İRAN KÜLTÜR TURU

Pers Medeniyeti'ni Pastoral Tour ayrıcalığı ile keşfedin

Şah Abbas'ın görkemli başkenti İsfahan'dan Fars kültürünün kalbi Şiraz'a, modern İran'ın hareketli kenti Tahran'dan dolambaçlı sokakları ve kerpiç evleri ile Yezd'e unutulmaz bir yolculuk... İlk Pers devletinin başkenti Persepolis'in kalıntılarını, kutsal şehir Qum'u, İran'ın en eski köylerinden Abyaneh'i, en eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış sevimli Vaha kentini, Kaşhan’ı Pastoral Tour ayrıcalığı ile keşfetme imkanını kaçırmayın...

1.GÜN,  22 Ekim 2022 Cumartesi : İZMİR - İSTANBUL - ŞİRAZ

Saat 16.30'da Adnan Menderes Havalimanı’nda buluşma. Bilet ve pasaport işlemlerinin ardından 18.00'de İstanbul’a uçuş. 19.00’da İstanbul Havalimanı’na varış ve saat 21.10 Şiraz’a hareket. 01.05'te Fars eyaletinin başkenti Şiraz’a varış. Otelimize yerleşme. Geceleme Şiraz’da.

2. GÜN, 23 Ekim 2022 Pazar : ŞİRAZ

Kahvaltı sonrası Şiraz şehir turuna başlıyoruz. Şiraz, eski eserleri ve bozulmamış kent dokusu, çevresindeki bağlarıyla ve ünlü şaraplarıyla İran'ın en güzel ve en çok turist çeken şehirlerinden birisidir. Yüzyıllar boyunca bir kültür ve sanat şehri olarak bilinen Şiraz aynı zamanda tarihi eserler, şairler, filozoflar, savaşçılar, krallar, orkideler portakallar ve güller şehri olarak bilinir. Şiraz'da yapacağımız şehir turunda Safeviler döneminde yapılmış Nazar Bahçesi ve içerisinde yer alan Pars Müzesi (Bu müze 1751 – 1779 yılları arasında Kerim Han tarafından misafirhane olarak yaptırılmıştır.) Kerim Han Zend Kalesi ve Hamamı, Moshir Kervansarayı, Vekil Ulu Camii ve Hamamı, Atik Camii, Narenjestan Vali Konağı, İran’ın ünlü şairlerinin mezarlarının da bulunduğu Hafız Müzesi gezilecektir. Sultan Sencer döneminde kurulan Eram Bahçesi (Bağ-e Eram veya İrem Bağları), Guli Han’ın yaptırdığı Han Medresesi, Nazır El Mülk Camii ve Pembe Camii gezilip görülecektir.  1760 yılında yapılan Vekil Pazarı'nda serbest zaman. Vekil Pazarı ve içerisinde İran el sanatlarının satıldığı ürünler de bulunmaktadır. Akşam yemeği sonrası geceleme otelimizde.

3. GÜN,  24 Ekim 2022 Pazartesi : ŞİRAZ - PERSEPOLİS - NAKŞI RUSTAM - PASARGADAE - YAZD

Sabah kahvaltımızın ardından sabah 08:00'de otelimizden ayrılıyoruz ve ilk olarak Persepolis antik şehrine gidiyoruz. Bir saatlik yolculuktan sonra UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Persopolis şehrine varıyoruz. Burası eski dönem antik kentler arasında sıra dışı bir yerleşim alanıdır. Burada Büyük Merdivenler, Apadana Sarayı, hükümdarların önemli politik kararları verdiği Tripylon, Haremsara Müzesi, Hazine ve Yüz Sütun Sarayı’nı ziyaret ediyoruz. Persepolis'teki ziyaretlerimizin ardından gene UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Nakş-ı Rüstem antik şehrine gidiyoruz. Burada Akameniş krallarına ait 7 mezar bulunmakta ve devasa kaya oymaları yer almaktadır. Bu eserler karşısında etkilenmemek mümkün değil. Şehir ziyaretimiz sonrasında Nekropolis veya Naqşirostam adiyla meşhur olan Pers impratorlarının mezarlarını göreceğiz. Sonraki durağımız UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bir başka şehir olan Passargade..  Büyük İskender’in de ziyaret ettiği Büyük Cyrus’un anıt mezarını ve kenti geziyor ve sonrasında Abarkuh köyüne uğrayıp 3500 yaşındaki anıt Andız ağacını fotoğraflıyoruz. Akşam saatlerinde Yezd’daki otelimize giriş yapıyor ve akşam yemeğini otelimizde alıyoruz. Geceleme otelimizde.                

