NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

POLONYA VE POLONYA'DA KÜLTÜR & LEZZET & SANAT

Küllerinden Doğan Ülke / Eski Kıtanın yeni Yıldızı

ESKİ KITANIN YENİ YILDIZI POLONYA

Polonya köklü tarihi ile Avrupa’daki en çarpıcı ülkelerden bir tanesidir. İkinci Dünya Savaşı'nın izlerini hala üzerinde taşımakla birlikte geleneksel mimariyi korumayı başarmış ve birçok kentinde 18.yüzyıl Avrupa mimarisinin izlerini yoğun biçimde taşımaktadır. Varşova, soğuk savaş döneminde Sovyet egemenliğinde kazandığı doku ile birlikte, öncesindeki Alman egemenliği dönemi ve geleneksel izlerin tamamını koruyan büyüleyici bir şehridir. Kuzey Avrupa’da gezilmesi gereken en önemli yerlerden birisi olan ülkede UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan 7 yer gezilecektir. Varşova, Polonya’nın kalbi Krakov, Dünyanın en eski tuz madenlerinden Weiliczka, insanlık ayıbı olarak tarihe geçmiş Aushwitz Nazi Kampı, Kuzey Avrupa’nın Venedik’i olarak bilinen Wroclaw, Malbork Kalesi, Dünyayı değiştiren bilimcilerden Kopernic’in doğduğu ortaçağ kenti Torun ve Świdnica kasabasında bulunan Barış Kilisesi ve sahil kenti Gdansk ve Westerplatte…

18 Haziran 2024, Salı : İZMİR – VARŞOVA

Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Sun Express kontuarı önünde saat 17.00 de buluşma. Bilet ve pasaport işlemleri sonrası saat 18.50 de Varşova’ya hareket. Yerel saat ile 20.35’de Varşova’ya varış. Gümrük işlemlerimizin ardından havaalanında bizi bekleyen özel aracımız ile otele transfer. Yerleşme. Serbest zaman ve konaklama otelimizde.

19 Haziran 2024, Çarşamba : VARŞOVA

Kahvaltı sonrası belirlenen saatte otelimizden hareket ediyoruz. Tarihi anıtlarını çağdaş mimariyle harmanlayarak küllerinden doğan bir anka kuşudur Varşova.  Tam gün Polonya'nın başkenti Varşova’yı gezeceğimiz turda; Eski Kentin en iyi seçilmiş önemli noktalarını görecek ve yerel tarihle ilgili gerçekleri ve efsaneleri dinleyeceksiniz. Nazi karşıtı direnişçilerin 1944 yazındaki fedakârlıklarının anısına yapılan Varşova Ayaklanması Anıtı'ndan başlayarak tarihi Eski Şehir Pazar Meydanı'na (Starówka) doğru yürüyoruz. Varşova Barbican'dan geçerek şehir surlarının içine girecek ve renkli, eski kiralık evlerin ve ikonik Varşova Denizkızı heykelinin bulunduğu hareketli meydana hayran kalacaksınız. Dar sokaklardan St John's Archcathedral'e kadar takip edin. UNESCO listesindeki bu tuğla Gotik kilisenin zarif iç mekanını ve kilisenin Kraliçe Anna Jagiellonka,Kral Stanisław August Poniatowski ve Kral Sigismund III ile olan bağlantısına dair büyüleyici hikayesini dinleyeceksiniz. Kale Meydanı'nda, Kraliyet Kalesi'nde yaşamış Polonyalı hükümdarlar hakkında bilgi edineceksiniz.  Simgesel Sigismund Sütunu'nu görebileceksiniz. UNESCO Dünya mirası eski şehir merkezini geziyoruz. II. Dünya Savaşı’nın ardından restore edilen Eski Şehir Meydanı, Kültür ve Bilim Sarayı, Kraliyet Kalesi, St. Martin Kilisesi göreceğimiz yerlerden bazıları. Turumuz sırasında öğle yemeği için serbest zamanımız olacak. Öğleden sonra Varşova Gettosunun bulunduğu bölgeye geçiyor ve getto ayaklanması – Soykırım Anıtı’nı ziyaret ediyoruz. Varşova Üniversitesi Kütüphanesi ve son olarak da Lazienki Parkı’nda yürüyüş yapacak, Chopin Anıtını, Su Üstü Krallar Sarayı’nı görecek ve Kral Amfi Tiyatrosunu da ziyaret edeceğiz. Varşova merkezde serbest zamanımız olacak. Akşam yemeği için otel lobisinde buluşuyor ve akşam yemeğine gidiyoruz. Yemek sonrası otele dönüş ve konaklama otelimize.

