HAKKARİ - YÜKSEKOVA - ŞIRNAK - CİZRE - BİTLİS KÜLTÜR TURU

UÇAK, YÖRESEL AKŞAM YEMEKLERİ DAHİL

1.GÜN : VAN – HOŞAP – BAŞKALE – VANADOKYA (Peri Bacaları) - YÜKSEKOVA

Saat 04.30 de İzmir Adnan Menderes Havaalanı’nda Sun Express havayolları kontuarında buluşma. Saat 06.10 da Van’a hareket. Saat 08.15 de Van’a varış. Rehberimiz ve aracımızla buluşma. İlk olarak Van’ın yöresel mutfak ve tatlarından oluşan Van kahvaltımızı yapıyor (ücrete dahildir)   ve Urartular’ın en önemli dış kalelerinden olan Hoşap Kalesi’ne hareket edeceğiz. Kale gezimiz sonrası, Van’ın Başkale ilçesinde Yavuzlar Köyü’nde, volkanik Yiğit Dağı'nın püskürttüğü kayaçların, yağmur sularının ve rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkardığı peri bacalarını göreceğiz. Yöre halkı tarafından "Vanadokya" olarak adlandırılan ve her yıl özellikle yaz mevsiminde çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan peri bacaları, son yıllarda yağışların etkisiyle ortaya çıkan, metrelerce uzunluktaki çok sayıda tünel ve mağarayla da dikkat  çekmektedir. Zap Suyu’nun oluşturduğu vadi ve kanyonlar ile yine en büyük vadisi Yüksekova’dan geçen Zap nehrinin  bir kolu olan Nehil ırmağının sunduğu görsel şölen ve fotoğraf molaları ile Yüksekova ilçesine hareket. Otelimize gidiş ve yerleşme, akşam yemeği ve konaklama.

2.GÜN : YÜKSEKOVA - ŞEMDİNLİ – ZAP VADİSİ - Devrimci Gençlik Köprüsü – ( Cennet - Cehennem Vadisi – Kırıkdağ Köyü ) HAKKARİ

Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıyoruz. Araçlarımıza yerleşip yakın zamanda bir turizm merkezi olarak ünlenmeye başlayan, cevizi, balı ve tütünü ile ünlü  Şemdinli'ye hareket. Şemdinli’de göreceğimiz yerler arasında Kelat Sarayı, Şemdinli Taş Köprüsü ve Kayme Sarayı olacaktır. Buradan Hakkari’ye hareket ediyoruz. Hakkari'ye 20 kilometre mesafede Zap Suyu üzerinde 1969 yılında Deniz Gezmiş ve arkadaşları adına yaptırılan ve 1999 yılında bombalanarak yıkılmasının ardından Yazar Cezmi Ersöz'ün koordinasyonunda toplanan bağışlarla yeniden inşa edilmiş Devrimci Gençlik Köprüsü’nü görüyoruz. 70 metre uzunluğundaki asma köprü, 2010 yılının Ekim ayında çeşitli sanatçılar, aydınlar, Türkiye'nin çeşitli illerindeki üniversitelerden gelen öğrenciler ve çok sayıda kişinin katılımıyla açılmıştır. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anıyoruz. Buradan  Keyifli bir günün ardından Hakkari’deki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama.

3. GÜN : HAKKARİ - ÇUKURCA – ŞIRNAK - CİZRE

Kahvaltı sonrası belirlenen saatte otelden çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Hakkari şehir turumuzda ilk olarak 18 yy.da bölge yöneticilerinden İzzetin oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılan Hakkâri’nin tek anıt yapısı çift katlı ve kanatlı, açık avlulu düz damlı medreseler grubuna giren Hakkari Meydan Medresesi gezilecektir. Hakkâri denince akla ilk gelen akarsu şüphesiz ki Zap Suyu’dur. Zap suyu Çukurca İlçesi’nin batısından Irak topraklarına geçer. Başkale Hakkâri, Van, Yüksekova, Örmeta ve Kunin'in sınırlarını belirler. Yağmur, kar ve buzul sularıyla beslenen Zap Suyu’nun ilkbahar ve yaz debisi yükselir. Zap Vadisi üzerinden Çukurca’ya hareket ediyoruz. Akarsuyun içinden aktığı vadinin görsel açıdan ortaya koyduğu şekiller  de tam bir açık hava müzesi durumundadır. Ayrıca, Zap Suyu boyunca gelişmiş dik ve derin vadiler hem seyir hem görsel sunumu açısından oldukça zengindir. Vadi boyunca şelaleler endemik bitkiler görmemiz mümkün olabilecek. Çukurca’da, Çukurca Kalesi ve çok katlı taş evleri görecek ve resimleyeceğiz. Öğle yemeğimiz yöresel yemeklerden oluşacak. Çukurca’dan Şırnak’a hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde Irak sınırına bakan sarp dağların panoramasında ve eski kervanların izinde yol alıyoruz. Haşin dağlık bölgelerden geçerek Şırnak üzerinden Cizre’ye hareket ediyoruz. Ulu Camii, Cizre Kent Surları, Cizre Müzesi (Asur, Babil, Med, Guti Memlük, Abbası, Selçuklu, Azizan, Zengi, Rum ve Osmanlı eserlerinin sergilendiği müze) gezilerimizi yapıyoruz. Kesikbaş Yatırı, 9 Kırmızı Medrese, Cizre Ulu Camii görülecek yerler arasında bulunmakta. Zap Suyu Vadisi doğal peyzajın en renkli olduğu mekânlardan biridir. Özellikle yamaçlardan yuvarlanarak düşen kaya parçalarının oluşturduğu doğal köprüler şeklindeki oluşumlar, yöre halkı tarafından Şeytan Köprüleri olarak anılır ve vadiye ayrı bir güzellik katarlar. Vadinin Hakkâri/Irak sınırı arasında kalan bölümü çok özgün bir güzelliğe sahiptir. Cizre’deki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme

