ÖZBEKİSTAN KÜLTÜR VE GURME TURU

Büyük arazileri, otlakları, geniş stepleri, verimli Maveraünnehir toprakları, binbir renkli ipekler, turkuaz sırlı kerpiçler, binlerce yıllık medreseler, kervansaraylar, camiler… Buram buram tarih kokan Semerkand, değer yargıları, örf ve adetleri ile gökyüzünün gizemli derinliklerini ilk keşfedenlerin, yıldızlar alemini ve gezegenler dünyasını fethedenlerin yurtlarını birlikte keşfe gidiyoruz…

1. ve 2. GÜN (22 - 23 EYLÜL 2024) :  İZMİR - İSTANBUL - URGENÇ

Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali THY kontuarında saat 20:00 de  buluşma. Check-in işlemlerinin ardından sonra TK 2337 sefer sayılı uçak ile saat 21:45 de  İstanbul’a hareket. Saat 23:10 da İstanbul’a varış. TK 262 sefer sayılı uçak ile  İstanbul’dan saat  01.05  de Urgenç’e  hareket.

Saat 06:50 de  Urgenç Havalimanında bizleri bekleyen özel aracımızla Hive’ye transfer.  Otelimize gidiş ve kahvaltı. Dinlenme.  Sonrasında Hive şehir turuna başlıyoruz. Hive ( Khıva – Hiva ) surları, iç han kale, Pahlavan Makhmud Türbesi, Kalta Minor minaresi,  Şergazi -Han Medresesi, Alla - Kuli Han Medresesi, Juma Camisi ve minaresi, Koja - İslam Minaresi ve Camii, Kutluk – Murad İnaka medresesi, Ala – Kulihan türbesi görülecek yerler arasında. Öğle yemeğinden sonra Hive ‘de verilecek serbest zamanın ardından ve akşam yemeği sonrası konaklama Hive’de.

3. GÜN ( 24 EYLÜL 2024):  HİVE ( URGENÇ ) – BUHARA

Kahvaltı sonrası otelden ayrılış.  Hive şehir turumuza devam ediyoruz. Abdulla- Han Medresesi, Said Alautdin türbesi, Muhamad Amin Han Medresesi,  İçan – Kala duvarı, Palvan-Darvaza gezilerimizi yapıyor ve  Urgenç’e hareket ediyoruz. Ürgenç’de geç öğle yemeğimizi alıyor ve Hive’den ayrılıyoruz.  Hive -Buhara arası otobüs yolculuğumuz yaklaşık 6 saat sürecektir. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

( Hiva – Buhara arası Tren tarifeleri netleştiğinde, bu yolculuk tren ile gerçekleşecektir )

4. GÜN (25 EYLÜL 2024) :  BUHARA

Kahvaltı sonrası Buhara’da tam günlük bir şehir turuna çıkıyoruz. Maveraü’n-nehr'in çok sayıda şehri, kasabası, nahiyesi ve köyü olmasına rağmen bunların en gözde ve tanınmış olanı Buhârâ’dır. Müslümanlar buraya “Fahire” (kıymetli/değerli) derler ve doğunun “Kubbetü’l-İslam”ı olarak kabul ederler. Buranın İslam alemindeki yeri, Medine ve Bağdat gibidir. Burada yetişen alimler  dünya literatüründe çok önemli kişilerdir. Bölgenin en eski yerleşim birimlerinden biri olan Buhara, efsanelerle karışmış kadim bir tarihe sahip olup,  ilk sakinleri Türklerdir. Sadece kadim tarihiyle değil, fiziki ve coğrafi yapısı; sanatsal ve mimari dokusu;  sur ve kalesi; sulama kanalları; ekonomik, zirai ve ticari potansiyeli; köşk, saray ve pazarları ve yetiştirdiği alim ve sanatkarları ile de her dönemde kendisinden söz ettirmiştir, Uzun yıllar Akhunlar, Göktürkler ve Türgişler gibi Türk devletlerinin hakimiyetinde kalmıştır. Maveraü’n-nehr’in en önemli kültür ve medeniyet merkezi haline gelen şehir, söz konusu devletlerin egemenliği  dönemlerinde yaşanan siyasi kargaşa ve otorite boşluğunda bile bu yapısını korumuştur.  Bölgede hüküm süren çoğu Türk kökenli mahalli hükümdarların veya beylerin idaresinde bölgenin en önemli şehirlerinden biri olma özelliğini sürdürmüştür. İsmail Samani türbesi, Ark Kalesi, Leb-i Havuz Külliyesi, Bolo-Havuz Camii,  Miri Arap Medresesi gezeceğimiz yerler arasında olacaklar. akşam yemeğimizi aldıktan sonra geceleme için Buhara’daki otelimize gidiyoruz.

