ORTA AMERİKA TURU (PANAMA-HONDURAS-GUATEMALA-CANCUN-MEXICO)

MAYA ve AZTEK UYGARLIKLARININ İZİNDE

1.GÜN: İstanbul – Panama City

Sabaha karşı 01.45’de THY’nin TK800 sefer sayılı uçuşu ile Panama City’e hareket. Yerel saat ile 10:50’da Panama City’ye varıyoruz. Bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından bizi bekleyen aracımız ile Panama City’yi tanıyacağımız panoramik şehir turunu yapacağız. Eski Panama, Eski YMCA (Young Men's Christian Association / Genç Hıristiyan Erkekler Birliği) binası, Katedral Kulesi, ve Casco Viejo göreceğimiz yerlerden bazıları. Turun ardından otelimize yerleşecek ve uzun yolculuğumuzun yorgunluğunu bir nebze de olsa atmaya çalışacağız. Belirlenen saatte lobide buluşma. Akşam yemeği yerel restoranda.

2.GÜN: Panama City (Panama Kanalı Turu)

Sabah kahvaltısının ardından dünya tarihinin en büyük mühendislik çabalarından birisi olan Panama Kanalı’nı keşfedeceğimiz turumuzu yapacağız. Panama Kanalı, Atlantik ve Pasifik okyanuslarını birleştiren 82 km uzunluğunda insan yapımı bir su yoludur. 1904-1914 yılları arasında inşa edilen kanal bir mühendislik mucizesi olduğu kadar binlerce işçinin hayatına mal olan bir dramdır da aynı zamanda. Teknemiz ile kanala giriyor ve gemilerin kanalın çeşitli bölümleri arasındaki yükseklik farkını aşabilmesi için inşa edilen “kilit”lerden ilki olan Miraflores Lock’da teknemizin 10 metre yükselerek bir sonraki aşamaya geçiş yaptığına şahit oluyoruz. Öğle yemeğini teknede aldıktan sonra kanalı ve kanalın etrafında şekillendiği coğrafyayı tanımaya devam ediyoruz. Tur bitiminde otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

3.GÜN: Panama – (Chagres Milli Parkı ve Embera Yerlileri)

Sabah kahvaltımızın ardından ziyaretçi kabul ediyor olması durumunda Chagres Ulusal Parkı’nı ziyaret için yola çıkıyoruz. Zaman zaman turist ziyaretine kapatılan bölgeyi ziyaret etmemiz mümkün olmaz ise Madden Gölü kıyısındaki El Corotu’ya gitmek üzere otelimizden ayrılıyoruz. Burada motorlu bir kanoya binecek ve Chagres Nehri'nden geçerek, yerlilere ait Embera Drua’ya gideceğiz. Panama Kanalı havzasındaki 320,000 dönümlük en büyük ulusal park olan Chagres Ulusal Parkı’ndaki yağmur ormanlarından geçeceğiz. Gezi sırasında mavi ve yeşil balıkçılları, büyük akbalıkçılları, yılan boyunları, karabatakları, amazon papağanlarını, yeşil yalıçapkınlarını görebilirsiniz. Embera köyünde, yerliler bizleri müzik ve dansları ile karşılayacak.  Panama ve Kolombiya’da yaşayan yarı-göçebe bir grup olan Emberaların gelenek-göreneklerini ve doğayla nasıl uyum içinde yaşadıklarını gözlemleyeceğiz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

4.GÜN: Panama City – Guatemala City – Atitlan Gölü –Panajachel - Antigua

Sabah kahvaltısının ardından havaalanına transfer. COPA hava yolları CM0358 sefer sayılı uçuşu ile saat 09:50’de Guatemala City’ye hareket. Yerel saat ile 11:15’de varış. Öğle yemeği için vereceğimiz molanın ardından hem Guatemala’nın Maya medeniyetine kadar uzanan geçmişinde hem de koloni tarihinde önemli bir çekim merkezi olmuş olan Atitlan Gölü ve gölün etrafında kurulmuş şehirlerin en sevimlisi olan Panajachel’i ziyaret ediyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

