KUZEY İRAN VE MEŞHED KÜLTÜR TURU

Pers Medeniyeti'ni Pastoral Tour ayrıcalığı ile keşfedin

Binlerce yıllık tarihi ile İran, her dönemde farklı kadim kültürlerin beşiği olmuştur Zengin kültürüyle tarihi İran’ın farklı bir bölgesini haşhaşilerin izinde sizlere tanıtmak istiyoruz. İran Azerilerinin en yoğun yaşadığı şehir Tebriz, İran’ın Kapadokyası Sahand Dağı'nın eteklerindeki en doğal ve özgün haliyle  Kandowan, Alamut Kalesi, UNESCO dünya mirası listesinde yer alan; Şeyh Safi Külliyesini Pastoral Tour ayrıcalığı ile keşfetme imkânını kaçırmayın…

13-14 Eylül 2024  , Cuma – Cumartesi : İZMİR – İSTANBUL – TEBRİZ

Saat ..   de Adnan Menderes Havalimanı’nda buluşma. Bilet ve pasaport işlemlerinin yapılması. sefer sayılı uçak ile  İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına hareket. Saat 23:45 de  Pegasus Havayollarının   uçağı ile saat 23:45 de Tebriz’e hareket.

14 Eylül 2024 ; Cumartesi  ; TEBRİZ – KENDOWAN – TEBRİZ

Sabaha karşı  02:45 de Tebriz havalimanına varış. Otele yerleşme. Dinlenme . Kahvaltı sonrası Tebriz’in 30 km. batısında bulunan Kendowan Köyüne hareket edeceğiz. Kendowan 13. Yüzyıldan kalma ilginç ve gizemli küçük antik bir köydür. Yaklaşık 700 yıllık kayalara oyulmuş evleri ile Kapodakya’yı anımsatır. Kapadokya`da turistik gezilerin yapıldığı mağara evlerde halen yaşamın devam ettiği yerel bir kültürü barındırıyor. Kandowan aynı zamanda Zerdüst tarihinin ikinci aşamasının başlangıcında merkezi bölge olan Urmiye Gölü bölgesinin bir parçasıdır. Tebrize dönüş.  Tebriz’de, Azerbaycan Arkeoloji Müzesi, Karakoyunlu Tȕrklerinden günümüze kadar gelen   Göy Mescit ve en son UNESCO Dünya Kültür mirasi listesinde yer alan Tebriz kapalı ҫarşısı gezilecek ve alışveriş için serbest zaman verilecektir. Akşam yemeği ve geceleme                  

15 Eylül  2024, Pazar ;  TEBRİZ – EHER – MESHGİNSHAHR - ERDEBİL ( 200 KM.)

Kahvaltının ardından Erdebil’e hareket. Yol güzergahımızda bulunan Eher kentinde 14.yy’da yaşamış ünlü Arif Shahabbidin Türbesi’ni ziyaret ediyoruz. Meshginshahr’da ise 1.Safavi Kralı Şah İsmail’in babası Şah Haydar’ın türbesi görülecektir. 4811 m. yükseklikte yer alan  yarı-aktif yanardağ olan Savalan dağları İran’ın en yüksek üçüncü dağıdır.  Savalan dağlarının  güzel manzaraları eşliğinde   Erdebil Eyaletine varış.  Savalan dağlar,  yamacındaki doğal kaplıcalarıyla, güzel doğası ve kayak merkezi nedeniyle turistler arasında popülerdir. Ayrıca bazı kişiler Savalan Dağı'nı Zerdüşt'ün doğum yeri olarak kabul etmiştir. Sabalan dağı eteğinde yașayan göҫebe ailelerin kültürü ve yaşam tarzına tanık olacağız. Göҫebe topluluğu ve bu eski toprakların parlak tarihinin yaklașık 12.000 yıllık bir geҫmişe dayanan bir kültüre sahip olduğu biliniyor. Dhahsavan ve Arasbaran gibi göçebe toplulukları bu coğrafyada ve mevsime göre farklı yerlerde göçebe olarak yaşarlar. Otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.

16 Eylül  2024, Pazartesi  ; ERDEBİL – HAYRAN DAĞLARI – ANZALİ

Kahvaltı sonrası UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Safavi tarikatinin kurucusu Şeyh Safiyyüdin Erdebili ile torunlarından Safevi Devlet`inin kurucusu Şah Ismail’in Erdebil tekkesini ve türbelerini ziyaret. Edeceğiz. Hemen ardından Gazvin istikametine doĝru hareket ediyoruz. Yol güzergahımızda harika doĝa güzellikler ile Hayran dağlarından geҫeceğiz . Yol kenarındaki local ҫorbacılar ve hemen sonrası Hazar Denizi kıyısından oradaki en büyük ithalat ve ihracat limanı Anzali görülecektir. Otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.

