NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

YEŞİLIRMAK HAVZASI VE ANADOLU MEDENİYETLERİ TURU

Arkeolog & Sanat Tarihçi Alpan KULA rehberliğinde

1.GÜN,  Çarşamba:  İZMİR – SAMSUN -   ŞAHİNKAYA KANYONU  - MERZİFON – AMASYA

Sabah saat 07.00 da İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç hatlar Pegasus HY kontuarı önünde buluşma ve saat 09.10 uçuşu ile saat 10.45 de Samsun havalimanında rehberimizle ve aracımızla buluşma sonrası Vezirköprü Kanyon’una gidiyoruz. Kanyon, Kızılırmak üzerindeki en dar ve en uzun geçittir. Dağ oluşumu ve akarsu aşındırması sonucu meydana gelen Şahinkaya Kanyonu 1,5 km uzunluğundadır. Altınkaya Barajı’nın yapılmasıyla birlikte bazı köyler sular altında kalmış, bazıları ise barajın diğer tarafında kalarak karayolu bağlantısı kesilmiştir. Yaklaşık 1500 metre uzunluğundaki kanyon, Kızılırmak’ın turkuaz rengi sularının sarp kayalıkları arasında kendine yol bulduğu gizemli geçit olarak heybetiyle görenleri büyüler. Kanyon ve bulunduğu çevre 2012 yılında ulusal turizm bölgesi ilan edilmiştir. Kanyonda yaklaşık 45 dakikalık tekne turu yapacağız. Sonraki durağımız;  Amasya’nın en büyük ilçesi olan Merzifon olacak. Merzifon turumuzda; Çarşı, Taşhan, Bedesten, Çifte Hamam, Saat Kulesi, 1427 yılında inşa edilmiş Çelebi Sultan Mehmet Medresesi ve Cami bulunmaktadır. Eski çarşıda birbirine yakın konumda bulunan tarihi yapıları yürüyerek dolaşıyoruz. Amasya’ya hareket otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.

2.GÜN, Perşembe:  AMASYA –  TOKAT

Kahvalti sonrası  Antik İris Nehri-Yeşilırmak'ın oluşturduğu kanyonun içerisinde ayaklarını Yeşilırmak'a ve sırtını Harşane Dağına dayamış Osmanlı dönemi Şehzadeler Kenti Amasya şehir turunu yapıyoruz. Atatürk Anıtı, Amasya Genelgesinin yazıldığı Saraydüzü Kışlası, Amasya Kalesi, Hazeranlar Konağı, Yalıboyu Evleri, Alçak Köprü, Arkeoloji Müzesi, Sehzadeler Müzesi, Sultan II. Beyazıt Külliyesi, Amasya Darüşşifası ( Bimarhane ), Hat-Yazı Müzesi ve Çinili Bahçe, Çilehane ve Halvetilik anlatımı (Elmasiye caddesi önünden yürünecek -2 dk. Kaya kitabesi anlatılacak) Burmalı Minare Cami ve Gök medreseyi görüyor ve bilgi alıyoruz. Tokat’a hareket. Öğle yemeği  sonrası Tokat Şehir Gezisi (Mevlevihane, Bey Sokağı, Yüksek Kahve, Latifoğlu Konağı, Tokat Müzesi-Arastalı Bedesten, Şehir Müzesi, Yağıbasan Medresesi, Deveciler Hanı, Sıkdişini Helası, Ulu Camii, Halit Sokak, Taşhan ve Serbest Zaman. Konaklama ve akşam yemeği.

