NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

ISPARTA & SAGALASSOS - ORMANA DÜĞMELİ EVLER TURU

SANAT TARİHÇİ / ARKEOLOG REHBER EŞLİĞİNDE

Bu turumuzda; İbradi’de Toros Dağları’nın eteklerinde tarihine, geleneklerine, mimarisine sahip çıkan tarihi düğmeli evleri gezecek ve fotoğraflayacağız.  Ormana Active Projesi kapsamında restore edilen evler koruma altına alınarak turizme kazandırılmıştır. Düğmeli evler, sedir ağacından ahşabı birbirinin içine kenetlenecek şekilde iskelet olarak kullanıp, içine taş yığarak, herhangi bir harç veya çimento gibi malzeme kullanmadan yapılmış yapılar. İskeletin dışarıda kalan kısımları da düğme gibi gözüktüğü için adına düğmeli (pişduvan) evler deniyor. 2012’de Çekül Vakfı’nın Tarihi Kentler Birliği’ne üyeliği kabul edilmiştir.

Düğmeli evlerle kaplı sokaklarda evlerin ayrı ayrı hikayelerini dinleyeceğiz. Günbatımı için Ormana’ya bakan Onas Seyir Tepesi'ne çıkacağız. Günbatımı sonrası, arzu eden konuklarımız Onas tepesinden bağların ve bahçeli evlerinden arasından geçerek zaman zaman fotoğraflar çekerek  yürüyüş yapabilecek. Yine İbradı’ya ait Eynif Ovası’nda sayıları yaklaşık 800’ü bulan Yılkı Atlarının vahşi güzellikleri ile büyüleneceğiz. Ürünlü Köyü, Akseki Sarı Hacılar Köyü, Üzümdere Milli parkı ve botla gezeceğimiz Altınbeşik mağarası bu gezimizdeki  diğer önemli duraklar olacak.

20 Nisan 2024, Cumartesi: İZMİR – SALDA GÖLÜ – BURDUR – ISPARTA   

Güzel bir Cumartesi sabahında saat 07.00 Mavişehir Ege Park Avm., saat 07.20 Alsancak Lozan Meydanı Atatürk Lisesi önü ve saat 07.45 Üçkuyular Shell Benzin İstasyonu önünden hareket ile Evliya Çelebi’nin “şehr-i şîrîn-i Isparta” diyerek dile getirdiği “gül şehri” Isparta yolculuğumuza başlıyoruz. Alınacak sabah kahvaltısı sonrası yol güzergahımız üzerinde bulunan; derinlik bakımından Türkiye’nin en derin tatlı su gölü konumunda olan Salda Gölü’nün muhteşem manzarası fotoğraf karelerinizi dolduracaktır. Salda Gölü’nde vereceğimiz kısa mola sonrası doğal ve tarihi zenginlikleri ile Göller Bölgesi'nin büyüleyici şehri Burdur’a hareket. Öğle yemeği sonrasında Burdur merkezde bulunan ve 2008 yılında “Gezilip Görülmeye Değer Müze” ödülünü alan ve Neolitik çağdan günümüze kadar eşsiz örnekleri barındıran Burdur Müzesi'ni, Pirkulzade Medresesi’ni geziyor ve bilgiler alıyoruz. Ardından Hamitoğulları döneminde inşa edilmiş olan Ulu Cami (14. yy), tarihi saat kulesi, sivil Osmanlı mimarisini yansıtan konakları görüyoruz. Kısa bir yolculukla ulaştığımız Isparta merkezde bulunan otelimize gidiş ve yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Sagalassos hakkında bilgi21 Nisan 2024, Pazar: ISPARTA – SAGALASSOS ANTİK KENTİ

Sabah kahvaltısından sonra belirlenen saatte tüm ihtişamı ile bizi bekleyen Sagalossos’a hareket. Ağlasun / Sagalassos Antik Kenti; UNESCO dünya kültür mirası aday listesindedir. 1650 metre irtifası sayesinde iyi korunmuş olan kentte kazılar Belçika’lı bir bilim heyeti tarafından yürütülürken, Türkiye arkeoloji tarihinin en yüksek bütçeli kazı ve restorasyon projesi olarak öne çıktı. Antoninler çeşmesi, Hellenistik Dorik çeşme, Neon Kütüphanesi, Heroon (kahraman mezarı / kutsal alanı), meclis binası, agora, imparatorluk hamamı ve tiyatro gibi çok önemli bir dizi anıtın kazısı ve örnek restorasyonlar ile Sagalassos bize görsel bir ziyafet sunuyor. Isparta şehir merkezine dönüş. Gül kenti olan Isparta’da, şehrin içinde görülecek yerleri gezmeye başlıyoruz. Isparta’da Mimar Sinan eseri Firdevs Bey Camii ve Bedesteni, sütunlar üzerine yerleştirilmiş kubbesiyle özgün bir mimarisi olan Kutlubey (Ulu) Camii ve Aya Baniya (Agia Panagia), Aya Ishotya (Yorgi) Kiliseleriyle, Ispartaʼnın zihnimizde yer eden “Süleyman Demirelʼin memleketi” klişesinden çok daha fazlası olduğunu görüyoruz. Otelimize dönüş. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Isparta Eğirdir22 Nisan  2024, Pazartesi: ISPARTA – İSLAMKÖY – EĞİRDİR – ORMANA DÜĞMELİ EVLER  

