NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

MISIR & NİL NEHRİ TURU- FİRAVUNLAR DİYARI

TURUMUZ DOLMUŞTUR- TEŞEKKÜR EDERİZ

1.GÜN:   İstanbul - Kahire

İstanbul Havalimanında saat 05:50’de buluşma. THY’nin TK 690 sefer sayılı uçuşu le Kahire’ye hareket. Yerel saat ile 09:10’da Kahire havaalanına varış. Bizi bekleyen aracımız ile vakit kaybetmeden kadim Mısır uygarlığının olduğu kadar modern Mısır’ın da kalbi olan Kahire’yi tanımaya başlıyoruz. İlk durağımız belki de dünyanın en etkileyici müzelerinden birisi olan Mısır Müzesi. Mısır hükümeti tarafından ilk kuruluşu 1835 yılına kadar uzanan müzenin tüm eserleri 1855 yılında Avusturya Arşidük’üne hediye edilmiş, müze farklı bir yerde 1858 yılında tekrar kurulmuş ancak 1880’lerde Nil taşkınlarında zarar görünce 1902 yılında halen bulunduğu Tahrir Meydanı’ndaki yerine taşınmıştır. Mısır’ın İngiliz etkisi altında olduğu yıllarda gelişmiş, pek çok göz alıcı eser Londra’daki British Museum’a gönderilmiş olsa da etkileyiciliğinden bir şey kaybetmemiştir. 250.000’in üzerinde Antik Mısır dönemine ait esere ev sahipliği yapan müzenin en ünlü eseri Firavun Tutankamon’un 12 kg ağırlığındaki altın maskesidir. Firavunlar çağına ait en büyük koleksiyona sahip olan müzede zamanın nasıl aktığını anlayamayacağız. Mısır Müzesi’nin bizi götürdüğü antik Mısır’dan modern Kahire’ye dönme zamanı. Dinlenmek için otelimize gidiyor ve akşam yemeği saatine kadar yolculuğun yorgunluğunu üstümüzden atıyoruz. Akşam yemeğimiz için adresimiz Nil Nehri üzerindeki yüzen restoran (Al Saraya). Geceleme otelimizde.

2.GÜN: Kahire - Piramitler

Sabah kahvaltısının ardından bizi unutulmaz bir tarih yolculuğu bekliyor. İnsanlık tarihinin en etkileyici yapılarından bazılarını göreceğimiz, günümüzden 5000 yıl önce Mısır medeniyetinin ulaştığı mimarlık seviyesi karşısında hayrete düşeceğimiz ve insanoğlunun sınır tanımayan hayal gücüne bir kez daha tanıklık edeceğimiz bir seyahat. Giza platosu bizi bekliyor. Antik Mısır’ın günümüze bıraktığı en kalıcı eserler olan piramitler yaklaşık olarak milattan önce 3000 yıllarında inşa edilmeye başlandı. Çeşitli büyüklüklerde ve tasarımlarda yapılan piramit inşasında Mısır’lı ustalar Büyük Piramit ile M.Ö 2650 yılında zirveye ulaştılar. Büyük Piramit Firavun Kufu için yapıldı ve yüksekliği 146.5 metreydi. Yapılmasını takip eden 3800 yıl boyunca insan elinden çıkmış en yüksek yapı olma özelliğini korudu. Yapımı M.S 1300 yılında biten ve ancak kulesinin sivri ucu ile Büyük Piramit’in yüksekliğini aşan Lincoln Katedrali bu inanılması güç yapının yükseklik rekorunu kırmıştı. Piramitler dışında Giza Platosu’nda bizi bekleyen bir diğer inanılması güç eser de ünlü Büyük Sfenks. Mısır’ın bilinen en eski mimari heykeli olan Sfenks 70 metre uzunluğu ve 20 metre yüksekliği ile boyut olarak büyük piramitlerin gölgesinde kalıyor olabilir ama görsel olarak en az onlar kadar etkileyici. Öğle yemeği için Abo Shakkara bizi bekliyor. Öğle yemeğinin ardından Memphis ve Sakkara’da eski Mısır’ın mimari şaheserlerini ve Firavun mezarlarını tanımaya devam ediyoruz. Akşam yemeğimiz (Nile Maxim cruise )gemisinde olacak. Geceleme otelimizde.

