KUDÜS VE ÜRDÜN KÜLTÜR TURU

TÜM TURLAR, GİRİŞ ÜCRETLERİ VE AKŞAM YEMEKLERİ DAHİL

Yoksulluğun ve zenginliğin garip çıkmazlarındaki Orta Doğu’ya yolculuk…

İnsanlık tarihinin başladığı çölün ve çöl bereketinin sizleri şaşırtacağı, uygarlıkların kesiştiği, dinlerin beşiği topraklara gidiyoruz. 

1.GÜN: İZMİR -  TEL AVİV - YAFA – KAYSERİYA - BAHAİ BAHÇELERİ - HAYFA

İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali THY kontuarında  buluşma. Bilet ve pasaport işlemlerinden sonra saat 04:30 da İstanbul’a hareket. İstanbul’a varış ve TK 784 sefer sayılı uçak ile saat 07:55'de Tel-Aviv Ben Gurion Havalimanı’na hareket. Saat 09:00 da Tel-Aviv’e varış. Pasaport kontrolünden geçip aracımız ve yerel rehberimizle buluşuyoruz. Yafa’ya hareket ediyoruz. Varışımızda yapacağımız panoramik şehir turunda Abdülhamid Saat Kulesi, Valilik sarayı, tarihi liman, çarşı, Hicaz Tren İstasyonu, eski evleri göreceğiz. Tel-Aviv’e geçiyor ve  panoramik kent turumuzda, Bauhaus mimarisi evleri, Neve Tzedek Mahallesi, Rotschild Bulvarı, adını 1995 yılında öldürülen İsrail başbakanı Izak Rabin’den alan ve İsrail’in en büyük meydanı olan Rabin Meydanı görülecek yerler arasında. Sonrasında İsrail'de antik liman kenti Kayserya’ya hareket  ediyoruz. Şehir, Hadera şehrinin yakınlarında bir sahil düzlüğündedir. Herodes, kenti yeniden inşa edip genişletmiş ve buraya büyük bir yapay liman yaptırarak imparator Octaavianus’un anısına Caesarea olarak adlandırmıştır. Bahai Bahçeleri turumuzu yaptıktan sonra Hayfa’ya hareket. Otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.

2.GÜN:  HAYFA - NAZARETH - TIBERIUS - KUDÜS

Otelimizde kahvaltımızı alıyor ve Hayfa şehir turumuzu yapıyoruz. Hayfa, İsrail'in kuzeyinde en büyük ve ülkenin üçüncü büyük şehridir. İsrail'de yoğun olarak Arap nüfus barındıran bir kenttir. Hayfa Limanı, Bahai Bahçeleri ve Kordon Boyu görüldükten sonra İsa’nın şehri olan Arab Kenti Nazareth (Nasıra)’e hareket. Burada Mary’ nin Kuyusu (Meryem Ana Kuyusu) ve Tebliğ Kilisesi görülecektir. Arbel Uçurumunda mola veriyor ve Galile Denizi (diğer adıyla Taberiye Gölü, Lake Tiberius)’ni fotoğraflıyoruz. Nazareth, Hristiyanlık aleminin en kutsal mekanlarından biridir ve Hıristiyanlar ile Müslümanların bir arada yaşadığı bir kenttir. Orta Doğu ambiansının ağır bastığı bu şehri panoramik olarak gezdikten sonra, İsa’nın mucizelerini gösterdiği Tiberius Gölü ve İsa’nın vaftiz edildiği nehirden  geçip Kudüs’e varıyoruz. Burada konaklayacağımız otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği. Geceleme otelimizde.

