VAN GÖLÜ HAVZASI-İSHAKPAŞA SARAYI-TATVAN-AHTAMAR

ENGİN PİŞKİN REHBERLİĞİNDE

Doğunun güzeli, Urartu’nun başkenti, dünyanın en eski kentlerinden biri olan Tuşpa yani Van’ı ve Van havzasını keşfe çıkıyoruz.

Demirçağ’ın efendileri Urartularla kendini yeniden yaratan bu topraklar, sadece Urartularla başlayan bir tarihe değil M.Ö 7000 – 8000 lere uzanan bir geçmişe sahiptir. Çok farklı birçok  medeniyeti bünyesinde barındırmış ve içerisinde pek çok antik kalıntıya yer vermiştir. Doğal güzellikleriyle de nadir  kentlerimizdendir.   Urartu Devleti’ne ”Tuşba” adı ile başkentlik yapan Van Kalesi, şehrin simgesel yapısı olarak bilinir. Ortaçağ Ermeni sanatının en güzel örneklerinden biri olan Surp Haç Kilisesini görecek  Van Gölündeki Ahtamar Adasındaki ilginç ve hüzünlü hikâyeyi dinleyip önemli bilgiler edineceksiniz.

Van’ın en önemli simgelerinden biri de; bir gözü mavi bir gözü sarı olan Van kedileridir. Van kedi evi turumuz sırasında ziyaret edilecektir.

Kalecik Mahallesi’ne bulunan Tarihi Van Evleri Mahallesi, 830 metre yükseklikteki bir alana kurulmuştur. Adeta seyir terası özelliği taşıyan bu bölge, Van’ın tüm manzarasına sahiptir.

Gevaş ilçesinde yer alan Akdamar Anıt Müzesi, bir diğer adıyla da bilinen Akdamar Kilisesi, Ermeni Vaspurakan Kralı I. Gagik Ardsruni tarafından saray kilisesi olarak inşa edilmiş. Her yıl yerli ve yabancı pekçok turist çeker.

Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Selçuklu dönemi mezarlığıdır. Ortaçağ Türk mimarisi mezarlarını içeren bir açık hava müzesi niteliğindedir. Mezarlar şehrin Meydan Mezarlığı çevresinde ve Ahlat’ın eski mahallelerinde yer alır. Sayıları bin civarındadır. Ancak anıt niteliğinde olanlar 118 adettir.

Muhteşem bir güne daha  hazır mıyız?   Van Gölü kenarında her bahar, kırmızı gelincikler açar. Baharın gelişini anlatan gelincikler aynı zamanda gölde yaşanacak mucizevi göçün de başlangıç işaretidir. Van Gölü'nün tek balık türü İnci Kefali'nin yaşama tutunma yolculuğunu şahit olacaksınız. Bu zamanlarda gölü terk eden milyonlarca balık, akıntının tersine yüzerek derelere akın eder. Balıkların doğaya karşı verdikleri savaş, suyun altında kitlelerin hücumunu andırırken, suyun üstünde ise sanki balıktan bir zemin örülür.

Osmanlı mimarisinin, Anadolu’da günümüze ulaşabilen tek saray yapısı  İshak Paşa Sarayı  da programımızın bir diğer ayrıntısı olacaktır.

13 Mayıs 2021, Perşembe : İZMİR - VAN –  GEVAŞ – AHTAMAR  ADASI

Saat 04.45 de İzmir Adnan Menderes Havaalanı’nda ....    havayolları kontuarında buluşma. Saat 06.10  da Van’a hareket. 08.45  de Van’a varış. Rehberimiz ve aracımızla buluşma ve Van Gölü kıyısında  Karakovan balı, manda kaymağı, Van cacığı, murtuğa, kavut, Van tereyağı, Van çöreği, otlu peynir, kavurmalı yumurtadan oluşan  yöresel Van kahvaltımızı ediyoruz. Daha sonra Van turumuza başlıyoruz. İlk olarak Gevaş  ilçesindeki Halime Hatun Türbesi ve Selçuklu Mezarlığını  gezdikten sonra Ahtamar Adası’na keyifli tekne turu yolculuğu yapıyoruz. Ahtamar Kilisesinin çok önemli dış  kabartmalarınız ve özelliklerini rehberimizin anlatımıyla detaylı bir şekilde geziyoruz. Serbest zaman. Otelimize yerleşme, dinlenme. Akşam yemeğimizi  yöresel Van lezetlerinden oluşan restorantımızda. Geceleme Butik otelimizde.

