket edeceğiz. Kale gezimiz sonrası, Van’ın Başkale ilçesinde Yavuzlar Köyü’nde, volkanik Yiğit Dağı'nın püskürttüğü kayaçların, yağmur sularının ve rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkardığı peri bacalarını göreceğiz. Yöre halkı tarafından "Vanadokya" olarak adlandırılan ve her yıl özellikle yaz mevsiminde çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan peri bacaları, son yıllarda yağışların etkisiyle ortaya çıkan, metrelerce uzunluktaki çok sayıda tünel ve mağarayla da dikkat  çekmektedir. Zap Suyu’nun oluşturduğu vadi ve kanyonlar ile yine en büyük vadisi Yüksekova’dan geçen Zap nehrinin  bir kolu olan Nehil ırmağının sunduğu görsel şölen ve fotoğraf molaları ile Yüksekova ilçesine hareket. Otelimize gidiş ve yerleşme, akşam yemeği ve konaklama.

2.GÜN : YÜKSEKOVA – Bercelen Yaylası -  ŞEMDİNLİ - Devrimci Gençlik Köprüsü - HAKKARİ

Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıyoruz. Hakkari çevresindeki yaylalara çıkma zamanı. Berçelan Yaylası ve çevresi dağcılık, kayakçılık, doğa yürüyüşü imkanlarına, güzel floraya sahip bir alandır. Berçelan yaylası diğer yaylalar gibi yöre halkının yazın hayvanlarını otlatmak ve ürünlerini değerlendirmek için göç ettikleri, geleneksel kara çadırları ile yaşadıkları bir yayladır. Hakkari şehir merkezinden 18 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Yayla civarında yer alan Seyithan buzul gölü çevreye ayrı bir özellik ve güzellik katmaktadır. Kaynağını hemen yanındaki karlardan ve bembeyaz soğuk pınarlardan alır. Göl berrak ve masmavi rengiyle oldukça güzel bir görünüme sahiptir. İsmini, av düşkünü olan ve her ava çıktığında bu gölün kenarında dinlenen Hakkari Beyi’nin oğlu Seyithan’dan almıştır. Berçelen Yaylası’ndaki göçerlerin hayatlarına tanık olacak ve çok özel fotoğraf kareleri yakalayacağız. Araçlarımıza yerleşip yakın zamanda bir turizm merkezi olarak ünlenmeye başlayan, cevizi, balı ve tütünü ile ünlü  Şemdinli'ye hareket. Şemdinli’de göreceğimiz yerler arasında Kelat Sarayı, Şemdinli Taş Köprüsü ve Kayme Sarayı olacaktır. Buradan Hakkari’ye hareket ediyoruz. Hakkari'ye 20 kilometre mesafede Zap Suyu üzerinde 1969 yılında Deniz Gezmiş ve arkadaşları adına yaptırılan ve 1999 yılında bombalanarak yıkılmasının ardından Yazar Cezmi Ersöz'ün koordinasyonunda toplanan bağışlarla yeniden inşa edilmiş Devrimci Gençlik Köprüsü’nü görüyoruz. 70 metre uzunluğundaki asma köprü, 2010 yılının Ekim ayında çeşitli sanatçılar, aydınlar, Türkiye'nin çeşitli illerindeki üniversitelerden gelen öğrenciler ve çok sayıda kişinin katılımıyla açılmıştır. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anıyoruz. Buradan Hakkâri’ye geçiyoruz. Hakkari şehir turumuzda ilk olarak 18 yy.da bölge yöneticilerinden İzzetin oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılan Hakkâri’nin tek anıt yapısı çift katlı ve kanatlı, açık avlulu düz damlı medreseler grubuna giren Hakkari Meydan Medresesi gezilecektir. Keyifli bir günün ardından Hakkari’deki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama.