20 Haziran 2024, Perşembe : VARŞOVA – AUSCHWITZ / BIRKENAU / KRAKOW  

Sabah saat 07.15 de otelden ayrılıyoruz. Hiçbir savaşta yıkılmadan orijinal halini korumuş olan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Krakow’a hareket. Krakow’a varış ve  panoramik şehir turu; Slowacki Tiyatrosu, Barbakan, Floransa caddesi, Kapalı Çarşı, Aziz Wojciech Kilisesi, XVI.yy gözetleme kulesi, Jagiellon Universitesi Rektörlük binası, Kral yolu, Smocza Jama’nın yasadığı yer, Kazimierz Mahallesi, Lehistan İmparatorluğu’na yedi asır boyunca başkentlik yapmış Krakow kentinde, kralların ikamet ettiği Wawel Sarayı, ünlü astronom Mikolaj Kopernik’in Evi, Maria Magdalena Meydanı, 12 Havariler Cizvit Kilisesi, dünyanın en güzel kiliselerinden biri kabul edilen, iki farklı bitişli kuleleriyle ve Hejnal melodisi ile ünlenmiş Meryem Ana Kilisesi göreceğimiz yerler arasında. Öğleden sonra Nazi vahşetinin akıl almaz boyutlarını, bu savaş ayıbından geri kalanları modern bir müze anlayışında görebileceğiniz tek yer olan UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Auschwitz-Birkenau Kampları’nı ziyaret etmek için özel aracımızla hareket ediyoruz. Gaz odalarından fırınlara, kadın saçlarından yapılmış kumaş toplarından kamp kayıtlarına kadar göreceğiniz her şey, sizi hayrete düşürecek. Yakın tarihimize ışık tutan, insanlığın yaşadığı en büyük dramın tanığı, II. Dünya Savaşı’nın en büyük toplama ve yok etme kampları Auschwitz – Birkenau gezisini bitirdikten sonra Krakow şehir merkezine dönüyoruz. Krakow’da serbest zaman. Krakow’un eski şehir bölgesinde akşam yemeğimizi Yerel Restaurant’da aldıktan sonra otelimize geçiyoruz. Konaklama otelimizde.

21 Haziran 2024, Cuma : KRAKOW – WIELICZKA TUZ MADENİ – KSIAZ / BARIŞ KLİSESİ – WROCLAW

Belirlenen saate uyandırma. Erken kahvaltı sonrası saat 07.00 de UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan dünyanın tek tuz madeni müzesi olan Wieliczka Tuz Madenin de bulunduğu Wieliczka bölgesine hareket. Krakow’a 20 km uzaklıkta yer alan madende toplam 300 km yürüyüş alanı, 3000’den fazla görülebilecek galeri, 326 m toplam derinlik bulunmaktadır. Bu dev madeninin turistik geziye izin verilen 64 ile 135m. derinliğini ve 24 galeriyi toplam 2 km’lik yürüyüşle geziyoruz. Saat 12.30 da Ksıaz bölgesine hareket. Hitler’in ana komutanlık merkezi olarak kullanılmak üzere modernize edildiği ve Polonya’nın en görkemli şatosu olarak bilinen Książ Şatosu içindeki barok ve rokoko tarzındaki salonları geziyor ve saat 16.30 da şatonun bir parçası olan Książ At Çiftliği kompleksini geziyoruz. Tarihi ahırları ve fayton koleksiyonunu göreceğiz. 18.00 de Wrocław’a bir saat uzaklıktaki Świdnica kasabasında bulunan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Barış Kilisesi’ne doğru yola çıkıyoruz. Bu eşi benzeri olmayan tarihi kiliseyi geziyoruz. Silezya Bölgesi’nin en büyük şehri Wrocław’a doğru yola çıkıyoruz. Şehir merkezindeki otelimizde konaklama. Akşam yemeği Yerel  Restaurant’da olacak. Konaklama otelimizde.

