KULADOKYA - ULUBEY KANYONU - NİF BAĞLARI - UŞAK TURU

AKŞAM YEMEĞİ & TÜM ÇEVRE TURLARI DAHİL

1.GÜN: İZMİR – SARDES - KULA EVLERİ - KULADOKYA - TAŞYARAN VADİSİ - UŞAK 

Sabah saat 07:00'de Üçkuyular, 07:15 Fuar Lozan kapısı, 07.30 Karşıyaka Yunuslar'dan konuklarımızı alıyor ve turumuza başlıyoruz. Salihli - Kula istikametinde yolumuza devam ediyoruz. Salihli çıkışında kahvaltı molası vereceğiz. Anadolu'da kurulan ve dünyada ilk parayı basarak kullanan Lidya Krallığı'nın topraklarına Sardes’e hareket. Yol güzergahımızda, Sardes krallığının belirgin izleri arasındaki nekropol alanında bulunan ve bazı özellikleriyle Mısır piramitlerine olan benzerliğiyle dikkat çeken Bin Tepe Tümülüsleri yolun sol tarafında ihtişamıyla göz kamaştıracak. Sardes antik şehrindeki İ.S. 2-5. yüzyıla tarihlenen ünlü Sardis Sinagogu’nu ve Roma Hamamı ve Gymnasium'u geziyoruz. Ardından antik yol, tiyatro ve diğer yapıları gezip, antik kentteki turumuzu tamamlayacağız. Ardından Anadolu’nun en genç yanardağlarından fışkıran lav akıntılarının üzerine kurulmasından dolayı antik devirde Katakekaumene yani “Yanık Ülke, yanmış arazi’’ olarak anılan Kula’ya varıyoruz. Tarihi dokusunu geçmişten günümüze kadar iyi bir şekilde korumuş Manisa’nın bu kendine has ilçesinde; ‘’Anıt Kent’’ Kula’nın iç içe geçmiş sokaklarında keyifli bir yürüyüşe başlıyoruz. Kimi restore edilmiş yaklaşık 400 yıllık rengarenk Osmanlı evleri arasında dolaşırken tarihe tanıklık eden birbirinden güzel yapıları keşfederek fotoğraf karelerimize sığdırmaya çalışıyoruz. Dar sokaklar, birbirinden canlı renklere boyalı cumbalı konaklar, taş duvarlı Rum evleri, çukur çeşmeler, camiler, kiliseler, hamamlar sizlere güzel duygular yaşatacak. Öğle yemeği molamızdan sonra; 2013 yılında İtalya’da yapılan bir törenle Türkiye’nin ilk ve tek Unesco Jeoparkı ilan edilen Kula Volkanik Jeoparkı içerisinde bulunan Kuladokya bölgesine geliyoruz. Doğanın gözlerimiz önünde adeta görsel bir şölen sunduğu Kula Peribacaları; yağmur, kar suları ve rüzgarın aşındırarak binlerce yıl boyunca oluşturduğu, Küçük Asya’nın bu en genç volkan konilerine, Kapadokya’ya olan benzerliğinden ötürü “Kuladokya” denmiş. Burgaz volkanitleri olarak adlandırılan lav akıntılarında karakteristik sütun bazaltlarını, kalın lav örtülerinin hızlı soğuması sonucu büzülme ve gerilmelere bağlı dikey istikamette gelişmiş çatlak sistemlerini (peribacalarını) görecek ve bu ilginç oluşumları fotoğraflayacağız. Uşak’a hareket yol güzergahımızda, doğanın bizlere sunduğu cennet olarak da söyleyebileceğimiz yerlerden bir tanesi...Benzersiz bu doğa harikası ile İmren deresinin üzerinde bulunan ve yıllar boyu sert kayaçların aşındırılması sonucu ortaya çıkmış. Taşyaran Vadisi'ne gidiyoruz. Her mevsim bambaşka görüntülere bürünen vadinin kışın deresinin donduğu ve doğal bir akvaryum olarak gözüktüğü de söylenmektedir. Misafirlerimiz vadiyi seyir terasından seyredebilir, dileyenler doğal merdiven oluşumlu kayalardan inerek, vadi içerisinde ve derenin kenarında muhteşem fotoğraf kareleri yakalama şansını yakalayabilirler. Keyifli bir günün ardından Uşak’a hareket ve otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.

2. GÜN: UŞAK – ULUBEY KANYONU - NİF BAĞLARI - İZMİR

Kahvaltı sonrası Uşak şehir turumuzu yapıyoruz. Ata’mızın Uşak'a gelince konakladığı ve bir süre savaşa komuta ettiği bir mekanı olan Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi'ni; meşhur Karun Hazineleri'ne de ev sahipliği yapan Arkeoloji Müzesi'ni ve müzenin yanında Gar binası ve bir lokomotif de görecek ve bilgi alacağız. Şehir turumuzu bitirip Uşak Ulubey Kanyonu’na hareket. Ulubey ilçesi sınırları içerisinde, ABD’deki Arizona Eyaleti sınırları içerisinde bulunan Büyük Kanyon'dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonu olan Ulubey Kanyonu'na varıyoruz. Bugüne kadar bilinmeyen kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyondan oluşmaktadır. Ulubey Çayı, bütün kanyonu adeta saklı bir cennete çevirmiştir. Kanyonu 150 metre yükseklikten cam terastan seyrediyor ve fotoğraflıyoruz. Ulubey Kaymakamlığı tarafından 2015 yılında hizmete açılan Kanyon Cam Teras Park 302 metrekare büyüklüğünde bir kafeterya ve 135 metrekare büyüklüğünde camdan oluşan seyir terasına sahiptir. İzmir’e dönüş yolculuğumuzda arzu edilirse Lidya topraklarında Nif bağlarında şarap tadımı yapacak ve İzmir’e dönüş yolculuğuna başlayacağız.

Bu Turun Tarihleri

06 - 07 Mayıs 2023; 2 Gün - 1 Gece

Ücret Bilgileri

TUR FİYATI   2500 TL 
TEK KİŞİLİK ODA FARKI    320 TL 

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

  • Programda belirtilen ulaşım hizmetleri ( Araç kişi sayısına göre belirlenecektir )
  • Uşak’ta 1 gece konaklama
  • Sabah kahvaltısı (1)
  • Akşam yemeği (1)
  • Programda yer alan çevre gezileri 
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

  • Yolda alınacak tüm yiyecek ve içecekler ( ilk günkü sabah kahvaltısı, öğle yemekleri ve içecekler )
  • Şarap tadımı
  • Müze, ören yeri ve milli park giriş ücretleri

Önemli Notlar

Pastoral Tur, gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan gezilecek yerlerin programdaki sırasını değiştirebilir.

YUKARI