ÖZBEKİSTAN KÜLTÜR TURU

ÜRGENÇ – HİVA - TAŞKENT - BUHARA– SEMERKANT

1.GÜN :İZMİR - İSTANBUL - URGENÇ

Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali THY kontuarında saat …  buluşma. Check-in işlemlerinin ardından sonra TK    sefer sayılı uçak ile İstanbul’a hareket. İstanbul’dan saat TK 262  sefer sayılı uçak ile  02.10 da Urgenç’e hareket. Havalimanında bizleri bekleyen özel aracımızla Hive’ye transfer. Sabah kahvaltısı yapıyor ve  Hive şehir turuna başlıyoruz. Hive ( Khıva – Hiva ) surları, iç han kale, Cuma Camisi ve minaresi , Muhammed Emin Han Medresesi, Kalta Minare, İslam Hoca Minaresi ve Medresesi, Muhammed Rahim Han Medresesi, Pehlivan Mahmut Türbesi, Ark Kalesi , Al- Şeyh Dede , Şirgazi Han Medresesi , Pehlivan- Dervaze Kapısı, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Allah Kulu Han Medresesi ve Taşkale Kervansarayı görülecek yerler arasında. Öğle yemeğinden sonra Hive ‘de alınacak serbest zamanın ardından ve akşam yemeği sonrası konaklama Hive’de.

2. GÜN :   HİVE – URGENÇ –TAŞKENT – BUHARA

Kahvaltı sonrası otelden ayrılış.  Urgenç Havalimanında 09.35 de HY 051 sefer sayılı uçakla Taşkent’e hareket.  10.55 de Taşkent’e varış ve şehir turu.  Orta Asya'nın nüfus bakımından en büyük kenti olan Taşkent, eski Sovyet Cumhuriyetleri içinde Moskova, St. Petersburg ve Kiev'den sonra dördüncü büyük kentidir. Alişer Navaiy Opera ve Bale Tiyatrosu, Kukeldaş Medresesi , Bağımsızlık Meydanı, Hz. İmam Camii, Eski Eserler Müzesi'nde metal bir sandık içinde muhafaza edilmekte olan “Semerkant Kur'anı” (Özbekler tarafından Halife Osman'a ait olduğu; dünyada el yazması Kur'anlar içerisinde en eski olduğuna inanılmaktadır.) Emir Timur Müzesi ve Meydanı, Eski şehir göreceğimiz yerler arasında yer alıyor. 17.30 da tren garına transfer ve Afrosiob hızlı treniyle Buhara’ya hareket. Otelimize yerleşme ve geceleme.

3. GÜN :  BUHARA

Kahvaltı sonrası Buhara’da tam günlük bir şehir turuna çıkıyoruz. Maveraü’n-nehr'in çok sayıda şehri, kasabası, nahiyesi ve köyü olmasına rağmen bunların en gözde ve tanınmış olanı Buhârâ’dır. Müslümanlar buraya “Fahire” (kıymetli/değerli) derler ve doğunun “Kubbetü’l-İslam”ı olarak kabul ederler. Buranın İslâm alemindeki yeri, Medine ve Bağdat gibidir. Burada yetişen alimler  dünya literatüründe çok önemli kişilerdir. Bölgenin en eski yerleşim birimlerinden biri olan Buhara, efsanelerle karışmış kadim bir tarihe sahip olup,  ilk sakinleri Türklerdir. Sadece kadim tarihiyle değil, fiziki ve coğrafi yapısı; sanatsal ve mimari dokusu;  sur ve kalesi; sulama kanalları; ekonomik, zirai ve ticari potansiyeli; köşk, saray ve pazarları ve yetiştirdiği alim ve sanatkarları ile de her dönemde kendisinden söz ettirmiştir, Uzun yıllar Akhunlar, Göktürkler ve Türgişler gibi Türk devletlerinin hakimiyetinde kalmıştır. Maveraü’n-nehr’in en önemli kültür ve medeniyet merkezi haline gelen şehir, söz konusu devletlerin egemenliği  dönemlerinde yaşanan siyasi kargaşa ve otorite boşluğunda bile bu yapısını korumuştur.  Bölgede hüküm süren çoğu Türk kökenli mahalli hükümdarların veya beylerin idaresinde bölgenin en önemli şehirlerinden biri olma özelliğini sürdürmüştür. Ark Kalesi, Leb-i Havuz Külliyesi, Bolo-Havuz Mescidi, Miri Arap Medresesi gezeceğimiz yerler arasında olacaklar. Şehir turumuz esnasında yerel bir restoranda öğle yemeğimizi alıyoruz. Yöresel dans gösterisi eşliğinde akşam yemeğimizi aldıktan sonra geceleme için Buhara’daki otelimize gidiyoruz.