3. GÜN : HAKKARİ - ÇUKURCA – ŞIRNAK - CİZRE

Kahvaltı sonrası belirlenen saatte otelden çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Hakkâri denince akla ilk gelen akarsu şüphesiz ki Zap Suyu’dur. Zap suyu Çukurca İlçesi’nin batısından Irak topraklarına geçer. Başkale Hakkâri, Van, Yüksekova, Örmeta ve Kunin'in sınırlarını belirler. Yağmur, kar ve buzul sularıyla beslenen Zap Suyu’nun ilkbahar ve yaz debisi yükselir. Zap Vadisi üzerinden Çukurca’ya hareket ediyoruz. Akarsuyun içinden aktığı vadinin görsel açıdan ortaya koyduğu şekiller  de tam bir açık hava müzesi durumundadır. Ayrıca, Zap Suyu boyunca gelişmiş dik ve derin vadiler hem seyir hem görsel sunumu açısından oldukça zengindir. Vadi boyunca şelaleler endemik bitkiler görmemiz mümkün olabilecek. Çukurca’da, Çukurca Kalesi ve çok katlı taş evleri görecek ve resimleyeceğiz. Öğle yemeğimiz yöresel yemeklerden oluşacak. Çukurca’dan Şırnak’a hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde Irak sınırına bakan sarp dağların panoramasında ve eski kervanların izinde yol alıyoruz. Haşin dağlık bölgelerden geçerek Şırnak üzerinden Cizre’ye hareket ediyoruz. Ulu Camii, Cizre Kent Surları, Cizre Müzesi (Asur, Babil, Med, Guti Memlük, Abbası, Selçuklu, Azizan, Zengi, Rum ve Osmanlı eserlerinin sergilendiği müze) gezilerimizi yapıyoruz. Kesikbaş Yatırı, 9 Kırmızı Medrese, Cizre Ulu Camii görülecek yerler arasında bulunmakta. Zap Suyu Vadisi doğal peyzajın en renkli olduğu mekânlardan biridir. Özellikle yamaçlardan yuvarlanarak düşen kaya parçalarının oluşturduğu doğal köprüler şeklindeki oluşumlar, yöre halkı tarafından Şeytan Köprüleri olarak anılır ve vadiye ayrı bir güzellik katarlar. Vadinin Hakkâri/Irak sınırı arasında kalan bölümü çok özgün bir güzelliğe sahiptir. Cizre’deki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme

Tarihçemiz

4. GÜN : CİZRE  -  ERUH -  SİİRT – TILLO - BİTLİS – TATVAN  

Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Cizre’de, Ulu Camii, Cizre Kent Surları ve Cizre Müzesi’ni (Asur, Babil, Med, Guti Memlük, Abbası, Selçuklu, Azizan, Zengi, Rum ve Osmanlı eserlerinin sergilendiği müze) görecek ve Eruh üzerinden Siirt’e hareket edeceğiz.  Şehir turumuzun ardından kente özgü büryan kebabı yiyecek ve Tıllo üzerinden Bitlis’e hareket edeceğiz. Güzergahımız üzerinde Rahva düzlüğünde bulunan El-Aman Kervansarayı, 16yy. da yapılmış Hüsrevpaşa Hanı’nı görecek ve bilgi alacağız. Dağlar arasındaki Bitlis’e  giriyoruz. Şarkısı ve türküsü ile ünlü Bitlis’teyiz.  Bitlis ve “5 minare hikayesi”ni bilirsiniz. Ulu-Meydan, Gökmeydan, Şerefiye Camiileri. Yükseklerde Büyük İskender’in komutanı Bedlis’in yaptırdığı Bitlis Kalesi’ni. Islahiye Medresesini, Eski Belediye Binasını, pazar yeri ve  çarşısını görecek ve nihayet Tatvan’daki otelimize yerleşeceğiz. Akşam yemeği ve konaklama.

Hasuni Mağaraları'nda

5. GÜN: TATVAN – Malabadi Köprüsü –  Hasuni Magaraları - SİLVAN  - DİYARBAKIR - İZMİR

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısı sonrasında Tatvan’dan ayrılıyoruz. "Türkiye'nin en görkemli 13 köprüsü" arasında gösterilen, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ndeki Malabadi Köprüsü’ne hareket. Köprü, Artuklu Beyliği döneminde, 1147 yılında yapılmıştır. Yedi metre eninde ve 150 metre uzunluğunda, Yüksekliği, su seviyesinden 19 metredir. Taş köprüler içerisinde kemeri en geniş olandır Renkli taşlarla inşa edilmiş, onarımlarla günümüze kadar ulaşmıştır. Evliya Çelebi köprüyü şu şekilde tanıtmaktadır: “Köprünün iki tarafında kale kapıları gibi demir kapıları vardır. Bu kapıların içinde sağ ve solda köprünün temeli beraberliğinde kemerin altında hanlar vardır ki gelip geçenler, sağdan ve soldan geldikleri vakit misafir olurlar. Köprünün kemeri altında birçok oda vardır.”

Albert Gabriel ise;  köprü için şöyle der: “Modern statik hesabının olmadığı devirde bu açıklıkta o zaman için böyle bir eser hayranlık ve takdiri muciptir. Ayasofya’nın kubbesi köprünün altına rahatlıkla girer. Balkanlarda, Türkiye’de, Orta Doğu’da bu açıklıkta, bu yaşta köprü yoktur.”