Tarihçemiz

4. GÜN : CİZRE  -  ERUH -  SİİRT – TILLO - BOTAN VADİSİ - BİTLİS – VAN 

Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Cizre’de, Ulu Camii, Cizre Kent Surları ve Cizre Müzesi’ni (Asur, Babil, Med, Guti Memlük, Abbası, Selçuklu, Azizan, Zengi, Rum ve Osmanlı eserlerinin sergilendiği müze) görecek ve Eruh üzerinden Siirt’e hareket edeceğiz.  Şehir turumuzun ardından kente özgü büryan kebabı yiyecek ve Tıllo üzerinden Bitlis’e hareket edeceğiz. Güzergahımız üzerinde Rahva düzlüğünde bulunan El-Aman Kervansarayı, 16yy. da yapılmış Hüsrevpaşa Hanı’nı görecek ve bilgi alacağız. Dağlar arasındaki Bitlis’e  giriyoruz. Şarkısı ve türküsü ile ünlü Bitlis’teyiz.  Bitlis ve “5 minare hikayesi”ni bilirsiniz. Ulu-Meydan, Gökmeydan, Şerefiye Camiileri. Yükseklerde Büyük İskender’in komutanı Bedlis’in yaptırdığı Bitlis Kalesi’ni. Islahiye Medresesini, Eski Belediye Binasını, pazar yeri ve  çarşısını görecek ve nihayet Van’daki otelimize yerleşeceğiz. Akşam yemeği ve konaklama.

5. GÜN:  VAN - İZMİR

Güzel bir Van kahvaltısı sonrası otelimizden ayrılıyoruz.  Panoramik Van turumuz sonrasında Van’ın yerel ürünlerinden satın almanız için serbest zaman. Havalimanına transfer Sun Express HY ile saat  13.25 de İzmir’e hareket ediyoruz. Saat  15:50 da İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

12 - 16 Eylül  2024 ( 5 gün – 4 gece ) 

 

 

Ücret Bilgileri

TUR ÜCRETİ   NAKİT                   TAKSİT 
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI    17.500 TL                      3300.00 TL x 6 TAKSİT
TEK KİŞİLİK ODA       21.000 TL                     3950.00 TL x 6 TAKSİT

 

ÜCRETE DAHİL HİZMETLERİMİZ

 • İzmir /  Van  / İzmir Sun Express Havayolu uçak bileti   
 • Tur boyunca araç ile ulaşım
 • Programdaki tüm şehir turları ve çevre gezileri
 • 1.Gün Van'da alınacak Van yöresel kahvaltısı
 • Yüksekova’da 1 gece 5* Double Tree By Hilton otelde konaklama
 • Hakkari’de 1 gece Şenler otelde konaklama
 • Cizre’de 1 gece  5* Dedeman Hotelde konaklama
 • Van'da 1 Gece 5* Elite World vb. hotelde 1 gece konaklama
 • Otellerde alınacak sabah kahvaltıları  ( 4 )
 • Otellerde ve otel dışında ( yerel lokantalarda ) alınacak akşam yemekleri ( 4 )
 • Zorunlu seyahat sigortası
 • Profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Programda yer almayan öğle  yemekleri
 • İzin alınması halinde Cennet - Cehennem Vadisi ve Cilo dağına çıkış için kiralanacak araç bedeli
 • Otelde yapılan tüm ekstra harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Yemeklerde alınacak olan alkollü / alkolsüz içecekler

Önemli Notlar

•           Rezervasyonlar ön ödeme ile kesinleştirilir. Ön ödemesi alınmayan rezervasyonları iptal etme hakkı acentemizde saklıdır.

•           Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Sun Express Havayolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan, yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.

•           Acentemiz gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını, konaklama yapılacak otelleri ve uçulacak olan havayolunu değiştirebilir.

•           Pandemi nedeniyle tura tek kişi olarak katılan konuklarımıza oda arkadaşı veremiyoruz. Bu nedenle konuklarımızın oda arkadaşları ile birlikte kayıt yaptırması veya tura sngl yolcu olarak katılabilmesi söz konusudur.

•           Turlarımıza katılan konuklarımız 1618 sayılı yasaya göre sigortalanır. Bu sigorta sadece ani rahatsızlık, kaza vs. kapsar. Kronik hastalıkları kapsamaz. Ayrıca covid 19 ile ilgili rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.

•           Yeni düzenlemeye göre uçak yolculuğu için HES kodu alma zorunluluğunuz vardır. (Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirdiği “Hayat Eve Sığar” projesi kapsamında Türk vatandaşlarının iç hat uçuşlarına kabulü HES kodu ile sağlanacaktır. HES kodu sorgulamalarında uçuşa elverişli olmadığı tespit edilen yolcular, SunExpress uçuşlarına kabul edilemeyecektir.Yolculuğunuz için HES kodunu  https // hayatevesigar.saglik.gov.tr alabilirsiniz.)

•           Yolculuk esnasında her yolcunun 15 kg. + 7 kg bagaj hakkı vardır. Uçak içine el çantası, bilgisayar çantası ve evrak çantasından sadece biri alınmaktadır.

•           Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlimize bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.

•           Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.

•           Tur İptallerinde; yerinize yolcu bulunması durumunda ücretler kesintisiz iade edilir. Yerinize yolcu bulunamaz ise iptal koşulları devreye girer.

•           Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir

•           Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.

•           Tur katılımcılarımız covid sürecini ve yasal süreçlerini bildiğini ve bilgilendirildiğini kabul etmiş sayılır.

 

YUKARI