4.GÜN :  BUHARA –SEMERKANT

Sabah kahvaltı sonrası Buhara kent turumuza devam ediyoruz. Kalan Minaresi ve Mescidi, Uluğbey Medresesi, Nasreddin Hoca Heykeli Nadir Divan Bey Medresesi, Buhara Emiri’nin yazlık sarayı görülecek yerler arasında. Öğle yemeğimizin ardından Buhara tren istasyonuna hareket ediyoruz. Afrosiyob hızlı treniyle Semerkant’a hareket ediyoruz. Semerkant’a varışımızın ardından akşam yemeğimizi alıyor ve otelimize geçiyoruz. Konaklama Semerkant’taki otelimizde.

5.GÜN : SEMERKANT

Otelde aldığımız kahvaltının ardından Semerkant şehir turumuza başlıyoruz. Semerkant, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve İpek Yolu üzerinde bulunması sebebi ile tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Ülkenin en eski ve üçüncü büyük şehridir. Cengiz Han veya Abbasiler gibi pek çok kültürün egemenliğinde kalmış, 14.yüzyılda Timur İmparatorluğu'nun başkenti olmuştur. Bu dönemden kalan şehrin merkezindeki Bibi Hanım Camii, Timur'un anıt mezarı, Gur Emir gibi günümüze kadar kalmayı başaran önemli ve tarihi yapılar halen şehri süslemektedir. Geçmişin izleri sadece tarihi yapılarda değil, geleneklerde de devam etmektedir. Nakış, altın işlemeciliği, ipek dokumacılığı, bakır işlemeciliği seramik sanatı, oymacılık ve ahşap üzeri boyama halen devam eden önemli geleneklerdendir. İpek Yolu’nun en ünlü duraklarından biri olan ve “Asya’nın Roma’sı” olarak da anılan, 27 yüzyıllık tarihe sahip, Ortaçağ’ın önde gelen bilim ve sanat merkezlerinden biri olan, şeyhler ve alimler şehri Semerkant’ı keşfe çıkıyoruz.  Registan meydanı, Uluğ Bey Medresesi ve Rasathanesi, Şirdar Medresesi, Tilla-Kari Medresesi, Emir Timur ve Timurluların anıt mezarlarının bulunduğu Gur-i  Emir Türbesi, Bibi Hanım Mescidi ve Türbesi , Hz. İmam Buhari türbesi ve Camisini göreceğimiz yerler arasında sayabiliriz. Siyab Lokal pazarında alışveriş için alacağımız serbest zaman veriyoruz. Akşam yemeği sonrasında geceleme Semerkant’ta ki otelimizde.

6 .GÜN : SEMERKANT – İSTANBUL – İZMİR

Rehberinizin belirleyeceği saatte ( 03.00 ) otel lobisinde buluşuyor ve havalimanına transfer oluyoruz.  TK 373 sefer sayılı uçak ile saat 05.35  da İstanbul’a hareket. 08.40 da İstanbul’a varış. TK 2318 sefer sayılı uçak ile saat 10.00 da İzmir’e hareket.   11.10 da varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

29 Nisan - 06 Mayıs 2022

26 Haziran – 01 Temmuz 2022

28 Ağustos – 02 Eylül 2022  

Ücret Bilgileri

TUR FİYATI      NAKİT KK TEK SLİP TAKSİT
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI       $ 890   SORUNUZ   SORUNUZ
TEK KİŞİLİK ODA FARKI       $ 120    

 