5.GÜN : Antigua

Sabah kahvaltısının ardından otelden ayrılıyor ve volkanik bir göl olan, manzarası ve sakinliği giderek popüler bir turist destinasyonu olan Atitlan Gölü ve çevresini keşfe çıkıyoruz. Göl kıyısı ve çevresi, eskiden Maya köyleri olan yerlerdir ve sayıları azalmış olsa da burada yaşayan Mayalar, bu kültürü devam ettirmektedirler. Gölde kısa bir tekne gezintisi yapıyoruz. Sonrasında, Maya köyleri olan Santiago Atitlan ile San Lucas Toliman’ı geziyor, yerel halkın günlük yaşamlarına, adetlerine ve rengarenk geleneksel kıyafetlerine tanık oluyor ve yerel pazarlarda alışveriş yapıyoruz. Yolumuza devam ediyor ve İspanyol egemenliği zamanında Orta Amerika’nın başkenti olan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Antigua’ya varıyoruz. Şehri tanıyacağımız panoramik turun ardından otelimize yerleşme ve akşam yemeği. Geceleme otelimizde.

6.GÜN : Antigua - Copan

Bu gün bizi uzun ancak eğlenceli bir yolculuk bekliyor. Sabah erken alacağımız kahvaltının ardından Maya medeniyetinin en etkileyici kalıntılarından bir kısmına ev sahipliği yapan Copan’a doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık altı saatlik yolculuğumuz bizi Orta Amerika’nın engebeli coğrafyasında hiçbir zaman vahşi doğadan çok uzaklaşmayan yollardan geçirecek. Öğleden sonra Copan’a varıyor ve uzun yolculuğumuzun yorgunluğunu üzerimizden atmak üzere otelimize yerleşiyoruz. Akşamüstü serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

7.GÜN : Copan – Quirigua – Rio Dulce

Sabah kahvaltısının ardından Copan’ı tanıyacağımız turumuza çıkıyoruz. Maya kültürünün en önemli kalıntılarından bir kısmı Copan’da yer alıyor. Öğle saatlerinde gerek Maya gerekse kolonyal dönemde pek çok ticaret yolunun kesiştiği Quirigua’ya doğru yola devam ediyoruz. Buradaki Maya kalıntılarını rehberimiz eşliğinde gezeceğiz. Quirigua kalıntıları, diğer Maya arkeolojik parklarına oranla nispeten daha küçük bir alanı kaplasa da bulunan heykellerin fazlalığı yüzünden oldukça önemli bir konuma sahiptir. Aynı zamanda Yeni Dünya’da yapılan en yüksek taş yapılara ev sahipliği yapar. Kalıntıları rehberimiz eşliğinde gezdikten sonra yola devam ediyoruz. Akşam saatlerinde Rio Dulce’a varıyoruz. Otele transfer ve akşam yemeği. Geceleme otelimizde.

8.GÜN : Rio Dulce – Flores (Tikal)

Sabah kahvaltısının ardından Rio Dulce havzası ve Izabal gölü manzarası eşliğinde Flores’e doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık dört saatlik yolculuğumuzun ardından Flores’i tanıyacağımız kısa bir turumuz var. Akşamüstü Flores kentinde serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

9.GÜN : Tikal

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası tam gün sürecek olan Maya kültürünün merkezi olan Tikal Ulusal Parkı’na yapacağımız gezi için hareket ediyoruz. Guatemala’daki en ünlü Maya kalıntıları olan Tikal kalıntıları, geniş bir cangıl alanına yayılmıştır ve Orta Amerika’daki en nefes kesici kalıntıları olarak nitelendirilmektedir. Klasik dönemdeki en büyük ve en güçlü Maya şehri olan Tikal’de keşfedilen ve restore edilen birçok güzel bina ve tapınağın yanı sıra, keşfedilmeyi bekleyen oldukça fazla sayıda yapı mevcuttur. Maya yerleşimlerinin en dikkat çekicilerinden biri olan Tikal; gizli kalmış konumu, vahşi yaşamla çevrelenmiş olması ve en büyük piramitlerin burada bulunması bölgenin önemini arttırmaktadır. Dönüş yolunda antik yerleşimlerden geçerek El Remante Gölü kıyısında öğle yemeği molası vereceğiz. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