3. GÜN:  JERUSALEM ( KUDÜS )  – MESCİD-İ AKSA – BETHLEHEM - ZEYTİNDAĞI – KUDÜS

Sabah kahvaltısının ardından tam gün kutsal Kudüs şehir turu. Olive Dağı’ndan eski Kudüs şehrine kuşbakışı bakarak turumuza başlıyoruz. Panoramik şehir manzarasını gördükten sonra kısa bir yolculuk ile Kidron vadisinde bulunan Gethsemane/Zeytin Bahçesi'ne geçeceğiz. Bu bahçe Kudüs'teki Zeytin Dağı'nın eteğinde bulunan bir bahçedir. Yeni Ahit’in Dört İnciline göre, İsa bahçede acı çekti ve çarmıha gerilmeden bir gece önce burada tutuklandı. Gethsemane Bahçesi'nin yanında bulunan CHURCH OF ALL NATIONS’ı  (Tüm Milletler Kilisesi) ziyaret edeceğiz. Kanuni Sultan Süleyman tarafından restore edilen eski şehir surları ve Dung Kapısı’ndan eski şehre geçerek Yahudilerce kutsal sayılan Ağlama ( Batı ) Duvarı’nı ziyaret edeceğiz. Ardından Müslüman Mahallesi'ne geçip Hz. Muhammed’in Miraç’a yükseldiği Kubbet-ül Sahra ve Mescid-i Aksa Camii’nin yer aldığı Haram-ül Şerif ’i ziyaret edeceğiz. Egzotik Arap Çarşısı, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmek üzere geçirildiği Izdırap Yolu (Via Dolorosa), Hz. İsa’nın naaşının konduğu ve mezarının bulunduğu yere Bizanslılarca inşa edilen ve Yeniden Diriliş Kilisesi olarak da bilinen Kutsal Kabir Kilisesi, Yahudi, Hıristiyan, Müslüman Mahalleleri’ni gezip yeni şehre geçeceğiz. Radikal dinci Yahudilerin yaşadığı mahalle Mea Shearim, Parlamento Binası, Yedi Kollu Şamdan ve Soykırım Müzesi görülecek yerler arasında. Daha sonra Filistin Kenti olan Bethlehem’i gezeceğiz. (Kudüs'te bazı günler, güvenlik ve resmi ziyaretler nedeniyle Beytüllahim/Doğuş Klisesi ziyarete kapalı olabilmektedir.) Akşam yemeği ve geceleme.

4. GÜN:  KUDÜS – MASSADA – LUT GÖLÜ - ( Sheikh Hussein Kapısı ) - AMMAN

Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıyor ve Yehuda Dağları ve Yehuda Çölü boyunca ilerliyor ve dünyanın en alçak noktası olan ve deniz seviyesinden 400 m aşağıda bulunan Lut Kavmi’nin yok olduğu, Sodom ve Gomore şehirlerinin altında kaldığı Lut Gölü / Ölü Deniz’e varıyoruz. Burada geçireceğimiz serbest zamandan sonra Yahudilik tarihinin en önemli olaylarının yaşandığı UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan Massada'ya geçiyoruz.Yahudilerin Romalılarla senelerce savaştığı  Massada’da kaleyi , halen kazı çalışmaları devam etmekte olan Herod Sarayını ve hamamı geziyoruz. Ürdün’e geçeceğimiz Sheik Hüseyin kapısına yöneliyor ve buradan Ürdün topraklarına geçiş yapıyoruz. Amman’a hareket. Amman’a varıyor ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme.

5. GÜN: AMMAN -  JERASH  - AMMAN

Sabah kahvaltısından sonra Amman’da şehir turumuzu yapıyoruz. Roma Tiyatrosu, Amman Kalesi ve Arkeoloji Müzesi’ni geziyoruz. Amman’ın çevresinde yer alan ve önemli mimari eserlerin yer aldığı bölgeyi geziyoruz. Ortadoğu’nun en iyi korunmuş Roma şehri olan Jerah’a  hareket edeceğiz. Jerah’ta Oval Forum, yüzlerce sütunla çevrili ana cadde, dini yapılar, tiyatrolar göreceklerimizden bazılarıdır. Amman’daki  otelimize  dönüş. Akşam yemeği ve  geceleme.