14 Mayıs 2021, Cuma : ŞAMRAN KANALI – MURADİYE ŞELALESİ – AĞRI DAĞI – İSHAK PAŞA SARAYI  

Kahvaltı. Bugün tam gün sürecek olan zorlu serüvene hazır mısınız ? İlk durağımız, Urartu döneminde yapılmış bir su kanalıyla, Van’a yaklaşık 50 km. öteden su taşıyan Şamran Kanalı, Günümüzde bu su kısmen akıyor, ama tarihi kanal neredeyse yok edilmiş durumda. Günümüzden binlerce yıl önce, bugünkü görkem ve teknolojik hassaslığı aratmayan Urartu su mimarisi anıtlarından bazılarının, yörede bugün bile yer yer işe yaraması şaşkınlık yaratmakta. Üstelik dönem ve dayanıklılık açısından bakıldığında, araştırmacılar Urartu baraj, gölet ve sulama kanallarının dünyanın hiçbir yerinde bir benzerlerinin daha bulunmadığını da kabul ediyorlar. Tabii bunların, Şamram Kanalı örneğinde olduğu gibi, çalışır durumda olması konunun önemini daha da arttırıyor. Çünkü bölge, birinci derecede deprem kuşağı içinde bulunuyor. Bilgi ve fotoğraflamanın ardından Muradiye Şelalesi’nde çay ve fotoğraf molası veriyoruz. Osmanlılarla Safevi Devleti arasında geçen Çaldıran Savaşı'nın yapıldığı ovayı geçip Tendürek Volkanik Dağı'nın sönmüş lavlarını 2644 rakımla fotoğraflayıp Ağrı Dağı (Ararat) manzarası eşliğinde Doğubayazıt'a varıyoruz. Öğle yemeğini aldıktan sonra (ekstra) tüm görkemiyle Doğubayazıt ovasına hâkim olan İshak Paşa Sarayı'nı geziyoruz. Urartuların İran sınırına yakın son kalelerinden  birini  de görüp Van’a dönüyoruz. Mevsim itibari ile dünyada sadece Van Gölü’nde  olan inci kefali göçünü izleyebiliriz. Akşam yemeği yöresel Van yemeklerinin sunulduğu  restorantta. Konaklama butik otelimizde.

15 Mayıs 2021, Cumartesi : TATVAN –  ( NEMRUT KRATER GÖLÜ ) AHLAT – ERCİŞ

Kahvaltı sonrası Van Gölü güney sahili boyunca Tatvan'a hareket ediyoruz. Daha sonra mevsim şartlarına göre dünyanın ikinci büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü’nü ( buhar bacaları, sıcak göl ) gezdikten sonra öğle yemeğini Tatvan'da alıyoruz. Dünyanın en büyük açık hava mezarlığı olan Ahlât Selçuklu Mezarlığı Ahlât Kümbetleri ve Ahlât harabe şehir gezilerini yapıyoruz. Urartu, Adilcevaz, Kef Kalesi ve dünyanın en hafif bastonlarının yapıldığı atölye gezilerini yapıyoruz... Daha sonra Van gölü kuzey sahili boyunca Erciş üzeri tam bir Van Gölü turu yapmış olarak Van'a dönüyoruz. ... Akşam yemeği yöresel Van yemeklerinden oluşan restorantımızda. Geceleme  otelimizde…

16 Mayıs 2021, Pazar : VAN (TUŞBA) – İZMİR    

Kahvaltı sonrası  otelden çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Bugün eski Van yani Tuşba kent gezimizi gerçekleştireceğiz. Pers, Urartu, Ermeni,  Selçuklu ve Osmanlı kültürünü göreceğimiz turumuzda Kent kültürünü yakından gözlemleyeceğiz. Dünyanın en büyük Büyük Urartu Müzesini geziyoruz. Arubani, Art Gezisi ( Van kedi evi, Urartu gümüş sanatı ve Ermeni Savat gümüşüyle tanışacak ve bilgi alacağız. Yöresel ürünlerden satın alma imkanımız olacak. Havalimanına  transfer. Saat 14:30 de ...    Havayolları ile İzmir’e hareket. Saat 17:00 de varış ve turumuzun sonu.

 

 

Bu Turun Tarihleri

13 - 16 Mayıs  2021, 3 Gece 4 Gün

Ücret Bilgileri

TUR FİYATI NAKİT TAKSİT
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI 1550.00 TL 235.00 X 6 
TEK KİŞİLİK ODA FARKI 1850.00 TL 330.00 X 6 

 

 

ÜCRETE DAHİL HİZMETLERİMİZ

 • Tur boyunca lüks araç ile ulaşım ( Araç kişi sayısına göre belirlenecektir)
 • Programdaki tüm şehir turları ve çevre gezileri
 • İlk gün sabah alınacak  Van yöresel kahvaltısı,
 • Van’da ( 3 ) gece Butik Otelde  konaklama
 • Otelde alınacak sabah kahvaltıları  ( 3 )
 • Akşam yemekleri otel dışında yöresel Van yemeklerinden oluşan Restorantlarda  ( 3 )
 • Ahtamar Adası’na geçiş ücreti,
 • Nemrut Krater Gölü araç transfer ücreti,
 • Zorunlu seyahat sigortası
 • Profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • İzmir /  Van /  İzmir .....  Havayolu uçak bileti
 • Öğle yemekleri
 • Yemeklerde alınacak içecekler ile kişisel alışverişleriniz
 • Otelde yapılan tüm ekstra harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Programda yer almayan yemekler
 • Yemeklerde alınacak olan alkollü / alkolsüz içecekler
 • Otellerde yapılan tüm ekstra harcamalar