3.GÜN: Kahire – Luksor (El-Uksur) -  Nile Cruise

Bu sabah güne oldukça erken başlıyoruz. Otelde kahvaltı paketlerimizi alıyor ve Luksor uçuşu için havaalanına transfer oluyoruz. Eğer antik Mısır’ın Kahire ve piramitlerden ibaret olduğunu düşünürsek büyük hata ederiz.  El-Uksur şehri de Thebesh harabeleri üzerine kurulu olduğu için tamamı bir açık hava müzesi görünümündedir. 7. y.y. ‘a kadar harabe görünümündeki kent, Arapların bölgeye gelmesi ile yeniden canlanmıştır. Araplar Nil kıyısındaki kente hayran kalmışlar ve  ‘’Mücevher’’ anlamına gelen bu ismi vermişlerdir. Firavunlar güçlerini Nil nehri üzerinden bu günkü Sudan’ın içlerine kadar hissettirmişlerdi. Bu yüzden Mısır’ı ve Nil havzasını tanımanın en iyi yolu belki de konforumuzdan da hiç ödün vermeyeceğimiz bir nehir gezisidir. Nile Goddess cruise gemisinde giriş işlemlerimizi yapıyor Nil üzerindeki tarihi seyahatimize başlıyoruz. Öğle yemeğimizi gemide aldıktan sonra öğleden sonra sırasıyla Karnak ve Luxor Tapınaklarını ziyaret ediyoruz.  Dünyanın en büyük komplex dini yapısı olan Karnak tapınağı, zamanının önemli Hac merkeziydi. Tanrı Amon, karısı ve çocuklarına adanmış, otuza yakın firavunun izlerini taşıyan, yapımı neredeyse 2000 yıl sürmüş ve hiç tamamlanmamıştır.  Hiyeroğlif yazılarla süslü sütunlar arasında gezerken binlerce yıllık bir medeniyet, size bir perdenin arkasından seslenecek ve fotoğraf karelerinize yansıyacak. İkinci durağımız, Luxor tapınağı;  Amon-Ra’ya (güneş tanrısı) adanmış tapınak, ikinci Ramses daha sonra da üçüncü Amenhotep tarafından bereket adaklığı olarak inşa edilmiş. Antik Mısır efsaneleri ve gizemleriyle dolu bir günü geride bırakıp gemimize dönüyoruz. Akşam isteyen misafirlerimizle Ekstra Karnak Tapınağı’nda ses  ve ışık gösterisi izleme imkanı olacaktır.

4.GÜN: Nile Cruise (Luksor – Krallar Vadisi) – Esna – Edfu

Sabah kahvaltısından sonra   Luxor'dan Nil'in Batı Yakası'na doğru hareket ediyoruz. Bu bölümde Krallar Vadisi'ni geziyoruz. Krallar Vadisi'nde, firavunlar mühürlü kapıların arkasındaki kayalara oyulmuş ve değişik figürlerle süslenmiş mezarlarında sonsuz dinlenmeye çekilmişlerdir. Ayrıca, bir tarafı güzellik, müzik ve aşk tanrıçası Hathor, diğer tarafı mumyalama tanrısı Anubis'e adanmış Hatchepsut mezar tapınağını ziyaret ediyor, Hatşepsut, Mısır’a 30 yıl kadar hükmetmiş. Üstelik firavun geleneklerini bozmadan, törenlere takma sakal takarak çıkmış. Kademeli olarak inşa edilmiş krallar vadisindeki tapınağın basamaklarını çıkarken mimari ihtişama hayran kalacaksınız. 18 metrelik devasa Memnon Heykellerini görüyoruz. Öğle yemeği - Luxor’un ünlü ve zengin çarşılarında serbest saatler. Ardından gemimiz Nil’de hareket ediyor. Nil’in eşsiz manzaralarını hayranlıkla izliyoruz. Gemimizin Esna kilidinden geçişini lütfen kaçırmayalım. Gün batımında kaptanın hoş geldiniz partisine davetliyiz. Akşam yemeği ve geceleme gemimizde.