10.GÜN : Tikal – Belize City - Cancun

Erken yapacağımız sabah kahvaltısının ardından Belize City’ye doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık üç saatlik bir yolculuğun ardından dünyaca ünlü bu tatil ve turizm kentini kısaca tanıyacağımız panoramik bir şehir turu yapıyoruz. Ardından havaalanına gidiyor ve saat 15:30’da bizi Cancun’a taşıyacak olan TropicAir 6620 sefer sayılı uçuşumuza yetişiyoruz. Saat 18:15’de varış, otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

11.GÜN : Cancun – Chichen Itza

Kahvaltı sonrası özel aracımız ile Yucatan Yarımadası’nın merkezinde yer alan ve Maya Medeniyeti’ne ait en önemli kalıntılara ev sahipliği yapan Chichen Itza’ya hareket ediyoruz. Bu kalıntıların en ünlüsü olan Kukulkan Piramidi aynı zamanda Mayaların astronomi bilgisinin ne derece ileride olduğunun bir kanıtıdır. Piramidin cephelerinin her birinde 91 basamak yer almaktadır ve basamakların sayısına tepedeki düzlük de eklendiğinde yıldaki günlerin sayısı olan 365 rakamını buluruz. Ayrıca ilkbahar ve sonbahar ekinokslarının gerçekleştiği günlerde piramide gelen güneş ışıkları, merdiven basamaklarının dibinde bulunan iki yılanbaşı yontusunun S’ler çizen bir gövde uzantısı oluşacak şekilde bir gölge oluşturmaktadır. Göreceğimiz diğer önemli kalıntılar arasında Kukulkan Tapınağı ile Savaşçılar Manastırı da bulunmaktadır. Burada alacağımız öğle yemeği sonrası Cancun’a doğru yola çıkıyoruz. Akşamın erken saatlerinde Cancun’a varış. Akşam yemeği serbest, geceleme otelimizde.

12.GÜN: Cancun - Mexico City – Antropoloji Müzesi

Sabah kahvaltısı sonrası havaalanına transfer ve saat 09:00’daVolaris 715 sefer sayılı uçuş ile Cancun’a hareket. Saat 10:30’da varışımızı takiben Mexico City’nin tarihi dokusunun yoğun olduğu şehir turumuzu yapacağız. Şehrin ana meydanı olan Zocalo’dan başlıyoruz (dünyanın 3. büyük meydanı). Meksika tarihinin çeşitli yüzyıllarının işlendiği duvar resimleri ile ünlü Ulusal Saray, Aztek tapınaklarından taşınan taşlar ile inşa edilmiş olan Metropolitan Katedrali, Aztek Tenochtitlan kalıntılarının bulunduğu Templo Mayor Müzesi ve Madero Caddesi'ndeki Koloniyal Evler gezilecektir. Yemek için serbest zaman. Koloni dönemi öncesi hazinelerinin çok geniş bir bölümüne ev sahipliği yapan, dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Ulusal Antropoloji Müzesi’nin ziyaretine sıra geldi. İspanyol öncesi döneme ait Maya, Aztek, Toltek, Kızılderililer ve Körfez bölgesi halkları gibi eski uygarlıklara ait buluntulara ev sahipliği yapan Ulusal Antropoloji Müzesi’nin giriş salonunda Rivera’nın öğrencileri O’Gorman ve Chavez Morado gibi sanatçıların duvar eserlerini görebilirsiniz. Müzedeki önemli eserlerden; Mexico City ana meydanının altında bulunan Aztek Güneş Taşı ya da Aztek Takvimi heyecan veren bir bulgudur. Bir takvim işlevi görmekten çok dünya oluşumunu simgelediği rivayet edilir. Güneş Tanrısı ortada olmak üzere, dört yönünde bundan önceki 4 yaradılışa ait semboller yer almaktadır. Aztek inanışına göre, dünya bundan önce dört kez daha var olmuş ve yok olmuştur. Dört yaradılışı simgeleyen bölümün çevresinde ise Aztek takvimindeki 20 günün adının sıralandığı bir bant vardır. Aztek takviminde, her birinin ayrı adı, yani hiyeroglif sembolü, olan 20 gün ve 20 günden oluşan 18 ay vardır. Dünyanın güneş etrafındaki turunu tamamlamak için eksik kalan 5 gün ise uğursuz günler olarak ayrıca tanımlanmış ve karanlık bir dönem olarak sayılmıştır. Kalan 6 saat dikkate alınmamıştır. İlk katın salonları Meksika’nın pre-hispanic dönemlerine dayanmaktadır. İkinci kat ise Pre-hispanic medeniyetinde yaşayanların modern çalışmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Otelimize dönüş ve geceleme.

