LİKYA'DA TARİH KÜLTÜR VE DOĞA

PATARA - DEMRE - ADRASAN - KAŞ - KEKOVA

Derler ki; tanrı ve insan bir olup Likya’yı yaratmış. Tanrı öylesine cömert davranmış ki el değmemiş doğası, billur gibi deniziyle adeta bir cennet olmuş Likya… El değmemiş doğası ve eski dönemlerden bugüne gelebilmiş tarihi eserleri ile Ege’nin güzelliğine güzellik katan, her adımda birbirinden nefis manzaralar sunan bu bölgeyi gelin en güzel mevsimi sonbaharda birlikte gezelim… 

1.GÜN – İZMİR – KÖYCEĞİZ – KSANTOS - FETHİYE - LETOON – PATARA – KALKAN 

Sabah saat 07.00 Karşıyaka Yunuslar, 07.30 Alsancak-Atatürk Lisesi önü, 08.00 Üçkuyular’dan hareket. İzmir - Aydın otobanı ve Muğla-Köyceğiz üzerinden uygun yerlerde vereceğimiz molalarla yolculuğumuza devam ediyoruz. Öğle yemeği için Köyceğiz’de serbest zaman. Fethiye’ye hareket. Fethiye’ye varışta Fethiye panoramik turumuzu yapıyor ve Kral kaya mezarları hakkında bilgi alıyoruz. 1988 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne eklenen iki önemli antik kent Ksanthos (Xanthos) ve Letoon’a yöneliyoruz. Ksanthos (Xanthos) Antik Kenti, antik çağda Likya’nın en büyük idari merkezi olarak bilinmektedir. Letoon Antik Kenti de antik çağda önemli bir dini merkez olmuştur. Burası, Tanrıça Leto, Tanrıça Artemis ve Tanrıça Apollon'a adanmış 3 tapınağı ile ünlüdür. Arkeoloji kazıları 1962 yılından bu yana sürdürülen Letoon'da bölgenin erken Hıristiyanlık dönemine ilişkin kiliseleri de ortaya çıkartılmıştır. Sonraki durağımız, 1988 yılından beri kazıları sürdürülen Patara Antik Kenti. Likya Birliği'nin oy hakkına sahip 16 şehrinden biri olan Patara, Büyük İskender'in kuşattığı kentler arasında yer alır. Patara, Roma döneminde de çok önemli bir kent olmuş ve Likya-Pamphilya eyaletlerinin başkentliğini yapmıştır. Mitolojik öykülerde Patara'yı su perisi Lykia ile birlikte Apollon'un oğlu Paturus'un kurduğu biliniyor. Patara’nın mitolojik öykülerini rehberimizden dinliyoruz. Apollon'un önemli bir kehanet merkezi olarak da ün yapmış olan Patara Antik Kenti ve tiyatroyu gezdikten sonra Kalkan, Kaş rotası için yola koyuluyoruz. Kalkan’daki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

2.GÜN : KAPUTAŞ - KAŞ / KEKOVA – SİMENA  BATIK ŞEHİR – DEMRE – MYRA ANTİK KENTİ – ARYKANDA ANTİK KENTİ - ADRASAN

Kahvaltı sonrası,  Kekova Körfezi tekne turumuz için eski ismi Teimiussa olan Üçağız köyüne ulaşıyor ve buradan teknemize biniyoruz.  2 - 3 saat sürecek tekne turumuz esnasında Simena (Kaleköy), Batık şehir ve 1913 yılında Akdeniz’de gerçekleştirdiği akın harekatı ile adını dünya denizcilik tarihine altın harflerle kazıyan Hamidiye zırhlısının kısa bir süre gizlendiği Hamidiye koyunu rehberimizin anlatımları eşliğinde görüyoruz. Üçağız köyünde vereceğimiz serbest zamanda köylülerden, dağ kekiği, papatya ve elma yağı gibi yöresel ürünler satın alma şansı buluyoruz. Öğle yemeği molası sonrası, antik kenti, kaya mezarları ve antik tiyatrosu ile ünlü Demre’deyiz. Kale, antik çağlardaki adıyla Myra, oldukça zengin tarihi kalıntılara, ıssız ve muhteşem güzellikte koylara ve berrak bir denize sahip olduğunu bir kasaba… Tüm dünyada Noel Baba olarak benimsenen Aziz Nikolas’ın mezarının da bulunduğu St. Nicholas Kilisesi de buraya 5 dakika uzaklıktadır. Buradaki turumuz sonrası portakalı ile ünlü  Finike’nin önemli antik kenti Arykanda’ya  hareket. Likya’nın yamaç kentlerinden biri olan küçük bir yerleşim birimi Arykanda, günümüzde Finike’ye bağlı Arif Köyü’nde yer alıyor. Orta ve doğu Likya’yı birbirine bağlayan yol üzerinde yer alması sebebiyle önemli bir şehirdir. Akropol, gözetleme kulesi, agora, Helios Tapınağı, Meclis Binası (Odeon), anıt mezarlar ve hamam Arykanda Antik Kenti’nde görebileceğiniz kalıntılardan bazıları olacak. Adrasan’daki tatil köyümüze hareket. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

