URLA - KLAZOMENAİ KÜLTÜR TURU

Sabah saat 08:00 de Karşıyaka'dan 08.30 da  Atatürk Lisesi önünden Urla’ya hareket. Dünyada ilk zeytinyağının çıkarıldığı Klazomenai antik kenti; İon ların kurduğu 12 kentten biri. Kent “İskelenin Halkı” anlamını taşır. Klozemania antik kent ve Liman Kenti kazı alanıyla ilgili bilgi alıyoruz. Günümüze kadar bulunan en eski zeytinyağı işliği burada. Restore edilmiş bu antik yapıda zeytinyağının binlerce yıllık tarihine dalıp çıkıyoruz. Ardından hemen yanı başındaki büyüleyici tersane bizi bekliyor. Antik dönem Fenike ve Yunan teknelerinin aslı gibi yeniden yapıldığı Limantepe’yi ziyaret ettikten sonra Urla iskelede denize karşı bir kahve molası vermezsek olmaz. Dünyaca meşhur ve Nobel ödüllü Anadolulu şair Yorgo Seferis’in doğup 14 yaşına kadar yaşadığı evi ziyaret etmeden buradan ayrılmak da olmaz tabii…Urla merkeze hareket ediyoruz.  Son yıllarda çekim merkezi haline gelen  Sanat sokağı ve tarihi Malgaca pazarını geziyoruz. 16. yüzyıla tarihlenen ve kubbesindeki kalem işi resimleriyle dikkat çeken Hacı Turhan Kapan Camii’ni ve Sübyan Mektebini ziyaret edip tekrar yola düşüyoruz. Urla sokaklarını gezip pazardan yürüyerek Zafer caddesine çıkıyoruz. Rehberimiz, Rum ve Türklerin  gelenek ve göreneklerini, bayramları ayrı ama bazılarını ortak kutladıkları şehir hakkında bilgi verecek. Öğle yemeğimiz Urla merkezde olacak. Yemek sonrası Arkas Sanat Müzesi’ne gideceğiz.  Müze, pek çok farklı sanat ve zanaat alanını barındıran, kapsamlı bir koleksiyon olarak uluslararası boyutta da dikkat çekiyor. Farklı dönemlere ışık tutan resim, heykel, halı, zırh, cam obje gibi yerli ve yabancı sanatçıların eserlerinden oluşmaktadır. Koleksiyondaki eserler, Arkas Sanat Merkezi’nde gerçekleşen pek çok serginin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında önemli müzelerde dönemsel olarak sergilenmektedir. Yönümüzü türünün Türkiye’deki en iyi örneği olan Köstem Zeytinyağı müzesine çeviriyoruz. Burada dönümlerce arazinin içinde hem zeytinyağının tarihi ve bugününe dokunuyor, hem müzenin organik zeytin ve zeytinyağlarından satın alma şansımız olacak. Daha sonra Roma döneminden beri Akdeniz çanağının en aranan şaraplarının üretildiği topraklara doğru uzanacağız. Arzu eden konuklarımızla  Urla Şarapçılık 'da şarap tadımı yapacağız.  Urla Şarapçılık'ta 18 yıl içerisinde soylu enternasyonal üzümlerin, Anadolu’ya ait çeşitlerin ve yerel üzümlerin seleksiyonu, yeniden çeşitlendirilmesi ve hayata döndürülmesi ile işe başlamıştır. Bu çalışmalar sonucunda  10 çeşit şarap, iyi tarım uygulamaları, dünya şarapçılığında bilinilirlik, 2010 Arkitera ödülü ile Urla şarapçılığı  önemli kılmıştır.  Kuvvetli fakat zarif şaraplardan alışveriş etmek için  zamanımız olacak. Urla kahvesinde çay / kahve molasından sonra  damaklarımızda Urla lezzetleri, aklımızda yeni keşifler olmak üzere şehre dönmek için yola düşeceğiz.

Bu Turun Tarihleri

19 Ekim 2021

Ücret Bilgileri

150.00 TL 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

  • Programda belirtilen ulaşım hizmetleri
  • Programda yer alan çevre gezileri  
  • Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

  • Yolda alınacak tüm yiyecek ve içecekler
  • Müze, ören yeri giriş ücretleri
  • Urlice  Bağlarında şarap tadımı (yerel  peynir, kraker , küçük pizzalar  vs. eşliğinde )

Önemli Notlar

  • Pastoral Tur, gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan gezilecek yerlerin programdaki sırasını değiştirebilir.
  • Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyit ediniz. 
  • Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız önerilir. ( Devlet müzeleri için geçerlidir. Özel müzelerde geçerli değildir.)
  • Araç seçimi katılımcı sayısına göre belirlenir.
YUKARI