Önemli Notlar

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri .....  Hava Yolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Havayolunun yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 • Uçak yerlerimiz grup olarak 15 kişi ile sınırlıdır. Yerlerimiz dolduğunda sistem üzerinden bilet kesilir ve ücret farkı yolcuya yansıtılır.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg.’ı geçmemelidir.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi ve HES kodunuzu açık olarak kayıt görevlimize bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Tur katılımcılarımız covid sürecini ve yasal süreçlerini bildiğini ve bilgilendirildiğini kabul etmiş sayılır.

 

PANDEMİ SONRASI NORMALLEŞME SÜRECİNDE

ACENTEMİZCE TURLARDA UYGULANACAK KURALLAR

Değerli Konuklarımız,

Covid-19 salgını bizleri uzun süredir evde kalmaya zorunlu kılmıştır. Bu süreçte, yeni şeyler öğrendik, deneyimledik, hayaller kurmayı sürdürdük, gitmekte ve gelmekte olanı görmeyi amaçladık ve uygulamaya çalıştık. İçimizdeki keşif duygusu hepimizi hızlı bir şekilde tekrar seyahat etme tutkusuna yöneltecektir diye düşünüyoruz. Bundan böyle  sektörümüzün devamlılığı için alacağımız önlemlerle iş hayatımıza devam edeceğiz. Bu bağlamda yurt içi turlarımızda alacağımız önemlere ilişkin açıklamalar aşağıda belirtilmiştir.

2021 yılı organize ettiğimiz gezilerimizde, her zaman olduğu gibi güven ve kalite standardımıza, alacağımız yeni önlemlerle yolumuza devam edecek ve ülkemizi tanımaya ve tanıtmaya  bıraktığımız yerden devam edeceğiz.

* Turlarımızda kullanılacak olan araçlarımız tura başlamadan önce  dezenfekte edilecektir.

* Turlarımızda kullanılacak olan araçlarımızda tüm program boyunca araç girişinde konuklarımız için el dezenfektanları bulundurulacaktır.

* Araçlarımızda tur boyunca tüm konuklarımız maske takmak zorunluluğundadır.

* Araçlarımızda sosyal mesafe kurallarına göre çiftler dışında 2 koltukta tek kişi oturacak şekilde düzenleme yapılacaktır.

* Araçlarımız günlük programını tamamladıktan sonra  açık bir alanda havalandırılacak ve ertesi günkü  programına başlamadan önce yeniden dezenfekte edilecektir.

*Otel konaklamalarında da izolasyon süreçlerine önem verilecek olup konaklama sırasında tüm önlemleri alarak sizlerin sağlığı için gerekliliklerin yerine getirildiğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca yine ilgili bakanlıkların çalışmaları neticesinde dünyada belki de bir ilk olarak kabul edilebilecek hijyen sertifikasına sahip yurtiçinde birçok otel bulunmaktadır. Güvenli ve sağlıklı bir tatil için en uygun yaz otel alternatifleri, bunların dışında bu turumuzda daha izole butik otel tercih edilmiştir 

*Sosyal mesafenin korunması adına öngörülen planlama ve ağırlama kurallarının uygulanması istenecektir.

*Bakanlığın öngördüğü kat hizmetleri (house-keeping) prosedürlerinin uygulanması  ön görülecektir

*Kapalı mekanların sık sık havalandırılması istenecektir.

*Mümkünse 24 saat boş kalmış, havalandırılmış odaların, değilse mutlaka check-out saatinde boşaltılmış ve hijyenik temizliği yapılmış odaların verilmesi talep edilecektir

*Fiziki anahtar dağıtımı yapılması gerektiğinde rehberimiz anahtarları dezenfekte ederek misafirlerimize teslim edecektir.

*Konuklarımız, bavul taşıma haricinde merdiven kullanmaya yönlendirilecektir.

•Masalarda sosyal mesafeyi koruyacak şekilde oturma düzeni sağlanacaktır.

*** Yukarıda belirtilen tüm önlemler şu an ki mevcut şartlar için geçerlidir.  İlerleyen günlerde Sağlık Bakanlığı ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınlayacağı yeni genelge ve bu genelgenin şartlarına göre yeniden düzenlenme yapılabilir ve/veya kurallar değişiklik gösterebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YUKARI