4. GÜN,  25 Ekim 2022 Salı : YEZD

Sabah kahvaltısı sonrası yapacağımız Yezd şehir turunda görülecek yerler arasında XIV. yüzyılda inşa edilen ve kendine has bir mimarisi olan Jameh-Cuma Mescidi, yeşilliğin bulunmadığı labirent sokaklardaki yüksek duvarlı kerpiç evleriyle, asırlardır sadece toprak rengi sergileyen ilginç Fahadan Mahallesi bulunmaktadır. Ayrıca XIX. yüzyılda inşa edilen ve geleneksel kapıları renkli camları girintileri ve havalandırma-soğutma için kullanılan çok sayıda rüzgar kuleleri olan badgirleriyle, İran’ın en iyi korunmuş evlerinden biri olan Han-ı Lari, XII. yüzyılın başlarından kalma On İki İmam Türbesi anlamına gelen Maghbarah-ye Davazdah Emam ve hemen yakınındaki derin bir kuyu olan Zenden-e Eskandar yani İskender’in Zindanı görülecektir. Zerdüştlerin 3000 yıldır sönmeyen kutsal ateşinin yandığı, 1939 yılında taşınan Ateşgede Tapınağı’nı ziyaret edeceğiz. İhtişamlı kapı ve minarelere sahip  Emir Çakmak Kompleksi’nden sonra 250 yıllık geçmişe sahip Yezd’in en yüksek badgir-rüzgar kulesinin bulunduğu Devletabad Bahçeleri de göreceğimiz yerler arasında. Turumuzun ardından otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

5. GÜN, 26 Ekim 2022 Çarşamba : YEZD - MEYBOD - NAİN -  ESFAHAN

Kahvaltı sonrası İsfahan’a gitmek üzere otelimizden ayrılıyoruz. Yol üzerinde bulunan Meybod şehrine uğruyoruz.  Meybod en az 1800 yıllık bir tarihe sahiptir.  Şehirde kervansaray, Safeviler döneminden kalma bir buz evi, Narein Kalesi, 300 yıllık posta evi gezilecektir. Yezd-Isfahan yollarının kavşağında bulunan ve dokumacılıkla tanınan Nain’dekinden farklı bir mimari plan sunan  Mescid-i Cuma gezilecektir.  XI. Yüzyıldan itibaren Selçuk Hanedanı döneminde İsfahan ve Kazvin’deki gibi  Ardistan’da  da yeni bir cami mimari planı ortaya çıkmıştır. Bu planın en önemli yeniliği ise kubbeli ana mekan ile sonradan İran camilerinin karakteristiği haline gelen 4 eyvanlı iç avludur.  Akşam üzeri saatlerinde Zağros Sıradağları'nın eteklerinde uzanan muhteşem İsfahan’a varış.  İsfahan şehir turunda Şeyh Abbas’ın 1602 yılında yeni başkenti dekore etmek için yaptırdığı ve Pekin’deki Tiananmen Meydanından sonra dünyanın en büyük ikinci meydanını göreceğiz. Bu meydandaki İmam Camii, Şeyh Lutfullah Camii, Ali Qapu Sarayı görülecek yerler arasında olacak.  Otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.

6. GÜN, 27 Ekim 2022 Perşembe : ESFAHAN

Kahvaltı. Esfahan ülkenin üçüncü büyük kenti aynı zamanda tarihi ve mimari açıdan bir Selçuklu ve Safevi başkentidir. 1051’de Rey’den sonra Selçuklu İmparatorluğu’nun üçüncü başkenti olmuş, Melikşah döneminde de nakış nakış işlenmiştir. 2012 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki yerini almıştır.  İsfahan şehir turumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Şehrin en eski camisi  olan Hakim Camii, bir mimarlık şaheseri olan Kırk Sütunlu SarayıAli Kapı (Devlet Kapısı), Nakş-ı Cihan Meydanı (İmam Meydanı), Şeyh Lutfullah Camii gezilecektir. Turumuz bitiminde, 2 km. uzunluğundaki tarihi 17.yy. kadar uzanan Kapalı Çarşı'da serbest zaman veriyoruz.  Arzu eden yolcularımız ile ünlü İran halıları hakkında fikir edinmek için halı satış merkezine de gideceğiz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

