VAN GÖLÜ HAVZASI - İSHAK PAŞA SARAYI - TATVAN - AHTAMAR

ENGİN PİŞKİN REHBERLİĞİNDE

Doğunun güzeli, Urartu’nun başkenti, dünyanın en eski kentlerinden biri olan Tuşpa yani Van’ı ve Van havzasını keşfe çıkıyoruz.

Demirçağ’ın efendileri Urartular'la kendini yeniden yaratan bu topraklar, sadece Urartularla başlayan bir tarihe değil M.Ö 7000 – 8000'lere uzanan bir geçmişe sahiptir. Bir çok farklı medeniyeti bünyesinde barındırmış, günümüzde pek çok antik kalıntıyı barındıran, nadir doğal güzelliklere sahip bir kentimizdir.  Urartu Devleti’ne ”Tuşba” adı ile başkentlik yapan Van Kalesi, şehrin simgesel yapısı olarak bilinir. Ortaçağ Ermeni sanatının en güzel örneklerinden biri olan Surp Haç Kilisesini görecek Van Gölündeki Ahtamar Adasındaki ilginç ve hüzünlü hikâyeyi dinleyip önemli bilgiler edineceksiniz.

Van’ın en önemli simgelerinden biri de bir gözü mavi bir gözü sarı olan Van kedileridir. Van kedi evi turumuz sırasında ziyaret edilecektir.

Kalecik Mahallesi’ne bulunan Tarihi Van Evleri Mahallesi, 830 metre yükseklikteki bir alana kurulmuştur. Adeta seyir terası özelliği taşıyan bu bölge, Van’ın tüm manzarasına sahiptir.

Gevaş ilçesinde yer alan Akdamar Anıt Müzesi, bir diğer adıyla da bilinen Akdamar Kilisesi, Ermeni Vaspurakan Kralı I. Gagik Ardsruni tarafından saray kilisesi olarak inşa edilmiş. Her yıl yerli ve yabancı pek çok turist çeker.

Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Selçuklu dönemi mezarlığıdır. Ortaçağ Türk mimarisi mezarlarını içeren bir açık hava müzesi niteliğindedir. Mezarlar şehrin Meydan Mezarlığı çevresinde ve Ahlat’ın eski mahallelerinde yer alır. Sayıları bin civarındadır. Ancak anıt niteliğinde olanlar 118 adettir.

Muhteşem bir güne daha  hazır mıyız?  Van Gölü kenarında her bahar, kırmızı gelincikler açar. Baharın gelişini anlatan gelincikler aynı zamanda gölde yaşanacak mucizevi göçün de başlangıç işaretidir. Van Gölü'nün tek balık türü inci kefalinin yaşama tutunma yolculuğunu şahit olacaksınız. Bu zamanlarda gölü terk eden milyonlarca balık, akıntının tersine yüzerek derelere akın eder. Balıkların doğaya karşı verdikleri savaş, suyun altında kitlelerin hücumunu andırırken, suyun üstünde ise sanki balıktan bir zemin örülür.

Osmanlı mimarisinin, Anadolu’da günümüze ulaşabilen tek saray yapısı İshak Paşa Sarayı da programımızda göreceğimiz yerler arasında...

1.GÜN : İZMİR - VAN –  GEVAŞ – AHTAMAR  ADASI

Saat 04.30 da İzmir Adnan Menderes Havaalanı’nda Sun Express havayolları kontuarında buluşma. Saat 06.15  de Van’a hareket. 08.20 de Van’a varış. Rehberimiz ve aracımızla buluşma ve Van’ın yöresel kültürü olan Van kahvaltısını tatmak için restorantımıza gidiyoruz. Kahvaltı sonrası eski Van yani Tuşba kent gezimizi gerçekleştireceğiz. Van Tuşpa Kalesi (Van Kalesi) hakkında bilgi alıp, dünyanın en büyük  Urartu Müzesini geziyoruz. Müzede, Pers, Urartu, Ermeni,  Selçuklu ve Osmanlı kültürünü göreceğimiz eserler bulunmaktadır. Sonrasında Van kedi evi gezimizi yapacak ve  Arubani, Art Gezisi (Urartu gümüş sanatı ve Ermeni Savat gümüşüyle tanışacak ve bilgi alacağız). Otelimize yerleşme, dinlenme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