3.GÜN, Cuma:  TOKAT – BALLICA MAGARASI – TURHAL (Mahberi Hatun Kervansarayı) - ÇORUM

Kahvaltı . Tokat’tan ayrılıyoruz. İlk durağımız Pazar ilçesinde bulunan ve UNESCO dünya mirası geçici listesinde yer alan Ballıca Mağarası. 680 metre uzunluğundaki mağara beş kat ve sekiz farklı salondan oluşmaktadır. Ballıca mağarasının en önemli özellliği Türkiye’de hiçbir mağarada olmayan soğan sarkıtlarıdır. Koloniler halinde yaşayan yarasaların en belirgin canlı grubunu oluşturmasıdır. İkinci durağımız yolumuz üstünde Selçuklu Sultanı Alaettin Keykubat’ın annesi Mahberi Hatun adına yaptırdığı Mahpere Hatun Kervansarayı gezimizi tamamladıktan sonra Çorum’a ilerliyoruz. Çorum  geldiğimizde yeni düzenlenmiş haliyle Müze gezimizimiz gerçekleştiriyoruz.; Müze, 1914 yapımı, üç katlı tarihi binadır. 19. yüzyıl tipik mimari özelliklerini yansıttığı için “Korunması Gereken Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescillenmiştir. Türkiye’nin en görkemli tarihi müze binalarından birine sahip olan Çorum Müzesi, Kalkolitik Çağ’dan (MÖ 6000-3000) başlayarak Doğu Roma dönemine kadar uzanan eserler barındırır. Civardaki Hattuşa, Yazılıkaya, Alacahöyük ve Şapinuva gibi önemli antik yerleşimlerden çıkarılan arkeolojik eserler çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak sergilenmektedir. Müzenin Etnografya bölümünde ise, Çorum’un yakın tarihine ait eserler sergilenmektedir. Mankenli dekorlarla hazırlanan üç bölümde; kentin kahvehane kültürü, leblebi ocağı ve bakırcı işliği ziyaretçilerin ilgisine sunulmuştur. Panoramik turumuz sonrası Otelimize yerleşme  akşam yemeği ve  geceleme.

4.GÜN, Cumartesi: ÇORUM – ALACAHÖYÜK – BOĞAZKÖY – HATTUŞA ANTİK KENTİ – YAZILIKAYA – ANKARA – İZMİR

Sabah kahvaltı sonrası otelimizden ayrılış. İlk olarak Alacahöyük Antik şehrinde; Atatürk'ün talimatları ile Remzi Oğuz Arık ve Hamit Zübeyir Koşay tarafından kurulan Alacahöyük Müzesini ve Alacahöyük Ören yerini geziyoruz. Boğazköy-Alacahöyük Milli parkına gidiyoruz. Boğazkale müzesinin gezilmesi sonrasında Anadolu'da ilk siyasi egemenliği kuran Hitit'lerin başkenti Hattuşaş'ı geziyoruz. Hattuşa 1986 yılından beri, UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan çivi yazılı tablet arşivleri 2001 yılından itibaren “Dünya Belleği Listesinde” yer almaktadır. Tarihte bilinen ilk yazılı barış antlaşması olan ve Hititlerle Mısırlılar arasında yapılan Kadeş Antlaşması’na ait çivi yazılı tablet buradaki kazılarda bulunmuştur. Göreceğimiz yerler arasında; Kral Kapısı ( Şuppiluliuma), Yer Kapı, Aslanlı Kapı, Büyük Tapınak, Hiyeroglifli oda bulunmaktadır. Buradan 1000 tanrılı Hitit dininin tapkı merkezi olan Yazılıkaya'ya gideceğiz. Yazılıkaya Açıkhava Tapınağı yüksek kayalıklar arasına saklanmış Hattuşa’nın en etkileyici kutsal mekânıdır. Özellikle ilkbahardaki yeni yıl kutlamaları için kullanılan bu açık hava tapınağında, ülkenin önemli tanrı ve tanrıçaları sıra halinde kayaya kabartma olarak işlenmiştir. Yerleşime ait temelleri ve diğer buluntularıyla Hitit mimarlığına ve sanatına ışık tutan Alacahöyük’teki diğer önemli buluntu kraliyet mezarlarıdır Yazılıkaya Açıkhava tapınağında A ve B odalarında törene giden tanrıların kabartmalarını göreceğiz. Keyifli bir günün ardından Ankara yolculuğumuza başlıyoruz. Saat 19.00 civarı Esenboğa Havalimanına varış. Pegasus kontuarında bilet işlemleri sonrasında saat 20.45 de İzmir’e uçuş. Saat 22.00 de İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

