NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

TROYA MÜZESİ - KAZ DAĞLARI KÖYLERİ

5* OTELDE KONAKLAMA + AKŞAM YEMEĞİ

Neden Troya Müzesi

Türkiye’den üç müze, 5 Mayıs’ta Avrupa Müze Forumu’ndan ödül almıştır. Troya Müzesi 2020 Yılı Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü’ne layık görülmüştür. Çağdaş müzecilik anlayışımızın bir simgesidir. Bu nedenle 2018 yılında tanıtımda “Tematik Yıllar” konsepti geliştirilmiş ve  Türkiye’den Dünyaya Armağan olarak konumlandırılmıştır.
Troya Müzesi’nde; Homeros’un İlyada Destanı ile tarihe geçmiş Troas Bölgesi’nde iz bırakan Troya ve kültürlerinin yaşamı ve arkeolojik tarihi, kazılardan çıkan eserlerle  anlatılmaktadır.  Müze, Tunç Çağı kentinin arkeolojik kazılarından olağanüstü objelere ev sahipliği yapmaktadır. Mimarın parlak fikriyle, ışık ve gölge oyunuyla yarattığı etki zamanın geçtiği hissini aktarıyor ve bina bir güneş kadranına dönüşüyor. Sergi, arkeolojik sitenin tarihini eserler, multimedya ve etkileşimler aracılığıyla sunuyor.  Çağdaş sorunları ele alma ve geçmiş ile bugünü birbirine bağlama biçiminde de yenilikçiliğini sergiliyor.
Ziyaretçileri geçmişin  derinliğinde; gerçek olduğunda güzel bir şey için nasıl savaştığımızı düşünmeye de teşvik ediyor. Bunu, bin yıl arayla gerçekleşen Troya ve Gelibolu savaşlarını vurgulayarak ortaya koyuyor. Yani, 150 yıllık müzecilik tecrübemizin “korumacılık” anlayışının yanına “iletişim”i ve “deneyimleme”yi başarıyla koyup çağdaş müzeciliğin örneğini oluşturuyor.

1.GÜN : İZMİR – TROYA MÜZESİ – TRUVA ANTİK KENTİ - ÇANAKKALE

Sabah saat 07:30'da Üçkuyular, 07:45 Konak  (Sabancı Kültür Merkezi Önü), 08.00 Alsancak Lozan (Fuar Kapısı Önü),: 08.30'da Karşıyaka’dan konuklarımızın alınması ve Çanakkale’ye hareket. Yolda alınacak ekstra sabah kahvaltısının ardından, binlerce zeytinin arasından zevkli bir yolculuktan sonra, Truva Antik Kenti'ne ulaşıyoruz. Truva Atı, Truva efsanesi, 5000 yıllık tarihi surlar, Tiyatro Binası, kazı evi ve Hisarlık tepesi, efsanevi surlar, Athena Tapınağı, Megaron ev kalıntıları, Ilios’un kutsal alanı, Roma dönemi Hamamı ve Odeon'u ziyaret ediyoruz .Tevfikiye Köyü sınırları içinde yer alan, UNESCO’nun 1998 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aldığı, Troya Antik Kenti girişinde yer alan ve  2019 Troya  yılı kapsamında  yeni  açılan Troya Müzesini ve Türkiye'nin ilk Arkeo-Köyü Tevfikiye Köyü'nü geziyoruz. Ardından Çanakkale merkeze dönüyoruz. Çanakkale merkezde Çimenlik Kalesi ve Nusrat Mayın Gemisi, Çanakkale Limanı, Çanakkale tarihi sokaklarında yürüyüş ve Yalı caddesi ve Yalı hanı gezisi yapıyoruz. Tarihi Aynalı Çarşı gezisi ardından serbest zaman. Otelimize yerleşme, akşam yemeği ve geceleme.