5.GÜN: Nile Cruise (Edfu – Kom Ombo)

Kahvaltının ardından ilk olarak Nil’in batı yakasındaki Edfu’ya faytonlarla gidiyor ve Edfu tapınağını ziyaret ediyoruz. Eski Mısır’ın en iyi korunmuş tapınağı olan Edfu aynı zamanda Karnak’tan sonra en büyük ikinci tapınak kompleksi. Eski Mısır tanrıları Horus ve Seth arasında geçtiği düşünülen muharebenin savaş alanında inşa edilen tapınak diğer benzerleri gibi zaman içerisinde büyümüş, eklentiler ile genişlemiş. Mısır mitolojisinde şahin başlı tanrı Horus’a ithafen inşa edilmiş Edfu Tapınağını gezdikten sonra şehirde kısa bir serbest zaman ardından gemiye dönüyoruz. Öğle yemeğinin ardından  Komombo’ya doğru yol alıyoruz. Komombo Tapınağını ziyaret ediyor, Timsah tanrı Sobek ile şahin tanrı Horus'a adanmış olan ünlü Komombo Tapınağında bir klinik,  Nil nehri’nin su seviyesinde kullanılan bir Nilometre, üç adet Timsah mumyası ve çocuk sahibi olmak isteyen kadınların adak adadıkları Mammissi'yi görüyoruz Aswan’a hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve geceleme gemimizde..

6.GÜN: Nile Cruise (Aswan – Abu Sımbel )

Erken kahvaltı sonrası (gidiş saatine bağlı olarak kahvaltı paket alınabilir) Otobüsümüzle Abu Simbel tapınaklarına gidiyoruz. Aswan’ın 230 km güneyinde ve 2. Ramses’in  kendisi ve karısı Nefertari için yaptırdığı bu 2 tapınak Baraj gölü oluşurken parçalar halinde kesilerek geriye taşınmıştır. Unesco Dünya kültür mirası listesindeki kayaya oyma tapınakların birinin girişinde, adeta düşmanlarına göz dağı vermek için yapılmış 4 adet dev Ramses heykeli bulunur. Diğeri daha küçük olan tapınak ise kraliçe Nefertari ve tanrıça Hestor’a adanmıştır. Halk arasında Ramses’in aşkının sembolü olarak kabul edilen tapınakta, bir pencereden giren güneş ışıkları, Ramses’in doğum günü olan 21 Haziranda tam sunağın üzerini aydınlatır. Ramses, Tapınağın duvarında eşi Nefertari için’’ Güneşin Üzerine Parladığı Kadın’’ yazdırmış ancak Nefertari tapınağın açılış törenine gelirken Nil’deki tekne kazasında hayatını kaybetmiş. Bu ilginç ve hüzünlü hikaye ile tapınak gezimi tamamlıyor ve Aswan’a geri dönüyoruz. Mısır’ın hayat kaynağı olan Nil üzerindeki Büyük Aswan Barajını, Mısır'ın devasa heykel ve anıtlarında kullanılan granit taş ocaklarını ve yontulma esnasında kırıldığı için yarım bırakılmış 27 metrelik bitmemiş Obeliski göreceğiz. Bembeyaz yelkenleriyle, su kuşlarını andıran Fellukalar ile Nil üzerindeki adalara ve Botanik Bahçesi'ni görebileceğimiz turumuzu yapıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme gemide.

