NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

KAZDAĞLARI KÖYLERİ VE AYVALIK

18 MART 2023, Cumartesi: İZMİR - YENİÇAROHORİ – AYVALIK – CUNDA – KAZDAĞLARI

Sabah saat 07.00'da Fahrettin Altay Meydanı Pamukkale seyahat önü, saat 07.20'de Alsancak Lozan Meydanı Atatürk Lisesi önü, saat 07.40'da Karşıyaka Yunuslar Mavikule önü ve saat 08.00 Mavişehir Ege Park Avm. önünden hareket ile doğanın ve tarihin kucaklaştığı Kuzey Ege’ye doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Yeniçarohori’de (Küçük Köy) geç sabah kahvaltımızı yapıyor ve bu eski Rum köyünü geziyoruz. Belirlenen saatte Ayvalık gezimizi yapmak üzere hareket ediyoruz. Ayvalık’ta birbirinden güzel taş evleri ve kiliseleri ve taş döşeli kaldırımların oluşturduğu sokakları gezerken Ayvalık’ın Neo-Klasik dönem mimarisini ve sarımsak taşının mimari ile uyumunu görecek ve fotoğraflarımızla bu güzellikleri ölümsüzleştireceğiz. Ayvalık’ın simgesi olan Saatli Camii (dünyada sadece 2 yerde Hem minare, hem de Çan kulesi vardır) ve Çınarlı Camii’ni, Hayrettin Paşa Camii’ni, Ayvalık Zeytin Müzesini, Çamlık bölgesindeki geçen yüzyılın Neo-klasik tarzdaki mimarisi ile yapılmış eski köşkleri, değirmeni ve mahalle aralarına serpilmiş tarihi evleri, irili ufaklı kiliseleri, zeytinyağı fabrikalarını ve sabunhaneleri göreceğiz. Sonrasında Cunda (Alibey Adası) Adası`na geçiyoruz. Arnavut kaldırımlı dar sokakları, eski Rum evleri ve rengarenk kafeleriyle büyüleyici bir yer olan Cunda’yı geziyoruz. Koç Ailesi tarafından restore edilerek, İstanbul ve Ankara’daki Rahmi Koç Müzeleri’nin devamı niteliğinde olan, içinde oyuncaklar ve antika arabaların bulunduğu bir müzeye çevrilen Taksiyarhis Kilisesini (açık olması halinde) gezdikten sonra sahilde yürüyüşlerimizi yapıyor ve 150 yıllık Taş Kahve’de mola veriyoruz. Belirlenen saate yaklaşık 1 saat sürecek bir yolculukla ulaşacağımız Edremit’te bulunan otelimize gidiş ve yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

