VAN GÖLÜ HAVZASI - İSHAK PAŞA SARAYI - TATVAN TURU

Uçak, 5*Otel, Akdamar Tekne-Tatvan minibüs,Van Kahvaltısı dahil

Doğunun güzeli, Urartu’nun başkenti, dünyanın en eski kentlerinden biri olan Tuşpa yani Van’ı ve Van havzasını keşfe çıkıyoruz.

Demirçağ’ın efendileri Urartular'la kendini yeniden yaratan bu topraklar, sadece Urartularla başlayan bir tarihe değil M.Ö 7000 – 8000'lere uzanan bir geçmişe sahiptir. Bir çok farklı medeniyeti bünyesinde barındırmış, günümüzde pek çok antik kalıntıyı barındıran, nadir doğal güzelliklere sahip bir kentimizdir.  Urartu Devleti’ne ”Tuşba” adı ile başkentlik yapan Van Kalesi, şehrin simgesel yapısı olarak bilinir. Ortaçağ Ermeni sanatının en güzel örneklerinden biri olan Surp Haç Kilisesini görecek Van Gölündeki Ahtamar Adasındaki ilginç ve hüzünlü hikâyeyi dinleyip önemli bilgiler edineceksiniz.

Van’ın en önemli simgelerinden biri de bir gözü mavi bir gözü sarı olan Van kedileridir. Van kedi evi de turumuz sırasında ziyaret edilecektir.

Kalecik Mahallesi’ne bulunan Tarihi Van Evleri Mahallesi, 830 metre yükseklikteki bir alana kurulmuştur. Adeta seyir terası özelliği taşıyan bu bölge, Van’ın tüm manzarasına sahiptir.

Gevaş ilçesinde yer alan Akdamar Anıt Müzesi, bir diğer adıyla da bilinen Akdamar Kilisesi, Ermeni Vaspurakan Kralı I. Gagik Ardsruni tarafından saray kilisesi olarak inşa edilmiş. Her yıl yerli ve yabancı pek çok turist çeker.

Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Selçuklu dönemi mezarlığıdır. Ortaçağ Türk mimarisi mezarlarını içeren bir açık hava müzesi niteliğindedir. Mezarlar şehrin Meydan Mezarlığı çevresinde ve Ahlat’ın eski mahallelerinde yer alır. Sayıları bin civarındadır. Ancak anıt niteliğinde olanlar 118 adettir.

Osmanlı mimarisinin, Anadolu’da günümüze ulaşabilen tek saray yapısı İshak Paşa Sarayı da programımızda göreceğimiz yerler arasında...

26 Eylül 2024, Perşembe: İZMİR – VAN –TUŞBA – VAN KALESİ – ŞAMRAN KANALI – AKDAMAR ADASI  

Saat 04.30 de İzmir Adnan Menderes Havaalanı’nda Sun Express havayolları kontuarında buluşma. Saat 06.10 da Van’a hareket. Saat 08.15 de Van’a varış. Rehberimiz ve aracımızla buluşma. İlk olarak Van’ın yöresel mutfak ve tatlarından oluşan Van kahvaltımızı yapıyoruz (Ücrete dahildir ). Kahvaltı sonrası Van turumuza başlıyoruz. İlk olarak eski Van yani eski adıyla Tuşba kent gezimizi gerçekleştireceğiz. Van Tuşpa Kalesi (Van Kalesi) hakkında bilgi alıyor ve  Gevaş ilçesine hareket ediyoruz. Urartu döneminde yapılmış Van’a yaklaşık 50 km. öteden su taşıyan ve günümüzde kısmen de olsa su akan Şamran Kanalını göreceğiz. Tarihi kanal neredeyse yok edilmiş durumda. Günümüzden binlerce yıl önce, bugünkü görkem ve teknolojik hassaslığı aratmayan Urartu su mimarisi anıtlarından bazılarının, yörede bugün bile yer yer işe yaraması şaşkınlık yaratmakta. Üstelik dönem ve dayanıklılık açısından bakıldığında, araştırmacılar Urartu baraj, gölet ve sulama kanallarının dünyanın hiçbir yerinde bir benzerinin bulunmadığını da kabul ediyorlar. Tabii bunların, Şamram Kanalı örneğinde olduğu gibi, çalışır durumda olması konunun önemini daha da arttırıyor. Halime Hatun Türbesi ve Selçuklu Mezarlığını ziyaret ediyoruz. Aktamar Adasına  keyifli bir tekne yolculuğu yapıyoruz. Dış yüzeyindeki İncil ve Tevrat konulu kabartmaları ile dikkat çeken Aktamar Kilisesini ziyaret ettikten sonra. Ve Akdamar Kilise ziyaretimiz bitirip tekrar tekne ile Gevaş’a geri dönüyoruz. Dünyanın en büyük Urartu Müzesi gezimiz başlıyor.  Müzede, Pers, Urartu, Ermeni,  Selçuklu ve Osmanlı kültürünü göreceğimiz eserler bulunmaktadır. Arubani, Art Gezimizi yaptıktan sonra (Urartu gümüş sanatı ve Ermeni Savat gümüşüyle tanışacak ve bilgi alacağız) Otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

27 Eylül  2024, Cuma: TATVAN – AHLAT ( NEMRUT KRATER GÖLÜ ) – ERCİŞ

Kahvaltı sonrası Van Gölü güney sahili boyunca Tatvan'a hareket ediyoruz. Dünyanın ikinci büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü’ne çıkacağız. ( buhar bacaları, sıcak göl ) gezdikten sonra öğle yemeğini Tatvan'da alıyoruz. Dünyanın en büyük açık hava mezarlığı olan Ahlât Selçuklu Mezarlığı, Ahlât Kümbetleri ve Ahlât harabe şehir gezilerini; Urartu, Adilcevaz, Kef Kalesi ( panoramik olarak ) görüldükten sonra  dünyanın en hafif bastonlarının yapıldığı atölye gezimizi yapacağız. Daha sonra Van gölü kuzey sahili boyunca Erciş üzeri tam bir Van Gölü turu yapmış olarak Van'a dönüyoruz. Akşam yemeği yöresel Van mutfağında olacak. Geceleme otelimizde.