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Havalimanı transferleri
 • Özel araçla  programda belirtilen tüm şehir ve çevre gezileri
 • 4* Otellerde 5 Gece konaklama -  (Hive’de 1 gece, Zarafshan Boutıque Otel vb.- Buhara’da 2 gece  Asia Buhara otel vb. Semerkant, 2 gece  Sumaya Otel vb )
 • Sabah kahvaltıları ( 5 )
 • Akşam yemekleri  ( 5 )
 • Urgenç  / Taşkent arası yerel hava yolları ile ekonomi sınıfı uçak bileti ve havalimanı vergileri
 • Taşkent - Buhara- Semerkant  arası Aforosion hızlı treni ile ulaşım
 • Otobüste yapılacak olan ikramlar ( Günlük 1 Lt su  )
 • Tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Hive ve Buhara’da   özel folklör dans gösterisi
 • Yerel rehberlik hizmetleri ( Türkçe )
 • İzmir’den İzmir’e Profesyonel rehberlik hizmeti,
 • Zorunlu seyahat sigortası (belirli limitler dahilinde)

NOT : TURUMUZ VİZESİZDİR   - EN AZ 6 AY GEÇERLİ PASAPORT GEREKMEKTEDİR

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • İzmir / İstanbul / Urgenç  – Semerkant   / İstanbul / İzmir  arası THY ile ekonomi sınıfı uçak bileti ve havalimanı vergileriç (Başvuru sayımız 10 kişiye ulaştığında grup yeri talebi yapılacaktır.)
 • Otellerde yapılacak olan kişisel harcamalar (telefon, minibar, vb)
 • Öğle ve akşam yemeklerinde alınacak olan meşrubat ve içecekler
 • Yurt dışı çıkış harcı ( 50.00 TL )
 • PCR testi

Önemli Notlar

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

* Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Türk Hava Yolları ve yerel  havayollarından alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan ve rötardan ötürü kaçırılacak olan herhangi bir bağlantı uçuşundan  Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.

*Havayollarının yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet,.vb.) olarak  adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.

*Pastoral Tour programın içeriğini bozmadan şehirlerin program içindeki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.

* Otellere check-in saati 14:00, check-out ise 11:00 ila 12:00 arasıdır.

* Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında (1) parça eşya alma hakkı vardır. Bu seyahat esnasında kişi başına valiz hakkı maksimum 20 kg ile sınırlıdır.

* Bu seyahate iştirak edecek olan kişilerin pasaport temdit sürelerinin seyahat başlangıç tarihi itibarı ile en az 6 ay olması gerekmektedir.

* Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 12 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir. Bu durumda ön ödemelerini yapan yolculara para iadesi yapılır.

* Tur kalkmadan 3 gün önce ofisimizi arayarak tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini teyit ediniz.

* Tur boyunca kullanacağınız tüm uçuşlarda ekstra ağırlıklar yüzünden ödenecek bagaj ücretinden Pastoral Tour ve tur rehberi kesinlikle sorumlu değildir.

* İç veya dış hat uçuşlarda uçağın sizlere dağıttığı yerleri önceden ayarlamak Acentamızın inisiyatifinde değildir.

* Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda yazılı olan isminizi, pasaport numaranız, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemde Pastoral Tur kesinlikle sorumlu değildir.

* Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz, yerel rehberimiz ve Türk rehber arkadaşımız kesinlikle sorumlu değildir…

* Bu seyahate katılacak olan yolcuların yanlarında mutlaka rahat yürüyebilecekleri altı lastik 2 çift ayakkabı, 1 adet kazak veya hırka ile birlikte video kamera/ fotoğraf makinelerini getirmelerini kesinlikle tavsiye ederiz.

* Yanınıza mutlaka her zaman kullandığınız ilaçlarınızı alınız.

*** Covid aşısı olan konuklarımız e-nabız dan aşı olduklarına dair aşı sertifikasını  İngilizce olarak yanlarında bulundurmak zorundadır. Covid aşısı olmayan konuklarımızın, 48 saat önceden PCR Testi yapması gerekmekte olup, PCR  test ücretleri  konuklarımıza aittir.  ***

(NOT: Acentemiz, Covid-19 tedbirleri kapsamında, ülkeye giriş koşullarındaki değişikliklerden sorumlu değildir. Ülkelerin, seyahat koşullarında herhangi bir değişiklik yapması durumunda konuklarımız bilgilendirilecektir.)

 

YUKARI