3.GÜN :  ADRASAN –  SULU ADA TEKNE TURU ( ÇIRALI ) 

Kahvaltı sonrası Türkiye’nin Maldivleri de denilen Sulu Ada’ya yapacağımız tekne turu için otelimizden hareket. Sulu Ada’nın en güzel taraflarından biri iki tane harika kumsalı olmasıdır. Bu kumsallar Maldivlerde gördüğümüz tropikal ada kumsalları gibi bembeyaz kumları olan ve harika turkuaz renkte denizi olan sahilleridir. Denizin ortasında bulunan bu adada tatlı su kaynağı vardır ve bu kaynak suyunun şifalı olduğu söylenmektedir. Otelimize dönüş. Serbest zaman.  Şartlar uygun olursa yemek sonrası arzu eden konuklarımızla Yanartaş’a (Çıralı) çıkacak ve orman içinden geçerek dağın tepesindeki gaz sızıntısından  yüzyıllardır çıkan alevlerin yarattığı güzel bir doğal  şölen izleyeceksiniz. Geceleme otelimizde.

4.GÜN : ADRASAN – OLYMPOS ANTİK KENTİ –  PHASELİS ANTİK KENTİ - İZMİR

Kahvaltı sonrası, Adrasan yakınlarındaki Antik Likya yolunun en güzide yerlerinden biri olan Olympos antik kentini gezeceğiz. Olympos, doğası, manzarası, denizi ve yürüyüş parkuruyla çok keyif alacağınız ören yerlerinden bir tanesidir. Sonraki durağımız üç koyun kenarında bulunan ve üç limanı bulunan Phaselis antik kenti olacak. Limanların yanı sıra, tiyatro, cadde ve agora gibi tarihi mekanları da bulunan kentte bulunan tiyatro Helenistik Dönem özellikleri gösterir. Roma Hamamı, Akropol, Su kemerleri, Agora, Hadrianus gezeceğimiz yerler arasında olacak. Antik Kenti gezerken kentin mitolojik hikayesini rehberimizden dinleyeceksiniz. Buradan İzmir’e dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Geç saatlerde İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

 

Bu Turun Tarihleri

14 - 17 Ekim 2021, 4 Gün, 3 Gece

21 - 24 Ekim 2021, 4 Gün–3 Gece

 

Ücret Bilgileri

ÜCRET TABLOSU
2 ya da 3 kişilik odada kişi başı 1995 TL (Nakit) 695.TL x 3 Taksit
Tek kişilik odada kişi başı 2195 TL (Nakit) 765. TL x 3 Taksit

 

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER                

• İzmir’den İzmir’e tüm ulaşım hizmetleri ve çevre gezileri  
• 1 gece Kalkan’da konaklama 
• 2 gece Adrasan Tatil Köyü'nde  konaklama 
• Otellerde alınacak sabah kahvaltıları ( 3 )
• Otellerde alınacak akşam yemekleri ( 2 )
• Kalkan’da dışarda alınacak (1) akşam yemeği 
• Kekova Tekne Turu 
• Adrasan’da yapılacak Sulu Ada tekne turu ( yemekli )
• Profesyonel kokartlı rehberlik hizmetleri
• Tursab Zorunlu Seyahat Sigortası
 

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

• Yolda alınacak tüm yiyecek ve içecekler
• Programda yer almayan öğle yemekleri
• Otelde yapılan tüm ekstralar                                                                                                        
• Müze - Ören yeri ve milli park giriş ücretleri

Önemli Notlar

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR
• Pastoral Tour, gerekli gördüğü durumlarda, gezi aslına sadık kalma koşulu ile gezi programında değişiklik yapma hakkına sahiptir.
• Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 22 kişinin katılımına ihtiyaç vardır.
• Araç katılımcı sayısına göre belirlenir. 
• Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar.
• Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehber arkadaşımız kesinlikle sorumlu değildir.
• Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
• Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir. 
YUKARI