28 Eylül 2024, Cumartesi: MURADİYE ŞELALESİ – AĞRI DAĞI – İSHAK PAŞA SARAYI  

Kahvaltı. Bugün tam gün sürecek olan zorlu serüvene hazır mısınız ? Van havzası doğu yakasından Muradiye Şelalesine hareket. Muradiye’de çay ve fotoğraf molası veriyoruz. Osmanlılarla Safevi Devleti arasında geçen Çaldıran Savaşı'nın yapıldığı ovayı geçip Tendürek Volkanik Dağının sönmüş lavlarını 2644 rakımla fotoğraflayıp Ağrı Dağı (Ararat) manzarası eşliğinde Doğubayazıt'a varıyoruz. Öğle yemeğini aldıktan sonra (ekstra) tüm görkemiyle Doğubayazıt ovasına hâkim olan İshak Paşa Sarayı'nı geziyoruz. Urartuların İran sınırına yakın son kalelerinden birini de görüp Van’a dönüyoruz. Akşam yemeği yöresel Van yemeklerinin sunulduğu restoranda. Konaklama otelimizde.

29  Eylül 2024 Pazar: VAN – (Kedi Evi)  – İZMİR

Otelimizde alınacak sabah kahvaltısının ardından belirlenen saatte çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Kedi Evini gezip, peynirciler çarşısında Van yöresel peyniri, bal vs. alışverişlerimizi yapmak için serbest zaman veriyoruz. Havalimanına transfer.  Saat 13.25 de Sun Express Havayolları ile İzmir’e hareket. Saat 15.50 de İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

26-29 Eylül 2024,  4 GÜN - 3 GECE  

26-29 Ekim 2024, 4 GÜN - 3 GECE

 

Ücret Bilgileri

TUR FİYATI    NAKİT          TAKSİT
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI      
TEK KİŞİLİK ODA     

    

ÜCRETE DAHİL HİZMETLERİMİZ

 • İzmir /  Van /  İzmir Sun Express  Havayolu uçak bilet bedeli 
 • Tur boyunca lüks araç ile ulaşım ( Araç kişi sayısına göre belirlenecektir)
 • Programdaki tüm şehir turları ve çevre gezileri
 • İlk gün alınacak Van yöresel kahvaltısı
 • Van’da ( 3 ) gece 5* Elite  World Hotel  konaklama
 • Otelde alınacak sabah kahvaltıları  ( 3 )
 • Otelde alınacak akşam yemeği ( 1 ) 
 • 2 Akşam yemeği otel dışında yöresel restorantlarda Van yöre yemekleri  ile 
 • Ahtamar Adası’na geçiş ücreti,
 • Nemrut Krater Gölü araç transfer ücreti,
 • Zorunlu seyahat sigortası
 • Profesyonel ve yerel Pastoral Tour rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Öğle yemekleri
 • Yemeklerde alınacak içecekler ile kişisel alışverişleriniz
 • Otelde yapılan tüm ekstra harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Programda yer almayan yemekler
 • Yemeklerde alınacak olan alkollü / alkolsüz içecekler
 • Otellerde yapılan tüm ekstra harcamalar

Önemli Notlar

ÖNEMLİ BİLGİLER

 • Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız önemle tavsiye edilir.
 • Devlete veya yerel yönetimlere ödenen vergilerdeki artışlar ve/veya uygulamaya konulan yeni vergiler ile mazot fiyat artışları tur ücretlerine aynı oranda yansıtılacaktır.
 • Rezervasyonlar ön ödeme ile kesinleştirilir. Ön ödemesi alınmayan rezervasyonları iptal etme hakkı acentemizde saklıdır.
 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Sun Express Havayollarından alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan, grev ve fors majör ( deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb. ) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Acentemiz gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını, konaklama yapılacak otelleri ve uçulacak olan havayolunu değiştirebilir.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun 15 kg. bagaj hakkı vardır. Ayrıca, kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg.’ı geçmemelidir.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi açık olarak bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Tur İptallerinde; yerinize yolcu bulunması durumunda ücretler kesintisiz iade edilir. Yerinize yolcu bulunamaz ise paket tur sözleşmesinde belirtilen iptal koşulları devreye girer.
 • Tur elde olmayan zorunlu nedenlerle Acente tarafından iptal edilirse ücretler kesintisiz iade edilir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Turlarımıza katılan konuklarımız 1618 sayılı yasaya göre sigortalanır. Bu sigorta sadece ani rahatsızlık, kaza vs. kapsar. Kronik hastalıkları kapsamaz. Ayrıca covid 19 ile ilgili rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 • Tur sırasında veya sonrasında olabilecek rahatsızlıklardan acentemiz sorumlu değildir.
YUKARI