                                     

22 Haziran 2024, Cumartesi : WROCLAW – POZNAN – TORUN  

Kahvaltı sonrası park ve bahçeleriyle de ünlenmiş Kuzey Avrupa’nın Venedik’i olarak da bilinen ve beş ayrı mimariyi bünyesinde barındıran Wroclaw’da panoramik şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Almanca adı «Breslau» ile de bilinen bu tarihi kentte şehir turuna başlıyoruz. Eski Kent Meydanı, Beyaz Leylek Sinagogu, 1794 isyanı esnasındaki ünlü meydan muharebesinin tasvir edildiği 125 yıllık panoramik resim ve 2006 yılında UNESCO Listesi’ne giren Mimar Max Berg imzalı Jahrhunderthalle’yi (Yüzyıl Sarayı) panoramik olarak göreceğiz.  Daha sonra Polonya’nın en büyük ve zengin kentlerinden, fuar merkezi olarak da bilinen Poznan kentine hareket ediyoruz. Panoramik şehir turumuzu yaptıktan sonra öğle yemeği için serbest zamanınız olacak. Gezi bitiminde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve Kopernik’in doğduğu Ortaçağ şehri Toruń’a gidiyoruz. Otelimize yerleştikten sonra şehrin, orijinal surları içindeki  kentin sokaklarında dolaşıyor ve bozulmamış tarihî dokusunu keşfediyoruz. Gotik mimarinin güzel örneklerini görebileceğimiz bu kenti ziyaretimizin ardından aksam yemeği için Yerel Restaurant’da gidiyoruz. Konaklama otelimizde.

                 panorama of teutonic castle in malbork (marienburg) in pomerania (poland) - malbork stok fotoğraflar ve resimler

23 Haziran 2024, Pazar : TORUN – MALBORK –  GDANSK  

Sabah kahvaltısı sonrası saat 07.45 de Töton Şövalye Tarikatının ana merkezi Malbork’u keşfetmek için yola çıkıyoruz. 1997 yılında UNESCO Miras Listesine eklenen ve dünyanın en büyük yüzey alanına sahip tuğladan yapılma kalesi olan Malbork Kalesi’ni (Marienburg) özel rehber eşliğinde gezeceğiz. Kale; 21 hektarlık bir alana yayılması ile dünyanın en büyük kalesi özelliğini de taşıyor. Bu kalede Haçlı Orduları ve özellikle Töton Şövalyeleri yerleşmiş ve askeri eğitim görmüşlerdir. Malbork Kalesi ve Müzesi, 1047 km uzunluğu ile Polonya’nın en uzun nehri olan Vistül nehrinin en geniş kolu üzerine kurulmuştur. İçindeki birçok ünitenin yanı sıra çok değerli ve gerçek sanat eseri özellikleri sunan bir kehribar müzesi yer almaktadır. Baltık’ın İncisi ‘Polonya’nın Amsterdam’ı olarak bilinen Gdansk’a hareket ediyoruz. Almanca ismi Danzig ile de bilinen ve asırlardır Baltık Denizi’nin en önemli limanlarından olan Gdansk şehir turumuzu varış sonrası yürüyerek yapıyoruz. Şehre giriş kapıları, silah depoları, Gdansk’ın sembolü Neptün Anıtı, belediye binası, Azize Meryem Kilisesi göreceğimiz yerler arasında. 1980 yılında Gdansk’ın Lenin Tersanesi’nde kurulan ve yarattığı «değişim rüzgârlarıyla» on yıl içerisinde komünist rejimi yıkan Solidarność (dayanışma) hareketini anlatan etkileyici müze kompleksi ile Gdansk gezimizi tamamlıyoruz. Komünizmin yıkılmasına neden olan 1980’lerin Dayanışma Sendikası, Nobel Barış Ödüllü lideri Lech Walesa’nın evini ve çalışma ofisini de panoramik olarak görüyoruz. Eski şehir içinde akşam yemeğimizi alıyor ve otelimize transfer oluyoruz. Konaklama.

24 Haziran 2024, Pazartesi : GDANSK – WESTERPLATTE – SOPOT – GDYNİA – GDANSK

Sabah kahvaltısı sonrası II. Dünya Savaşının başladığı, Westerplatte bölgesine transfer oluyoruz. Burası Baltık denizinde bir yarımadadır. II Dünya savaşı öncesi Almanlar denizden gelerek ilk kurşunu bu kıyılardan atmışlar. Atılan bu kurşun ile savaş resmen başlamış.( 1949 / 04.45 ). Günümüzde müze olarak kullanılan 2 kışla, 2 ev ve 25 metre yükseklikteki Anıtı ziyaret ( II Dünya Savaşının başladığı yer) edeceğiz. Ardından Baltık tekne turumuzu yapıyoruz. Ardından rotamız Baltık kıyısının incisi, güzel sayfiye kasabası Sopot. Bir dönem uluslararası müzik festivali ile de ünlü bu kentteki Oliwa Katedrali’nin ünlü tarihî orgunu dinleme fırsatı bulabiliriz. Avrupa’nın en uzun ahşap limanı bu kasabada yer alıyor. Tatil kasabası olması nedeniyle kasabanın içi oldukça hareketli; restoranlar, dükkânlar, mağazalar, kafeler ve publar oldukça ilginizi çekecektir. Modern liman Gdynia gezimizi yapıyor ve Dar Pomorza Gemisini ( Gdynia Müze Gemisi ) gördükten sonra Gdansk’a dönüyoruz. Akşam yemeği yerel restorantımızda. Konaklama otelimizde.