Albat Dağı eteklerinde bulunan ve Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden olan Hasuni Mağaralarına doğru yol alıyoruz. 300'den fazla odası ve kiliseleriyle kentin önemli turizm noktalarından biri durumundadır. Yontma Taş Devri'nde yerleşilen Hasuni Mağaraları, 2012 yılında SİT alanı olarak ilan edilmiştir. İçerisinde su depoları, hamam, kaya merdivenleri, taş döşeme yolları, kaya kilisesi ve kilisenin yanındaki amfi tiyatroyla birçok dönemin izlerini taşır. Toplam 12 adet sarnıç mevcuttur ve tamamı su kanalları ile birbirine bağlı olup bir şamandıra sistemi ile birbiri ile ilişkilendirilmiştir. Hasuni Magara kent gezimiz sonrası Silvan’a hareket ediyoruz. Silvan; Selahaddin Eyyubi Camisi, 1860'da yapıldığı tahmin edilen Ali Ağa Konağı, Eyyubilerin eseri Aslanlı Burç, müze ve tarihi konaklarıyla bizi karşılayacak. Dicle Üniversitesi  tarafından yapılan kazı çalışmasında Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan ve kızı Saide Hatun'un mezarının bulunmasıyla da Silvan dikkatleri üzerine çekmiş yepyeni bir turizm rotasıdır. "Silvan çok tarihi, kadim bir şehir olmasının yanı sıra ciğer kebabı da ilçeyle özdeşleşmiş, bir marka değeri haline gelmiştir. Ciğer kebabımızı yemeden Silvan’dan ayrılmıyoruz. Diyarbakır’a hareket. Zamanımızın elverdiği ölçüde Diyarbakır’ı gezecek ve serbest zaman vereceğiz. Havalimanına transfer Sun Express HY ile saat 22.45 de İzmir’e hareket ediyoruz. Saat 00.55 da İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

01-05 Haziran 2022,  5 Gün, 4 Gece

15-19 Haziran 2022, 5 gün - 4 gece

27 - 31 Ağustos 2022  5 Gün 4 Gece

Ücret Bilgileri

TUR ÜCRETİ   NAKİT                   TAKSİT  SEÇENEKLERİ 
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI    3540.TL                   1235 TL X 3 Taksit       635 TL x 6 Taksit
TEK KİŞİLİK ODA      350.TL                    1360 TL x 3 Taksit      700 TL x 6 Taksit

 

ÜCRETE DAHİL HİZMETLERİMİZ

 • İzmir /  Van  - Diyarbakır / İzmir Sun Express Havayolu uçak bileti
 • Tur boyunca araç ile ulaşım
 • Programdaki tüm şehir turları ve çevre gezileri
 • Yüksekova’da 1 gece Elit My Garden butik otelde konaklama
 • Hakkari’de 1 gece Şenler otelde konaklama
 • Cizre’de 1 gece Cizre Divan Hotelde konaklama
 • Tatvan’da  Taşar Royal  hotelde 1 gece konaklama
 • Otellerde alınacak sabah kahvaltıları  ( 4 )
 • Otellerde ve otel dışında ( yerel lokantalarda ) alınacak akşam yemekleri ( 4 )
 • Barcelen Yaylasına minibüsle çıkış ücreti
 • Silvan’da ciğer kebabı ikramı
 • Zorunlu seyahat sigortası
 • Profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Programda yer almayan öğle yemekleri ve Diyarbakır’da alınacak olan akşam yemeği
 • Otelde yapılan tüm ekstra harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Yemeklerde alınacak olan alkollü / alkolsüz içecekler

Önemli Notlar

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

•           Rezervasyonlar ön ödeme ile kesinleştirilir. Ön ödemesi alınmayan rezervasyonları iptal etme hakkı acentemizde saklıdır.

•           Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Sun Express Havayolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan, yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.

•           Acentemiz gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını, konaklama yapılacak otelleri ve uçulacak olan havayolunu değiştirebilir.

•           Pandemi nedeniyle tura tek kişi olarak katılan konuklarımıza oda arkadaşı veremiyoruz. Bu nedenle konuklarımızın oda arkadaşları ile birlikte kayıt yaptırması veya tura sngl yolcu olarak katılabilmesi söz konusudur.

•           Turlarımıza katılan konuklarımız 1618 sayılı yasaya göre sigortalanır. Bu sigorta sadece ani rahatsızlık, kaza vs. kapsar. Kronik hastalıkları kapsamaz. Ayrıca covid 19 ile ilgili rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.

•           Yeni düzenlemeye göre uçak yolculuğu için HES kodu alma zorunluluğunuz vardır. (Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirdiği “Hayat Eve Sığar” projesi kapsamında Türk vatandaşlarının iç hat uçuşlarına kabulü HES kodu ile sağlanacaktır. HES kodu sorgulamalarında uçuşa elverişli olmadığı tespit edilen yolcular, SunExpress uçuşlarına kabul edilemeyecektir.Yolculuğunuz için HES kodunu  https // hayatevesigar.saglik.gov.tr alabilirsiniz.)

