KEMALİYE - DİVRİĞİ - TUNCELİ - MUNZUR VADİSİ TURU

ANADOLU'NUN AZ BİLİNEN ZENGİNLİKLERİ & UNESCO DÜNYA MİRASLARIMIZ

07 Mayıs 2023, Pazar: İZMİR – DARENDE – DİVRİĞİ – KEMALİYE

Sabah saat 04.45'de İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç hatlar Sun Express kontuarında buluşma. Saat 06.10 uçağı ile Malatya’ya uçuyoruz. 07.55'de Malatya Havalimanında rehberimiz ve aracımızla buluşma. Güzel bir kahvaltıyla günümüze başlıyacağız. Sonrasında otuz yapraklı gül şehri olarak anılan bir tarih ve kültür şehri olan Darende’ye hareket ediyoruz. Darende’de özellikle, Zaviye Mahallesi'nde bulunan birçok tarihi eseri panaromik olarak gezeceğiz. Zengibar Kalesi, Eski Çarşı (Bedesten), Şeyh Hamid-i Veli (Somuncu Baba) Camii ve Külliyesi, füzeyi andıran minaresiyle ünlü Abdurrahman Erzincani Camii, Balaban Evleri, Tohma Çayı üzerinde bulunan tarihi taş köprüleri ve Kudret Hamamı’nı (Gevr hamamı) sayabiliriz. görenlerin hayranlıklarını gizleyemedikleri ünlü Günpınar Şelalesi’ni görüyoruz. Divriği’ye hareket. Ülkemizin en önemli tarihi eserlerinden ve aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'na gidiyoruz. Cami 1228–29 yıllarında Beylikler döneminde yapılmıştır. Dârüşşifa ise aynı tarihte, Ahlatlı bir mimara yaptırılmıştır. Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır. Taşın hamur işler gibi işlenip desen verildiği Selçuklu döneminden kalma 800 yıllık geçmişi olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nı ziyaret edip; Divriği Kalesi ve Divriği Konakları, taş evleri göreceğimiz Divriği turumuzu tamamlayıp, Kemaliye’ye hareket ediyoruz. İsmi Eğin iken Mustafa Kemal Atatürk’e atfen Kemaliye olarak değiştirilen, Çevre ve Kültür Değerlendirme ve Tanıtma Vakfı tarafından özgün mimarisi ve dokusuyla UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRAS LİSTESİ ne aday gösterilen Kemaliye’deki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

8 Mayıs 2023, Pazartesi: KEMALİYE ( EĞİN ) / MANİ YOLU –  KARANLIK KANYON TEKNE TURU – TAŞ YOL – DOĞA VE TARİH MÜZESİ

Otelimizde edeceğimiz sabah kahvaltısı sonrasında Kemaliye’yi dolaşmaya başlıyoruz. Tarihi Kemaliye sokaklarında bölgeye özgü evlerin arasında zamana yolculuk yapacaksınız. Çevre ve Kültür Değerlendirme ve Tanıtma Vakfı tarafından özgün mimarisi ve dokusuyla UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne aday gösterilen Kemaliye’de TÜBİTAK tarafından desteklenen Prof. Dr. Ali Demirsoy Doğa ve Tarih Müzesi’ni geziyoruz. Anadolu’nun farklı köşelerinden jeolojik ve organik buluntuların korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının amaçlandığı müze gezimizin ardından Zincirli Kaya, Tarihi Taş Dibi Camii, Seytali Parkı, Medrese, Değirmen görülecek yerler arasında olacak. Yorgunluk kahvelerimiz  içmek ve lök tatlısı tadımı yapamak için Lökhane’ye gidiyoruz. Sonrasında Avrupa’nın en önemli kanyonlarından Karanlık Kanyon’da tekne gezisi yapıyoruz (su seviyesi müsait ise tekne gezisi yapılmaktadır). Muhteşem bir eko-sisteme sahip Karanlık Kanyon’da yapacağımız tekne gezisi sonrası nihayet Mani Yolu'ndayız. “Eğin'in erkekleri iş imkanı kısıtlı olduğu için çalışmaya büyük şehirlere gider, hanımları da uzun yıllar yalnız kalır, bu yalnızlık zamanlarında özlemlerini manilere dökmüş ve mani yolunun yapılmasında başrol oynamışlardır.” Kemaliye’nin taş yoluna gelince... Kemaliye halkı yaklaşık 130 yıl boyunca taşı oyarak 2002 yılında Kanyona paralel bir şekilde uzanan, çevrilçelerle köylere ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştıran insan emeğinin bir harikasi Taşyola minübüslerle gidip bu yolda kısa bir yürüyüş yapacağız.... Yöresel el ürünlerinin zengin olduğu Kemaliye’de alışveriş için serbest zaman. Otelimize dönüş. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