7.GÜN, 28 Ekim 2022 Cuma: ESFAHAN  - ABYANEH - KASHAN - QAM - TAHRAN

Kahvaltı sonrası Kebir Çölü’nün kıyısındaki vaha şehir Kaşhan’a hareket. Yol güzergahında Abyaneh Köyü'nü göreceğiz. İran’ın en eski köylerindendir ve en az 2500 yıl kadar önce var olduğu bilinmektedir. Kaşan ve İsfahan arasındaki Karkas Dağı’nın kuzey-batı yamacında yer alan bu antik köy, İran’ın yaşayan bir müzesidir ve yüzyıllarca değişen kurallara, hanedanlara ve Pers krallıklarına rağmen kültürel mirası, gelenekleri ve eşsiz güzelliği ile korunmuştur. Kaşhan'da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiş, Şah Abbas adına tasarlanan, içinden şırıl şırıl suların aktığı turkuaz havuzlar, 500 yıllık sedir ağaçları ve çiçek açma zamanı geldiğinde etrafı mis gibi portakal çiçeği kokan portakal ağaçlarıyla dolu Fin Bahçesi’ni, muhteşem tarihi yapılarıyla, orjinalini koruyan kent dokusuyla Mir Ahmet mahallesinde bulunan Borucerdiha konağını (Tabatabaei Evi), geleneksel konakları, bahçeleri ve çarşıları, Celali Kalesi olarak bilinen çevre surlarını, Melikşah döneminde yapılmış  Mescid-i Cuma Camii'ni göreceğiz. Seramik ve çini işleri, ipek ve yün halıları, gül bahçeleri ve gül suyu ile ünlü bu eski şehrin çarşılarında serbest zaman vereceğiz. İkinci durağımız, Qam (Qum/Kum) şehri olacak. Qam, İran’ın güneyinde yüksek çöllük bölgede yer almaktadır ve tarihi İpek Yolu şehirlerinden biridir.  Bu antik şehir UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Tarihi 2000 yılından eskiye giden ve Sasani stilinde çamur tuğlaların kullanıldığı Qam şehri günümüzde dahi arkeologların nasıl ve ne zaman inşa edildiği konusunda net fikirlere sahip olmadığı bir şehirdir. Şehrin inşaatında kullanılan yapı malzemeleri laboratuvarlarda yeniden imal edilerek eski doku yeniden ayağa kaldırılmaya çalışılmaktadır. Şehir turumuzun ardından Tahran’a hareket. Otelimize yerleşme, akşam yemeği ve geceleme.

8. GÜN, 29 Ekim 2022 Cumartesi : TAHRAN

Kahvaltımızın ardından Kaçar Hanedanı’nın kurucusu Ağa Muhammed Han’ın XVIII. yüzyılda başkent ilan ettiği Tahran’ı gezeceğiz. Turumuz sırasında tüm ülke tarihine ışık tutan ve eşsiz bir koleksiyon barındıran Arkeoloji Müzesi, Kaçar Hanedanı’nın Avrupa saraylarından etkilenerek yaptırdığı Golestan Sarayı, Kaçar ve Safevi hanedanlarının değerli taşlarının sergilendiği Milli Mücevher Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. Müze dünyadaki en değerli mücevher koleksiyonlarından biridir. Müzede Safevi, Afşar, Kaçar dönemlerinin ve Şah’ın Delhi Sultanlığından ganimet olarak elde ettiği mücevher  koleksiyonunu göreceğiz. Müzede aynı zamanda Şah Rıza Pehlevi ile Ferah Diba’nın ve Prenses Süreyya’nın çok özel günlerde kullandıkları paha biçilmez taçları sergilenmektedir. Tahran’ın kapalı çarşısında serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

9. GÜN, 30 Ekim 2022 Pazar : TAHRAN - İZMİR ( Direkt Uçuş )

Kahvaltı, tam gün Tahran gezişimize devam edeceğiz. Sad - Bad Sarayları, Ulusal Halı Müzesi, Cam ve seramik müzesi.görülecek yerler arasında. Turumuzun bitiminde Tahran’da serbest zaman. Akşam yemeğinden sonra havalimanına transfer.

10. GÜN, 31 Ekim 2022 Pazartesi : İZMİR

Saat 04:05de İzmir’e  uçuş ve saat  07.05'te  İzmir’e varış. Turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

22 - 31  Ekim 2022,  9 Gün - 8 Gece

Ücret Bilgileri

TUR ÜCRETİ NAKİT TAKSİT
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI 1650 €

 

TEK KİŞİLİK ODADA KONAKLAMA FARKI

270 €

 

 