15- 18 Kasım 2021, 4 Gün, 3 Gece

Ücret Bilgileri

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Samsun'dan Ankara’ya tüm ulaşım hizmetleri ve tüm çevre gezileri
 • 1 gece Dedeman Tokat / Çavuşoğlu Hotel’ de konaklama
 • 1 gece Amasya’da (S ) Sarıkonak / Taşkonak'da  geceleme
 • 1 gece Çorum’da Anitta Hotel’ de konaklama
 • Otellerde alınacak kahvaltılar ( 3 )
 • Otellerde alınacak akşam yemekleri ( 1 )
 • Yöresel Restorantlarda alınacak akşam yemekleri ( 2 )
 • Şahinkaya Kanyonu'nda tekne turu
 • Tursab seyahat güvence paketi
 • Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti
 • Konaklama Vergisi (01.04.2020 tarihinde yürürlüğe girmiştir.)

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • İzmir / Samsun - Ankara / İzmir  arası ekonomi sınıf uçak bileti bedeli
 • İlk gün alınacak sabah kahvaltısı
 • Öğle yemekleri
 • Yemeklerde alınan her türlü ekstra içecek
 • Otellerdeki ekstralar
 • Müze, ören yeri ve milli park giriş ücretleri

 

Önemli Notlar

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

 • Rezervasyonlar ön ödeme ile kesinleştirilir. Ön ödemesi alınmayan rezervasyonları iptal etme hakkı acentemizde saklıdır.
 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri ....   alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan, grev ve fors majör ( deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb. ) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Acentemiz gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını, konaklama yapılacak otelleri ve uçulacak olan havayolunu değiştirebilir.
 • Uçak yerlerimiz grup kesinleştiğinde alınacak ve konuklarımızla paylaşılacaktır.  
 • Pandemi nedeniyle tura tek kişi olarak katılan konuklarımıza oda arkadaşı bulma konusunda yardımcı olamıyoruz. Bu nedenle konuklarımızın oda arkadaşları ile birlikte kayıt yaptırması veya tura sngl yolcu olarak katılabilmesi söz konusudur.
 • Turlarımıza katılan konuklarımız 1618 sayılı yasaya göre sigortalanır. Bu sigorta sadece ani rahatsızlık, kaza vs. kapsar. Kronik hastalıkları kapsamaz. Ayrıca covid 19 ile ilgili rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 • Tur sırasında veya sonrasında olabilecek rahatsızlıklardan acentemiz sorumlu değildir. .
 • Yeni düzenlemeye göre uçak yolculuğu için HES kodu alma zorunluluğunuz vardır.
 • Uçak içine kabin bagajı alınmamaktadır. Yolculuk esnasında her yolcunun 15 kg. + 6 kg bagaj hakkı vardır. Uçak içine el çantası, bilgisayar çantası ve evrak çantasından sadece biri alınmaktadır.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlimize bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Tur İptallerinde; yerinize yolcu bulunması durumunda ücretler kesintisiz iade edilir. Yerinize yolcu bulunamaz ise iptal koşulları devreye girer.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir
 • Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.
 • Tur katılımcılarımız covid sürecini ve yasal süreçlerini bildiğini ve bilgilendirildiğini kabul etmiş sayılır.