9 Mayıs 2023, Salı: KEMALİYE ( EĞİN ) – APÇAĞA KÖYÜ – VALİ RECEP YAZICIOĞLU KÖPRÜSÜ – OCAK KÖYÜ – PERTEK – TUNCELİ

Sabah kahvaltısı sonrası belirlenen saatte otelden ayrılış. Ahmet Kutsi Tecer’in “Orda bir köy var uzakta” şiirinin ilham kaynağı olan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelebildiği için ödüle layık görülen Apçağa köyüne gidiyoruz. Köy ziyaretimizin ardından Ocak köyüne doğru yol alıyoruz. Yol güzergahımızda, efsane valimiz Recep Yazıcıoğlu’nun örnek  mücadelesi ile yapılan ve Ayşe Kulin’in Köprü kitabına ve filme  konu olan Yazıcıoğlu köprüsünün hikayesini yerinde dinleyeceğiz. Ocak Köyü’nde Alevi kültürünün yansımalarını görecek ve bilgi alacağız. Ocak köyü önceleri "Şeyhler Köyü" adı ile tanınırmış. Köyün kurucusunun manevi dünyasına candan bağlı olanlar Ocak Köyü adı yerine, genelde "Hıdır Abdal Sultan Ocağı" ismini kullanırlar. Köyde bulunan "Hıdır Abdal Sultan Türbesi" bu köye manevi yönden ayrı bir önem kazandırmıştır. Bu türbe ve çevresindeki külliye, köyün sosyal ve kültürel yönden gelişmişliğinin güzel bir örneğidir. Ocak Köyü özel müzesi köy halkından Mustafa Gürer'in şahsî girişim ve katkılarıyla kurulmuştur. 07.02.1996 tarihinde Özel müze statüsüne kavuşmuştur. Yöredeki etnoğrafik nitelikli eserlerin korunması ve gelecek kuşaklara tanıtımının yapılması amaçlanmıştır. Bu müze Kültür Bakanlığı'nın denetiminde Erzincan'da kurulmuş tek özel müzedir. Türkiye’nin ilk köy müzesi, Ali Gürer Müzesi'ni görecek, cem evinde Alevilik hakkında söyleşi yapacak, çaylarımızı içtikten sonra Tunceli’ye hareket ediyoruz. Pertek’e taşınan Sungur Bey ve Çelebi Ağa camilerini görüp bilgi alacağız. Türkiye’de önemli görevlerde bulunan birçok kişinin doğduğu Nazimiye ilçesine hareket ediyoruz. bölge Alevilerince kutsal kabul edilen Düzgün Baba Türbesi’ni ziyaret ediyoruz. Buradaki köylüler her yıl yazın başında çayırlara başlamadan önce bereketli olsun diye, çayırlar bittikten sonra şükür olsun diye bir araya gelip burada Allah’ı anar kurban keserler, Düzgün Baba’da derviş hayatı süren insanları görmek mümkün. Gelen akşamla birlikte Tunceli şehir merkezinde bulunan otelimize gidiş ve yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

10 Mayıs 2023, Çarşamba: TUNCELİ - MUNZUR VADİSİ  – MUNZUR GÖZELERİ – OVACIK

Sabah kahvaltı sonrası dağların göğe uzandığı, sapsarı, turuncu, kırmızı ve yeşilin binbir tonu eşliğinde yapacağımız Türkiye’nin en büyük ve önemli milli parklarından biri olan Munzur Vadisi Milli Parkı’nı ziyaret ediyoruz. 'Munzur Baba' efsanesinin kaynağı gözeler, gün boyu vadilerde, derelerde, köylerde geleneksel yaşam ve Munzur dağlarının kendine özgü bitki örtüsünün peşinde olacağız. Munzur Gözelerindeki Alevi-Kızılbaş inancının en önemli isimlerinden biri olan Ana Fatma Ziyaretgâhı ve Munzur Suyu kenarında, derin ve kayalık bir vadinin içerisinde yer alan Halbori Gözeleri; Tunceli’nin, Munzur Çayı’nın ve Hobbit evlerinin ilginç manzarasını da fotoğrafladıktan sonra, yöresel şalvarların ve poşuların satıldığı meydan pazarında alışveriş için mola veriyoruz Türkülere destan olan ve halk dayanışması ile ünlü Munzur dağlarının güneyindeki güzel ilçe Ovacık’a varış ve ilçe gezisi Tunceli kent merkezine dönüş yapıyoruz. Yeni açılan Tunceli Müzesi'ni gezip, Tunceli Merkez Cem Evi’ni ziyaret edip, müsait olması durumunda Alevi dedesiyle sohbet edecek bölge ve yerel kültürle ilgili bilgi alacağız. otelimize geçiyoruz. Akşam yemeğimiz Munzur ırmağı kıyısında olacak. Konaklama Tunceli’de.