13.GÜN: Mexico City - Teotihuacan

Sabah kahvaltısının ardından otelden ayrılıyor ve en ünlü Aztek kalıntıları Teotihuacan Piramitleri’ni ziyarete gidiyoruz. İlk durağımız, bir Aztek tapınağının kalıntıları, İspanyol kilisesi ve modern evlere ev sahipliği yaptığı için Üç Kültür Meydanı adı verilen bölge olacak. Daha sonra Meksika’nın en önemli arkeolojik bölgelerinden olan Teotihuacan’a varacak ve bölgeyi rehberimiz eşliğinde gezeceğiz. Kuzey-Güney eksenindeki Ölüler Yolu, bu yolun güneyinde yer alan Ay Piramidi, Quetzalcoatl Tapınağı ve Sarayı göreceğimiz diğer kalıntılardan bazıları. Akşam saatlerinde otele transfer. Akşam yemeği ve geceleme.

14.GÜN : Mexico City - Istanbul

Sabaha karşı havaalanına transfer ve saat 05:20’de THY’nin TK 181 sefer sayılı uçuşu ile İstanbul’a hareket. Türkiye saati ile sabah 06:15’de İstanbul’a varış ve turumuzun sonu. 

Bu Turun Tarihleri

23 Kasım / 06 Aralık 2020 14 Gün

Ücret Bilgileri

TUR ÜCRETİ NAKİT KK TEK SLİP 3 TAKSİT 6 TAKSİT
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI 5500$ 5610$ 1925$ 990 $
TEK KİŞİLİK ODADA KONAKLAMA FARKI 425$ 6045$ 2055$ 1045$

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • İstanbul – Panama City /Mexico City-İstanbul arası (THY) ekonomi sınıfı uçak bileti ve havaalanı vergileri
 • Panama City / Guatemala arası ekonomi sınıfı uçak bileti ve havaalanı vergileri
 • Tikal / Belize City  / Cancun arası ekonomi sınıfı uçak bileti ve havalimanı vergileri
 • Cancun / Mexico City arası ekonomi sınıfı uçak bileti ve havalimanı vergileri
 • Meksico City’de 2 gece, Panajachel’de 1 gece, Antigua‘da 1 gece,Copan’da 1 gece,
 • Rio DulceIzabel’de 1 gece,Flores’de 2 gece,Cancun’da2 gece ve Panama’da 3 gece olmak üzeretoplam 13gece 4* ve 5* otellerde konaklama
 • Sabah kahvaltıları (13)
 • Otel ve yerel restoranlarda alınacak toplam (12) akşam yemeği
 • Tüm havaalanı-otel-havaalanı transferleri 
 • Tur boyunca özel araçla ulaşım 
 • Programda belirtilen tüm şehir ve çevre gezileri
 • Panoramik Panama City, Mexico City, Antigua, Guatemala City ve Belize turları
 • Panama’da Embera Yerlileri turu (öğle yemekli)
 • Panama Kanalında yarım günlük kanal turu
 • Guatemala’da Antigua turu 
 • Guatemala’da geziler sırasında alınacak 5 öğle yemeği
 • Copan turu ve girişleri (müze hariç)
 • Rio Dulce Tekne turu ve giriş ücretleri
 • Tikal turu ve giriş ücretleri (müze hariç)
 • Belize’ye transfer 
 • Atitlan Gölü’nde tekne gezisi  
 • Quiriguaturu vemilliparkgirişücretleri 
 • Meksika’da Teotihuacan antik kenti gezisi ve giriş ücretleri
 • Mexico City UlusalAntropolojiMüzesigirişücreti
 • Seyahat güvence paketi (belirli limitler dahilinde) 
 • Yerel rehberlik hizmetleri
 • Pastoral Tour Profesyonel rehberlik hizmeti 
 • Bahşişler

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Programda belirtilmemiş olan öğle ve akşam yemekleri
 • Yemeklerde alınacak olan alkollü / alkolsüz içecekler
 • Otellerdeyapılacakolan ekstraharcamalar
 • Meksika’ya girişte ödenecek olan ayakbastı ücretleri
 • 50.00 TL tutarındaki yurt dışı çıkış harcı
 • Vize ücreti
 • Bu tura katılacak konuklarımızın geçerli ABD vizesi olması halinde Meksika vizesine ihtiyaçları olmayacaktır. 