7.GÜN: Nile Aswan – Kahire – İstanbul

Gemi turumuzun sonuna geldik. Sabah kahvaltımızı gemide aldıktan sonra tekneyi terk ediyor ve Kahire uçuşumuz için havaalanına transfer oluyoruz. Kahire’ye varışımızın ardından Kahire’de serbest zaman. El Khalil’de mağazaları geziyoruz. Akşam yemeği sonrası rehberimizin belirlediği saatte havaalanına transfer. Saat 21:20’de TK 695 sefer sayılı uçak ile  İstanbul’a hareket. 00:40 da İstanbul’a varış.    

Bu Turun Tarihleri

18 - 24 Kasım 2023   SATIŞA KAPANMIŞTIR.

 

Ücret Bilgileri

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • İstanbul / Kahire  - İstanbul  arası THY ile ekonomi sınıf uçak bilet bedeli
 • Kahire – Luksor arası yerel havayolları ile ekonomi sınıf uçak bileti,
 • Aswan / Kahire  arası yerel havayolları ile ekonomi sınıf uçak bilet bedeli,
 • Alan – Otel - Alan Transferleri,
 • Kahire’de otel dışında yerel restorantlarda alınacak 2 akşam yemeği,
 • Kahire'de 5* seçilen otelde 2 gece ( OK ) konaklama,       
 • Aswan & Luxor arasında 5* lüks gemide 4 gece TP konaklamalı muhteşem Nil turu
 • Turlar esnasında lüks araçlarla ulaşım ,      
 • Piramitler, Sfenks, Mısır Müzesi, Kale, Khan El Khalili Çarşısı,  Baraj,  Botanik Adası, Komombo Tapınağı, Anıt Heykelleri, Hatchepsut Tapınağı, Krallar Vadisi, Luksor Tapınağı, Karnak Tapınağı ve Abu Simbel ziyaretleri ve giriş ücretleri
 • Profesyonel Pastoral Tour Rehberlik Hizmeti,
 • Türsab zorunlu seyahat sigortası
 • Yerel rehberlik hizmetleri,

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Yurt Dışı Çıkış Fonu   150,00.-YTL
 • Vize ücreti ( Yeşil Pasaporta vize uygulanmaz )
 • Programda belirtilen ve istek üzerine düzenlenecek olan ekstra turlar
 • Kişisel harcamalar
 • Yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz su dahil tüm içecekler
 • Kahire müzesi mumyalar salonu ve piramitlerin içi için giriş ücreti (Giza Piramidi giriş ücreti vs.)
 • Yerel rehber  &  şoförler, gemilerde personele verilecek bahşişler

Önemli Notlar

NOTLAR VE AKILDA TUTULMASI GEREKENLER

•          Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Türk Hava Yolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.

•          Havayollarının yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.

•          Pastoral Tour, gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.

•          Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 25 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar.

•          Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyit ediniz.

•          Bu seyahate iştirak edecek her yolcunun pasaport temdit süresinin seyahat başlangıç itibarı ile en az 6 ay olması gerekmektedir.

•          Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg.’ı geçmemelidir.

•          Bu seyahat esnasında kişi başına ücretsiz valiz hakkı (1)’dir ve maksimum ağırlığı 20 kg ile sınırlıdır

•          Tur boyunca kullanacağınız tüm uçuşlarda ekstra ağırlıklar yüzünden ödenecek bagaj ücretinden Pastoral Tour ve tur rehberi kesinlikle sorumlu değildir.

•          Şirketimiz sizler ile konsolosluk arasında aracı durumunda olup herhangi bir vize alım garantisi vermez. Konsolosluğun vermediği vizelerden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu tutulamaz. Vize verilmediği takdirde, yolcunun vize ve servis bedeli olarak verdiği meblağın  iadesi yapılmaz.

•          İç veya dış hat uçuşlarda, uçağın sizlere dağıttığı yerleri önceden ayarlamak acentamızın insiyatifinde değildir.

•          Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlisine pasaport numaranız, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte lütfen bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.

•          Yurt dışı çıkışında gümrük ve pasaport engeli olan yolculara seyahate iştirak edemedikleri takdirde hiçbir ücret iadesi yapılmaz.

