NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

KUZEY HİNDİSTAN (ALTIN ÜÇGEN+VARANASİ) VE RAJASTAN BÖLGESİ

MUMBAİ–UDAİPUR–JODHPUR-JAİPUR-DELHİ-AĞRA-VARANASİ

1.GÜN  : İZMİR - İSTANBUL - MUMBAİ

Saat 15.00’de İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlarda Türk Hava Yolları kontuarı önünde buluşma. Bilet ve bagaj işlemleri sonrası TK  sefer sayılı uçuşu ile saat 17.05’da İstanbul’a hareket ve saat 18.25’de İstanbul Atatürk Havalimanı’na varış. Dış Hatlar Terminali’ne geçiyor ve burada bilet ve pasaport işlemlerinden sonra saat 20.30’de TK 716 sefer sayılı uçuş ile Mumbai’ye hareket. Geceleme uçakta.

2. GÜN : MUMBAİ

Sabah Saat 05.15’de Bombay’a varış. Alanda bizi bekleyen aracımız ile ilk olarak otelimize gidiyor ve giriş işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Kahvaltı sonrası Bombay şehrini daha yakından tanıyacağımız şehir turumuza çıkacağız. İlk olarak UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ndeki Elephanta Mağaraları’nı ziyaret ediyoruz. Mumbai Limanı’na gelecek olan bir bot, bir saatlik yolculuk sonrasında bizi 6. ve 8. yy.’larda oyulmuş ünlü Elephanta Mağaraları’na götürecek. Burada yer alan olağanüstü rölyefler, tanrı Şiva’nın en iyi tasvirlerindendir. Bu mağaralarda görülecek eserlerin en dikkat çekeni, 5 metre yüksekliğinde, tek parça kayadan oyulan üç kafasıyla Şiva’nın yaratıcı, koruyucu ve yıkıcı özelliklerine göndermede bulunan Maheshmurty veya diğer adıyla Trimurthy’dir. Gezimizin ardından Mumbai şehir gezimizi yapıyoruz. Yakın zamanda UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne giren şehrin en görkemli gotik binası olan Victoria Merkez tren garını ziyaret ediyoruz. Hindistan Kapısı (Gateway of India) Afgan Kilisesi, Crawford Pazaryeri, Asma Bahçeleri ve Mahatma Gandhi’nin evi göreceğimiz yerler arasında. Sonrasında ise Hintli çamaşırcıların küçük havuzlarda yıkadıkları çamaşırları ve binlerce çamaşırın asılarak kurutulduğu açık hava çamaşırhanesi olarak işlev gören Dhobi Ghat görüyor ve Mumbai’nin Kordon’u diyebileceğimiz Marine Drive’da kentin modern yüzüne tanık oluyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

3.GÜN : MUMBAİ -  UDAIPUR

Sabah çok erken saatte otelden ayrılıyoruz.  Hindistan Havayolları …    sefer sayılı uçuşu ile ….. Göller Şehri Udaipur’a hareket. Çöldeki diğer yerleşimlerin aksine Udaipur, pek çok gölün bir arada bulunduğu bir vahadır. Pichola Gölü’ne tepeden bakan ve bugün kraliyet ailesinin özel eşya ve fotoğraflarının sergilendiği bir müzeyi de barındıran Şehir Sarayı, pek çok havuzun süslediği bahçe Sahelion-ki-Bari ve Jagdish Tapınağı göreceğimiz yerlerden bazıları. Şehir Sarayı, Hindistan'ın Rajasthan eyaletindeki Udaipur'da bulunan bir saray kompleksidir. Chittor'dan taşındıktan sonra 1559'da Sisodia Rajput klanının başkenti olan Maharana Udai Singh II'den başlayarak, hanedanın birkaç kralının katkısıyla yaklaşık 400 yıllık bir süre boyunca inşa edildi. Pichola Gölü'nün doğu kıyısında yer alır ve kompleksi içinde inşa edilmiş birkaç saray vardır. Udaipur, Rajputana Ajansındaki eski Mewar krallığının tarihi başkenti ve son başkentiydi. Udaipur’a 20 km mesafede yer alan, Tanrı Şiva’ya adanmış bir tapınak olan Eklingji Tapınağı’nı ziyarete gidiyoruz. Buradaki gezimiz sonrası Jain dinine ait Nagda Tapınakları’nın kalıntılarını göreceğiz. Öğleden sonra dinlenmek ve alışveriş için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

