KUZEY HİNDİSTAN VE RAJASTAN BÖLGESİ

1.GÜN  : 22 Kasım 2024 ;  İSTANBUL / MUMBAİ

Saat 18.30 da İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ne geçiyor ve burada bilet ve pasaport işlemlerinden sonra saat 20.30 da TK 720 sefer sayılı uçuş ile Mumbai’ye hareket ediyoruz. Geceleme uçakta.

2. GÜN : 23 Kasım 2024 ; MUMBAİ

Yaklaşık 6 saat 10 dk. Sürecek bir yolculuktan sonra saat 05.10’da Bombay’a varış. Gümrük ve pasaport işlemleri sonrası alanda bizi bekleyen aracımız ve yerel rehberimizle buluşup otelimize gidiyoruz. Kahvaltı sonrası Bombay şehrini yakından tanıyacağımız şehir turumuza çıkacağız. İlk olarak UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ndeki Elephanta Mağaraları kompleksini gezeceğiz. Elephanta Mağaraları, ağırlıklı olarak Hindu tanrısı Shiva'ya adanmış ve UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiş bir mağara tapınakları kompleksidir. Burada yer alan olağanüstü rölyefler, tanrı Şiva’nın en iyi tasvirlerindendir. Bu mağaralarda görülecek eserlerin en dikkat çekeni, 5 metre yüksekliğinde, tek parça kayadan oyulan üç kafasıyla Şiva’nın yaratıcı, koruyucu ve yıkıcı özelliklerine göndermede bulunan Maheshmurty veya diğer adıyla Trimurthy’dir. Gezimizin ardından Mumbai şehir gezimizi yapıyoruz.  Yakın zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren şehrin en görkemli gotik binası olan Victoria Merkez tren garını ziyaret ediyoruz. Hindistan Kapısı (Gateway of India) , Tac Mahal Saray Oteli. Orijinal bina Jamshedji Tata tarafından yaptırılmış ve kapılarını ilk kez 16 Aralık 1903'te konuklara açmıştır. Rajabai Saat Kulesi (Hindistan'ın Big Ben'i), Crawford Pazaryeri, Asma Bahçeleri ve Mahatma Gandhi’nin evi göreceğimiz yerler arasında. Sonrasında ise Hintli çamaşırcıların küçük havuzlarda yıkadıkları çamaşırları ve binlerce çamaşırın asılarak kurutulduğu açık hava çamaşırhanesi olarak işlev gören Dhobi Ghat görüyor ve Mumbai’nin Kordon’u diyebileceğimiz Marine Drive’da kentin modern yüzüne tanık oluyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

3.GÜN : 24 Kasım 2024 ; MUMBAİ -  UDAIPUR

Sabah kahvaltı sonrası otelden ayrılıyoruz. UK 613 sefer sayılı uçak ile saat 12:15 de göller şehri Udaipur’a hareket. Saat 13:45 de Udaipur’a varış.  Çöldeki diğer yerleşimlerin aksine Udaipur, pek çok gölün bir arada bulunduğu bir vahadır. Kenti panoramik olarak göreceğiz. Otelimize yerleşme dinlenme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

4. GÜN : 25 Kasım 2024 ; UDAIPUR

Sabah kahvaltı sonrası Udaipur şehir turumuzu yapacağız. Udaipur, Rajputana eyaletinin eski Mewar krallığının tarihi son başkentidir. Bu günkü turumuzda City Palace, Jag Mandir ve Shelion Ki Bari gezilecek yerler arasında yer alacak. City Palace, Udaipur’da bulunan bir saray kompleksidir. Şehir, Maharana Udai Singh II'nin Chittor'dan başkentini taşıdığı 1559 yılından itibaren neredeyse 400 yıl süren bir inşa süreci yaşamıştır. Saray kompleksi, Pichola Gölü'nün doğu kıyısında yer almakta olup içinde birçok saray barındırmaktadır.

Jag Mandir, aynı zamanda "Göl Bahçe Sarayı" olarak bilinen, Pichola Gölü'ndeki bir adada bulunan bir saraydır. Rajasthan'ın Udaipur şehrinde bulunan sarayın inşası, Mewar Krallığı'nın Sisodia Rajputları üç Maharanası tarafından gerçekleştirilmiştir. Sarayın inşasına Maharana Amar Singh 1551'de başladı, Maharana Karan Singh (1620-1628) devam etti ve nihayetinde Maharana Birinci Jagat Singh  (1628-1652) tamamladı. Saray, Maharana Jagat Singh'in anısına "Jagat Mandir" olarak adlandırılmıştır. Kraliyet ailesi, sarayı yazlık ve eğlence mekanı olarak kullanmıştır. Geç öğleden sonra dinlenmek ve alışveriş için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