ÜCRETE  DAHİL OLAN HİZMETLER

 • İzmir / İstanbul / Şiraz -  Tahran  / İzmir arası THY ekonomi sınıfı uçak bileti ve havalimanı vergileri
 • Havaalanı – otel – havaalanı transferleri
 • Şiraz / Yezd / İsfahan / Tahran /  arası klimalı özel araçla ile ulaşım
 • Şiraz, Persepolis, Nakş-I Rüstem, Pasargarde, Abarkuh, Esfahan, Yazd, Kaşhan, Qum  şehir ve çevre turları ,
 • Şiraz’da (2) gece , Yezd’a (2) gece  ; Esfahan’da (2) gece  Tahran  (2) gece toplam (8) gece  5* ve 4* otellerde konaklama
 • Otellerde alınacak olan sabah kahvaltıları (8)
 • Otellerde alınacak olan akşam yemekleri (8)
 • Otellerde / yerel restorantlarda alınacak öğle yemekleri ( 8 )
 • Programda belirtilmiş olan tüm şehir ve çevre turları
 • Tur boyunca ziyaret edilecek tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Gülistan Sarayı Gezisi
 • Mücevherat Müzesi ve Arkeoloji Müzesi Ziyaret
 • Cehel Sütun Sarayı, Nakş-i Cihan Meydanı , İmam Camii, Ali Kapu , Lütfüllah Camii Ziyaretleri
 • Meybod Kasabası Gezisi
 • Sefevi Kervansarayı
 • Fahadan Kerpiç Kasabası Gezisi
 • Zerdüşt Ateş Tapınağı Ziyareti
 • Zerdüşt Sessizlik Kuleleri
 • Pasargade Mozolesi
 • Pembe Camii Ziyareti
 • Persepolis Antik Kenti
 • Nakşi Rüstem Ziyareti
 • Hafız-ı Şirazi'nin Anıt Mezarı Ziyareti
 • Tur boyunca yerel rehberlik hizmeti
 • Seyahat Güvence Paketi 
 • Yerel rehber ve kaptan bahşişleri
 • Profesyonel Pastoral Tour  refakati hizmetleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER   

 • Otellerde yapılacak olan kişisel harcamalar (minibar, laundry, vs.)
 • Yemeklerde alınacak olan alkollü / alkolsüz içecekler
 • Öğle yemekleri
 • Yurt dışı çıkış harcı

VİZE: İran Türkiye vatandaşlarına vize uygulamamaktadır ve tur başlangıcından itibaren en az 6 ay geçerli pasaportlarının olması gerekmektedir. Pasaportunda İsrail vizesi veya İsrail'e giriş-çıkış damgası olan T.C. pasaportlu yolcuların İran'a girişlerinde sıkıntı yaşamamaları için pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir.

Önemli Notlar

ÖNEMLİ NOTLAR

 • Programda belirtilen uçuş saatleri THY’den alınmıştır. Uçak saatlerinde meydana gelebilecek herhangi bir değişiklikten Pastoral Tour sorumlu değildir.
 • Havayollarının yapacağı grev ve fors majör ( deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet,.vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Programda belirtilen ve iç hatlarda uçulacak olan havayolunun / havayollarının yerine başka bir yerel taşıyıcı / taşıyıcılar ile uçulabilir. Dolayısıyla aktarma noktaları ve saatleri değişkenlik gösterebilir.
 • Pastoral Tour programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Tur kalkmadan 3 gün önce ofisimizi arayarak tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini teyit ediniz.
 • Bu seyahate katılacak olan yolcularımızın pasaport temdit sürelerinin seyahat başlangıç tarihi itibarı ile en az 6 ay olması gerekmektedir.
 • Seyahate çıkarken yanınızda rahat yürüyebileceğiniz en az 2 çift ayakkabı ve rahat giyeceklerin yanında baharlık / yazlık eşyalarınızı götürmenizi tavsiye ederiz.
 • Turumuza katılacak bayan konuklarımız, dizlerinin üstüne gelen tunik, altına pantolon giyebilirler ayrıca saçlarını tamamen kapatmaları gerekmemekte, fakat başörtüsü kullanmaları zorunludur. Turumuza katılacak erkek misafirlerimizin kısa short giymemelerini önemle rica ederiz.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında 1 (bir) parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg.dır.
 • Uluslararası uçuşlarda her yolcunun bir bagaj hakkı vardır ve ağırlığı 23 kg. ile sınırlıdır.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda yazılı olan isminizi açık olarak, pasaport numaranız, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte lütfen bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problem de Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir

*** Yurt dışı çıkışında gümrük ve pasaport engeli olan yolculara seyahate katılmadıklarında hiçbir ücret iadesi yapılmaz.

*** Covid aşısı olan konuklarımız e-nabız dan aşı olduklarına dair aşı sertifikasını  İngilizce olarak yanlarında bulundurmak zorundadır. Covid aşısı olmayan konuklarımızın, 48 saat önceden PCR Testi yapması gerekmekte olup, PCR  test ücretleri  konuklarımıza aittir.  ***

*** Acentemiz, Covid-19 tedbirleri kapsamında meydana gelebilecek ülkeye giriş koşullarındaki değişikliklerden sorumlu değildir. Ülkelerin, seyahat koşullarında herhangi bir değişiklik yapması durumunda konuklarımz bilgilendirilecektir.

YUKARI