17 Eylül  2024, Salı ;   ANZALİ – MASOULEH - RASHT

Kahvaltı sonrası Anzali şehir turumuzun ardından tarihi köy Masouleye  hareket. Köy gezimizi gerçekleştirdikten sonra yerel lokantada öğle yemeğimizi alıyoruz. Köy halkının yapmış olduğu yerel tatlılar oldukça ünlüdür. Köylülerin yaptığı tatlıları deneyebilirsiniz. Tarihi başkent Rasht’a varış. Hazar Denizinin kıyısında yer alan bu kenti gezdikten sonra otelimize yerleşme ve akşam yemeği. Konaklama otelimizde.

18 Eylül 2024, Çarşamba ;   RASHT - KAZVİN – ALAMUT KALESİ - KAZVİN

Kahvaltının ardından Elburz daĝlarının yamaҫlarında bulunan Alamut kalesi’ne hareket Ortaçağ’da Rudbar vadisinde bulunan elli kadar müstahkem kalenin en ünlüsü olan Alamut, Deylem sınırında Rudhane-i Alamut vadisiyle Talekan Nehrinin birleştiği yerden, 2000 m. yükseklikteki yalçın kayalar üzerinde kurulmuştur. Aluh ve Amut kelimelerinden meydana gelen Alamut ismi, eski Fars dilinin Taberistan şivesinde “kartal yuvası” veya “kartal eğitimi”  anlamına gelmektedir. Asıl şöhretini Haşhaşin’lerin lideri ve İsmaili Devletinin kurucusu Hasan Sabbah’a borçludur. Alamut Kalesi’ni 4 Eylül 1090 tarihinde ele geçiren Hasan Sabbah burasını Batıni karargahı haline getirmiştir. Türk tarihi iҫin önemli yapılardan biri olan Alamut kalesinin gezilmesinden sonra Kazvin’e dönüş.  Geceleme ve akşam yemeği otelde.

19 Eylül 2024, Perşembe ;  GAZVİN – TAHRAN - MEŞHED

Kahvaltı sonrası Safavi döneminden kalan Ali Kapu Köşkü, Selçuklu Ulu Camii  ve  Kazvin şehir turunun ardından başkent Tahran havalimanına  hareket ve Meshed’e uçuş. Tarihi İpek Yolu üzerinde ve 'batı'yı, Merv ile zengin doğu ülkelerine bağlayan kadim bir vaha şehri olan Meşhed Şii dünyası için kutsal bir ziyaret yeridir. 823 yılında kurulan şehre, İmam Rıza'ya atfen 'şehadet yeri' anlamına gelen 'Meşhed' adı verilmiştir. Otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme Otelimizde.

20 Eylül 2024, Cuma  ;  MESHHED – NİŞAPUR (120KM)  - ÖMER HAYYAM - İSTANBUL – İZMİR

Kahvaltımızın ardından Ömer Hayyam’ın şehri Nişabur’a hareket. Nişabur’da Ömemr Hayyam ve Feridettin Attar Türbeleri gezileri yapılacaktır. Dünyanın en değerli Firuze taşlarının çıkarıldığı Nişabur’da alışveriş için serbest zaman. Meşhed’e dönüş. İmam Rıza Türbesi ve İran’ın dini yaşamının gözlemlenmesi. Akşam yemeği sonrası Havalimanına transfer.

21 Eylül 2024; Cumartesi ;  MESHED –  İSTANBUL – İZMİR

TK875 sefer sayılı uçak ile  saat 01.40 da İstanbul’a hareket.  Yerel saat ile 04:35 de İstanbul’a varış. Saat 07:00 de İzmir’e hareket ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

24 Mayıs – 01 Haziran 2024  7 Gece, 8 Gün SATIŞA KAPANMIŞTIR

13 – 21 Eylül 2024  7 Gece, 8 Gün

Ücret Bilgileri

TUR ÜCRETİ

 