2.GÜN : Yeşilyurt Köyü - Adatepe  Köyü ve Zeytinyağı Müzesi - Narlıköy – Mıhlı Şelalesi  - izmir 

Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıyoruz.  Bugünkü gezimizin ilk durağı Yeşilyurt köyü ; 1355 yılında, Oğuzların Çepni boyu tarafından kuruluduğundan, ismi Büyük Çetmi olarak bilinir. Yüzlerce yıllık göçebe yaşam tarzından yerleşik hayata geçen köyün ilk kurucuları, evlerini inşa ettirmek için Marmara adası ve çevre yörelerde yaşayan Rum taş ustalarını köye getirirler. Zaman içinde nüfusu artan Rumlar da köye yerleşir ve bir mahalle kurarlar. Ondan sonra yüzlerce yıl, Rumlarla Türkler arasında sevgi, barış ve dostluk içinde bir yaşam sürer. Yeşilyurt Köyü, kendi yerel olanakları ve iradesi ile, geleneksel yapı dokusunu koruyan, yepyeni bir turizm merkezi olma özelliğini kazanmıştır. Rehberimizle köy içinde birlikte yapacağımız gezinti ve serbest zamanda  yerel ürünlerden, Keçi Peyniri, Dağ Kekiği, Nar Ekşisi, Köy Salçası, Zeytin ve Zeytinyağ çeşitleri gibi birçok yerel  ürün alabileceğiniz gibi belki ilk kez deneyeceğiniz Otlu dondurmayı burada deneyebilirsiniz. Ayrıca çay bahçesi ve cafelerde çay ve kahve keyfi yapabilirsiniz. Bugünkü  kazdağları gezimize Kazdağı eteklerinde yer alan Adatepe Köyü ile devam ediyoruz. Adatepe Köyü; yerleşimi antik çağlarda başlamış, İliada destanında "Gargaros"olarak adıgeçen bölgededir ve yerleşim günümüzde de sürmektedir. Köyün bulunduğu bölge Truva , Leleg, Midilli, Pers, Atina, Roma, Selçuklu, Osmanlı hakimiyetleri görmüş ve bunların izlerini taşımaktadır. Yüzyılların birikiminin oluşturduğu taş işçiliğinin örnekleri köyde mevcut binalarda görülmektedir. Çevrede betonlaşmanın başlaması nedeniyle köy 1989 yılında sit alanı ilan edilmiştir. Bugün,daha önceden mevcut evlerden başka yeni ev yapılamamakta, mevcut ayakta olan evler aslına uygun restore edilmekte, yıkık durumda olan evler ise köydeki mimariye uygun yeniden inşa edilmektedir.  Adatepe Köyü sonrası gezeceğimiz Zeytinyağı Müzesi, Türkiye'de türünün ilk örneği olarak Zeytinyağı "Fabrika - Müzesi" 2001 den beri yerli yabancı onbinlerce ziyaretçi ağırlıyor. Küçükkuyu'daki tarihi sabunhane binası restore edilerek, bir yandan kuru baskı tarzında zeytinyağı üretimine devam edilirken, öte yandan civar köylerden toplanmış zeytin, zeytinyağı ve sabun üretimine ilişkin çeşitli araç -gereç ve aksesuarlar fabrika binasında sergileniyor. Müzede eski zeytinyağı presleri, zeytin toplama aletleri, taşıma ve saklama kapları, çeşitli folklorik objeler görülebilir. Küyükkuyu’ya hayat veren Mıhlı Çayı  doğal güzellikleriyle bizi  bekliyor. Mıhlı Şelalesi ve Göleti burada göreceğimiz doğa güzellikler olacak. Turumuz burada son bulacak ve  İzmir’e dönüş yolculuğumuz başlıyacak.

 

Bu Turun Tarihleri

23-24 Ekim 2021, 1 Gece 2 Gün

Ücret Bilgileri

FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Programda belirtilen araçla ulaşım hizmetleri, 
 • Şehir ve çevre turları  
 • 5*Kolin Hotel’de 1 gece konaklama
 • Otelde alınacak olan sabah kahvaltısı ( 1 )
 • Akşam yemeği  ( 1 ) 
 • Tursab seyahat güvence paketi
 • Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti

FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • İlk gün alınacak sabah kahvaltısı
 • Otellerde yapılacak olan ekstra harcamalar
 • Öğle yemekleri ve proğramda belirtilmeyen yemekler ve yemeklerde  alınan tüm içecekler
 • Müze-Ören yeri giriş ücretleri

Önemli Notlar

 • Rezervasyonlar ön ödeme ile kesinleştirilir. Ön ödemesi alınmayan rezervasyonları iptal etme hakkı acentemizde saklıdır.
 • Pastoral Tour, gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Turumuzun gerçekleşebilmesi için 14 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlimize bildiriniz. 
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikayetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otelde değişiklik yapılabilir. 
 • Tur katılımcılarımız covid sürecini ve yasal süreçlerini bildiğini ve bilgilendirildiğini kabul etmiş sayılır.
YUKARI