5.GÜN (26 EYLÜL 2024) : BUHARA – SEMERKANT

Sabah kahvaltı sonrası Buhara kent turumuza devam ediyoruz. Poyi Kalon ( kompleksi ) minaresi ve mescidi,  Mir Arap Medresesi, Magaki Attari, Uluğbey Medresesi,  Lebi Havuz Camii, Çar Minar  Medresesi ve Buhara Emiri’nin yazlık sarayı görülecek yerler arasında. Öğle yemeğimizin ardından Buhara tren istasyonuna geçiyoruz. Saat 15:30 de Afrosiyob hızlı treniyle Semerkant’a hareket ediyoruz. 17:05 de Semerkant’a varış. Otelimize yerleşme ve akşam yemeği. Konaklama Semerkant’taki otelimizde.

6.GÜN ( 27 EYLÜL 2024 ) : SEMERKANT  – SHAHRİSABZ – SEMERKANT

Sabah kahvaltı sonrası sedan araçlarla 4’lü ve 7’li gruplarla dağ yolu üzerinden Timur İmparatorluğu'nun başkenti Shahrisabz'a doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 2 saatlik yolculuk sonrası Shahrisabz'a varıyoruz.  Özbekistan Cumhuriyeti'nin Şehr-i-Sebz İlçesi'nde bulunan şehirdir. Günümüzde şehrin tarihi merkezi UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne dahil edilerek koruma altına alınmıştır. Çünkü şehrin tarihi merkezi: 15. ve 16. yüzyıllarda Amir Temur ve Temirids egemenliği altında olağanüstü anıtların şehirin laik gelişimine tanıklık eden tarihi semtlerinden oluşan bir koleksiyonu içermektedir. Gök Gumbaz Camii,  Dorus-Saidat Kompleksi, Dorut Tilovat Memorial Kompleksi, Chor-su Çarşısı Hamam, Ak-Saray,  Şehrin büyük bölümü 17. yüzyılda Buhara Emiri Abdullah han tarafından yıkılmış olmasına rağmen, aralarında Ak Saray’ın gözalıcı mavi, beyaz ve altın yaldızlı çini mozaiklerle bezeli kapısının da bulunduğu birçok tarihi yapı varlığını sürdürmüştür. Tur sırasında öğle yemeğimizi alacağız. Shahrisabz’dan Semerkant'a dönüyoruz.

7.GÜN ( 28 EYLÜL 2024) :  SEMERKANT – TAŞKENT

Otelde aldığımız kahvaltının ardından Semerkant şehir turumuza başlıyoruz. Semerkant, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve İpek Yolu üzerinde bulunması sebebi ile tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Ülkenin en eski ve üçüncü büyük şehridir. Cengiz Han veya Abbasiler gibi pek çok kültürün egemenliğinde kalmış, 14.yüzyılda Timur İmparatorluğu'nun başkenti olmuştur. Bu dönemden kalan şehrin merkezindeki Bibi Hanım Camii, Timur'un anıt mezarı, Gur Emir gibi günümüze kadar kalmayı başaran önemli ve tarihi yapılar halen şehri süslemektedir. Geçmişin izleri sadece tarihi yapılarda değil, geleneklerde de devam etmektedir. Nakış, altın işlemeciliği, ipek dokumacılığı, bakır işlemeciliği seramik sanatı, oymacılık ve ahşap üzeri boyama halen devam eden önemli geleneklerdendir. İpek Yolu’nun en ünlü duraklarından biri olan ve “Asya’nın Roma’sı” olarak da anılan, 27 yüzyıllık tarihe sahip, Ortaçağ’ın önde gelen bilim ve sanat merkezlerinden biri olan, şeyhler ve alimler şehri Semerkant’ı keşfe çıkıyoruz.  , İmam Buhari türbesi ve Camisini Gur-i  Emir Türbesi, Uluğ Bey Medresesi ve Rasathanesi, Registan meydanı, Şirdar Kökeldaş Medresesi, Bibi Hanım Medresesini gezip göreceğimiz yerler arasında sayabiliriz. Siyab Lokal pazarında alışveriş için serbest zaman veriyoruz.  Saat 16:50 de Afrosiyob hızlı treniyle  Taşkent’e hareket. Saat 19.00 da Taşkent’e varış. Akşam yemeği sonrasında otelimize geçiyoruz. Geceleme otelimizde.

8. GÜN (29 EYLÜL 2024):  TAŞKENT

Kahvaltı, Taşkent, eski Sovyet Cumhuriyetleri içinde Moskova, St. Petersburg ve Kiev'den sonra dördüncü büyük kentir. Kaffal’i Şaşi ve Barak Han Medresesi, Tilla Şeyh Camii, Alişer Navaiy Opera ve Bale Tiyatrosu, Kökeldaş Medresesi , Bağımsızlık Meydanı, Hz. İmam Camii, Eski Eserler Müzesi'nde metal bir sandık içinde muhafaza edilmekte olan “Semerkant Kur'anı” (Özbekler tarafından Halife Osman'a ait olduğu; dünyada el yazması Kur'anlar içerisinde en eski olduğuna inanılmaktadır.) Emir Timur Müzesi ve Meydanı, Eski şehir göreceğimiz yerler arasında yer alıyor. Akşam yemeğinden sonra havalimanına transfer.