4. GÜN : UDAIPUR

Sabah kahvaltı sonrası Udaipur şehir turumuzu yapacağız Pichola Gölüne tepeden bakan ve bugün kraliyet ailesinin özel eşya ve fotoğraflarının sergilendiği bir müzeyi de barındıran Şehir Sarayı pek çok havuzun süslediği bahçe Sahelion-ki-Bari ve Jagdish Tapınağı göreceğimiz yerlerden bazıları. Şehir Sarayı, Hindistan'ın Rajasthan eyaletindeki Udaipur'da bulunan bir saray kompleksidir. Chittor'dan taşındıktan sonra 1559'da Sisodia Rajput klanının başkenti olan Maharana Udai Singh II'den başlayarak, hanedanın birkaç kralının katkısıyla yaklaşık 400 yıllık bir süre boyunca inşa edilmiştir. Pichola Gölü'nün doğu kıyısında yer alır ve kompleks içinde inşa edilmiş birkaç saray vardır. Udaipur, Rajputana Ajansındaki eski Mewar krallığının tarihi başkenti ve son başkentiydi. Udaipur’a 20 km mesafede yer alan, Tanrı Şiva’ya adanmış bir tapınak olan Eklingji Tapınağını ziyarete gidiyoruz. Buradaki gezimiz sonrası Jain dinine ait Nagda Tapınaklarının kalıntılarını göreceğiz. Öğleden sonra dinlenmek ve alışveriş için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

5.GÜN : UDAIPUR / RANAKPUR / JODHPUR (300 km)

Sabah kahvaltısı sonrası otelden ayrılıyor ve bir zamanlar Marwar Krallığı’nın başkenti olan ve etkileyici Mehrangarh Kalesi’nin çevresine kurulmuş, Mavi Şehir adıyla bilinen Jodhpur’a hareket ediyoruz. Yol üzerinde, Hindistan’daki Jain tapınaklarının en güzel örneği olan ve 15. yüzyılda inşa edilmiş olan Ranakpur Tapınak Kompleksi’ni ziyaret edeceğiz. Akşam üzeri Jodhpur’daki otelimize varıyoruz. Odaların dağılımının ardından serbest zaman ve dinlenme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

6. GÜN : JODHPUR ( BİSHNOİ KÖYÜNE JEEP SAFARİ)

Sabah kahvaltısı sonrası rehberimiz eşliğinde Jodhpur şehir turuna çıkıyoruz. Kraliyet ailesinin özel eşyalarının sergilendiği müzesi ve sarayıyla Mehrangarh Kalesi, 19. yüzyıl sonunda inşa edilmiş olan Jaswant Thada Anıtı ve Umaid Bhawan Sarayı göreceğimiz yerler arasında. Öğleden sonra çevreyi yakından tanımak ve alışveriş için serbest zaman. Veya Jeep Safari ( Bishnoi Köyü ) Rajasthan'ın Bishnoi köyü, Khejri ağaçları ve geyiklerin bulunduğu doğal bir güzelliktir. Ayrıca köyde Guda Bishnoi Gölü yer alır. Piknik yeri olarak mükemmel bir doğal göldür. Bishnoi topluluğu köyde yaşıyor. Köylüler, özellikle bitki ve hayvan yaşamının kutsallığı olmak üzere, tüm biçimleriyle doğanın sadık tapıcılarıdır. Hatta topraklarında yaşayan yeşil ağaçlara ve hayvanlara bile dua ederler. Her yerdeki bu sömürü dünyasında, çevreyi korumak için her türlü çabayı gösteriyorlar. Bishnoi kabileleriyle ilgili bir başka gerçek de, onların Lord Vishnu'ya tapmaları ve vejeteryan olmalarıdır.

Guda Bishnoi Gölü çevresinde, ikametgah Turnaları vb. gibi çok sayıda göçmen kuş, karatavuk ve chinkaras görebilirsiniz. Bu gölet çevredeki antilop kara tekelerinin içme noktasıdır. Hindistan, Rajasthan, Jodhpur'daki Bishnoi köyü bir tür çöl vahasıdır. Kabile yaşamının gelenek ve göreneklerini deneyimlemek için mükemmel bir yerdir. Keyifli bir zaman tüneline yakalanmış, hayatın eski günlerdeki gibi devam ettiği bir yer. Otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

7.GÜN : JODHPUR- JAİPUR

Kahvaltı sonrası Jodhpur'dan Jaipur'a gitmek için özel aracımızla Jodhpur'dan Jaipur'a hareket. BU seyahatinizde çok ilginç bir deneyim yaşayacaksınız. Hindistan’ın Rajasthan eyaletinin başkenti olan ve aynı zamanda Pembe Şehir olarak da bilinen Jaipur, yüzyıl kadar önce şehri ziyarete gelen (1853) Prens Albert onuruna Hindu mimarisinde “Hoş geldin” anlamına gelen pembe renge boyanmış ve bu haliyle korunmuştur. Jaipur’a varış. Otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.Mavi Şehir'den Pembe Şehire sadece renk değişimi değil, aynı zamanda farklı bir kültürle de karşılaşacaksınız. Seyahatimiz yaklaşık 6 saat sürecektir. Otelimize yerleşme ve serbest zaman. Otelde açık büfe akşam yemeği. Konaklama