•          Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz, yerel rehberimiz ve Türk rehber arkadaşımız kesinlikle sorumlu değildir.

•          Bu seyahate katılacak yolcuların yanlarında rahat yürüyebilecekleri altı lastik 2 çift ayakkabı, bol tişört, en az bir adet hırka ile birlikte yağmurluk / rüzgârlık almalarını tavsiye ederiz. 

•          Yıldız sayısı ve standartları aynı kalmak koşulu ile otellerde değişiklik yapılabilir.

•          Yanınıza mutlaka her zaman kullandığınız ilaçlarınızı alınız.

***Olası rahatsızlıkları ve alerjisi olan konuklarımızın, bu durumlarını kayıt esnasında bildirmelerini rica ederiz.***

GENEL BİLGİLER

İNTERNET             : Mısır gemilerinde internet ücretli olmasına rağmen verimsizdir.

Gemiden inerken gemi kartı alacağız, dönüşte iade edeceğiz. Böylece gemi hareket etmeden önce herkesin gemiye geldiğinden emin olunacaktır.

ODALARDA SOĞUTMA : İşletmelerde genelde manüel (bağımsız)   soğutma sistemi bulunmakta olup otellerde anahtar görevi gören kartlar ile çalışılmaktadır. Ayarlama işlemi tarafınızdan yapılabildiği gibi daha önceden belirli ısıya ayarlanmış da olabilir. Derece arttırma ve eksiltme işlemini kendiniz de yapabilirsiniz. Açılış işleminden sonra bir müddet beklenmesinde yarar vardır.

ALIŞVERİŞ           : Mısır, pekçok egzotik ürünler bulabileceğiniz bir alışveriş cennetidir.  Parfüm esansı, papirus, halı

ve çeşitli dokumalar çoğunlukta alınan ürünlerdir.

Çok miktarda 1 -5 - 10 dolar bulundurmanız, alışverişte kolaylık sağlayacaktır.

1 Dolar = 30 Mısır poundu

10 Mısır Poundu = 6.18 TL

FOTOĞRAF         : Askeri bölgelerin ve havaalanlarının fotograflarını çekmeyin.  Bir cok müze ve tarihi  yerlerde     fotograf makinası ve kamera çekimi için ek bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu konuda lütfen önce rehberinize danışınız.

SAĞLIK                 : Şu anda Mısır için herhangi bir koruyucu aşı gerekmemektedir. Seyahatiniz sırasında şise suyu icmeniz ve sokak satıcılarından bir şey yememeniz, günes ışınlarından korunmak için koruyucularınızı unutmamanız onerilir. Soguk kıyı rüzgarları ve kuru hava size güneşi oldugundan daha serin hissettirebilir.

Mısır seyahatine katılan konuklarımız zaman zaman bağırsak enfeksiyonuna maruz kalmaktadır. Bu nedenle yanınıza bağırsak düzenleyici almanızı öneririz.               

GİYİM                  : Mısır gelişmiş turizmi ile turistlere alışık bir ülkedir. Piramitler, Yukarı Mısır ve tatil yörelerinde gezerken t-shirt ve sort giymekte bir sakınca yoktur. Ancak Kahire ve diger sehirlerin merkezi bölgelerinde, özellikle kırsal alanlarda, cami ziyaretleri sırasında yerel kültürel ve halka saygı göstermek acısından daha muhafazakar giysiler tercih edilmelidir. Gemi ve oteldeki akşam yemeklerinde cok formal olmasa da özenli giyim önerilir. Bu seyahate katılacak yolcuların yanlarında rahat yürüyebilecekleri altı lastik 2 çift ayakkabı, bol tişört, Kazak veya hırka, terlik, şapka, su kabı (matara-termos),  antibakteriyel jel, küçük sırt çantası  fotoğraf makinesi, pil, yedek film, yedek hafıza kartı ve şarj aleti bulundurmaları önerilir. Gemilerde güneşlenme ve havuz imkanı olduğundan arzu edenler yanlarında mayo da getirebilir.    

YUKARI