9 .GÜN (30 EYLÜL 2024) :  TAŞKENT – İSTANBUL –  İZMİR

TK 371 sefer sayılı uçak ile saat  02.35 da İstanbul’a hareket. 05:50  da İstanbul’a varış. TK 2312 sefer sayılı uçak ile 08:00 de  İzmir’e hareket ve 09:15 de İzmir’e varış turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

 22 - 30 Eylül 2024 , 9 Gün - 7 Gece

Ücret Bilgileri

ÜCRET                                     Nakit                           

İki Kişilik Odada Kişi Başı :      2300 $      

Tek Kişilik Oda farkı          :        250  $   

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • İzmir - İstanbul - Urgenç  / Taşkent   - İstanbul - İzmir  arası THY ile ekonomi sınıfı uçak bileti ve havalimanı vergileri
 • Havalimanı transferleri
 • Özel araçla  programda belirtilen tüm şehir ve çevre gezileri
 • 4* ve 5 * Otellerde  (6)  gece konaklama: Hive’de 1 gece Orient Star Khiva  Hotel vb., Buhara’da 2 gece Saheed Zarafshan Hotel vb., Semerkant’da Emirkhan Butik Hotel vb. 2 gece, Taşkent’te  Roadside by Khorot Hotel vb. 1 gece
 • Sabah kahvaltıları ( 7 )
 • Öğle yemekleri ( 5 )
 • Akşam yemekleri  ( 7 ) ( 2. Gün Urgenç – Buhara transfer öncesi akşam yemeği geç öğle yemeği olarak alınacaktır)
 • Urgenç / Buhara  arası  ulaşım 
 • Buhara / Semerkant arası Afrosiyob  hızlı treni ile ulaşım
 • Semerkant / Taşkent arası Afrosiyob hızlı treni ile ulaşım
 •  Tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Yerel rehberlik hizmetleri ( Türkçe  )
 • İzmir’den İzmir’e Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Yerel rehber ve Kaptan bahşişleri
 • Zorunlu seyahat sigortası (belirli limitler dahilinde)         

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Otellerde yapılacak olan kişisel harcamalar (telefon, minibar, vb)
 • Yemeklerde alınacak olan meşrubat ve içecekler
 • Yurt dışı çıkış harcı ( 150.00 TL )

NOT : ÖZBEKİSTAN TÜRK VATANDAŞLARINA VİZE  UYGULAMAMAKTADIR.   PASAPORT SÜRENİZİN EN AZ 6 AY OLMASI GEREKMEKTEDİR.

Önemli Notlar

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

* Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Türk Hava Yolları ve yerel  havayollarından alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan ve rötardan ötürü kaçırılacak olan herhangi bir bağlantı uçuşundan  Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.

*Havayollarının yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet,.vb.) olarak  adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.

*Pastoral Tour programın içeriğini bozmadan şehirlerin program içindeki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.

* Otellere check-in saati 14:00, check-out ise 11:00 ila 12:00 arasıdır.

* Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında (1) parça eşya alma hakkı vardır. Bu seyahat esnasında kişi başına valiz hakkı maksimum 20 kg ile sınırlıdır.

* Bu seyahate iştirak edecek olan kişilerin pasaport temdit sürelerinin seyahat başlangıç tarihi itibarı ile en az 6 ay olması gerekmektedir.

* Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 12 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir. Bu durumda ön ödemelerini yapan yolculara para iadesi yapılır.

* Tur kalkmadan 3 gün önce ofisimizi arayarak tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini teyit ediniz.

* Tur boyunca kullanacağınız tüm uçuşlarda ekstra ağırlıklar yüzünden ödenecek bagaj ücretinden Pastoral Tour ve tur rehberi kesinlikle sorumlu değildir.

* İç veya dış hat uçuşlarda uçağın sizlere dağıttığı yerleri önceden ayarlamak Acentamızın inisiyatifinde değildir.

* Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda yazılı olan isminizi, pasaport numaranızı, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemde Pastoral Tur kesinlikle sorumlu değildir.

* Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz, yerel rehberimiz ve Türk rehber arkadaşımız kesinlikle sorumlu değildir…

* Bu seyahate katılacak olan yolcuların yanlarında mutlaka rahat yürüyebilecekleri altı lastik 2 çift ayakkabı, 1 adet kazak veya hırka ile birlikte video kamera/ fotoğraf makinelerini getirmelerini kesinlikle tavsiye ederiz.

* Yanınıza mutlaka her zaman kullandığınız ilaçlarınızı alınız.

YUKARI