                      cityscape of gdansk in poland - gdynia stok fotoğraflar ve resimler

25 Haziran 2024, Salı :  GDANSK – Frédéric Chopin Evi ve Żelazowa Wola köyü gezisi- VARŞOVA – İZMİR

Sabah kahvaltısı sonrasında belirlenen saatte valizlerimizle otelden ayrılıyoruz. Varşova’ya hareket. Yol güzergahımızda ülkenin millî bestecisi Frédéric Chopin’in Żelazowa Wola köyüne  gidiyoruz. Zelazowa Wola, Frédéric Chopin'in doğduğu yerdir. 01 Mart 1810’da Mazowieckie voyvodalığının Utrata nehri kıyısındaki Żelazowa Wola köyünde bulunan pitoresk bir malikanede doğmuştur. Köyde, Chopin malikanesi muhteşem bir şekilde restore edilmiş olup yakınında halka açık bir park bulunmaktadır. Çevresindeki güzel eski parkta bir piyano konçertosu duyabilirsiniz.

Varşova’ya varışta uçak kalkış saatine kadar serbest zaman. Rehberinizin vereceği yer ve saatte buluşma. Chopin Havalimanına transfer. Sun Express Havayolları ile saat 21.25 de İzmir’e uçuş ve 01.05 İzmir’e varış. Turumuzun sonu.

                                                          

Bu Turun Tarihleri

18 - 25 Haziran 2024, 8 Gün, 7 Gece 

 

Ücret Bilgileri

FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLER

*İzmir - Varşova -  İzmir Sun Express Havayolları ile gidiş dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti

*Tur boyunca özel araç ile ulaşım ve transferler

*Varşova’da  3*Hotel Hetman vb. Otelda 2 gece BB konaklama

*Krakow’da eski şehir bölgesinde 3* Vienna Easy House by Wyndham’da  1 gece BB konaklama

*Wroclaw’da eski şehir bölgesinde 3* Hotel Polonia’da 1 gece BB konaklama

*Torun’da eski şehir bölgesinde 4* Hotel Filmar vb.1  gece BB konaklama

*Gdansk’ta eski şehir bölgesinde 3* Hotel Focus vb. 2 gece oda kahvaltı bazında

*Varşova / Krakow arası araçla ulaşım

*Gdansk / Varşova arası ulaşım 

*Auschwitz ve Birkenau Müzesi ve müze giderleri

*Wieliczka Tuz Madeni Müzesi ve müze giderleri

*Malbork Şato-Kale Müzesi ve müze giderleri

*Świdnica Barış Klisesi ve müze giderleri

*Gdansk – Sopot tekne turu

*Ksiaz Sarayı Müzesi bilet ve müze giderleri

*Sopot Gezisi

*Gdynia Liman ve Dar Pomorze gezileri

*Yerel & seçkin restoranlarda 6 Akşam yemeği ( 3 / 4 çeşit; çorba ya da başlangıç, ana öğün , tatlı, kahve, masalarda sürahi ile su )

*Müzelerde alınacak müze rehberlik hizmetleri

*Profesyonel rehberlik hizmeti

*Zorunlu Paket Tur Sorumluluk ve Seyahat Sağlık Sigortası

FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

  • Programda belirtilmemiş olan yemekler ve yemeklerde alınacak ekstra içecekler,
  • Kalınacak olan oteldeki şahsi harcamalar ( telefon, mini bar, kuru temizleme, vb. )
  • Programda yer almayan müze ve ören yeri giriş ücretleri
  • Schengen vize ücreti  ( Yeşil pasaporta vize uygulanmaz )
  • Yurt dışı çıkış harcı
  • İptal Teminatını da kapsayan Seyahat ve Sağlık Sigortası ( 30 Euro’dur. 70 yaş ve üzeri misafirlerimize %100 surprim uygulanmaktadır. )

Önemli Notlar

​ÖNEMLİ NOTLAR 

*Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Sun Express Hava Yolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten, uçak iptalinden,  teknik aksaklıklarından dolayı ortaya çıkabilecek rötarlardan, aksaklık veya doğabilecek problemlerden acentemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

*Pastoral Tour olağandışı durumlarda programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.

*Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 20 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. (Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar)

*Otel standartları ve yıldızları aynı kalmak şartı ile gerektiğinde otellerde ve restorantlarda değişiklik yapılabilir.

*Otellerde 3 kişilik odaların standardı, iki kişilik odaların standardı ve ebatları ile genellikle aynıdır. Dolayısıyla 3 yetişkin veya 2 yetişkin + 1 çocuğun (ek yataklı) aynı odada kalması bazı otellerde konforunuzu etkileyebilir.

*Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyid ediniz.

*Oteller check-in saati 14:00, check-out ise 11:00 ila 12:00 arasıdır.

*Seyahate çıkarken yanınızda mutlaka rahat yürüyebileceğiniz en az 2 çift ayakkabı götürmenizi öneriyoruz.

*Seyahat edeceğiniz ülkeler kendi yerel para birimlerini kullanmaktadırlar Dolayısıyla seyahat öncesinde bu para birimlerini Türkiye’deki banka veya döviz bürolarından sağlayamazsınız. Bunun için yanınızda Euro veya Dolar götürmenizi öneririz.

*Şirketimiz sizler ile konsolosluk / elçilik arasında bir aracı konumunda olup, herhangi bir vize alım garantisi veremez. Bu durumda konsolosluk / elçiliğin vermediği vizelerden Pastoral Tour sorumlu tutulamaz.

*Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu seyahat esnasında kişi başına valiz hakkı maksimum 20 kg ile sınırlıdır. İç hat uçuşlarında bu ağırlık 15 kg ye kadar düşebilir. Ekstra valiz veya ağırlıktan veya ödenecek ekstra bagaj ücretinden Pastoral Tour ve tur rehberi kesinlikle sorumlu değildir. Bunun ebadı yukarıda belirtildiği gibi olup en fazla  7 kg dır.

*Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda yazılı olan isminizi açık olarak, pasaport numaranız, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte lütfen bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.

*Yurt dışı çıkışında gümrük ve pasaport engeli olan yolculara seyahate katılmadıklarında hiçbir ücret iadesi yapılmaz.

Sigorta:

*Gezi fiyatına, yasalarla zorunlu kılınan Zorunlu Tur Paket Sigortası dâhildir. 1618 sayılı yasanın öngördüğü şartlar doğrultusunda Acente ve Havayolu iflası halinde kullanılmaktadır.

Gezi fiyatına İptal Teminatını da kapsayan Seyahat Sağlık sigortası dâhil değildir. Dileyen misafirlerimiz, mücbir sebeplerden dolayı gezinin iptal edilmesi durumunda toplam gezi bedelinin %80’ine kadar iade almayı mümkün kılan sigortadan yararlanabilir. Sigorta; iptal teminatı dâhil olmak üzere tıbbi tedavi teminatları, bagaj kaybı v.b. teminatları da içermektedir.

*Teminat kapsamına giren sebepler: Sigortalanmış gezi için rezervasyon yaptırıldığı sırada öngörülemeyen, ancak hemen sonrasında gerçekleşen sigortalının ya da yakınlarının ölüm, ciddi yaralanma, beklenmedik ciddi hastalık; poliçenin tanzim tarihinden sonra öğrenilen ve ilk 8 hafta içinde olan gebelik nedeniyle veya diş hariç bir protezin kırılması; sigortalının evinde ya da iş yerinde yangın, patlama, fırtına, yıldırım düşmesi, toprak kayması olaylarının meydana gelmesi, bir üçüncü kişinin suç oluşturan eylemi neticesinde meydana gelecek mala yönelik zarar, ticari nedenlerle işveren tarafından beklenmedik şekilde işten çıkarılma sonucunda işsiz kalma, rezervasyon yaptırıldığı tarihte söz konusu kişinin işsiz olarak kayıtlı olması kaydıyla işe girme durumu, seyahate çıkılacak tarihe isabet eden bir sefer görev emri veya tanık /bilirkişi atanma daveti alınması neticesinde rezervasyonun iptal ettirilmesi durumunda poliçede belirtilen sigorta limitleri dâhilinde ve Seyahat İptal teminatı süresi içinde güvence verir.

İptal Teminatını da kapsayan Seyahat ve Sağlık Sigortası gezi kaydı esnasında alınmalıdır. Sonrasında alınan sigortalar da iptal teminatı hariç kalan teminatlar geçerli olacaktır.

YUKARI