11 Mayıs 2023, Perşembe: TUNCELİ – HARPUT – ELAZIĞ – ASLANTEPE HÖYÜĞÜ – BATTALGAZİ –  İZMİR

Otelde sabah kahvaltısından sonra belirlenen saatte Elazığ’a hareket. Feribotla Elazığ’a geçerken Murat nehri kenarında bir kayalık üzerinde inşa edilmiş olan, Keban Baraj Gölü yapılınca ada olarak kalmış Pertek Kalesi’ni de panoramik olarak göreceğiz. Kalenin içerisinde bir adet sarnıç bulunmakta olup, çevresindeki çinili odalarda da Mengüçoğulları izler bulunmaktadır. Kısa bir yolculukla ulaştığımız 4000 yıllık tarihe sahip Harput; birçok medeniyete ev sahipliği yapması ile önemlidir. Harput Kalesi, Ulu Cami, Sara Hatun Camii,  Arap Baba Türbesi, İmam Efendi, Ahi Musa Mescidi, Kurşunlu Camii, Cimşit Hamamı, Dabakhane, Meryem Ana Kilisesi, Tarihi Harput Evleri göreceğimiz yerler arasında. Alınacak öğle yemeği sonrasında Malatya’ya hareket. Malatya şehrinin ilk kuruluş yeri olan Bahçebaşı mahallesi içinde yer alan, 27 Temmuz 2021'de UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giren Aslantepe Höyüğü’ndeyiz. Doğu Anadolu’nun en büyük höyüklerinden birisi olan ve geç Hitit dönemine kadar kesintisiz olarak yerleşimini sürdüren Arslantepe Höyüğü, dünyanın en eski kral mezarı ve en eski kılıçları gibi çok sayıda tarihi objeye ev sahipliği yapmaktadır. Malatya’nın önceki merkezi olan Battalgazi ilçesinde Selçuklu döneminden kalan eserleri; Kömürhan Köprüsü ve Aslantepe Höyüğü’nü, Hasan Basri ve Zeynal Abidin'in türbesini ziyaret ediyoruz. Dünyanın üçüncü, Asya ve Avrupa’nın en büyük Fotoğraf Makinesi Müzesi'ne gideceğiz. Müzede; 1876 yılından günümüze 2 bin 23 fotoğraf makinesi ve 3 bini aşkın aksesuarın yanı sıra casusların kullandığı makineler sergileniyor. Zamanımız olursa tarihi Malatya sokaklarını ve konakları gezip, Şire Pazarı ve Kaysı Pazarı'nda alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Havalimanına transfer. Sun Express Havayolları ile saat 22.55 uçağı ile İzmir’e hareket. Saat 00.45'de İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

07 - 11 Mayıs  2023, 5 Gün – 4 Gece

24 - 28 Eylül 2023, 5 Gün, 4 Gece

22 - 26 Ekim 2023, 5 Gün 4 Gece

 

 

Ücret Bilgileri

TUR FİYATI    NAKİT TAKSİT
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI     9000 TL     1620 TL x 6 TAKSİT
TEK KİŞİLİK ODA FARKI 

    1080 TL 

  1815 TL x 6 TAKSİT

 

 

 

      

FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • İzmir / Malatya / İzmir  Sun Express HY direkt uçak bilet bedeli
 • Malatya’dan-Malatya’ya programda boyunca tüm ulaşım hizmetleri
 • Programdaki şehir ve çevre turları ( araç kişi sayısına göre belirlenecektir )
 • Kemaliye’de 2 gece konaklama
 • Tunceli’de  2 gece 4* Grand Şaroğlu Otelde konaklama
 • Otellerde alınacak olan sabah kahvaltıları ( 4 )
 • Otellerde ve yerel restorantlarda alınacak akşam yemekleri ( 4 ) 
 • Taş yolda kullanılacak minübüs ücreti
 • Karanlık Kanyonda tekne turu
 • Tursab seyahat güvence paketi
 • Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti     

FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Otellerde yapılacak olan ekstra harcamalar
 • Öğle yemekleri ve yemeklerde alınan tüm içecekler
 • Müze-Ören yeri ve Milli Park giriş ücretleri

Önemli Notlar

 • Rezervasyonlar ön ödeme ile kesinleştirilir. Ön ödemesi alınmayan rezervasyonları iptal etme hakkı acentemizde saklıdır.
 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Sun Express Hava Yolları’ndan alınmıştır. Uçuş saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yapabileceği rötarlardan Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Havayolunun yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Pastoral Tour, gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Turumuzun gerçekleşebilmesi için 22 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlimize bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikayetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Tur katılımcılarımız Covid-19 sürecini ve yasal süreçlerini bildiğini ve bilgilendirildiğini kabul etmiş sayılır.
YUKARI