5.GÜN : 26 Kasım 2024 ;  UDAIPUR / RANAKPUR / JODHPUR (300 km)

Sabah kahvaltısı sonrası otelden ayrılıyor ve bir zamanlar Marwar Krallığı’nın başkenti olan ve etkileyici Mehrangarh Kalesinin çevresine kurulmuş, Mavi Şehir adıyla da bilinen Jodhpur’a hareket ediyoruz. Yol üzerinde, Hindistan’daki Jain tapınaklarının en güzel örneği olan ve 15. yüzyılda inşa edilmiş olan Ranakpur Tapınak kompleksini ziyaret edeceğiz. Ranakpur'daki ünlü Jain tapınağı, Tirthankara Adinatha'ya adanmıştır. Yerel efsaneye göre, yerel bir Jain iş adamı olan Dharma Shah, ilahi bir vizyonu takip ederek yapının inşasına 5. yüzyılda başlamıştır. Tapınak, ilk Tirthankar ve Jain dininin kurucusu Adinath'a İthaf edilmiştir. Ranakpur kasabası ve tapınak, tapınağın inşasına katkı veren bölgesel hükümdar Rana Kumbha'nın adını taşımaktadır. Akşam üzeri Jodhpur’daki otelimize varıyoruz. Odaların dağılımının ardından serbest zaman ve dinlenme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

6. GÜN : 27 Kasım  2024 ; JODHPUR ( BİSHNOİ KÖYÜNE JEEP SAFARİ)

Sabah kahvaltısı sonrası rehberimiz eşliğinde Jodhpur şehir turuna çıkıyoruz. Kraliyet ailesinin özel eşyalarının sergilendiği müzesi ve sarayıyla Mehrangarh Kalesi, 19. yüzyıl sonunda inşa edilmiş olan Jaswant Thada Anıtı ve Umaid Bhawan Sarayı göreceğimiz yerler arasında. Öğleden sonra Jeep Safari turumuzu yapacağız. ( Bishnoi Köyü ) Rajasthan'ın Bishnoi köyü, Khejri ağaçları ve geyiklerin bulunduğu doğal bir güzelliktir. Ayrıca köyde Guda Bishnoi Gölü yer alır. Piknik yeri olarak mükemmel bir doğal göldür. Bishnoi topluluğu köyde yaşıyor. Köylüler, özellikle bitki ve hayvan yaşamının kutsallığı olmak üzere, tüm biçimleriyle doğanın sadık tapıcılarıdır. Hatta topraklarında yaşayan yeşil ağaçlara ve hayvanlara bile dua ederler. Bu sömürü dünyasında, çevreyi korumak için her türlü çabayı gösteriyorlar. Bishnoi kabileleriyle ilgili bir başka gerçek de onların Lord Vishnu'ya tapmaları ve vejeteryan olmalarıdır. Guda Bishnoi Gölü ve çevresi turnalara evs ahipliği yapar. Ayrıca burada çok sayıda göçmen kuş, karatavuk ve chinkaras görebilirsiniz. Bu gölet çevredeki antilop kara tekelerinin içme noktasıdır. Hindistan, Rajasthan, ve Jodhpur'daki Bishnoi köyü bir tür çöl vahasıdır. Kabile yaşamının gelenek ve göreneklerini deneyimlemek için mükemmel bir yerdir. Keyifli bir zaman tüneline yakalanmış, hayatın eski günlerdeki gibi devam ettiği bir yer. Otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

7.GÜN : 29 Kasım  2024 ; JODHPUR- JAİPUR

Kahvaltı sonrası Jodhpur'dan Jaipur'a gitmek için özel aracımızla Jodhpur'dan hareket ediyoruz. Bu seyahatinizde çok ilginç bir deneyim yaşayacaksınız. Hindistan’ın Rajasthan eyaletinin başkenti olan ve aynı zamanda Pembe Şehir olarak da bilinen Jaipur, yüzyıl kadar önce şehri ziyarete gelen (1853) Prens Albert onuruna Hindu mimarisinde “Hoş geldin” anlamına gelen pembe renge boyanmış ve bu haliyle korunmuştur. Jaipur’a varış. Mavi Şehir'den Pembe Şehire sadece renk değişimi değil, aynı zamanda farklı bir kültürle de karşılaşacaksınız. Seyahatimiz yaklaşık 6 saat sürecektir. Otelimize yerleşme ve serbest zaman. Otelde açık büfe akşam yemeği. Konaklama otelimizde.