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI

 1075 €

TEK KİŞİLİK ODADA KONAKLAMA FARKI

   300 €

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Havaalanı – otel – havaalanı transferleri
 • Tebriz,  Kendowan, Erdebil, Kazvin, Alamut, Anzali ve Tahran arası klimalı özel araçla ile ulaşım
 • Tebriz,  Kendowan, Erdebil, Kazvin, Alamut, Anzali ve Meshed şehir ve çevre turları
 • Tebriz’de  (2) gece, Erdebil’de (1)Gece, Anzali’de (1) Gece, Kazvin’de (2) gece Meshed’de  (1) gece 4 ve 5*otellerde  toplam (7) gece  konaklama
 • Otellerde alınacak olan sabah kahvaltıları (7)
 • Otellerde ve dışarda alınacak olan akşam yemekleri (7)
 • Öğle yemekleri (4)
 • Programda belirtilmiş olan tüm şehir ve çevre turları
 • Tur boyunca Profesyonel yerel rehberlik hizmeti
 • Gezi öncesi whatsap seyahat bilgiledirme notu
 • Programda yer alan  müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • TURSAB Seyahat Güvence Paketi ( 65 yaş üstü suprim farkı öder )
 • Pastoral Tour profesyonel acente refakati

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER   

 • İzmir / Sabiha Gökçen / Tebriz arası Pegasusu Havayolları ile uçuş.
 • Meshed / İstanbul / İzmir arası THY ekonomi sınıfı uçak bileti ve havalimanı vergileri  ( Grup sayımız 10 kişi olduğunda grup uçak yerleri alınacaktır.)
 • Otellerde yapılacak olan kişisel harcamalar (minibar, laundry, vs.)
 • Yemeklerde alınacak olan içecekler
 • Yurt dışı çıkış harcı: 150,00- TL
 • Sigorta suprim farkı ( 65 yaş ve üzeri)

VİZE: İran Türkiye vatandaşlarına vize uygulamamaktadır ve tur başlangıcından itibaren en az 6 ay geçerli pasaportlarının olması gerekmektedir. Pasaportunda İsrail vizesi veya İsrail'e giriş-çıkış damgası olan T.C. pasaportlu yolcuların İran'a girişlerinde sıkıntı yaşamamaları için pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir.

Önemli Notlar

ÖNEMLİ NOTLAR

 • Programda belirtilen uçuş saatleri Pegasus HY ve THY’den alınmıştır. Uçak saatlerinde meydana gelebilecek herhangi bir değişiklikten Pastoral Tour sorumlu değildir.
 • Havayollarının yapacağı grev ve fors majör ( deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet,.vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Programda belirtilen ve iç hatlarda uçulacak olan havayolunun / havayollarının yerine başka bir yerel taşıyıcı / taşıyıcılar ile uçulabilir. Dolayısıyla aktarma noktaları ve saatleri değişkenlik gösterebilir.
 • Pastoral Tour programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Tur kalkmadan 3 gün önce ofisimizi arayarak tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini teyit ediniz.
 • Bu seyahate katılacak olan yolcularımızın pasaport temdit sürelerinin seyahat başlangıç tarihi itibarı ile en az 6 ay olması gerekmektedir.
 • Seyahate çıkarken yanınızda rahat yürüyebileceğiniz en az 2 çift ayakkabı ve rahat giyeceklerin yanında baharlık / yazlık eşyalarınızı götürmenizi tavsiye ederiz.
 • Turumuza katılacak bayan konuklarımız, dizlerinin üstüne gelen tunik, altına pantolon giyebilirler ayrıca saçlarını tamamen kapatmaları gerekmemekte, fakat başörtüsü kullanmaları zorunludur. Turumuza katılacak erkek misafirlerimizin kısa short giymemelerini önemle rica ederiz.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında 1 (bir) parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg.dır.
 • Uluslararası uçuşlarda her yolcunun bir bagaj hakkı vardır ve ağırlığı 23 kg. ile sınırlıdır.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda yazılı olan isminizi açık olarak, pasaport numaranız, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte lütfen bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problem de Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir

*** Yurt dışı çıkışında gümrük ve pasaport engeli olan yolculara seyahate katılmadıklarında hiçbir ücret iadesi yapılmaz.

*** Covid aşısı olan konuklarımız e-nabız dan aşı olduklarına dair aşı sertifikasını  İngilizce olarak yanlarında bulundurmak zorundadır. Covid aşısı olmayan konuklarımızın, 48 saat önceden PCR Testi yapması gerekmekte olup, PCR  test ücretleri  konuklarımıza aittir.  ***

*** Acentemiz, Covid-19 tedbirleri kapsamında meydana gelebilecek ülkeye giriş koşullarındaki değişikliklerden sorumlu değildir. Ülkelerin, seyahat koşullarında herhangi bir değişiklik yapması durumunda konuklarımz bilgilendirilecektir.

YUKARI