6. GÜN: AMMAN –  MABADA - NEBO DAĞI –WADİ RUM ( JEEP SAFARİ )

Kahvaltı. Burada vereceğimiz molanın ardından Wadi Rum’a hareket edeceğiz. Amman’ın güneyinde, şehre 20 dakika mesafede ,  mozaiklerle kaplı Mabada şehrini’ne hareket ediyoruz.  5000 yıl önceki krallar yolu üzerinde bulunan bu şehir mozaikler ile süslü binaları ile tarih içinde ün yapmıştır. 6. Yüzyıldan kalma Aziz George Kilisesi’nde Mısır – Ürdün arasının resmedildiği enfes mozaik haritasını göreceğiz. Hz. Musa’nın İsrailoğulları ile Mısır’dan çıkarak Vadedilmiş Topraklara gerçekleştirdiği hicretinin   son noktası olan ve kendisinin de vefat ederek defnedildiğine inanılan Nebo Dağı’da Hz. Musa’nın Ölü Deniz’e tepeden baktığı Nebo Dağı’nı, Nebo Dağı Kilisesi’ni ve buradaki makamının ziyareti. Nebo Dağı’dan Ölü Deniz (Lut Gölü’nün) ve İsrail kıyılarının görülmesi. Wadi Rum’a hareket.  Dünyanın en güzel çöllerinden biri... Kahverengi, kızıl ve altın rengi kumlar arasında yükselen dağlara ev sahipliği yapan, Ürdün’ün en büyük çölü Wadi Rum, Ortadoğu coğrafyasında önemli bir turistik destinasyon olmasının yanında bir o kadar da tarihi öneme sahiptir.  Arabistanlı Lawrance ve Transformers gibi sinema filmlerinin çekildiği Wadi Rum aynı zamanda UNESCO DÜNYA KÜLTÜR ve DOĞA MİRASI listesinde de yer almaktadır.  Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan demiryolları da turumuz sırasında görülebilecektir. Wadi Rum’da antik dönem kaya yazılarının da bulunduğu kayaları görecek ve çöl arazisine uygun araçlar ile (kamyonet tarzı 4×4 jeeplerle) heyecan dolu bir safari de yapacağız. Konaklama ve akşam yemeği çadır kampta.

7. GÜN:  WADİ RUM  – UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI PETRA ANTİK KENTİ – AQABA

Sabah kahvaltısının ardından yola çıkıyoruz. UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI Listesi'nde yer alan Petra Antik Kenti gezimize başlıyoruz. Ortadoğu’nun en önemli ve büyüleyici antik kenti olarak gösterilen Petra’da kırmızı kayalara oyulmuş tarihi şehre girdikten sonra atlara binip kısa bir yolculuk yapıyor ve sonrasında meşhur kanyondan yürümeye başlıyoruz. Kanyon sonunda bizi etkileyici Roma eserleri karşılıyor. Nebati uygarlığı döneminde yapılmış kentte Hazine (Al-Kazneh), Antik Tiyatro, Kraliyet Mezarları, Antik Su Yolu gibi bir çok tarihi bölgeyi gezeceğiz. Peygamberler Vadisi ve kentin yapımında kullanılan kaya ve taşların, kızıla çalan renginden dolayı GÜL KIRMIZISI ŞEHİR olarak da adlandırılan Antik Petra tiyatroları, caddeleri, anıtsal yapıları, tapınakları ile bizleri büyüleyecek... Otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.

8. GÜN:  AQABA

Kahvaltı sonrası şehir turu Görülmesi gereken en önemli tarihi yapılar içinde öncelikle  Akabe Kalesi’ni sayabiliriz. Memluk Sultanı Kansu Gavri tarafından yaptırılmış ve 400 yıl boyunca Osmanlı dönemi yönetiminde  kullanılmıştır. Kale, giriş kapısı ve yüksek duvarlarıyla çok etkileyici. Akabe’nin coğrafyasını ve önemini Heritage Museum‘u gezerek daha iyi anlayacağız. 1917 ‘de Haşimi Hanedanlığının yaptırdığı sarayda Bronz Çağı’ndan Orta Çağ’a uzanan birçok eser sergileniyor. Akabe’de bir diğer önemli eser, Ürdün’ün en büyük kubbeli camisi Hüseyin Camii’dir. Panaromik şehir turumuzun ardından kalan zamanınızda serbest zaman. Akşam yemeği sonrası otelimizde dinlenme.  Rehberinizin belirlediği saatte toplanıyor ve havalimanına transfer oluyoruz. (Yakaşık 02:30 da)

9.GÜN:  AQABA – İSTANBUL - İZMİR

TK 832 sefer sayılı uçak ile 02: 20'da İstanbul’a uçuş. 05:25'de İstanbul’a varış. TK 2310 sefer sayılı uçak ile saat 07:00 de  İzmir’e hareket  08:10 da varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

26 Kasım - 04 Aralık 2023  8 Gece, 8 Gün

Ücret Bilgileri

TUR ÜCRETİ                   NAKİT
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI       2730 usd      
TEK KİŞİLİK ODADA KONAKLAMA FARKI        675 usd       

 