•           Yolculuk esnasında her yolcunun 15 kg. + 7 kg bagaj hakkı vardır. Uçak içine el çantası, bilgisayar çantası ve evrak çantasından sadece biri alınmaktadır.

•           Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlimize bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.

•           Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.

•           Tur İptallerinde; yerinize yolcu bulunması durumunda ücretler kesintisiz iade edilir. Yerinize yolcu bulunamaz ise iptal koşulları devreye girer.

•           Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir

•           Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.

•           Tur katılımcılarımız covid sürecini ve yasal süreçlerini bildiğini ve bilgilendirildiğini kabul etmiş sayılır.

PANDEMİ SONRASI NORMALLEŞME SÜRECİNDE

ACENTEMİZCE TURLARDA UYGULANACAK KURALLAR

Değerli Konuklarımız;

Covid-19 salgını bizleri uzun süredir evde kalmaya zorunlu kılmıştır. Bu uzun süreçte sizlere sık sık haberleşemedik. Bunun nedeni sizi ihmal ettiğimiz için değil. Önümüzdeki günlerde neler olabileceğini görememekten kaynaklandı. Hepimizin bildiği gibi bu olay hiçbirimizin bilemediği bilemeyeceği boyutlarla devam etti. Bu süre içinde  yeni şeyler öğrendik, deneyimledik, hayaller kurmayı sürdürdük, gitmekte ve gelmekte olanı görmeyi amaçladık ve uygulamaya çalıştık. İçimizdeki keşif duygusu hepimizi hızlı bir şekilde tekrar seyahat etme tutkusuna yöneltecektir diye düşünüyoruz. Bundan böyle  sektörümüzün devamlılığı için alacağımız önlemlerle iş hayatımıza devam edeceğiz. Bu bağlamda yurt içi turlarımızda alacağımız önemlere ilişkin açıklamalar aşağıda belirtilmiştir.

01 Haziran 2021  tarihinden itibaren organize ettiğimiz yeni dönem gezilerimizle, her zaman olduğu gibi güven ve kalite standardımıza uygun olarak alacağımız yeni önlemlerle yolumuza devam edecek ve ülkemizi tanımaya ve tanıtmaya  bıraktığımız yerden devam edeceğiz.

Aşağıda belirtilen tüm önlemler şu an ki mevcut şartlar için geçerlidir.  İlerleyen günlerde Sağlık Bakanlığı ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınlayacağı yeni genelge ve bu genelgenin şartlarına göre yeniden düzenleme yapılabilir ve/veya kurallar değişiklik gösterebilir.

* Turlarımızda kullanılacak olan araçlarımız tura başlamadan önce  içi ve dışı dezenfekte edilecektir.

* Turlarımızda kullanılacak olan araçlarımızda tüm program boyunca araç girişinde konuklarımız için el dezenfektanları bulundurulacaktır.

* Araçlarımızda tur boyunca tüm konuklarımız maske takmak zorunluluğundadır.

* Araçlarımız günlük programını tamamladıktan sonra  açık bir alanda havalandırılacak ve ertesi günkü  programına başlamadan önce yeniden dezenfekte edilecektir.

*Bakanlık ve ilgili mercilerin belirlediği hijyen kriterleri doğrultusunda tüm yaz ve şehir otelleri kademeli olarak açılmaya başlamıştır. Aynı uçuşlarda olduğu gibi otel konaklamalarında da izolasyon süreçlerine önem verilecek olup konaklama sırasında tüm önlemleri alarak sizlerin sağlığı için gerekliliklerin yerine getirildiğinden emin olabilirsiniz.

*Otellerde, sosyal mesafenin korunması adına öngörülen planlama ve ağırlama kurallarının uygulanması sağlanacaktır.

 Uçaklarda

*Havaalanları her türlü temizlik kuralına uygun olarak yolcularını beklemektedir.

*Girişte ve çıkışta dezenfektanlar bulunmaktadır.

*Havaalanlarında ve uçaklarda maske zorunluluğu vardır.

*Kontuarlarda sosyal mesafe dikkate alınarak hizmet verilmektedir.

*Yolcularımızın uçuş kartlarını el değmeden makinalardan almalarını sağlayacak sistem uygulanmaktadır.

*Uçağa binişlerde yolcular koridorlarda birikme olmayacak şekilde büyük numaralardan küçüğe doğru uçağa alınmaktadır.

*Uçaklardaki havalandırma sistemleri %99 güvenli olacak şekilde teknik bakım ve değişiklikleri yapılmıştır.

*Uçaklara bagaj hakkınız toplam 15 kg+  7 kg dır.

*Uçaklar kalkışta ve inişte dezenfekte edilmektedir.

YUKARI