 

PANDEMİ SONRASI NORMALLEŞME SÜRECİNDE

ACENTEMİZCE TURLARDA UYGULANACAK KURALLAR

Değerli Konuklarımız;

Covid-19 salgını bizleri uzun süredir evde kalmaya zorunlu kılmıştır. Bu uzun süreçte sizlere sık sık haberleşemedik. Bunun nedeni sizi ihmal ettiğimiz için değil. Önümüzdeki günlerde neler olabileceğini görememekten kaynaklandı. Hepimizin bildiği gibi bu olay hiçbirimizin bilemediği bilemeyeceği boyutlarla devam etti. Bu süre içinde  yeni şeyler öğrendik, deneyimledik, hayaller kurmayı sürdürdük, gitmekte ve gelmekte olanı görmeyi amaçladık ve uygulamaya çalıştık. İçimizdeki keşif duygusu hepimizi hızlı bir şekilde tekrar seyahat etme tutkusuna yöneltecektir diye düşünüyoruz. Bundan böyle  sektörümüzün devamlılığı için alacağımız önlemlerle iş hayatımıza devam edeceğiz. Bu bağlamda yurt içi turlarımızda alacağımız önemlere ilişkin açıklamalar aşağıda belirtilmiştir.

Haziran 2021 tarihinden itibaren organize ettiğimiz yeni dönem gezilerimizle, her zaman olduğu gibi güven ve kalite standardımıza, alacağımız yeni önlemlerle yolumuza devam edecek ve ülkemizi tanımaya ve tanıtmaya  bıraktığımız yerden devam edeceğiz.

Aşağıda belirtilen tüm önlemler şu an ki mevcut şartlar için geçerlidir.  İlerleyen günlerde Sağlık Bakanlığı ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınlayacağı yeni genelge ve bu genelgenin şartlarına göre yeniden düzenleme yapılabilir ve/veya kurallar değişiklik gösterebilir.

* Turlarımızda kullanılacak olan araçlarımız tura başlamadan önce  içi ve dışı dezenfekte edilecektir.

* Turlarımızda kullanılacak olan araçlarımızda tüm program boyunca araç girişinde konuklarımız için el dezenfektanları bulundurulacaktır.

*Araçlarımızda sosyal mesafe kurallarına uygun  şekilde düzenleme yapılacaktır.

* Araçlarımız günlük programını tamamladıktan sonra  açık bir alanda havalandırılacak ve ertesi günkü  programına başlamadan önce yeniden dezenfekte edilecektir.

*Araçlardaki klimaların  %99 güvenli olacak şekilde teknik bakım ve değişiklikleri yapılmıştır.

*Otellerde, sosyal mesafenin korunması adına öngörülen planlama ve ağırlama kurallarının uygulanması sağlanacaktır.

*Kapalı mekanların sık sık havalandırılması sağlanacaktır

*Mümkünse 24 saat boş kalmış, havalandırılmış odaların, değilse mutlaka check-out saatinde boşaltılmış ve hijyenik temizliği yapılmış odaların verilmesi istenecektir

 Uçaklı Turlarda;

*Havaalanları her türlü temizlik kuralına uygun olarak yolcularını beklemektedir.

*Girişte ve çıkışta dezenfektanlar bulunmaktadır.

*Havaalanlarında ve uçaklarda maske zorunluluğu vardır.

*Kontuarlarda sosyal mesafe dikkate alınarak hizmet verilmektedir.

*Yolcularımızın uçuş kartlarını el değmeden makinalardan almalarını sağlayacak sistem uygulanmaktadır.

*Uçağa binişlerde yolcular koridorlarda birikme olmayacak şekilde büyük numaralardan küçüğe doğru uçağa alınmaktadır.

*Uçaklardaki havalandırma sistemleri %99 güvenli olacak şekilde teknik bakım ve değişiklikleri yapılmıştır.

*Öncelikle uçaklarda orta koltuklar boş bırakılmaktadır. Kapasite arttığında yolcular orta koltuklara yolcu alınmaktadır.

*Uçaklar kalkışta ve inişte dezenfekte edilmektedir.

 

YUKARI