Sabah kahvaltısından sonra otelden ayrılıyoruz. Otantik, sakin, huzurlu gerçek bir göl kasabası olan Eğirdir’e gidiyoruz. Eğirdir’e geçerken İslamköy Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’ni geziyoruz. Eğirdir’de görülecek yerler arasında; Eğirdir Kalesi, Dündar Bey Medresesi ve Hızırbey Camii bulunmakta. Eğirdir Gölü çevresinde geziyor gölün keyfini çıkarıyoruz. Belirlenen saatte yönümüzü İbradi’ye çeviriyoruz. İlk olarak el değmemiş doğasıyla Torosların saklı cenneti Ormana Köyü’nü keşfedeceğiz. Buradaki düğmeli evleri yürüyerek gezmeye başlıyoruz. Osmanlı mimarisinin hakim olduğu evlerin tarihi 100-300 yıl arasında değişiklik gösterir. Yöre mimarisinin Karamanoğulları Beyliği'nden miras kaldığı düşünülmektedir. Yapılarda harç ve çivi kullanılmadan, yörede bol bulunan kalker taşından örülen taş duvarlar ile yüzlerce yıl çürümeyen, katran, ardıç veya andız ağacı kerestesi kullanılmıştır. Yapılar; içi saman katılmış ak toprak ile sıvanan iki katli ahşap evlerdir. Ahşap oymacılık sanatının en güzel örneklerini kapı, tavan, dolap, pencere, kepenkler, cumba ve davlumbazlarda görmek mümkündür. Arap Astık Kestanesi Anıt Ağacını da görüyor ve fotoğraflıyoruz.  Yaklaşık bin yıllık olan ve gövde çapı 24 metre olan bu ağaç önünde hatıra fotoğrafı çekeceğiz.  Köydeki yürüyüşümüzün ardından konaklama yapacağımız otelimize gidiş ve yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

Düğmeli EvlerDüğmeli Evler

23 Nisan 2024, Salı: ORMANA DÜĞMELİ EVLER – ALTINBEŞİK MAĞARASI – ÜRÜNLÜ KÖYÜ – İZMİR

Sabah kahvaltı sonrası belirlenen saatte otelden ayrılış. İlk olarak minibüslerle Ürünlü Köyü ve Toros Dağları'nın iç kısımlarında yer alan Altınbeşik Mağarası'na gidiyoruz. Yol güzergahımızda Manastır Kanyonu Seyir Terasında mola vereceğiz.  Eski adı Unulla olan Ürünlü Köyü'nde yer alan Altınbeşik Mağarasındayız. Mağara, 1994 yılında Milli Park haline getirilerek, Türkiye’nin ilk ve tek "Mağara Milli Parkı" özelliğini taşımaktadır. Su seviyesi uygun olursa botla mağarada yapacağımız gezintiden sonra Ürünlü Köyüne geçiyoruz. Toroslarla çevrili Ürünlü köyü, Akseki-İbradı bölgesinin özgün sivil mimari örneklerini barındıran, tarihsel dokusu bozulmadan günümüze gelebilmiş ender yerleşimlerdendir. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un Yayla Turizmi Çalıştayını gerçekleştirdiği bir köy, 1994 yılında UNESCO tarafından korunması gerekli bölge ilan edilmiş olan Altınbeşik Mağarası Milli Parkı sınırları içerisinde yer alıyor. Köydeki düğmeli evleri geziyoruz. Buradaki gezimiz ve öğle yemeği molamızdan sonra Ürünlü’den ayrılıyoruz. Yemek sonrası hoş bir yolculukla İzmir’e dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Yolda verilecek molalarla İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

altınbeşik mağarası

Bu Turun Tarihleri

 20 – 23 Nisan 2024, 4 GÜN – 3 GECE

Ücret Bilgileri

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER         

 • İzmir’den İzmir’e programda belirtilen tüm ulaşım hizmetleri ve çevre gezileri
 • Isparta’da 2 gece konaklama
 • Ormana’da 1 gece konaklama
 • Otellerde alınacak sabah kahvaltıları ( 3 )
 • Otellerde alınacak akşam yemekleri ( 3 )
 • Tursab seyahat güvence paketi
 • Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • İlk gün alınacak sabah kahvaltısı
 • Son gün alınacak akşam yemeği
 • Yolda alınacak tüm yiyecek ve içecekler
 • Öğle yemekleri
 • Yemeklerde alınacak içecekler
 • Müze-Ören yeri ve milli park giriş ücretleri
 • Otel ekstraları
 • Minibüs ücreti
 • Altınbeşik Mağarası’nda bot turu

Önemli Notlar

ÖNEMLİ BİLGİLER

 • Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız önemle tavsiye edilir.
 • Rezervasyonlar ön ödeme ile kesinleştirilir. Ön ödemesi alınmayan rezervasyonları iptal etme hakkı acentemizde saklıdır.
 • Turlarımızda araç seçimi katılımcı sayısına göre belirlenmektedir.
 • Araç içi koltuk numarası kayıt sırasına göre belirlenir.
 • Acentemiz gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve konaklama yapılacak otelleri değiştirebilir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Tur İptallerinde; yerinize yolcu bulunması durumunda ücretler kesintisiz iade edilir. Yerinize yolcu bulunamaz ise paket tur sözleşmesinde belirtilen iptal koşulları devreye girer.
 • Tur elde olmayan zorunlu nedenlerle Acente tarafından iptal edilirse ücretler kesintisiz iade edilir.
 • Turlarımıza katılan konuklarımız 1618 sayılı yasaya göre sigortalanır. Bu sigorta sadece ani rahatsızlık, kaza vs. kapsar. Kronik hastalıkları kapsamaz. Ayrıca covid 19 ile ilgili rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 • Tur sırasında veya sonrasında olabilecek rahatsızlıklardan acentemiz sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Devlete veya yerel yönetimlere ödenen vergilerdeki artışlar ve/veya uygulamaya konulan yeni vergiler ile mazot fiyat artışları tur ücretlerine aynı oranda yansıtılacaktır.

 

YUKARI