Önemli Notlar

 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri THY ve yerel taşıyıcılardan alınmıştır. Uçuş saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten, uçak iptalinden, uçağın teknik aksaklıklarından dolayı ortaya çıkabilecek rötarlardan, ya da yolcunun iç hat uçuşlarını kaçırmasından kaynaklanan aksaklık veya doğabilecek problemlerden Pastoral Tour sorumlu değildir. 
 • Programda belirtilen ve iç hatlarda uçulacak olan havayolunun / havayollarının yerine başka bir yerel taşıyıcı / taşıyıcılar ile uçulabilir. Dolayısıyla aktarma noktaları ve saatleri değişkenlik gösterebilir.
 • Pastoral Tour, gerekli gördüğü durumlarda programın içeriğini bozmadan şehirlerin program içindeki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 12 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. Pastoral Tour, gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar. 
 • Aksi belirtilmediği sürece, panoramik şehir turları herhangi bir müze veya ören yeri girişi içermez. 
 • Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, yerel havayolları ile yapılacak olan ara uçuş saatlerini ve rehberiniz ile buluşma yerini, saatini büromuzdan teyid ediniz.
 • Otellere check-in saati 14:00 ila 15:00, check-out ise 11:00 ila 12:00 arasıdır.
 • Seyahat edeceğiniz ülkeler kendi yerel para birimlerini kullanmaktadırlar. Seyahat öncesinde bu para birimlerini Türkiye’de ki banka veya döviz bürolarından tedarik edemezsiniz. Bunun için yanınızda ABD DOLARI götürmenizi tavsiye ederiz.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu seyahat esnasında kişi başına valiz hakkı maksimum iki parça valiz x 23 kg. ile sınırlıdır. 
 • İç hat uçuşlarında her yolcunun kişi başı 15 kg. olmak üzere (1) valiz taşıma hakkı vardır. Ekstra valiz veya ağırlıktan veya ödenecek ekstra bagaj ücretinden acentemiz ve rehberiniz sorumlu tutulamaz. Uçak içerisine özellikle kişi başına bir parça eşya alabilirsiniz. Bunun ebadı yukarıda belirtildiği gibi olup en fazla 5 ila 7 kg olabilir.
 • Seyahatiniz esnasında şayet cep telefonlarınız yurt dışı görüşmelere açık ise kullanabilirsiniz.
 • Bu seyahate iştirak edecek olan her yolcunun pasaport temdit süresinin en az 9 ay olması gerekmektedir.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlisine pasaport numaranız, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte lütfen bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden acentemiz sorumlu değildir. Bilet kesildikten sonra ister iç hat ister dış hat olsun isim değişikliği yapılamaz. Kesilen yeni 
 • dış hat bileti ve seyahat içerisinde gidilecek olan şehirler arasındaki diğer uçuş biletlerinin ücreti yolcuya aittir.
 • Seyahatiniz esnasında yanınızda mutlaka bir yağmurluk, bir hırka veya bir kazak bulundurmanızı tavsiye ederiz. Yanınıza kesinlikle mayo, terlik, bol miktarda tişört, bermuda, rahat yürüyebileceğiniz bir çift altı lastik ayakkabı alınız. 
 • Kredi kartları, banka kartları ve havayolu mensuplarının (emekli havayolcular dahil) kestirmiş oldukları biletler acentemizi kesinlikle bağlamaz. Pastoral Tour, program veya tarih değişikliği durumunda kredi kartı, banka kartı ya da puanlarla kesilen biletler ile uçacak olan yolcuların yanan biletlerinden sorumlu tutulamaz. 
 • Yurt dışı çıkışında gümrük ve pasaport engeli olan yolculara seyahate iştirak edemedikleri takdirde hiçbir ücret iadesi yapılmaz.
 • Biletler kesildikten sonra bilet iptali veya para iadesi yapılamaz. 
YUKARI