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • İzmir /İstanbul / Tel Aviv – Aqaba / İstanbul / İzmir Türk Hava Yolları ekonomi sınıf uçak bilet ücreti
 • Havalimanı / Otel / Havalimanı transferleri
 • Hayfa’da (1) gece Colony Hotel Haifa vb., Kudüs’te (2) gece , Amman’da (2) gece Sulaf Hotel vb., Wadi Rum’da (1) gece Çöle özel tasarlanmış Mazayen Rum Camp'da (çadır kamp) vb,  ve Aqaba’da (1) gece olmak üzere olmak üzere 4* otellerde toplam 7 gece konaklama
 • Sabah kahvaltıları ( 7 )
 • Akşam yemekleri ( 7 )
 • İsrail’de Tel Aviv, Yafa, Haifa, Kayseriya, Bahai Bahçeleri, Tiberius, Nazareth, Jerusalem (Kudüs) ,Ölü Deniz, Massada arası özel araçla ile tüm transferler ve çevre turları
 • Ürdün’de Amman, Jerash Antik kenti, Wadi Rum ve Wadi Rum’da Safari, Medeba, Nebo Dağı, Petra Antik kent gezisi, Aqaba şehir ve çevre turları
 • Program boyunca tüm şehirlerdeki şehir turları
 • Tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Ürdün sınır geçiş ve ayakbastı ücreti
 • Araçta günlük 2 şişe su ikramı
 • Tur boyunca yerel rehberlik hizmeti
 • TURSAB zorunlu seyahat güvence paketi
 • Tur boyunca profesyonel Türkçe Rehberlik hizmeti

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN  HİZMETLER

 • Tüm öğle yemekleri ve yemeklerde alınan içecekler
 • Akşam yemeklerindeki içecekler.
 • İsrail Vizesi servis bedeli :  40 $ 
 • Yerel rehber ve şöför bakşişleri ( Günlük 8 usd )
 • Yurt Dışı Çıkış Harcı  :  150.00 TL  ( Değişebilir) 

Önemli Notlar

*Yukarıda belirtilen uçuş saatleri  Türk Hava  Yollarıından alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten, uçak iptalinden,  teknik aksaklıklarından dolayı ortaya çıkabilecek rötarlardan, aksaklık veya doğabilecek problemlerden acentamız kesinlikle sorumlu tutulamaz.

*Pastoral Tour force majeur durumlarda programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.

*Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 18 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. (Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar)

*Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyid ediniz.

*Oteller check-in saati 14:00, check-out ise 11:00 ila 12:00 arasıdır.

*Seyahate çıkarken yanınıza bol miktarda fotoğraf makinası  filmi ve video kaset almanızı tavsiye ederiz.

*Seyahate çıkarken yanınızda mutlaka rahat yürüyebileceğiniz en az 2 çift ayakkabı götürmenizi  öneriyoruz.

*Seyahat edeceğiniz ülkeler kendi yerel para birimlerini kullanmaktadırlar ve değiştirilebilir değillerdir. Dolayısıyla seyahat öncesinde bu para birimlerini Türkiye’deki banka veya döviz bürolarından sağlayamazsınız. Bunun için yanınızda ABD Doları götürmenizi öneririz.

*Şirketimiz sizler ile konsolosluk / elçilik arasında bir aracı konumunda olup, herhangi bir vize alım garantisi veremez. Bu durumda konsolosluk / elçiliğin vermediği vizelerden Pastoral Tour sorumlu tutulamaz.

*Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu seyahat esnasında kişi başına valiz hakkı maksimum 20 kg ile sınırlıdır. İç hat uçuşlarında bu ağırlık 15 kg ye kadar düşebilir. Ekstra valiz veya ağırlıktan veya ödenecek ekstra bagaj ücretinden Pastoral Tour ve tur rehberi kesinlikle sorumlu değildir. Bunun ebadı yukarıda belirtildiği gibi olup en fazla 5 - 7 kg olabilir.

*Yanınıza mutlaka bir adet hırka veya kazak ve bir adet yağmurluk alınız.

*Seyahat edeceğiniz dönem İsrail ve Ürdün  için ılıman bir dönem olacaktır. Dolayısıyla yanınıza buna göre kıyafet almanızı öneriyoruz.

*Cep telefonlarınız yurt dışı görüşmelere açık ise kullanabilirsiniz.

*Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda yazılı olan isminizi açık olarak, pasaport numaranız, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte lütfen bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problem de Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.

*Programımız esnasında otellerde alınacak olan akşam yemekleri tamamen sizlerin damak zevkine göre ve batılı standartlara uygun olarak seçilmiştir.

*Yurt dışı çıkışında gümrük ve pasaport engeli olan yolculara seyahate katılmadıklarında hiçbir ücret iadesi yapılmaz​.

YUKARI