19 MART 2023, Pazar: KAZDAĞLARI ( YEŞİLYURT / ADATEPE / MIHLI ÇAYI / ALTINOLUK ) – İZMİR 

Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıyoruz. Bugünkü gezimizin ilk durağı Yeşilyurt Köyü; 1355 yılında, Oğuzların Çepni boyu tarafından kuruluduğundan, ismi Büyük Çetmi olarak bilinir. Yüzlerce yıllık göçebe yaşam tarzından yerleşik hayata geçen köyün ilk kurucuları, evlerini inşa ettirmek için Marmara adası ve çevre yörelerde yaşayan Rum taş ustalarını köye getirirler. Zaman içinde nüfusu artan Rumlar da köye yerleşir ve bir mahalle kurarlar. Ondan sonra yüzlerce yıl, Rumlarla Türkler arasında sevgi, barış ve dostluk içinde bir yaşam sürer. Yeşilyurt Köyü, kendi yerel olanakları ve iradesi ile, geleneksel yapı dokusunu koruyan, yepyeni bir turizm merkezi olma özelliğini kazanmıştır. Rehberimizle köy içinde birlikte yapacağımız gezinti ve serbest zamanda  yerel ürünlerden, Keçi Peyniri, Dağ Kekiği, Nar Ekşisi, Köy Salçası, Zeytin ve Zeytinyağ çeşitleri gibi birçok yerel  ürün alabileceğiniz gibi belki ilk kez deneyeceğiniz Otlu dondurmayı burada deneyebilirsiniz. Ayrıca çay bahçesi ve cafelerde çay ve kahve keyfi yapabilirsiniz. Bugünkü  Kazdağları gezimize Kazdağı eteklerinde yer alan Adatepe Köyü ile devam ediyoruz. Adatepe Köyü; yerleşimi antik çağlarda başlamış, İliada destanında "Gargaros"olarak adıgeçen bölgededir ve yerleşim günümüzde de sürmektedir. Köyün bulunduğu bölge Truva , Leleg, Midilli, Pers, Atina, Roma, Selçuklu, Osmanlı hakimiyetleri görmüş ve bunların izlerini taşımaktadır. Yüzyılların birikiminin oluşturduğu taş işçiliğinin örnekleri köyde mevcut binalarda görülmektedir. Çevrede betonlaşmanın başlaması nedeniyle köy 1989 yılında sit alanı ilan edilmiştir. Bugün,daha önceden mevcut evlerden başka yeni ev yapılamamakta, mevcut ayakta olan evler aslına uygun restore edilmekte, yıkık durumda olan evler ise köydeki mimariye uygun yeniden inşa edilmektedir.  Adatepe Köyü sonrası gezeceğimiz Zeytinyağı Müzesi, Türkiye'de türünün ilk örneği olarak Zeytinyağı "Fabrika - Müzesi" 2001 den beri yerli yabancı onbinlerce ziyaretçi ağırlıyor. Küçükkuyu'daki tarihi sabunhane binası restore edilerek, bir yandan kuru baskı tarzında zeytinyağı üretimine devam edilirken, öte yandan civar köylerden toplanmış zeytin, zeytinyağı ve sabun üretimine ilişkin çeşitli araç -gereç ve aksesuarlar fabrika binasında sergileniyor. Müzede eski zeytinyağı presleri, zeytin toplama aletleri, taşıma ve saklama kapları, çeşitli folklorik objeler görülebilir. Küyükkuyu’ya hayat veren Mıhlı Çayı  doğal güzellikleriyle bizi  bekliyor. Mıhlı Şelalesi ve Göleti burada göreceğimiz doğa güzellikler olacak. Keyifle geçen anların ardından Altınoluk Köyü’ne uğruyoruz. Burada tarihi Abdullah Efendi Konağı’nı görüyoruz. Bu şirin köyümüzde kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Turumuz burada son bulacak ve  İzmir’e dönüş yolculuğumuz başlıyacak. Bir başka gezimizde görüşmek ümidiyle...

Bu Turun Tarihleri

18 - 19 Mart 2023, 2 Gün 1 Gece

Ücret Bilgileri

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER            

 • Programda belirtilen ulaşım hizmetleri ve tüm çevre gezileri
 • KAZDAĞLARI ALLIA THERMAL HEALTH & SPA da vb. 1 gece konaklama
 • Otelde alınacak sabah kahvaltısı
 • Otelde alınacak akşam yemeği
 • Tursab seyahat güvence paketi
 • Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • İlk gün alınacak sabah kahvaltısı
 • Öğle yemekleri
 • Son gün alınacak akşam yemeği
 • Yemeklerde alınacak ekstra içecekler
 • Müze-Ören yeri ve milli park giriş ücretleri
 • Otel ekstraları
 • Kişisel harcamalar

Önemli Notlar

 • Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız önemle tavsiye edilir.
 • Rezervasyonlar ön ödeme ile kesinleştirilir. Ön ödemesi alınmayan rezervasyonları iptal etme hakkı acentemizde saklıdır.
 • Acentemiz gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve konaklama yapılacak otelleri değiştirebilir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Tur İptallerinde; yerinize yolcu bulunması durumunda ücretler kesintisiz iade edilir. Yerinize yolcu bulunmaz ise iptal koşulları devreye girer.
 • Tur elde olmayan zorunlu nedenlerle Acente tarafından iptal edilirse ücretler kesintisiz iade edilir.
 • Turlarımızda araç seçimi katılımcı sayısına göre belirlenmektedir. ( Minibus, Midibus, Otobüs vb. )
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Tur rehberi gezi aslına sadık kalma koşulu ile tur programının güzergahında değişiklik yapabilir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Turlarımıza katılan konuklarımız 1618 sayılı yasaya göre sigortalanır. Bu sigorta sadece ani rahatsızlık, kaza vs. kapsar. Kronik hastalıkları kapsamaz. Ayrıca covid-19 ile ilgili rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 • Tur sırasında veya sonrasında olabilecek rahatsızlıklardan acentemiz sorumlu değildir.

 

YUKARI