2.GÜN : ŞAMRAN KANALI – MURADİYE ŞELALESİ – AĞRI DAĞI – İSHAK PAŞA SARAYI  

Kahvaltı. Bugün tam gün sürecek olan zorlu serüvene hazır mısınız ? İlk durağımız, Urartu döneminde yapılmış bir su kanalıyla, Van’a yaklaşık 50 km. öteden su taşıyan Şamran Kanalı, Günümüzde bu su kısmen akıyor, ama tarihi kanal neredeyse yok edilmiş durumda. Günümüzden binlerce yıl önce, bugünkü görkem ve teknolojik hassaslığı aratmayan Urartu su mimarisi anıtlarından bazılarının, yörede bugün bile yer yer işe yaraması şaşkınlık yaratmakta. Üstelik dönem ve dayanıklılık açısından bakıldığında, araştırmacılar Urartu baraj, gölet ve sulama kanallarının dünyanın hiçbir yerinde bir benzerlerinin daha bulunmadığını da kabul ediyorlar. Tabii bunların, Şamram Kanalı örneğinde olduğu gibi, çalışır durumda olması konunun önemini daha da arttırıyor. Çünkü bölge, birinci derecede deprem kuşağı içinde bulunuyor. Bilgi ve fotoğraflamanın ardından Muradiye Şelalesi’nde çay ve fotoğraf molası veriyoruz. Osmanlılarla Safevi Devleti arasında geçen Çaldıran Savaşı'nın yapıldığı ovayı geçip Tendürek Volkanik Dağı'nın sönmüş lavlarını 2644 rakımla fotoğraflayıp Ağrı Dağı (Ararat) manzarası eşliğinde Doğubayazıt'a varıyoruz. Öğle yemeğini aldıktan sonra (ekstra) tüm görkemiyle Doğubayazıt ovasına hâkim olan İshak Paşa Sarayı'nı geziyoruz. Urartuların İran sınırına yakın son kalelerinden  birini  de görüp Van’a dönüyoruz. Mevsim itibari ile dünyada sadece Van Gölü’nde  olan inci kefali göçünü izleyebiliriz. Akşam yemeği yöresel Van yemeklerinin sunulduğu  restorantta. Konaklama butik otelimizde.

3. GÜN : TATVAN –  ( NEMRUT KRATER GÖLÜ ) AHLAT – ERCİŞ

Kahvaltı sonrası Van Gölü güney sahili boyunca Tatvan'a hareket ediyoruz. Daha sonra mevsim şartlarına göre dünyanın ikinci büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü’nü ( buhar bacaları, sıcak göl ) gezdikten sonra öğle yemeğini Tatvan'da alıyoruz. Dünyanın en büyük açık hava mezarlığı olan Ahlât Selçuklu Mezarlığı Ahlât Kümbetleri ve Ahlât harabe şehir gezilerini; Urartu, Adilcevaz, Kef Kalesi ve dünyanın en hafif bastonlarının yapıldığı atölye gezilerini yapıyoruz... Daha sonra Van gölü kuzey sahili boyunca Erciş üzeri tam bir Van Gölü turu yapmış olarak Van'a dönüyoruz. Akşam yemeği yöresel  Van mutfağında olacak. Van’daki son gecemizde oldukça zengin bir menüyle Van mutfağının zenginliğini yaşayacağız. Geceleme  otelimizde…

4.GÜN : VAN (TUŞBA) – İZMİR    

Kahvaltı sonrası  otelden çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Bugün eski Van yani Tuşba kent gezimizi gerçekleştireceğiz. Pers, Urartu, Ermeni,  Selçuklu ve Osmanlı kültürünü göreceğimiz turumuzda Kent kültürünü yakından gözlemleyeceğiz. Dünyanın en büyük Büyük Urartu Müzesini geziyoruz. Arubani, Art Gezisi ( Van kedi evi, Urartu gümüş sanatı ve Ermeni Savat gümüşüyle tanışacak ve bilgi alacağız. Yöresel ürünlerden satın alma imkanımız olacak. Havalimanına  transfer. Saat 13:25 de Sun Express Havayolları   ile İzmir’e hareket. Saat 15:50 de  İzmir'e varış ve turumuzun sonu.

 

 

Bu Turun Tarihleri

29 Eylül - 02 Ekim 2022, 4 Gün - 3 Gece

27 - 30 Ekim 2022, 4 Gün - 3 Gece

 

Ücret Bilgileri

TUR FİYATI    NAKİT          TAKSİT
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI   4750.00 TL    855.00 TL x 6 Taksit
TEK KİŞİLİK ODA FARKI   5400.00 TL     975.00 TL x  6 Tksit

     

ÜCRETE DAHİL HİZMETLERİMİZ

 • İzmir /  Van /  İzmir .Sun Express  Havayolu uçak bileti  
 • Tur boyunca lüks araç ile ulaşım ( Araç kişi sayısına göre belirlenecektir)
 • Programdaki tüm şehir turları ve çevre gezileri
 • İlk gün alacağımız Van Yöresel lezzetlerinden oluşan kahvaltı
 • Van’da ( 3 ) gece 5* Elite  World Hotelde  konaklama
 • Otelde alınacak sabah kahvaltıları  ( 3 )
 • Otelde alınacak akşam yemeği ( 1 ) 
 • 2 Akşam yemeği otel dışında yöresel Van yemeklerinden oluşan Restorantlarda  
 • Ahtamar Adası’na geçiş ücreti,
 • Nemrut Krater Gölü araç transfer ücreti,
 • Zorunlu seyahat sigortası
 • Profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Öğle yemekleri
 • Yemeklerde alınacak içecekler ile kişisel alışverişleriniz
 • Otelde yapılan tüm ekstra harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Programda yer almayan yemekler
 • Yemeklerde alınacak olan alkollü / alkolsüz içecekler
 • Otellerde yapılan tüm ekstra harcamalar

Önemli Notlar

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri  Sun Express  Hava Yolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Havayolunun yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 • Uçak yerlerimiz grup olarak 14 / 22 kişi ile sınırlıdır. Yerlerimiz dolduğunda sistem üzerinden bilet kesilir ve ücret farkı yolcuya yansıtılır.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg.’ı geçmemelidir.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi ve HES kodunuzu açık olarak kayıt görevlimize bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Tur katılımcılarımız covid sürecini ve yasal süreçlerini bildiğini ve bilgilendirildiğini kabul etmiş sayılır.
YUKARI